Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Erorile Medicale Pot Distruge Vieti
enealexa
postare Nov 21 2007, 10:00 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 16
Inscris la: 21-November 07
Membru nr.: 10,066



Buna ziua,
Ma numesc Alexandra Senopol, am 27 ani si sunt din Constanta.
As vrea sa va spun povestea mea pe scurt .
Cu 2 zile inainte de nunta am aflat ca sunt insarcinata. Am fost foarte fericita, a fost cel mai frumos cadou de nunta.
Eu imi doream o fetita iar sotul un baiat. La eco am aflat ca a “castigat” el. Am fost putin trista dar mi-am revenit repede. Am avut o sarcina toxica, m-am ingrasat 30 kg dar in rest totul era bine. Faceam eco in fiecare luna la o doctorita cunoscuta ca fiind printer cei mai buni doctori ginecologi din constanta . In ianuarie doctora m-a trimis sa fac 3D si acolo a inceput totul. Am aflat ca am cordon ombilical bivascular ( o artera si o vena) caz rar in Romania. Doctora de la 3D mi-a zis sa stau linistita ca a auzit de un caz similar in Anglia si copilul era sanatos dar foare slabut.Am inceput sa ma documentez, sa trimit
e-mailuri la doctori in tara, sa caut informatii din alte tari dar nimic. In Romania nimeni nu stia nimic. Am intrat pe un site spaniol si acolo am gasit un forum despre aceasta malformatie. Toate mamicile care nascusera copii cu un cordon bivascular spuneau ca sunt sanatosi dar ca nu se hranesc bine in burtica si de aceea nu au mai mult de 3 kg. Am mers de urgenta la ginecolog care nu putea sa creada ca lunar ( imi facea eco lunar) nu a vazut nimic. M-a trimis de urgenta la Bucuresti la maternitatea din Giulesti ca sa fim sigure. Am stat la eco o ora , doctorul doar mormaia, folosea termeni medicali, eu nu intelegeam nimic concret decat... malformatii, sindrom.
Dupa ce a terminat mi-a confirmat cordon bivascular si pe langa asta mi-a zis ca e suspect de mozaic cromozomial 21( o faza usoara a sindromului down). Am crezut ca mor cand am auzit , el spunand ca daca are ceva este fizic nu are nimic la organe. Oricum tot drumul pana la Consanta am plans si imi puneam stupida intrebare “ de ce mie?”. A doua zi dimineata am fost la ginecolog care cand a auzit mi-a facut programare la amniocenteza ( peste 2 saptamani). Mentionez ca eu eram insarcinata in 8 luni. Doctora a spus ca facem amniocenteza sa aflam sigur. Pe parcurs am aflat ce inseamna asta si am refuzat sa o fac. I-am spus doctorei ca oricum daca are ceva eu nu fac avort, o sa-l iubesc asa cum e.nici nu putem sa ma gandesc ca dupa ce l-am simtit 8 luni trebuie sa renunt la el. Ne-am impacat toti cu idea si asteptam ziua cea mare sperand ca totul era o eroare medicala. Am hotarat cu doctora sa nasc normal dar cu epidurala. Am programat nasterea pentru joi 12 aprilie 2007 .cu o zi inainte am facut eco, mi-a zis ca bebe are 3,200 kg.
M-am internat dimineata la 8, mi-au facut epidurala, mi-au rupt apa si asteptam contractile. A trecut o ora au trecut 2, 3 si degeaba , eu nu aveam nimic. In salon intrau si ieseau femei insarcinate, eu nimic. La ora 15 doctora m-a luat iar la control si pe un ton speriat mi-a zis : “ Alexandra nu te agita, s-a desprins placenta si risc sa va pierd pe
amandoi, asa ca iti fac cezariana” . Am inceput sa plang, sa-mi sun familia care era afara cu toate ca toata lumea imi zicea sa ma calmez, eu nu ma putea opri din plans. Am intrat de urgenta la cezariana, tot cu epidurala, imi venea sa adorm dar trageam de ochi de frica ca nu ma mai trezesc. Vroiam sa apuc sa-mi vad copilul. Dupa o operatie mai lunga decat e normal, am pierdut foarte mult sange , am facut hemoragie am auzit cum doctora a facut “ aoleu” si apoi primul urlet al bebelusului meu. M-am speriat tare, am inceput sa pierd si mai mult sange , credeam ca bebelusul meu chiar are malformatii.
De fapt doctora a fost uimita cand a vazut cat de mare este. Am nascut un bebe de 3,900 kg si 53 cm. nota 10. apoi am adormit dar cineva acolo sus a vrut sa raman cu David. Asa il cheama pe bebe. Acum are 7 luni si este foarte frumusel, nu are absolute nimic, are 10,400 kg si 74 cm. Ultimele luni de sarcina au fost foarte grele pentru toata familia mea dar finalul a fost unul fericit de aceea sfatul meu pentru toate mamicile care trec prin asa ceva este sa nu renunte usor la copilul lor ca nu se stie niciodata la ce incercari te pune Dumnezeu. Daca faceam avort cu siguranta as fi trait toata viata cu gandul daca chiar era bolnav. Doctora mea mi-a acordat toata atentia si chiar a plans de emotii. Ii multumesc pentru tot ce a facut pentru mine si David dar sustin ca erorile medicale pot distruge vieti!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Nov 21 2007, 10:36 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



