Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

18 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nasterea La Giulesti - Panait Sarbu, medici, conditii, costuri
Alex ciresar5
postare Jan 7 2008, 09:52 PM
Postare #1


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 59
Inscris la: 8-December 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 10,951



Eu sint supravegheata de un medic de la Giulesti, pe care l-am ales dupa multe cautari. De maine sunt in 20 de saptamani, acum nu mai am probleme.
Am fost acolo trei zile internata, dar in aripa de urgente, din cauza unei sangerari abundente bruste. Despre sectia de nasteri nu stiu nimic, cum arata, conditiile, daca poate dormi sotul cu tine, daca iti da bebelul sa-l vezi, sa stea cu tine.. Daca iti lasa sotul cu tine la nastere (asta banuiesc ca depinde mult de doctor) Cum e cu separeurile sau cum s-or fi chemand camerele mai selecte, unde platesti si stai cu sotul, daca exista asa ceva.. cat costa. Daca e bine sa stai separat sau cu fetele in salon, mai schimbi o impresie dupa "vitejie" (in caz ca mai esti in stare doh.gif )
Pentru cele care vom naste acolo, ar fi binevenite cateva informatii in plus. Eu am dpn 5 iunie.
Maternitatea pare renumita , se spune ca sunt multi medici buni acolo..
Poate stiti cat costa (naturala, cezariana), daca au mereu trusele de epidurala si cat costa, sau trebuie sa-ti duci tu una cumparata din timp (asa am auzit cazuri la Municipal, biata femeie se chinuia fara anestezie pe masa de nasteri ca era duminica, si farmacia inchisa)
Cum e pe la baie, cum se procedeaza cu mancarea, (in sectia de urgente ne aduceau ei 3 mese pe zi, iar mancare gatita a fost surprinzator de buna. Micul dejun cam sec si la fel, era bine sa ai ceva de acasa, era un mic oficiu cu frigider unde mai puteai tine o gustare rece). Baia.. m, pe stilul vechi, dar curatenia intretinuta, nimic de zis.
Ce stiti de medicii de acolo, cum fac nasterile, vin sa te asiste daca te nimeresti noaptea sau in weekend, sau au telefonul inchis si ramai cu rezidentul de garda? Este grija pentru mamici, se dau "atentii" mari, cum sunt asistentele?
Mamici de la Giulesti si burtici care stiti detalii, dati-le aici, ne ajutati sa ne facem o idee 1_3ani.gif


--------------------
Dpn 5 iunie 2008, saptamana 31, fetita mamii iubita
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana adriana
postare Jan 16 2008, 11:46 PM
Postare #2


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 62
Inscris la: 21-December 06
Din: bucuresti
Membru nr.: 1,279



Spitalu in sine nu e de speriat...eu am nascut in martie 2007 , la doctori pt o nastere naturala se dadea cam 200 de euro, peridurala costa cam 250 ron plus ceva pt anestezist...aici insist dr. soare e cea mai buna din spital...eu am avut ghinionu sa o prind pe tura pe vladeanu sau asa ceva ...nasol e dezastru femeia la niciuna din tura nu a prins peridurala si a fost un infern travaliu...dr a fost alt dezastru dar eu am avut proasta inspiratie sa-l aleg pe Pana, ca altii cum e Ion Ion, Moisa sau albu am auzit ca sunt super. alt dezastru in medie de dr e Constantinescu de la neonato...baga sperietii in oameni de vai si amar, mai bine ar cere bani direct decat sa vorbeasca in plus si sa se foloseasca de disperarea oamenilor. Idiotu de dr in loc sa supravegheze travaliu se tavalea cu vreo asistenta ca era de garda si mi-a provocat nasterea in ideea ca o sa ma asiste non stop...vrajeala l-a durut in...ma rog ...pana la urma mi l-a scos cu forcepsu in loc sa-si dea seama de dobitocia pe care a facut-o anestezista si sa ma bage la cezariana...dar apoi am aflat ca dr respectiv e super cunoscut pt folosirea forcepsului , iar o dr din alt spital mi-a zis ca a avut si decese la nastere si mama si copil...asa ca multumesc lui Dumnezeu ca am scapat amandoi cu viata si bine.
De rezerve eu am stat in 11 e cu 3 paturi pt mame si bebei , cu baie proprie curatica, frigider si tv...pt asta l-am pus pe sot sa-i dea 50 de ron la asistenta sefa si asa mi-am rezolvat. asta e la etaju cu nasteri naturale , la cezariene sunt altele.
dar la asistentele de la bebei am dat si 10 ron pe tura si tot nu l-au schimbat saracutu pana m-am enervat si am cerut sa-l mute la ati unde asistentele sunt super saritoare contracost.
a si e important sa rogi..evident si asta contracost, o asistenta sa te ajute sa-ti desfunzi canalele ca sa nu faci febra si sa poata suge bebe
nastere usoara


