Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Clasa A1_a, fetei mele nu-i place la scoala
ramonaelena
postare Sep 18 2008, 07:52 AM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 8
Inscris la: 8-May 08
Din: Mangalia
Membru nr.: 22,811



liwlol.gif fata mea cea mare are 6 ani 1/2 si e clasa a1-a,dar nu-i place deloc la scoala.Spune ca se plictiseste, ea fiind o fire mai activa si in fiecare dimineata cauta motive sa ramana acasa:ma doare burtica,mi-e rau ,stari de greata,ba chiar si vomita numai sa nu mai mearga la scoala.pe langa asta nu-i place sa scrie si nu stiu cum sa o indem sa-si faca temele,mai ales ca daca incep munca nu are cine sa o puna sa si le faca obligat.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Sep 18 2008, 08:19 AM
Postare #2


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



QUOTE(ramonaelena @ Sep 18 2008, 08:52 AM) *
liwlol.gif fata mea cea mare are 6 ani 1/2 si e clasa a1-a,dar nu-i place deloc la scoala.Spune ca se plictiseste, ea fiind o fire mai activa si in fiecare dimineata cauta motive sa ramana acasa:ma doare burtica,mi-e rau ,stari de greata,ba chiar si vomita numai sa nu mai mearga la scoala.pe langa asta nu-i place sa scrie si nu stiu cum sa o indem sa-si faca temele,mai ales ca daca incep munca nu are cine sa o puna sa si le faca obligat.



Daca vrei, iti redau un pasaj din Arta de a influenta, cartea lui Alex Muchielli:

Baietelul care nu voia sa mearga la gradinita
Intr-o seara , intorcandu-se de la serviciu, tatal isi gaseste fiul cel mic, Tim, batand din picior, plangand si tavalindu-se pe jos prin salon. Era in ajunul primelor zile de gradinita si refuza categoric sa se duca.
"Prima mea reactie, ne spune Stan, a fost sa-mi inchid baiatul in camera sa pana avea sa ajunga la sentimente mai bune. Dar in acea seara m-am razgandit, dandu-mi seama ca nu era cea mai potrivita metoda de a-l ajuta pe Tim sa-si inceapa viata de scolar cu inima deschisa. Am preferat sa ma asez si sa reflectez asupra problemei: - Daca as fi eu in locul lui Tim, ce m-ar putea indemna sa ma duc la gradinita? Sa-mi fac prieteni noi, sa invat cantece, sa pictez cu degetele? ...- Sa pictez cu degetele! Iata o idee buna! Zis si facut!
Sotia mea Line, Bob, fiul nostru cel mare si cu mine ne-am adunat cu totii in jurul mesei si ne-am amuzat pictand cu degetele. Atras de rasetele noastre, Tim a venit sa vada ce facem si a vrut imediat sa intre in joc.
- Imposibil, i-am spus, trebuie mai intai sa mergi la gradinita, ca sa inveti sa pictezi cu degetele. Plin de entuziasm si in cuvinte pe care sa le poata intelege, i-am descris apoi ce activitati se fac la gradinita si cat de placute pot fi ele. A doua zi de dimineata m-am trezit primul si nu mica mi-a fost mirarea sa-l gasesc pe Tim adormit intr-un fotoliu. - Ce faci aici?, l-am intrebat. - Nu vreau sa intarzii, mi-a raspuns el"