Dumnezeu te-a binecuvantat cu un copil frumos si sanatos, pentru ca nu ti-ai pierdut credinta si speranta. sa fiti sanatosi si fericiti mereu. ai o poveste....cuvinetele sunt de prisos. tzuc.gif tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Nov 21 2007, 10:49 PM
Postare #3


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



Felicitari, ma bucur nespus sa citesc o poveste cu asa happy end de 3,900 kg! Ai trecut prin incercari grele si Slava Domnului ca sinteti bine toti. Alexandra, numai cine trece prin emotiile lui "s-ar putea sa fie..." stie ce inseamna ca totul sa fie "normal" si sa nu se adevereasca niste interpretari medicale.
Totul e bine cind se termina cu bine, nu-i asa?


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Nov 22 2007, 01:19 AM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873




... " cineva acolo sus te iubeste" asta este parerea mea, felicitari pentru curajul de a merge mai departe ... si felicitari pentru minunea ce ti-a fost daruita " 3.900" eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif ... si poate ne postezi si ceva poze cu printul tau...pupic tzuc.gif tzuc.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
enealexa
postare Nov 22 2007, 04:02 PM
Postare #5


Junior
*

Grup: Members
Postari: 16
Inscris la: 21-November 07
Membru nr.: 10,066



buna fetelor,
va multumesc pentru cuvintele frumoase.
chiar as vrea sa trimit poza cu bebe dar nu stiu cum.
am incercat ieri la album dar imi zicea ca e prea mare.
toate pozele mele au peste 170 kb
pe site scria mazim 30kb.
pozele mele sunt facute cu un aparat normal
cu ce trebuie sa fac sa fie conform cerintelor sa pot trimite?
care sunt pasii sa pot trimite?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Nov 22 2007, 04:06 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



QUOTE(enealexa @ Nov 22 2007, 04:03 PM) *
buna fetelor,
va multumesc pentru cuvintele frumoase.
chiar as vrea sa trimit poza cu bebe dar nu stiu cum.
am incercat ieri la album dar imi zicea ca e prea mare.
toate pozele mele au peste 170 kb
pe site scria mazim 30kb.
pozele mele sunt facute cu un aparat normal
cu ce trebuie sa fac sa fie conform cerintelor sa pot trimite?
care sunt pasii sa pot trimite?


intri pe www.photobucket. ro
incarci acolo pozele, apoi ultimul link il copiezi si dai "paste'', unde vrei sa apara pozele.
pt avatar, intri in ''My controls'' si acolo in stanga ai optiunea de a atasa o poza la avatar. aici tr sa o micsorezi.
bafta smile.gif

Aceasta postare a fost editata de max: Nov 22 2007, 04:07 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Nov 22 2007, 04:07 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



POZA TU VREI SA O PUN IN ALBUM UNDE SE PRIMES VOTURI DE LA UTILIZATORI SAU VREI SA O POSTEZI AICI PE FORUM?


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
enealexa
postare Nov 22 2007, 07:08 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 16
Inscris la: 21-November 07
Membru nr.: 10,066



QUOTE(georgeta23 @ Nov 22 2007, 04:07 PM) *
POZA TU VREI SA O PUN IN ALBUM UNDE SE PRIMES VOTURI DE LA UTILIZATORI SAU VREI SA O POSTEZI AICI PE FORUM?

vreau sa o pun pe forum asa cum apar si la voi
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Nov 22 2007, 11:18 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



Alexandra felicitari ptr. bb eusa_clap.gif eusa_clap.gif si ptr faptul ca ai fost tare si ai hotarat sa accepti copilul indiferent cum v-a fi.Si ptr asta cred ca ai fost rasplatita cu un bb sanatos.Sa-ti traiasca,sa creasca mare,sanatos si sa va aduca numai bucurii tzuc.gif hug.gif Multumeste-i lui D-zeu ptr.binecuvantarea ce ti-a dat-o hi.gif

Si bine ai venit printre noi hug.gif tzuc.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Nov 23 2007, 03:41 PM
Postare #10


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Alexandra, mi-e groaza doar sa ma gandesc la ce o fi fost in sufletelul tau... DD te-a rasplatit cu un bebe de nota 10 care acum e totul pentru tine! Erorile medicale pot schimba vieti si din pacate chiar schimba vieti, destine, familii... Si iar ma intreb De ce? Of Doamne!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 04:25 AM