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ams
postare Jan 24 2008, 06:05 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,298
Inscris la: 23-January 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 13,225



Eu am nascut la Giulesti pe 1 sept 2007. Spitalul...cam ca toate spitalele din Romania, dar medicii buni. Maincarea era f buna si proaspata si suficienta, ti-o lasa infirmiera pe "noptiera" daca nu erai in camera. Eu personal nu am dat niciodata bani ca sa-mi lase mancare. Au dat bani la medicul care m-a asistat, la asistenta din sala de nasteri (desi era cam intepata si mai tipa uneri la mine, ptr ca aveam dureri mari si am lesinat de cateva ori, totusi m-a ajutat ori de cate ori a fost mevoie fara sa-i spun eu, iar dupa ce i-am dat banii a fost si mai atenta - 1 mil) si la infirmiera de acolo (am nimerit una super de treaba, ma invelea, ma incuraja, m-aschimbat de pijama si chiar si de chiloti, m-a dus cu targa pana la pat, m-a ajuta sa ma urc in pat etc - 500 mii si fost super multumita ca nu se astepta). Am mai dat 500 mii inca unei doctorite care m-a supravegheat si m-a controlat cand lipsea doctorul meu (respectiv vineri seara, noaptea si in sala de nasteri pana a venit el). La neonatolog nu am dat nimic ptr tot timpul era altineva pe tura si nu stiu cine mi-a consultat copilul. La asistentele de la copii nu am dat nimic (decat celei care i-a pus cerceii 250 mii) si intotdeauna copilul era curat, bine infasat, curatat si ingrijit. E adevat ca unele erau mai amabile, iar altele mai putin. Eu am stat intr-o camera cu 5 paturi, chiar langa sectia de copii. Era destul de curat. Intradevar la toaleta era f murdar. am mai dat bani la asistenta de pe etaj care facea asa zisa "toaleta a ranii" 100 mii de fiecare data. Am prins 2 asistente care se roteau una mai in varsta - f migaloasa, atenta, te ajuta, te curata bine, iti raspundea la orice intrebare, si una tanara - ingrozitoare, parca ii era sila de ce facea, iar in ziua cand am nascut imi era f rau, aveam greata, ameteli, imi tremurau picioarele si ea nici macar nu vroia sa vina sa vada cum ma simt. A chemat-o sotul meu de vreo 2 ori, dar nu a venit decat cand a inervenit infirmiera de la sala de nasteri care m-a vazut cand a adus pe cineva care tocmai nascuse, dar nici atunci nu s-a apropiat de mine, mi-a spus doar ca asa e dupa nastere. Am mai dat 200 mii asistentei care m-a internat (i-am dat ptr ca eu venisem la control nu ca sa nasc, ea a avut grija sa primesc pijama, hatal curate, sa fiu rasa bine - "cum vrea doctorul", desi eu ma pregatisem acasa, ea a verificat; a fost prima cu care am intrat in contact si a fost f draguta desi i-am dat banii dupa ce i-am vazut comportamentul). Sper ca v-am lamurit cat de cat. Eu personal pe urmatorul bebe tot acolo il voi naste cu acelasi medic.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex ciresar5
postare Jan 30 2008, 09:11 PM
Postare #4


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 59
Inscris la: 8-December 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 10,951




ams, la ce medic ai fost?
a venit la tine la nastere special? tot el ti-a supravegheat si toata sarcina?

iti doresc refacere cat mai usoara si sa-ti traiasca comoara.


