Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> 10 Strategii De A Lupta Gratis Impotriva Depresiei
mir0108
postare Mar 22 2010, 05:26 PM
Postare #11


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



QUOTE(USA @ Mar 22 2010, 06:39 PM) *
7. Alege o dieta sanatoasa
Mancam destuld e sanatos......dar parca as vrea sa pot sa stiu ca atunci cand vreau pot sa ies in oras la masa..adica mult mai des..sa nu ma stork dupa zile de munca seara de seara..ce mai mancam azi..ori maine......nu stiu sa pot sa imi scot grija asta din RUTINA zilnica..cu toate ca imi place enorm sa gatesc...dar urasc sa gatesc zii de zii aproape ca trebuie...
8. Evita drogurile si alcoolul
Nu se pune problema de asa ceva...dar....de ani zile ma lutp cu somnul......so, am ajuns sa ma lupt acum cu dorinta de a lua pastile de somn..
9. Incearca sa dormi bine
Nu dorm....visez visez...si iar visez..si stiu tot..si am o oboseala continuaaa..

10. Nu-ti incarca agenda
Sper...dar mi se incarca de catre altii...

draga mea..daca incepem sa contabilizam..afla ca in "multe "stam in aceeasi oala sub presiunea cotidiana!
vrem sa facem mereu mai mult..si cum nu reusim sa ne atingem tintele ,suferim..si azi asa ,maine asa!se aduna si incepem sa vedem lucrurile in negru ..propriile capacitati si calitati ni se par erodate ,uzate sau lipsa!
in general cred ca ne confruntam cu oboseala cronica ,determinata de servicii solicitante,cresterea copilului ,ocupatia de gospodina....femeia care sa il faca sa se simta implinit ,colega buna ,mereu saritoare !etc!..ai ajungem sa nu tintim spre statutul acela de 3 X FEMEIE...ci undeva de femeie la puterea "N"!

si eu sunt stresata ,vreau sa fie totul f bine ..si ei ,cei din jur s-au cam invatat sa fiu cea care le rezolva pe toate!cumva ne-am asumat rolul acesta de "rezolv eu tot!"si nu e bine..ar trebui sa invatam ca nu toate fleacurile sunt vitale si ca putem sa traim mai bine fara ele...si ca "FOARTE BINE ESTE INAMICUL BINELUI!"...

iar despre faptul ca vrei sa fii fericita!hmmm...conteaza sa afli ce te face fericita!si sa iti orientezi energia in a-ti atinge idealurile!...

te imbratisez cu drag..si te rog sa nu cauti refugiu in somnifere si in alti asemenea inamici!
eu cand sunt nervoasa citesc PSALMII ,PROVERBE ,IACOV!ITI RECOMAND SI TIE STUDIUL BIBLIC!si conversatie permanenta cu DUMNEZEU ..EL ESTE PRIETENUL NOSTRU ,CEL MAI BUN...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 22 2010, 05:27 PM
Postare #12


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(USA @ Mar 22 2010, 05:22 PM) *
Iti multumesc ptr ca esti cu mine...ptr cuvintele scrise...conteaza enorm.....si iti multumesc imens!

Asa trebuie......asa cum stiu toate cate ar trebuii sa le fac si nu le fac...toata saptamana abia astept sa vina wekeend-ul..si cand vine..abia astept sa vina ziua de luni..ca sa plec, sa ma misc......so, sunt intr-o continua cautare de bine si de liniste.....

Daca m-ar intreba cineva acum..care ar fii cea mai mare dorinta a mea...ar fii....sa am rabdare, liniste in suflet...sa nu ma mai interesez de nimik in sensul ca trebuie facut....ca trebuie facut perfect.....sa nu mai vreau nimik, decat sa zambesc.....sa nu mai aud nimik...decat chicote....sa pot sa trec o zii fara sa ajung in ambele extreme....sa pot traii cinstant in pace si liste, sa ma bucur de ce am si ca nu vreau mai mult...
Hm...cam multe, nu.......se pare ca nici aici nu ma pot aduna..ca sa imi exprim o singura dorinta doar.. doh.gif

Spunea cineva ca fiecarei ore din zi, ii corespund 5 minute de disperare...nu stiu cat e de adevarat...dar uneori se mai potriveste...USA iubita mea, eu nu stiu daca exista cineva fericit NONSTOP...nu cred sincer...eu cred ca exista momente de fericire in viata noastra...dar fericire la infinit fara oprire...nu stiu si nu am auzit pe nimeni sa spuna asta...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Mar 22 2010, 05:29 PM
Postare #13


