Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Declaratie De Valoare, Pentru recunosaterea studiilor in Italia
marimaria
postare Mar 31 2009, 09:46 PM
Postare #1


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Fetele din Italia sau si din alte tari (ca e posibil sa fie vorba de aceeasi chestie), am trimis la consulatul Italian actele pt obtinerea "Declaratiei de valoare" pt Diploma de bac si azi am primit tel ca nu-i buna adeverinta de la liceu prin care este scris ca liceul imi elibereaza diploma de bac, media, forma de invatamant si notarea.

A mai facut cineva asa ceva?
Are cineva un model de cum trebuie sa fie formulata acea "Adeverinta de autenticitate" de la liceu?

Va rog mult sa ma ajutati ca daca nu reusesc sa obtin pana pe 10 aprilie mi se arhiveaza dosarul.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Apr 1 2009, 10:26 AM
Postare #2


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Nu stie nimeni nimic?
sad.gif

Chiar nimeni nu a avut de-a face cu asa ceva? Nimeni nu si-a facut Declaratia de Valoare pt recunoasterea studiilor in alte tari?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefyangro
postare Apr 1 2009, 12:28 PM
Postare #3


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,161
Inscris la: 8-September 08
Din: Bucharest
Membru nr.: 36,794



Am facut eu pentru sora mea.
Tu nu ai diploma de bac?
Ca ei nu i-ai cerut nicio alta adeverintza pentru conformitate, doar diploma si in original si tradusa si apostilata.
Dar cum adik ai trimis la ambasada,ca eu stiu ca tb sa te duci personal sau sa trimit un imputernicit


--------------------







  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Apr 1 2009, 12:39 PM
Postare #4


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039




Acu mai nou se trimit actele prin plic la consulat si te programeaza ei cand sa-ti dea declaratia de valoare.

Problema e ca pe langa diploma de bac tradusa si apostilata mai trebuie o adeverinta de autenticitate eliberata de liceu care sa confirme diploma si foaia matricola.
Ei bine, eu am acea adeverinta, dar se pare ca nu e bine formulata pt ca mi-au respins-o si as fi vrut sa aflu de la cineva un model de exprimare care sa le placa la cei de la consulat.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Apr 29 2009, 02:24 PM
Postare #5


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Am rezolvat cu Declaratia de valoare......dupa lupte seculare am reusit.....cine are nevoie de informatii i-l pot ajuta cu succes


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lidi@
postare May 2 2009, 10:00 PM
Postare #6


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 24-April 09
Membru nr.: 86,893



Salut ,sunt si eu noua pe aici,am citit mesajul dv. referitor la declaratia de valoare!Vreau si eu sa depun dosarul pt declaratia de voaloare pt studii in italia....va rog frumos ati putea sa ma ajutati cu lista de documente care este necesara pentru dosar....eu acum sunt la liceu...finisez a 12-a si bacul il voi avea in iunie,pot eu cumva sami pregatesc actele fara a avea pina cind bacul?si inca o intrebare ,care este procedura de depunere a dosarelor ,trebuie sa merg personal?sau prin posta?si cam cit timp dureaza pina cind vor elibera declaratia de valoare?multumesc anticipat!:rolleyes:
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare May 2 2009, 10:55 PM
Postare #7


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Ai neaparata nevoie de Diploma de bacalaureat, deci abia dupa ce dai si bacul poti sa trimiti actele la Consulatul Italian de la Bucuresti.
Actele se trimit prin posta la adresa
AMBASADA ITALIEI BIROUL CONSULAR
Str. Arh. Ion Mincu nr. 12
sector 1 Bucuresti

1. Un dosar plic de carton pe care se scrie numele si prenumele solicitantului, asa
cum rezulta din actul de identitate;...........eu am lasat si un numar de telefon si adresa de e-mail
2. Certificat de rezidenta sau inscriere anagrafica in copie xerox (eliberat de Primaria
Italiana de rezidenta pentru cetatenii comunitari rezidenti in Italia);
3. Copia "xerox" a pasaportului solicitantului: pagina cu fotografia (pentru toti) +
paginile cu semnatura titularului si cea cu datele personale
4. Copii "xerox" ale documentelor de stare civila (certificat de nastere, certificat de
casatorie, sentinta definitiva de divort) in cazul in care au intervenit modificari ale
datelor personale (pentru cetatenii comunitari);
5. Pentru toate titlurile de studii obtinute in Romania/Rep.Moldova este obligatorie
"Adeverinta" (scrisoare de confirmare/certificat) de confirmare eliberata pentru
Ambasada Italiei la Bucuresti, de catre Scoala/Universitatea care a eliberat
titlul/titlurile de studii, pe hartie cu antet a acesteia, stampilata si semnata de
conducerea scolii, care sa confirme obtinerea efectiva a titlului de studii de catre
solicitant, durata si tipologia studiilor absolvite (gimnaziale, liceale, postliceale,
universitare, postuniversitare, de specializare, etc), daca a urmat cursuri de zi,
serale, fara frecventa, la distanta, etc, nota obtinuta la examenele de absolvire si
scara de notare adoptata, specificandu-se, de asemenea, daca institutia este
de stat sau privata acreditata (in acest caz indicandu-se legea de acreditare);

Aceasta adeverinta se elibereaza celor interesati la cerere, de catre Scoala/Universitatea unde au obtinut titlul de studii si trebuie prezentata numai in original (fara Apostille si traducere)
6. Documentele de studii aferente studiilor efectuate de catre solicitant incepand
cu scoala medie superioara ("Diploma de bacalaureat.") Solicitantii din Rep.
Moldova care nu poseda "Diploma de bacalaureat" vor presenta alte titluri dupa
caz (spre exemplu "Atestatul de studii medii de cultura generala" sau "Certificat
de studii gimnaziale" + "Diploma de studii medii de specialitate", etc).