--------------------
Dpn 5 iunie 2008, saptamana 31, fetita mamii iubita
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ams
postare Feb 3 2008, 12:14 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,298
Inscris la: 23-January 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 13,225



QUOTE(Alex ciresar5 @ Jan 30 2008, 09:11 PM) *
ams, la ce medic ai fost?
a venit la tine la nastere special? tot el ti-a supravegheat si toata sarcina?

iti doresc refacere cat mai usoara si sa-ti traiasca comoara.


Multumesc pentru urari. Am fost la Dr Cristescu, si da el m-am supravegheat pe tot parcursul sarcinii. Da, a venit la mine la nastere special, dar a venit ptr fiecare pacienta de a lui care a nascut. De ex eu m-am internat vineri dimineata, l-am vazut cad a plecat acasa la sf programului (pe la 6) si le-am vazut apoi pe la 10 seara. Venise sa asiste o pacienta dupa care ne-a verificat pe toate crele internate de el si a plecat. L-am mai vazut apoi pe la 1:30 noaptea (cand se dadea stingerea) cand tocmai venea ptr o alta fata. Iar a doua zi a venit ptr mine pe la ora 9 dimineata. Stiu ca in week-endul ala a venit ptr fiecare pacienta de a lui care a nascut. Stiu asta ptr ca pe 3 dintre ele le-am intrebat. E ok ca medic, dar e f aglomerat si iti trebuie rabdare multa cand astepti pe holuri. Singurul lucru care nu-i place este sa tipi in sala de nasteri cand ai contactii.
Sarcina si nastere usoara.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ams
postare Feb 3 2008, 08:02 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,298
Inscris la: 23-January 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 13,225



QUOTE(Alex ciresar5 @ Jan 30 2008, 09:11 PM) *
ams, la ce medic ai fost?
a venit la tine la nastere special? tot el ti-a supravegheat si toata sarcina?

iti doresc refacere cat mai usoara si sa-ti traiasca comoara.



am uitat sa te intreb, la ce medic mergi acum?


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex ciresar5
postare Feb 7 2008, 10:52 PM
Postare #7


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 59
Inscris la: 8-December 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 10,951



ams, eu merg la Mitraan. e mai tanar, nu e foarte cunoscut

fain ce zici de Cristescu, ca a venit la fiecare pacienta. oare el cand mai doarme?
dar chestia cu tipatul.. n u stiu ce sa zic, inteleg sa nu faci ca din gura de sarpe cand nu te doare chiar asa de tare, dar multe femei/fete cred ca urla si de sperietura. Pentru ei e nasol sa le tiuie toata ziua capul de la tipete, dar pentru biata femeie asta se intimpla poate o singura data in viata ei, e ingrozita
Sunt totusi "chinurile facerii" ...
Oare eu cum o sa fac? de fel nu sint foarte plangacioasa, dar nici nu garantez ca o sa tac ca pestele in apa daca ma rup de durere..
tu ai tipat? te-a durut tare?


--------------------
Dpn 5 iunie 2008, saptamana 31, fetita mamii iubita
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smile34
postare Feb 8 2008, 06:24 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 8-February 08
Membru nr.: 14,488



Fetelor, gravidutelor, eu personal am avut o experienta tare urata cu dr. Cristescu. Din cauza experientei traoita cu acest doctor am decis sa nu mai fac al doilea copil ( si a sarcinii grele pe care am avut-o). Cand nasti nu ai cum sa stii cat de rezistenta esti la durere. Eu care spuneam ca n-am sa tip m-am tavalit pe jos de durere si am tipat intr-adevar. Am nascut tare greu fiind internata pe 22.08.2007 la ora 17.00 si nascand a doua zi dimineata la 04.30. Tre' sa stiti ca la Giulesti se merge mai mult pe nasterea normala. M-a lasat sa ma chinui aproape 12 ore. Noroc cu moasa care a fost foarte inimoasa.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana adriana
postare Feb 8 2008, 07:57 PM
Postare #9


