Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pana Cand Primim Indemnizatia?
Kris&Robert
postare Nov 17 2009, 04:30 PM
Postare #21


mammi si OBI
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,228
Inscris la: 27-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,924



QUOTE(natsandrea @ Nov 17 2009, 02:41 PM) *
nu pot a doua zi ca e ziua mea laugh.gif
ms de informatie
da 126, eu am scris invers in graba
stii de ce credeam ca e asa, ca mie asistenta de la cabinet cand mi-a facut concediile medicale m-a intrebat daca mai vreau sa stau cele 65 de zile(cred ca au ramas pt post-natal) sau intru direct pe maternitate...si ea mi-a zis ca cu aceste 126 de zile(ma rog, cate raman pt post-natal) se prelungeste sederea acasa cu bebe
apoi nu mai stiu rolleyes.gif


initial si eu am inteles la fel!
din cauza asta am tot amanat sa intru in prenatal!
toata lumea din jur ma sfatuia sa intru cat mai tarziu in concediu!

acum imi pare rau pentru ca nu am avut de castigat nimic! si, in plus, mi-am mai facut si nervi pe la serviciu!
este eronat spus concediu de 2 ani! concediul este pana face copilul 2 ani!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare Nov 17 2009, 04:34 PM
Postare #22


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



QUOTE(Kris&Robert @ Nov 17 2009, 04:30 PM) *
initial si eu am inteles la fel!
din cauza asta am tot amanat sa intru in prenatal!
toata lumea din jur ma sfatuia sa intru cat mai tarziu in concediu!

acum imi pare rau pentru ca nu am avut de castigat nimic! si, in plus, mi-am mai facut si nervi pe la serviciu!
este eronat spus concediu de 2 ani! concediul este pana face copilul 2 ani!

da, dar asa au denumit-o ei:concediul pentru cresterea copilului : 2 ani...chiar tin minte cand am completat hartia respectiva asa era trecut
dar ce ne miram, ca la noi te induc in eroare cum vor...iar noi intelegem cum putem


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondy_ally
postare Nov 18 2009, 08:38 AM
Postare #23


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 39
Inscris la: 5-January 09
Membru nr.: 62,570



da,intr-adevar se da indemnizatie pana face copilul 2 ani si a doua zi treb sa ne prezentam la serviciu iar cu pb ca nu mai e obligat angajatorul sa ne primeasca la munca dupa astia 2 ani se aplica firmelor in insolventa.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Nov 18 2009, 10:18 AM
Postare #24


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441




QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Nov 17 2009, 02:16 PM) *
tania din cate stiu eu legea, la tine e vorba de o reducere de posturi si atunci ele vor intra in somaj (daca indeplinesc conditiile) automat dupa ce li se termina concediul pana isi vor gasi altceva
tu nu ai cum sa fii obligata sa le primesti inapoi din moment ce nu se mai justifica posturile alea prin reducerea volumului de munca
legea prevede astfel de situatii, sigur



QUOTE(blondy_ally @ Nov 18 2009, 08:38 AM) *
da,intr-adevar se da indemnizatie pana face copilul 2 ani si a doua zi treb sa ne prezentam la serviciu iar cu pb ca nu mai e obligat angajatorul sa ne primeasca la munca dupa astia 2 ani se aplica firmelor in insolventa.

off off..fiecare cu problemele lor, angajatele ca nu vor mai avea de munca...si angajatopriii ca nu au ce sa le dea de munca....ca doar totul e pt bani nu? pierd si unii si altii, cel putin in situatia mea..imi pare tare rau ca s-a redus munca si ele nu vor mai avea de lucru, eu nu mai fac bani...si tot asa...


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Nov 18 2009, 10:21 AM
Postare #25


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



cel mai nasol e cand lucrezi la patron.. in general, acestia nu angajeaza pe perioada determinata si cand revii dupa 2 ani la serviciu constati ca locul este luat de altcineva si pleci singurica... din pacate asa este in Romania.. eu m-am intors la lucru cand avea Andy 8 luni... se practica sal minim pe economie in cartea de munca.. si cum naiba sa traiesc cu 8 milioane?


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare Nov 18 2009, 10:28 AM
Postare #26


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



QUOTE(maria26 @ Nov 18 2009, 10:21 AM) *
cel mai nasol e cand lucrezi la patron.. in general, acestia nu angajeaza pe perioada determinata si cand revii dupa 2 ani la serviciu constati ca locul este luat de altcineva si pleci singurica... din pacate asa este in Romania.. eu m-am intors la lucru cand avea Andy 8 luni... se practica sal minim pe economie in cartea de munca.. si cum naiba sa traiesc cu 8 milioane?

asa e, din pacate....desi esti angajat pe functie....fac ei cumva si tot sa scape mai ieftin ajung
apoi ca altul are de suferit ce conteaza, lor sa le fie bine


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Nov 18 2009, 10:30 AM
Postare #27


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186



QUOTE(maria26 @ Nov 18 2009, 06:21 AM) *
cel mai nasol e cand lucrezi la patron.. in general, acestia nu angajeaza pe perioada determinata si cand revii dupa 2 ani la serviciu constati ca locul este luat de altcineva si pleci singurica... din pacate asa este in Romania.. eu m-am intors la lucru cand avea Andy 8 luni... se practica sal minim pe economie in cartea de munca.. si cum naiba sa traiesc cu 8 milioane?