Este un model de influentare prin manipularea intereselor: pentru a influenta trebuie sa descoperi/cunosti posibilele interese care ar putea face scoala atractiva pentru fetita si sa spui lucruri care trimit la posibila lor satisfacere. Adica mesajul transmis trebuie sa fie centrat pe interesele reale ale copilului astfel incat sa influentezi conduita dorita.
Sper ca m-am facut inteleasa!
Succes!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Sep 19 2008, 01:41 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Draga mamico, si eu am un nazdravan care la anu va incepe scoala..Nici lui nu-i placea sa-si faca temele era prea static ptr.el se plictisea, dar am lucrat cu el, incet, cate 2 betisoare, cate 5 minute azi, maine pauza, poimaine.....in comert sunt diferite carti si caiete pe care i le-am cumparat si am facut cu el, incet cu rabdare si laude.....paralel facea si la gradinita.Am inceput de pe la 4-5 ani.Acum fiind la grupa pregatitoare ptr. scoala face, nu am probleme, dar are momente cand fiind obosit sau pur si simplu nu are chef, nu vrea sa faca si il las in pace.
Fetita ta nu a fost la gradinita?
Sa stii ca aceste stari de rau, chiar exista, sunt adevarate, fizic ii este rau , gandeste-te ca este o etapa importanta in viata copilului tau,o schimbare majora, adu-ti aminte de prima zi de serviciu a ta, cum te-ai simtit? Cunosti expresia :"mi-e rau de la stomac de emotie"?.
Sfatul Anamarieinegrii este foarte bun, tu iti cunosti cel mai bine copilul, stii ce o atrage si ce nu, stai de vorba cu ea, explica-i pe intelesul ei, scorneste povesti despre scoala care sa o atraga.
Si cel mai important este sa vorbesti cu invatatoarea ei, sa-i dea atentie, o mangaiere pe par, o vorba de incurajare, sa n-o oblige sa faca lectii sa o lase in ritmul ei, poate sa o puna in banca ciu cineva care face lectii, ca sa-i urmeze exemplul.Nu o certa, fii langa ea are nevoie de tine chiar daca nu-ti arata decat prin starile de rau.
Un alt sfat este sa consulti un psiholog ptr.copii, la scoala nu este?
Conteaza foarte mult sa o faci sa-i placa scoala cu tot ce implica ea, altfel va face totul ca un robot, automat.....si iti va fii mai greu in timp...
Succes mamico!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Sep 19 2008, 01:58 PM
Postare #4


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985




eu sincer nu stiu ce sfat sa iti dau,dar citesc cu interes ce iti vor raspunde fetele pt ca la anul ma va astepta aceeasi problema.alex e inca la grupa pregatitoare dar numai cand ii amintesc de scoala se zburleste ca el nu vrea sa mearga..... unsure.gif
oricum, iti urez succes! oFloare.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Sep 20 2008, 02:20 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



chris al meu e tare indaratnic cand e vorba de teme.............la scoala merge fara probleme dar in clasa are mereu alte procupari decat ceea ce-i cere doamna,e distrat,nu vrea sa scrie...............si acasa cand stau cu el de vorba sa-i explic ma asculta,dar apoi tot cum crede el face.............imi trebuie rabdare muuuuuuuuuulta ca sa-l determin sa faca ce trebuie si sa faca corect fara greseli........dar nu am ce face..........imi adun toate fortele si merem inainte ca nu avem voie sa ne poticnim............eu cred ca daca nu las dupa el si va vedea ca trebuie sa asculte,ca trebuie sa faca temel ,cred ca dupa o saptamana,doua va face ce trebuie............daca nu, atunci incepem pedepsele............


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Oct 3 2008, 05:22 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



si astazi a luat prima nota!!!!!!!!!!in carnet un fb..........credeti-ma ca m-am emotionat pana la lacrimi!!!!!!!!!!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 3 2008, 05:25 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(lia maria71 @ Oct 3 2008, 06:22 PM) *
si astazi a luat prima nota!!!!!!!!!!in carnet un fb..........credeti-ma ca m-am emotionat pana la lacrimi!!!!!!!!!!

felicitari scumpa mamica...sa zici tu ca nu ai baietel bun rolleyes.gif trandafir.gif eusa_clap.gif tzuc.gif hug.gif smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Oct 3 2008, 05:33 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(rux25 @ Oct 3 2008, 06:25 PM) *
felicitari scumpa mamica...sa zici tu ca nu ai baietel bun rolleyes.gif trandafir.gif eusa_clap.gif tzuc.gif hug.gif smile.gif

daca spun asa il supar pe Dumnezeu si e pacat!!!!!!!!!!!!!copii mei sunt buni,asa sa-i tina DD


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 3 2008, 05:46 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(lia maria71 @ Oct 3 2008, 06:33 PM) *
daca spun asa il supar pe Dumnezeu si e pacat!!!!!!!!!!!!!copii mei sunt buni,asa sa-i tina DD

Asa sa-i tina pe toti copiii sanatosi... tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Oct 4 2008, 04:17 PM
Postare #10


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



Ieri am avut si eu o asemenea bucurie. Copilul meu a venit acasa cu un -FB dar tot multumita si fericita bananab.gif bananab.gif bananab.gif bananab.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 02:53 PM