Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

19 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre Indemnizatia De 85%
anku
postare Nov 5 2008, 02:57 PM
Postare #11


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(anairina @ Nov 5 2008, 04:51 PM) *
buna! din cate stiu eu da, poate tatal sa se intoarca la serv si sa intri tu in cic.
eu mai am o intrebare. stiti ceva despre mamicile/ taticii care nu au venituri? care nu le merge cartea de munca? exista vreo varianta pentru ei? sau singurul venit va fi alocatia de 200 ron


eu stiu ca se primeste doar 200ron ptr copil iar mama nimic!
nu am auzit sa se fi dat lege si ptr aceasta situatie!pacat!


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MARI79
postare Nov 6 2008, 10:01 AM
Postare #12


Junior
*

Grup: Members
Postari: 8
Inscris la: 2-January 08
Din: DR.TR.SEVERIN
Membru nr.: 11,942



QUOTE(anairina @ Nov 5 2008, 02:51 PM) *
buna! din cate stiu eu da, poate tatal sa se intoarca la serv si sa intri tu in cic.
eu mai am o intrebare. stiti ceva despre mamicile/ taticii care nu au venituri? care nu le merge cartea de munca? exista vreo varianta pentru ei? sau singurul venit va fi alocatia de 200 ron


Din cate stiu, ca sa poti intra in cic(tu sau tatal) trebuie sa ai venituri impozabile in ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului; nu trebuie sa fie 12 luni lucrate in intregime..dar in fiecare luna sa ai venituri (deci , poate exista si situatia in care apar doar cateva zile lucrate in unele luni!- dar in fiecare luna sa fie cateva zile!); daca nu exista venituri impozabile in ultimele 12 luni...da, singurul venit este alocatia de 200 ron. sad.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Nov 6 2008, 10:14 AM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063




Fetelor, dar ce se intampla daca sarcina nu m-a prins in campul muncii? Cati bani iau?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MARI79
postare Nov 6 2008, 01:00 PM
Postare #14


Junior
*

Grup: Members
Postari: 8
Inscris la: 2-January 08
Din: DR.TR.SEVERIN
Membru nr.: 11,942




QUOTE(roxana30 @ Nov 6 2008, 10:14 AM) *
Fetelor, dar ce se intampla daca sarcina nu m-a prins in campul muncii? Cati bani iau?

Alocatia copilului de 200 ron pe o perioada de 2 ani, si , dupa nastere trebuie sa depui niste dosarele(2) la Primarie pentru trusoul copilului si pentru prima nastere(daca esti la prima nastere) floare2.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Nov 6 2008, 01:37 PM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



QUOTE(MARI79 @ Nov 6 2008, 03:00 PM) *
Alocatia copilului de 200 ron pe o perioada de 2 ani, si , dupa nastere trebuie sa depui niste dosarele(2) la Primarie pentru trusoul copilului si pentru prima nastere(daca esti la prima nastere) floare2.gif


Ok, multumesc!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Nov 8 2008, 11:03 AM
Postare #16


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



am inteles ca deja s-a publicat legea in monitor, are idee careva ce inseamna 85% din media veniturilor obtinute in ultimele 12 luni? venituri nete sau brute?
la concecdiul prenatal si postanatal e vb de venituri brute, din care sa scadea doar cas aferent salariului minim pe economie....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamigeo
postare Nov 8 2008, 11:59 AM
Postare #17


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,178
Inscris la: 14-October 08
Din: Urziceni
Membru nr.: 42,509



QUOTE(MARI79 @ Nov 6 2008, 03:00 PM) *
Alocatia copilului de 200 ron pe o perioada de 2 ani, si , dupa nastere trebuie sa depui niste dosarele(2) la Primarie pentru trusoul copilului si pentru prima nastere(daca esti la prima nastere) floare2.gif


[b] Prima pentru nastere se acorda o singura data pentru fiecare copil nascut (pentru primii 4),[/b] dar care nu a depasit varsta de 6 luni. Actele se depun la serviciul alocatii si ajutor social din cadrul primariilor de domiciliu.


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Nov 8 2008, 01:26 PM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



QUOTE(roxana30 @ Nov 6 2008, 10:14 AM) *
Fetelor, dar ce se intampla daca sarcina nu m-a prins in campul muncii? Cati bani iau?


Alocatia copilului 200 ron + 100 ron supliment daca tatal a lucrat in ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului .

Nici eu nu am stiut de cei 100 ron , abia acum cateva zile am depus cererea (este vorba de o cerere tip pe care o iei de la Asistenta Sociala ; cuprinde si o adeverinta de salariat care va trebui completata la serviciul tatalui .

Nu am stiut fiindca 'definitia' acestui supliment eu o stiam mai ... altfel - era vorba ca , in cazul in care mama se intoarce la serviciu inainte de implinirea celor 2 ani de concediu de ingrijire copil , sa primeasca o 'compensatie' de 100 ron in locul celor 600 pe care nu-i va mai primi ...

Pe langa aceste 2 sume , daca tu nu ai lucrat , mai exista si posibilitatea de a obtine un slariu mediu /unitate de la serviciul sotului, daca este prevazut in contractul de munca . Aici nu stiu sa-ti dau prea multe amanunte fiindca eu abia acum am aflat de faza biggrin.gif .

Si mai sunt trusoul (150 ron parca) si prima de nastere (220 ron).

Aceasta postare a fost editata de diana1318: Nov 8 2008, 01:27 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elia
postare Nov 12 2008, 01:23 PM
Postare #19


Junior
*

Grup: Members
Postari: 26
Inscris la: 16-October 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 42,885



QUOTE(iubita_tiana @ Nov 8 2008, 12:03 PM) *
am inteles ca deja s-a publicat legea in monitor, are idee careva ce inseamna 85% din media veniturilor obtinute in ultimele 12 luni? venituri nete sau brute?
la concecdiul prenatal si postanatal e vb de venituri brute, din care sa scadea doar cas aferent salariului minim pe economie....



Din cite am citit si eu am vazut ca in lege scrie ca e vorba de "veniturile supuse impozitarii". Normal ar fi sa fie brutul. Sunt mult contabili care se confrunta cu problema asta.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ikebana20
postare Nov 13 2008, 06:15 PM
Postare #20


Junior
*

Grup: Members
Postari: 39
Inscris la: 31-October 08
Membru nr.: 45,857



am si eu o intrebare
o sa am 12 luni lucrate luna viitoare s eu nasc abia in martie,dar 3 luni patronii mi-au facut contract cu 2 ore p zi si cotizatia era foarte mica atunci.ma afecteaza asta la indeminizatie?ca am auzit k trebuie sa fie cotizatia lunara de cel putin pentru minimum p economie.restu lunilor si acum am salarul mult mai mare.
ce ziceti????
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

19 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 09:34 PM