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(ruxy @ Mar 22 2010, 11:17 AM) *
Intr-una din zilele triste din ultima perioada atat de grea pentru mine...stii ce mi-a spus baiatul meu?...si pentru mine a fuctionat instant ca un balsam, ca un medicament din cel mai scump..." Mami, de ce stai asa trista? Uite...esti aici cu baiatul tau, e bine, e sanatos....de ce nu te bucuri?"asta in timp ce ma imbratisa si ma privea cu ochi de copil atat de senini si de calzi...am exemplificat pentru tine, in incercarea de a te ajuta sa mergi mai departe...nu-ti cunosc motivele, dar iti pot spune doar atat....nu ai voie sa te lasi prada depresiei...daca tu ajungi la spital...ce se va alege de copilasul tau minunat Usa iubita mea?...Iti doresc tot binele din lume si sper din toata inimia sa reusesti sa depasesti acest moment...o imbratisare calda calda pentru tine mami scumpa hug.gif hug.gif hug.gif

Am lacrimat Ruxy la vorbele divinului tau baiat..ai doua comori..asa cum si yo am una......si stiu asta......si pe cate e ea de stralucitoare pe atat o umbresc yo cu straea me aunori.....si mii teama sa nu cumva curand sa se resimta si inrelatia noastra de cuplu......nu stiu cat mai poate si el sa duca aceste clipe de tristezte ale mele..mi-a spus deja ca de multe ori nu mai intelege...si nu mai stie ce sa faca, ca mai nimik nu merge....
Sunt constienta de pericol.....dar am clipe cand parca nimik nu conteaza pe lumea asta...decat babys....si mama mea......si gandul la ele ma face sa merg in baie sa plang...si sa ies apoi gata ptr inca o zii.....dar teama in suflet e tot acolo....si lipsa dorintei de a zambii...ies din baie spre a termina treaba..sau ptr a iesii in curte cu fata..ptr ca trebuie....
Mii teama ca fata mea candva, cand va creste isi va amintii de maicuta ei ca o persoana inlacrimata si trista......cu lipsa de "viata"...incercand mereu sa para ceea ce nu e.....de dragul ei....
Oare pe lumea asta nu este nici un remediu concret la aceste stari?......


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare Mar 22 2010, 05:32 PM
Postare #14


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218




si pe mine gandul la mama mea ma determina sa fiu puternica!este un exemplu de luptator si de om bun -care stie sa se sacrifice cu zambetul pe buze...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Mar 22 2010, 05:37 PM
Postare #15


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Off Mira draga mea.....asa e...vrei sa stii de ce am plans ieri?.....de la flori..ca nu pot sa am florile care le vreau....de la faptul ca nu pot nici anul acesta sa am pomul meu favorit....ca apoi peste ele au venit replici de-ale sotului..care le-am luat cu rautate, cand ele nu erau...apoi ne-am ratacit in magazin......eu cu fata de sot.....de am ajuns sa tremur, dar nu stiu de ce?...concret inca ma intreb......el avea cheile la masina...el avea telefonul.....eu aveam fata.....si el nicaieri...de am ajuns sa il chem prin statia magazinului.....ca apoi, am vorbit cu mama...si bunica e bolnava...siii, nu pot sa o sun ca nu mai are telefon.....si nici sa o pot ajuta cumva..si nici sa ii dau o imbratisare si nici un zambet....ca apoi a trebuit sa ma ridic din pat contra durerilor de cap...sa gatesc ceva...ca nu vreau ca fata sa pape sandwich in wekeend..ca apoi am iesit sa imi pun florile.....si am vazut cum cateva zambilute au fost iar scormonite de veverite.....sa mai continui.....
Nu stiu cum si cat am subliniat dar....ma simt ca un peste pe uscat de multe ori..si asa cum spui, vreua sa le fac pe toate..ori vroiam...ca acum se pare ca trebuie..ca daca nu le fac nu se fac singure.....

De ce oare sotul poate sa stea ignorant pe canapea cand fata il intreaba ceva ptr ca urmareste mai stiu yo ce show TV...si pe mine ma macina asta?....de ce as vreau sa fiu mai mult rasfatata si sa simt ca imi stie nevoile....fara sa cer?.....de ce..yo vad si el nu.....