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 62
Inscris la: 21-December 06
Din: bucuresti
Membru nr.: 1,279



smile 34...i-mi pare rau pt suferinta ta se pare ca am fost colege dar eu te-am luat ca m-am internat pe 8 martie la ora 9 dim si am nascut pe 9 martie la ora 9 si 12 min ...intr-un singur cuvant groaznic, peridurala nu a prins travaliu crunt...am tipat si m-am zvarcolit ca un sarpe si nu de impresie ci de durere...barbatii pot zice ce vor dar ei nici in vise nu-si pot imagina ce inseamna, apoi e drept ca sunt femei care suporta mai usor, dar nu toti aveam acelasi prag al durerii iar daca sarcina a decurs usor sa intrii intr-un travaliu dur direct...nasol, si eu ziceam din cauza experientei de la nastere ca nu mai fac altu, dar uite ca intr-o luna face bebe un an si eu aproape ca am uitat si as vrea sa-i fac si o surioara lui andrei mai incolo nu imediat....cel mai frumos lucru e ca se uita...si ramai doar cu ce e mai frumos in viata adica bebe...el merita orice...cu timpu o sa uiti...noroc


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ams
postare Feb 9 2008, 09:27 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,298
Inscris la: 23-January 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 13,225



QUOTE(Alex ciresar5 @ Feb 7 2008, 10:52 PM) *
ams, eu merg la Mitraan. e mai tanar, nu e foarte cunoscut

fain ce zici de Cristescu, ca a venit la fiecare pacienta. oare el cand mai doarme?
dar chestia cu tipatul.. n u stiu ce sa zic, inteleg sa nu faci ca din gura de sarpe cand nu te doare chiar asa de tare, dar multe femei/fete cred ca urla si de sperietura. Pentru ei e nasol sa le tiuie toata ziua capul de la tipete, dar pentru biata femeie asta se intimpla poate o singura data in viata ei, e ingrozita
Sunt totusi "chinurile facerii" ...
Oare eu cum o sa fac? de fel nu sint foarte plangacioasa, dar nici nu garantez ca o sa tac ca pestele in apa daca ma rup de durere..
tu ai tipat? te-a durut tare?

Pot sa-ti spun ca atunci cand la- sunat sotul mei sa-i spuna ca am dureri mari (pe la 7 dimineata) dormea...asa ca mai si doarme pe apucate. Dupa primul tipat pe care l-am tras mi-a explicat ca in momentul in care tipi nu mai respiri bine si nu se oxigeneaza nici creierul lui bebe bine. Pe cat posibil e bine sa incerci sa respiri chiar daca durerile sunt mari. Eu am reusit sa-i ascult sfaturile in primele ore de travaliu. Cel mai greu a fost in ultima ora cand durerile au fost ptr mine f mari (stiu ca am lesinat aprope la fiecare contractie, iar contractiile erau la 2-3 min, dar nu am avut dilatatie). Eu am avut monitorul fetal pus in permanenta in ultimele ore de travaliu si cum nu respiram la o contractie, inima lui bebe incepea sa bata alarmant de tare. Problema e ca uneori chiar nu te poti abtine....Insa cand a venit momentul sa nasc si m-a pus pe masa, m-a tinut tot timpul de vorba ca sa uit de durere...Am citit si parerea lui Smile; nu stiu ce sa zic, cu mine s-a purtat exemplar si daca citesti la "totul medicilor ginecologi" ai sa mai gasesti pareri bune depre el. L-am ales pe el la recomandarea unei vecine care a nascut tot cu el acum 4 ani (si ptr ea a venit din concediu, de undeva de la munte...) A...era sa uit...la Giulesti se tine cont de cum vrei sa nasti, nu ti se impune. Pe mine m-a intrebat inainte cu o luna sa nasc daca vreau cezariana, natural, epidurala etc. Singurul lucru pe care l-am vrut a fost sa stau cu bebe in camera dar nu s-a putut ca toate rezervele erau deja ocupate si s-au internat f multe fete in ziua aia (unele stateau si cate 2 in pat, si la fel si nou nascutii); pana la urma a fost oricum bine.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

18 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 17th April 2024 - 12:59 AM