Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Varicela, ce sa faem?
perlita
postare Jul 27 2007, 02:47 PM
Postare #41


Member
***

Grup: Members
Postari: 442
Inscris la: 25-July 07
Din: Brasov
Membru nr.: 5,431



A facut si fetita mea de curand varicela si a fost plina de bube. (I-au iesit si in urechi!) A avut insa si una in frunte pe care a rupt-o in somn si acum i-a ramas gaurica. Dar va spun un secret. Am aflat si eu de la o farmacista ca semnele si cicatricele trec cu crema de galbenele si de atunci o dau in fiecare zi. Am inceput sa-i fac si masaj cu aceasta crema caci pustoaica mea e innebunita dupa masaj.
Va pup! Si multa sanatate la toti.


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jul 27 2007, 03:03 PM
Postare #42


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Perlita,ai o frumusete de fetita... tzuc.gif Despre crema de galbenele...mai are efect si la distanta in timp?...Sau trebuie folosita atunci cand s-a rupt bubita?Si Andrei a ramas cu doua cicatrici pe frunte din luna ianuarie...nu-s foarte vizibile,dar era mai bine fara ele.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
perlita
postare Jul 30 2007, 12:56 PM
Postare #43


Member
***

Grup: Members
Postari: 442
Inscris la: 25-July 07
Din: Brasov
Membru nr.: 5,431



Mai, din ce mi s-a spus se poate folosi si dupa un timp. Eu nu i-am dat chiar din primele zile ca n-am stiut dar acum o dau mereu. O colega de serviciu a avut o cicatrice urata pe fata si s-a dat mult timp cu crema de galbenele (ani) iar acum nici nu se cunoaste. Si eu sper sa fie asa. Oricum la noi cicatricele sunt recente (ultimele au cazut in 16 iulie). Acuma cine o vede pe Bia zice ca e indianca.
Multam pentru apreciere. Multa lume imi spune ca Bia e frumoasa. Eu ma bucur ca e sanatoasa si vioaie, pentru mine toti copiii sunt frumosi. Chiar citeam pe forum povestea trista a lui Krys si de fiecare data cand vad suferinta in jur imi dau seama ca sunt intradevar bogata, am o comoara de copil. Desi avem si noi destule probleme, Dzeu ne apara si e mereu langa noi.
hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
viviada
postare Aug 2 2007, 10:58 AM
Postare #44


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 19-February 07
Membru nr.: 2,201




QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 16 2007, 11:03 AM) *
Pustiul meu a facut varicela cand avea 6 ani. Ii dadeam cu mixtura mentolata si isi dadea chiar si el. Nu i-au ramas semne pe fata, dar i-au ramas pe spate vreo 3, desi nu s-a scarpinat, dar s-au rupt bubitele cand statea intins in pat. Si acum se vad 3 pete mici albe pe spate. Insa ai mare grija dupa ce ii trece boala, pentru ca sistemul imunitar este foarte scazut . Claudiu era la gradinita si dupa ce i-a trecut varicela si l-am dus in colectivitate, exact in aceeasi saptamana, mi-a facut oreion. Pe care l-am luat si eu si ta-su.
Ca sa-si dea singur cu mixtura mentolata, eu ii spuneam lui Claudiu ca este indian, iar pieile rosii isi vopseau pielea atunci cand mergeau la lupta. Al meu e dus cu pluta, asa ca m-a crezut si isi dadea cu mixtura chiar si pe acolo pe unde nu avea bubite. Si isi dadea si dupa ce nu mai avea deloc....



si fetita mea avut la 8 luni, noroc ca nu prea si/a dat seama si a scapat doar cu cateva bubite. mai multe a avut la scutecel si am dat/o cu o crema cu aloe vera si i s/au retras repede si nu i/au ramas urme deloc. pentru mancarime i/am dar romergan. a si dormit mult dupa el si asa s/a refacut mai repede. bucurati/va ca au facut la varsta asta... eu am facut varicela la 29 ani si a fost groaznic!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
perlita
postare Aug 2 2007, 12:39 PM
Postare #45


Member
***

Grup: Members
Postari: 442
Inscris la: 25-July 07
Din: Brasov
Membru nr.: 5,431



QUOTE(viviada @ Aug 2 2007, 11:58 AM) *
si fetita mea avut la 8 luni, noroc ca nu prea si/a dat seama si a scapat doar cu cateva bubite. mai multe a avut la scutecel si am dat/o cu o crema cu aloe vera si i s/au retras repede si nu i/au ramas urme deloc. pentru mancarime i/am dar romergan. a si dormit mult dupa el si asa s/a refacut mai repede. bucurati/va ca au facut la varsta asta... eu am facut varicela la 29 ani si a fost groaznic!