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 22 2010, 05:38 PM
Postare #16


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(USA @ Mar 22 2010, 05:29 PM) *
Am lacrimat Ruxy la vorbele divinului tau baiat..ai doua comori..asa cum si yo am una......si stiu asta......si pe cate e ea de stralucitoare pe atat o umbresc yo cu straea me aunori.....si mii teama sa nu cumva curand sa se resimta si inrelatia noastra de cuplu......nu stiu cat mai poate si el sa duca aceste clipe de tristezte ale mele..mi-a spus deja ca de multe ori nu mai intelege...si nu mai stie ce sa faca, ca mai nimik nu merge....
Sunt constienta de pericol.....dar am clipe cand parca nimik nu conteaza pe lumea asta...decat babys....si mama mea......si gandul la ele ma face sa merg in baie sa plang...si sa ies apoi gata ptr inca o zii.....dar teama in suflet e tot acolo....si lipsa dorintei de a zambii...ies din baie spre a termina treaba..sau ptr a iesii in curte cu fata..ptr ca trebuie....
Mii teama ca fata mea candva, cand va creste isi va amintii de maicuta ei ca o persoana inlacrimata si trista......cu lipsa de "viata"...incercand mereu sa para ceea ce nu e.....de dragul ei....
Oare pe lumea asta nu este nici un remediu concret la aceste stari?......

Bucura-te de viata, multumeste Cerului ca esti asa cum esti, o fata cu suflet mare...ca ai un copil minunat, ca esti acolo unde multi nici nu viseaza sa puna piciorul, ca ai un sot bun...etc...sunt atatea motive pentru care ar trebui sa ne fie bine...si lucruri atat de marunte...aseara ma uitam la schimb de mame cu baiatul meu el este fan emisiune, si acolo era o mami tare necajita de un tata cumplit dupa parerea mea, nu cred ca l-as fi suportat 5 minute, e mult...saraca femeie era limitata intr-o viata trista, m-a socat faptul ca trebuia sa stea numai cu carpa in mana, sa stearga praful la jumatate de ora, ea nu cunostea nici o bucurie, toata ziua curata scame de pe covor si stergea praful, iar el statea in spatele ei control de calitate, Doamne pazeste-ne de asa ceva!!! Cand a venit momentul sa se intoarca acasa, biata femeie a spus ca numai pe jumatate si-ar dori sa se intoarca acolo, din cauza copilului si atat...m-a impresionat foarte tare si i-am multumit Lui DD ca mi-a daruit asa un sot si asa o familie...m-am dus si l-am imbratisat intr-o secunda de mica fericire....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare Mar 22 2010, 05:40 PM
Postare #17


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



QUOTE(USA @ Mar 22 2010, 05:22 PM) *
Iti multumesc ptr ca esti cu mine...ptr cuvintele scrise...conteaza enorm.....si iti multumesc imens!

Asa trebuie......asa cum stiu toate cate ar trebuii sa le fac si nu le fac...toata saptamana abia astept sa vina wekeend-ul..si cand vine..abia astept sa vina ziua de luni..ca sa plec, sa ma misc......so, sunt intr-o continua cautare de bine si de liniste.....

Daca m-ar intreba cineva acum..care ar fii cea mai mare dorinta a mea...ar fii....sa am rabdare, liniste in suflet...sa nu ma mai interesez de nimik in sensul ca trebuie facut....ca trebuie facut perfect.....sa nu mai vreau nimik, decat sa zambesc.....sa nu mai aud nimik...decat chicote....sa pot sa trec o zii fara sa ajung in ambele extreme....sa pot traii cinstant in pace si liste, sa ma bucur de ce am si ca nu vreau mai mult...
Hm...cam multe, nu.......se pare ca nici aici nu ma pot aduna..ca sa imi exprim o singura dorinta doar.. doh.gif

hug.gif hug.gif hug.gif ...ma bucur ca iti pot fi alaturi macar cu o vorba...
nu sunt multe dorintele tale, asta ne dorim toti, in general...dar viata e prea grea si trebuie sa luptam pt a obtine catusi de putina liniste...
si stii zicala aia: Dumnezeu nu ne da niciodata o cruce mai grea decat sa o putem duce!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Mar 22 2010, 05:46 PM
Postare #18


