Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Povesti Din Bucurestiul De Astazi, orasul vazut prin ochii mei
dyana
postare Mar 21 2009, 01:16 PM
Postare #1


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Fotografiez de ceva vreme orasul, asa cum este el si cum apare prin obiectivul camerei mele. Nu prelucrez pozele, decat daca ma prinde noaptea si sunt subexpuse sau am setat ceva gresit din start. Nici nu sterg foarte multe dintre ele, decat daca vreun obiect ocupa mai mult de 25% din imagine, fie el masina, copac, stalp, cos de gunoi, cablu... Nu mi s-a parut nicidata urat Bucurestiul. smile.gif








Intr-o zi, cineva a facut o comparatie intre strazile Bucurestiului si cele ale altor orase, referindu-se la genurile de stradute si incheind cu "nu te trimite nimeni la Chicago". Initial, mi-a parut o fraza oarecare; mai mult chiar, am stiut din primul moment care sunt stradutele Bucurestiului, in genul ...
La fata locului insa am avut surpriza sa vad ca ...intampin dificultati; desi straduta era ideala, pur si simplu nu imi iesea fotografia asa cum mi-o imaginasem eu. Mi-am pus atunci intrebarea: Bucurestiul, de fapt, arata altfel decat in mintea mea?












Am constatat ca ma deranjau cablurile (si mi-am amintit ca, de curand, am contribuit si eu cu un cablu nou la decorarea urbana). Ar trebui sa supraexpun sa nu se mai vada atat de urat. biggrin.gif Sunt prea multe masini; atat de multe incat, daca ar exista parcari subterane pentru toate, probabil ca ne-am prabusi laugh.gif Iar cosurile de gunoi sunt mult prea verzi; va trebui sa desaturez pana ...la alb-negru. Asa am observat si ca incepuse sa ma enerveze treaba cu Chicago biggrin.gif











I-am spus odata unui prieten ca as vrea sa fotografiez Calea Victoriei, fara masini. A ras de mine.








Trecand cu cineva pe langa o strada care mi s-a parut interesanta am exclamat: "Ce frumoasa ar fi o fotografie aici, fara reclama aia de la Mc!" Mi-a raspuns: "Nu mai fi atat de egoista; gandeste-te cati oameni nefericiti ar fi fara Mc. " biggrin.gif






Un prieten fotograf mi-a spus odata ca el a renuntat cam dupa o saptamana la 'pasiunea'pentru Bucuresti. I-am spus ca eu nu sunt fotograf si mi-a raspuns: "Mai bine, nu ai avea nicio sansa mergand pe linia asta!"






Altadata, cineva s-a referit la strada mea: "Poftim straduta! Asta ce are?!" Nu are nimic, dar fiind strada mea, imi este atat de draga incat nu imi mai dau seama daca e frumoasa sau nu tongue.gif




Am cautat anumite locuri din Bucuresti care imi ofereau un confort si o siguranta psihica prin simplu fapt ca le stiam a fi acolo de atata amar de vreme. De exemplu, zidul pe care scria "Ilie, politist texan" sau placutele puse de ApaNova pe strazi, cum era "Strada unde am alergat-o pe Ana"; nu le-am mai gasit si atunci am inteles ca Bucurestiul arata pentru mine, asa cum imi doresc eu. smile.gif





Aceasta postare a fost editata de dyana: Mar 21 2009, 01:26 PM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Mar 21 2009, 01:19 PM
Postare #2


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Niste turisti m-au oprit sa ma intrebe, intr-o zi, unde sunt strazi in Bucuresti unde este inchisa circulatia auto. In virtutea inertiei, am spus ca nu sunt biggrin.gif



















Aceasta postare a fost editata de dyana: Mar 21 2009, 01:26 PM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Mar 21 2009, 01:25 PM
Postare #3


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



preferatele mele, casutele...












--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Mar 21 2009, 01:33 PM
Postare #4


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765




Foarte frumos, Dyana! eusa_clap.gif Totusi mi-as dori sa vad Bucurestiul fara cabluri...le vor trece pe sub pamant, sper, cate de curand! rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Mar 21 2009, 01:41 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



Foarte frumos,Dyana. floare2.gif Mi-e dor de "acasa"indiferent cum ar fi. oFloare1.gif
Prin SV Bucurestiului nu ai drum? wink.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Mar 21 2009, 01:49 PM
Postare #6


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(ssimmona @ Mar 21 2009, 02:33 PM) *
Foarte frumos, Dyana! eusa_clap.gif Totusi mi-as dori sa vad Bucurestiul fara cabluri...le vor trece pe sub pamant, sper, cate de curand! rolleyes.gif

iti urez multa bafta biggrin.gif

QUOTE(tzutzulica @ Mar 21 2009, 02:41 PM) *
Foarte frumos,Dyana. floare2.gif Mi-e dor de "acasa"indiferent cum ar fi. oFloare1.gif
Prin SV Bucurestiului nu ai drum? wink.gif

adica prin Ferentari? ohmy.gif tongue.gif liwlol.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Mar 21 2009, 02:40 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(dyana @ Mar 21 2009, 03:49 AM) *
iti urez multa bafta biggrin.gif
adica prin Ferentari? ohmy.gif tongue.gif liwlol.gif

ohmy.gif ohmy.gif 68.gif 68.gif
Dr.Taberei!! yes.gif yes.gif




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Mar 21 2009, 05:05 PM
Postare #8


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(tzutzulica @ Mar 21 2009, 03:40 PM) *
ohmy.gif ohmy.gif 68.gif 68.gif
Dr.Taberei!! yes.gif yes.gif

am mai promis cuiva ca ajung si prin Drumul Taberei dar cu vremea asta schimbatoare mi-a fost cam teama sa plec la drum, fiind un traseu destul de lung, imi era sa nu ma apuce vreo ploaie sau sa se faca frig brusc biggrin.gif Dar mai astept putin. smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Mar 21 2009, 05:08 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(dyana @ Mar 21 2009, 07:05 AM) *
am mai promis cuiva ca ajung si prin Drumul Taberei dar cu vremea asta schimbatoare mi-a fost cam teama sa plec la drum, fiind un traseu destul de lung, imi era sa nu ma apuce vreo ploaie sau sa se faca frig brusc biggrin.gif Dar mai astept putin. smile.gif

notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif E cartierul meu de suflet,chiar daca din '05 n-am mai locuit acolo. oFloare1.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Mar 21 2009, 05:09 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(tzutzulica @ Mar 21 2009, 04:40 AM) *
ohmy.gif ohmy.gif 68.gif 68.gif
Dr.Taberei!! yes.gif yes.gif


Cred ca-n zona asta locuieste Puka. rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

8 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 04:16 PM