Asa-i! E mai rau cand faci o boala d'asta a copilariei la maturitate; se manifesta si mai rau virusul. Si eu am facut varicela la 25 ani cand eram insarcinata in luna a 7 - a; am avut noroc ca sarcina era avansata si nu a afectat-o pe "bilutza". Am luat virusul doar intrand in casa unei prietene al carei baietel facuse varicela dar era in perioada terminala.


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saveta70
postare Mar 21 2008, 01:55 PM
Postare #46


Junior
*

Grup: Members
Postari: 6
Inscris la: 21-March 08
Membru nr.: 18,329



am un baitel de 6 ani aluat varicela de la gradinita.afacut si fetita citeva bubite poate sa aiba si ea varicela asa de mica are numai 4luni si 4saptamani daca e ce trebuie sa fac va rog cineva sa- mi de-a un sfat va multumesc
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Mar 21 2008, 01:59 PM
Postare #47


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(saveta70 @ Mar 21 2008, 01:55 PM) *
am un baitel de 6 ani aluat varicela de la gradinita.afacut si fetita citeva bubite poate sa aiba si ea varicela asa de mica are numai 4luni si 4saptamani daca e ce trebuie sa fac va rog cineva sa- mi de-a un sfat va multumesc


Bine ai venit pe forum,Saveta!...
Ai mei baieti au facut toti odata varicela,cel mai mic avand cam tot atat cat are puicuta ta.Nu a avut complicatii,nu a facut febra.E un topic despre varicela,o sa-l caut si pun link aici,ca sa stii ce am facut la vremea respectiva...sincer,nu imi mai amintesc...Stiu doar ca nu trebuie facuta baie in perioada eruptiei,fara curenti de aer,fara iesit afara din cas

*Am gasit:
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1325

Andrei,poate cuplezi cele doua topicuri cu acelasi titlu.

Aceasta postare a fost editata de simina: Mar 21 2008, 02:05 PM


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shara
postare Mar 21 2008, 02:28 PM
Postare #48


Junior
*

Grup: Members
Postari: 29
Inscris la: 13-August 07
Membru nr.: 5,965



QUOTE(saveta70 @ Mar 21 2008, 02:55 PM) *
am un baitel de 6 ani aluat varicela de la gradinita.afacut si fetita citeva bubite poate sa aiba si ea varicela asa de mica are numai 4luni si 4saptamani daca e ce trebuie sa fac va rog cineva sa- mi de-a un sfat va multumesc

Vorbeste cu pediatrul copiilor. Cel mai bun sfat el ti-l poate da.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Mar 21 2008, 04:24 PM
Postare #49


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



Si baietelul meu a facut varicela dar nu se da nici un tratament. Doar norofen in cazul in care face febra doar atunci. Copii trebuiesc dati cu mixtura mentolata doar pe bubite ca sa nu se scarpine, trebuie sa stati in casa 14 zile fara iesit afara de loc daca vrei sa aerisesti camera scotii copii de acolo si dupa ce sa aerisit camera ii aduci in apoi. Ca regim mie mi-a zis sa nu ii dau cacao, ou, ciocolata sau orice aliment care i-ar provoca mancarimii.
VA DORESC SANATATE SI SA VA FACETI BINE CAT MAI REPEDE. NU ITI FACE PROBLEME TOTII COPII FAC ASA CEVA


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 21 2008, 04:57 PM
Postare #50


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



...se poate da Fenistil picaturi in doza din prospect, pe varsta, care reduce mult mancarimile copilului,si e de mare ajutor, exista la farmacie o mixtura speciala gata preparata, care se aplica pe bubite, de trei ori pe zi, dim, pranz si seara, copilul se va urmari non stop sa nu se scarpine sub nici o forma, eventual se pun manusi subtiri(pentru ei e chiar amuzant)...se imbraca lejer se tine la caldura(nu se scoate trei saptamani sub nici o forma afara)...se dau la inceput, supe, lapte ceaiuri, si piureuri, fructe la cuptor sau compot,mancarea e bine sa fie oferita pasata, nu se da coaja de paine copilului numai miez, pentru gurita in interior se badijoneaza cu glicerina boraxata, se scade febra cu nurofen, algocalmin supozitoare, si cam atat... rolleyes.gif si ahhh... am uitat se alinta mult si cu multa dragoste ...se vindeca mai rapid rolleyes.gif sanatate multa multa...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 12:01 PM