Aceeasi intrebare ne-o punem multi...Insa daca avem pregatire mai putem castiga ceva si pe langa servici...Eu fac traduceri - atunci cand mai am timp si chef - sotul meu are o firma de soft...Lucrurile nu au mers intotdeauna bine, dar acum se pare ca e ok...Salariul in mana este foarte mic fata de ce facem la servici...Insa noi suntem un caz fericit...In anul asta de criza ne-am platit integral apartamentul pe care il luasem cu credit din banca si avem de gand sa ne schimbam apart cu unul de 3 camere...Platim si bona pentru Stefi si avem si destule cheltuieli lunare, dar...ne descurcam...


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Nov 18 2009, 10:31 AM
Postare #28


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(Kris&Robert @ Nov 17 2009, 05:30 PM) *
initial si eu am inteles la fel!
din cauza asta am tot amanat sa intru in prenatal!
toata lumea din jur ma sfatuia sa intru cat mai tarziu in concediu!

acum imi pare rau pentru ca nu am avut de castigat nimic! si, in plus, mi-am mai facut si nervi pe la serviciu!
este eronat spus concediu de 2 ani! concediul este pana face copilul 2 ani!

...da asa este...eu pierd o luna ....ca am intrat in prenatal traziu si ar terbui sa intru doar prin decembrie....in concediu
..si la fel toata lumea mi-a zis sa intru mai traziu...as intra daca mi.ai conveni mai mult 85%..dar cum sa.mi convina daca am tot minim pe economie..asa ca mai repede trec la 600 roni....daca tot este doar pana la 2 ani cand face bebe...daca se puneau doia ani dcand intram merita...mai aveam in plus o luna pe cartea de munca...si cativa bani..dar asa...nu merita,,,


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Nov 18 2009, 12:57 PM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(maria26 @ Nov 18 2009, 10:21 AM) *
cel mai nasol e cand lucrezi la patron.. in general, acestia nu angajeaza pe perioada determinata si cand revii dupa 2 ani la serviciu constati ca locul este luat de altcineva si pleci singurica... din pacate asa este in Romania.. eu m-am intors la lucru cand avea Andy 8 luni... se practica sal minim pe economie in cartea de munca.. si cum naiba sa traiesc cu 8 milioane?

patronii care angajeaza la min pe economie se pacalesc pe ei...caci la stat tot trebe date impozite si taxe..si contrbutiile lunare ale angajatilor sunt cheltuieli deductibile, in plus stau si fara frica...
dar...parerea mea ca PATRONII(ce urat imi suna cuvantul asta), NU POARTA PRNCIPALA VINA, vina pricipala este a ANGAJATILOR

VA ROG NU ARUNCATI C PIETRE IN MINE............dar nu ar trebui sa acceptati asa ceva.....nu mi spune ti ca aveti nevoie de loc de munca...ca e criza....criza e acuma, dar de ani si ani de zile tot asa sunt oamnenii angajati cu minimul.....asa ca....ca in orice lucru, vina este din partea ambelor parti .

recnosc ca eu ca si angajata am fost angajata pe min pe economie si JUMATE DE NORMA....intr-o perioada in care lucrurile mergeam mai prost..apoi lucrurile au luat o cale ma bune, si mi-am marit salariul ff mult, tocmai de ce sa dau la stat, las sa mi mearga mie vechmea...la 3 luni de la marire a venit legea c 85%...sincer...am fost extrem de ferkicita...acuma iau mai mult decat cei 600 ron datorkita la acest lucru

ps:scuza-ti greselile, scriu cu fata in brate

Aceasta postare a fost editata de iubita_tiana: Nov 18 2009, 12:58 PM


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare Nov 18 2009, 01:54 PM
Postare #30


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



QUOTE(iubita_tiana @ Nov 18 2009, 12:57 PM) *
patronii care angajeaza la min pe economie se pacalesc pe ei...caci la stat tot trebe date impozite si taxe..si contrbutiile lunare ale angajatilor sunt cheltuieli deductibile, in plus stau si fara frica...
dar...parerea mea ca PATRONII(ce urat imi suna cuvantul asta), NU POARTA PRNCIPALA VINA, vina pricipala este a ANGAJATILOR

VA ROG NU ARUNCATI C PIETRE IN MINE............dar nu ar trebui sa acceptati asa ceva.....nu mi spune ti ca aveti nevoie de loc de munca...ca e criza....criza e acuma, dar de ani si ani de zile tot asa sunt oamnenii angajati cu minimul.....asa ca....ca in orice lucru, vina este din partea ambelor parti .

recnosc ca eu ca si angajata am fost angajata pe min pe economie si JUMATE DE NORMA....intr-o perioada in care lucrurile mergeam mai prost..apoi lucrurile au luat o cale ma bune, si mi-am marit salariul ff mult, tocmai de ce sa dau la stat, las sa mi mearga mie vechmea...la 3 luni de la marire a venit legea c 85%...sincer...am fost extrem de ferkicita...acuma iau mai mult decat cei 600 ron datorkita la acest lucru

ps:scuza-ti greselile, scriu cu fata in brate

e foarte adevarat ceea ce scrii tu aici...dar ca a fost criza ca nu a fost tot greu iti gaseai un loc de munca convenabil...si iar iti spun vb unui patron: nu-ti convine, poti pleca, mai asteapta alti 10 la usa...sau ceva de genul asta....si asta asa a fost si inaine


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 01:38 PM