Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Infectia Glandelor Sudoripare(hidrosadenita Supurativa), in special in zona axilei
cristina321711
postare Nov 24 2009, 02:08 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



asta sufar eu acum ...si doare al naibii de rau!
ce sa va spun initial am crezut ca e un cos ..cu timpul un furuncul apoi luni am mers la doctor de urgenta ca nu mai puteam de durere
in decurs de o saptamana s-a inflamat , s-a inrosit si a ajuns de marimea unui sambure de caisa....tot de luni sunt pe antibiotic si un anti inflamator iar maine urmeaza sa merg iar la doctor si din cat mi-a dat de inteles doctora care m-a vazut luni necesita drenaj chirurgical


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Nov 24 2009, 02:22 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



a mai patit cineva asa ceva ?....sau ati auzit de asemenea minunatie? nervi.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Nov 24 2009, 02:43 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



nimeni!!!...nimic!!!
wink.gif
o sa va tin eu la curent cu ce o sa urmeze sad.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Nov 24 2009, 02:45 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309




a si pe langa tratamentul dat mi-a recomandat caldura oFloare1.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Nov 24 2009, 04:24 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



Am patit-o eu acum 10 ani, si a fost ingrozitor, ca sa nu mai zic ca m=am dus la urgenta si mi-a zis sa ma sui pe masa la taiere....sigur, in luna august, numai cu taietura sub brat nu stateam eu. O prietena asistenta(in care aveam incredere) mi-a recomdat antibiotic...cred ca oxicilina daca nu ma insel si apoi stiu ca era o pastila alba pe care o dizolvam in apa si imi puneam compresa sub brat. Nici sa ma bati nu mai stiu cum se numeste dar stiu ca este pentru dezinfectat, numai pentru uz extern. O sa incerc sa-mi amintesc numele....In orice caz de atunci am renuntat la epilatul cu ceara sub brat si am ramas la .....urata lama de ras, dar nu am mai avut probleme. Cu caldura nu cred eu ca e prea eficace, am incercat sieu cu ceapa coapta si toate minunile si daor am agravat, mi-a trecut cu antibiotic si pastila dizvolvata intr-o cana cu apa si pus comprese.

si daca e sa-ti dau un sfat: evita cat poti drenajul chirurgical pentru ca este o zona super sensibila, si foarte greu de intretinut sterila, este foarte susceptibila infectiilor, eu una nu am vrut sub nici o forma taietura. Bafta.

Aceasta postare a fost editata de dyanp: Nov 24 2009, 04:27 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Nov 24 2009, 04:43 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



QUOTE(dyanp @ Nov 24 2009, 03:24 PM) *
Am patit-o eu acum 10 ani, si a fost ingrozitor, ca sa nu mai zic ca m=am dus la urgenta si mi-a zis sa ma sui pe masa la taiere....sigur, in luna august, numai cu taietura sub brat nu stateam eu. O prietena asistenta(in care aveam incredere) mi-a recomdat antibiotic...cred ca oxicilina daca nu ma insel si apoi stiu ca era o pastila alba pe care o dizolvam in apa si imi puneam compresa sub brat. Nici sa ma bati nu mai stiu cum se numeste dar stiu ca este pentru dezinfectat, numai pentru uz extern. O sa incerc sa-mi amintesc numele....In orice caz de atunci am renuntat la epilatul cu ceara sub brat si am ramas la .....urata lama de ras, dar nu am mai avut probleme. Cu caldura nu cred eu ca e prea eficace, am incercat sieu cu ceapa coapta si toate minunile si daor am agravat, mi-a trecut cu antibiotic si pastila dizvolvata intr-o cana cu apa si pus comprese.

si daca e sa-ti dau un sfat: evita cat poti drenajul chirurgical pentru ca este o zona super sensibila, si foarte greu de intretinut sterila, este foarte susceptibila infectiilor, eu una nu am vrut sub nici o forma taietura. Bafta.