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Asa e Ruxyy...stiuu ca sunt aici..stiu ca am tot ce ne trebuie.....stiu ca ar trebuii sa mutlumesc cerului non stop..si cred ca o fac....dar.....mai stiu ca dupa atatia ani de lupte cu mine(si e valabil si la sot) avem aceste "tot"......ca acum cand e cat de cat....am obosit si parca vreau mai mult....si cee e acel mai mult....as vrea sa stau acasa...nu mai vreau sa merg la munca..cu toate ca imi place job-ul meu...ma epuizeaza zii de zii ptr ca si la munca...tot yo sunt cea care le stie pe toate, le poate pe toate...si numele meu e pe buzele tuturor......as vrea sa POT sa stau acasa si sa ma dedic 1000% puiului meu,.....sa desenez linistita intr-o zii ca atunci vreau...sa dormmmmm pana se rupe patul....si...
Si nu pot...trebuie sa merg la munca..ptr ca datoriile trebuiesc platite.....
As vrea sa pot sa merg acasa/in tara mai des......dar as vrea sa pot merge si in concedii sa vizitez...as vrea sa fac mici bucurii mai des sotului meu..si nu numai liste cu TO DO!(de facut).......offf


Va multumesc ca sunteti aici...SUNTETI BIJUTERII TRIMISE DE DUMNEZEU IN CALEA MEA!

Aceasta postare a fost editata de USA: Mar 22 2010, 05:48 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare Mar 22 2010, 05:52 PM
Postare #19


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



QUOTE(USA @ Mar 22 2010, 07:37 PM) *
De ce oare sotul poate sa stea ignorant pe canapea cand fata il intreaba ceva ptr ca urmareste mai stiu yo ce show TV...si pe mine ma macina asta?....de ce as vreau sa fiu mai mult rasfatata si sa simt ca imi stie nevoile....fara sa cer?.....de ce..yo vad si el nu.....

asa ne este aluatul ,draga!....suntem sensibile ,punem suflet in tot ce facem..si ne asteptam ca ei sa ne inteleaga din priviri..sau sa citeasca printre randuri!dar cum sunt doar niste himere aceste lucruri..ar trebui sa acceptam ii asa cum sunt:cu bune si cu rele!
iar sotii la randul lor se pot plange ca suntem stresante/stresate ,capricoase ,ultra sensibile !etc...!dar vezi..ei nu prea se plang pt ca nu prea pun la inima!...
obisnuieste-te cu asta si vezi partile bune !daca ar fi si ei ca noi, chiar nu stiu daca am( fi )gasi(t) echilibrul spre care tintim!

si din tot ce spui ,imi dau seama CE BUNA MAMA ESTI... partners.gif si ieri in magazin ,ai facut un atac de panica?important este ca ai rezolvat situatia ...nu?


stii care e dorinta mea?SA DORM O NOAPTE ,NEINTOARSA! rolleyes.gif



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Mar 22 2010, 06:05 PM
Postare #20


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(mir0108 @ Mar 22 2010, 11:52 AM) *
asa ne este aluatul ,draga!....suntem sensibile ,punem suflet in tot ce facem..si ne asteptam ca ei sa ne inteleaga din priviri..sau sa citeasca printre randuri!dar cum sunt doar niste himere aceste lucruri..ar trebui sa acceptam ii asa cum sunt:cu bune si cu rele!
iar sotii la randul lor se pot plange ca suntem stresante/stresate ,capricoase ,ultra sensibile !etc...!dar vezi..ei nu prea se plang pt ca nu prea pun la inima!...
obisnuieste-te cu asta si vezi partile bune !daca ar fi si ei ca noi, chiar nu stiu daca am( fi )gasi(t) echilibrul spre care tintim!
si din tot ce spui ,imi dau seama CE BUNA MAMA ESTI... partners.gif si ieri in magazin ,ai facut un atac de panica?important este ca ai rezolvat situatia ...nu?
stii care e dorinta mea?SA DORM O NOAPTE ,NEINTOARSA! rolleyes.gif


Ai spus vorbe mariii...iti multumesc draga mea......sper sa ma pot aduna mai usor si sa imi repet in gand aceste doua replici.....ptr ca spun adevaruri....
Ooooo cat despre dorinta ta.....asta am dorit enorm si yo candva..acum se pare ca a devenit rutina faptul ca noapte e timp de gandit....care nu face nimik bun.....toate par exagerate, ori par a putea fii facute......noaptea ptr mine de ceva timp a devenit cumva inamic no #1.....
floare2.gif



--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 12:31 PM