Pentru fiecare titlu in parte documentele de studii obligatorii sunt: diploma si foaia matricola, iar pentru studiile superioare (de colegiu, universitare si postuniversitare) aceste documente sunt: diploma, foaia matricola/suplimentul la diploma si programa analitica.

Pentru fiecare titlu de studii detinut de catre solicitant, fiecare din documentele de studii mentionate mai sus trebuie sa fie pregatit in urmatoarele 3 forme:

- documentul original legalizat cu Apostila + copie "xerox";
- copie conforma cu originalul, a documentului respectiv, efectuata de
Notar Public roman/moldovean si apoi legalizata cu Apostila + copie
"xerox";
- traducere autorizata in italiana, a documentului respectiv, efectuata de
traducator autorizat roman/moldovean, legalizata de Notar Public
roman/moldovean si apoi legalizata cu Apostila + copie "xerox";

Foaia matricola, pregatita asa cum este indicat mai sus, este un document obligatoriu pentru toate titlurile de studii (gimnaziale, liceale, postliceale, de colegiu (Rep. Moldova), universitare, postuniversitare, etc). Pentru studiile de colegiu, universitare si postuniversitare foaia matricola poate fi eventual substituita prin documentul numit "Supliment la diploma", care trebuie de asemenea pregatit asa cum este indicat mai sus;

Originalele tuturor documentelor de studii (diplome, foi matricole, suplimente la diploma, programe analitice, etc) trebuie sa fie mai intai vizate de catre autoritatile scolare competente pentru fiecare tara de provenienta a documentului de studii


Romania: Inspectoratul scolar teritorial (pentru documentele de studii gimnaziale,
liceale si postliceale), sau Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului
din Romania - Centrul National de Recunoastere si Echivalare a
Diplomelor din Bucuresti (pentru documentele de studii universitare si
postuniversitare)
si apoi se legalizeaza cu Apostila (Conventia de la Haga din 5 octombrie 1961) de catre autoritatea competenta din fiecare tara:

Romania: Prefectura teritoriala competenta (in functie de sediul autoritatii scolare
care a vizat precedent documentul)
Copiile conforme cu originalul ale documentelor de studii (diplome, foi matricole, suplimente la diploma, programe analitice, etc) se efectueaza de catre un Notar Public roman/moldovean si apoi se legalizeaza cu Apostila (Conventia de la Haga din 5 octombrie 1961) de catre autoritatea competenta din fiecare tara:

Romania: Tribunalul teritorial competent (in functie de sediul Notarului Public)

Traducerile in limba italiana ale documentelor de studii (diplome, foi matricole, suplimente la diploma, programe analitice, etc) se efectueaza de catre un traducator autorizat roman/moldovean, se legalizeaza de catre Notarul Public roman/moldovean si apoi se legalizeaza cu Apostila (Conventia de la Haga din 5 octombrie 1961) de catre autoritatea competenta din fiecare tara:

Romania: Tribunalul teritorial competent (in functie de sediul Notarului Public)


Mai trebuie sa completezi o cerere pe care din pacate acum nu reusesc s-o descarc................mai incerc maine si ti-o dau.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lidi@
postare May 3 2009, 02:28 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 24-April 09
Membru nr.: 86,893



POTI TE ROG SAMI ZICI DACA AI COMPLETAT SI"DOMANDA DE PREINSCRIZIONE"?SAU NU AI AVUT NEVOIE DE ASTA,SI IN CIT TIMP TIAU ACORDAT DECLARATIA DE VALOARE DE LA DEPUNEREA DOSARULUI?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lidi@
postare May 3 2009, 02:30 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 24-April 09
Membru nr.: 86,893



MULTUMESC FOARTE MULT PT INFORMATII!POTI TE ROG SAMI DAI MSG TAU SAU MSN,CA SA DISCUT PUTIN CU TINE?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare May 3 2009, 02:45 PM
Postare #10


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Trebuie sa completezi di aia......"Cererea de inscriere"....eu m-am colegat pe siteul de la Consulatul Italian de la Bucuresti si am descarcat de acolo, dar nu stiu ce s-a intamplat ca nu mai reusesc acuma sa-l descarc
Am facut un plic gros cu fotocopiile documentelor, cererea si adeverinta de la liceu in original si am trimis prin posta.
Nu se mai fac prenotari.
Am trmis pe 29 noiembrie si am obtinut-o pe 29 aprilie.....5 luni.
La o luna dupa ce am trimis plicul am scris un e-mail si mi-au raspuns zicandu-mi ce numar are dosarul meu, iar la sfarsitul lunii martie m-au sunat ei si mi-au spus ce-mi lipseste la dosar si data cand sa le aduc.
Eu am rezolvat tot prin mama mea cu procura de la consulatul roman din Torino.

Eu zic sa discutam aici tot ce ai nevoie sa ma intrebi ca sa fie util si pt altii......stiu din experienta ca orbecaiam si nu gaseam informatii.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 09:00 PM