eu iau anacloxil(cloxacilina) din familia penicilinei...si eu am avut tendinta sa cred ca a iesit de la epilatul cu ceara sau de la vre-un fir de par crescut sub piele ....nu stiu exact ce sa cred pentru ca eu totdeauna am folosit ceara si asa ceva nu am patit niciodata dar sti cum e toate au un inceput oFloare1.gif
e devreme sa ma pronunt,nu iau antibiotic decat de o zi ...sigur as prefera sa se treaca cu antibioticul doar si sa nu ajung sa ma taie,sotul meu e de parere cu tine ca e o zona mult prea sensibila pentru o taietura....multumesc mult ca ai impartasit experienta ta cu mine hug.gif ..daca ai putea te rog sa iti aduci aminte si numele pastilei pe care o dizolvai in apa si o puneai copmpresa pray.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Nov 24 2009, 05:05 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



caut acum pe net si incerc sa gasesc, dar poti incerca sa intrebi o asistenta sau doctor daca ai cunostinte. stiu sigur ca se pune in apa si se dizolva, se foloseste si la sterilizat apa...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Nov 24 2009, 05:08 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(dyanp @ Nov 24 2009, 06:24 AM) *
Am patit-o eu acum 10 ani, si a fost ingrozitor, ca sa nu mai zic ca m=am dus la urgenta si mi-a zis sa ma sui pe masa la taiere....sigur, in luna august, numai cu taietura sub brat nu stateam eu. O prietena asistenta(in care aveam incredere) mi-a recomdat antibiotic...cred ca oxicilina daca nu ma insel si apoi stiu ca era o pastila alba pe care o dizolvam in apa si imi puneam compresa sub brat. Nici sa ma bati nu mai stiu cum se numeste dar stiu ca este pentru dezinfectat, numai pentru uz extern. O sa incerc sa-mi amintesc numele....In orice caz de atunci am renuntat la epilatul cu ceara sub brat si am ramas la .....urata lama de ras, dar nu am mai avut probleme. Cu caldura nu cred eu ca e prea eficace, am incercat sieu cu ceapa coapta si toate minunile si daor am agravat, mi-a trecut cu antibiotic si pastila dizvolvata intr-o cana cu apa si pus comprese.

si daca e sa-ti dau un sfat: evita cat poti drenajul chirurgical pentru ca este o zona super sensibila, si foarte greu de intretinut sterila, este foarte susceptibila infectiilor, eu una nu am vrut sub nici o forma taietura. Bafta.



QUOTE(cristina321711 @ Nov 24 2009, 06:43 AM) *
eu iau anacloxil(cloxacilina) din familia penicilinei...si eu am avut tendinta sa cred ca a iesit de la epilatul cu ceara sau de la vre-un fir de par crescut sub piele ....nu stiu exact ce sa cred pentru ca eu totdeauna am folosit ceara si asa ceva nu am patit niciodata dar sti cum e toate au un inceput oFloare1.gif
e devreme sa ma pronunt,nu iau antibiotic decat de o zi ...sigur as prefera sa se treaca cu antibioticul doar si sa nu ajung sa ma taie,sotul meu e de parere cu tine ca e o zona mult prea sensibila pentru o taietura....multumesc mult ca ai impartasit experienta ta cu mine hug.gif ..daca ai putea te rog sa iti aduci aminte si numele pastilei pe care o dizolvai in apa si o puneai copmpresa pray.gif

Cred ca e vorba de cloramina,ceea ce zice Dya......
Si eu folosesc pt.unghia incarnata in mod constant......numai ca sub forma de spray.
Aici se gaseste sub denumirea de Amuchina.Probabil si la voi,o gasiti sub diverse forme....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Nov 24 2009, 05:15 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



QUOTE(dyanp @ Nov 24 2009, 04:05 PM) *
caut acum pe net si incerc sa gasesc, dar poti incerca sa intrebi o asistenta sau doctor daca ai cunostinte. stiu sigur ca se pune in apa si se dizolva, se foloseste si la sterilizat apa...

o sa incerc direct la farmacie ..aici daca vii cu idei la medic, cel putin la cei de stat nu prea e bine vazut si mai ales din partea unui strain ..sunt ciudati rau ca sa nu zic altceva....de ceva timp ma gandesc sa trec la sistemul particular sanitar ,cel putin iti asculta parerile si nu au incotro cand le ceri ceva(doar tu platesti)


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Nov 24 2009, 05:16 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(Mona75 @ Nov 24 2009, 08:08 AM) *
Cred ca e vorba de cloramina,ceea ce zice Dya......
Si eu folosesc pt.unghia incarnata in mod constant......numai ca sub forma de spray.
Aici se gaseste sub denumirea de Amuchina.Probabil si la voi,o gasiti sub diverse forme....



MULTUMEEEEEEEEEEEEEESC, da e cloramina, numai ca acum 10 ani eu stiu ca era pastila alba rotunda, o pui in apa si o folosesti la comprese. MARE ATENTIE LA COPII, sa nu umble. Tocmai o sunam pe sor-mea s-o intreb, stiam ca e cu c dar ....ma depasea, numi aminteam.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 07:50 AM