Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Calcul Indeminizatie Pentru Concediu Ingrijire Copil, cum se calculeaza?
miniraton
postare Jan 18 2011, 08:23 PM
Postare #11


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,576
Inscris la: 4-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 16,831



Buna fetelor.

Sunt si eu o graviduta si urmeaza sa nasc peste 3 zile
pana la urma o sa primim 85% sau 75% ? Ca nu mai inteleg.

Alta problema ar fi ca... la mine ultimul an de munca a fost asa: 6 luni indemnizatie de la primul copil + 6 luni la serviciu. Presupun ca mi se iau in calcul si cele 6 luni de indemnizatie, nu ? ca sunt tot venit. Daca stie vre-una legislatia...lamuriti-ma si pe mine.

multumesc

va pup


--------------------



"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"
Elisabeth Stone
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Jan 18 2011, 08:37 PM
Postare #12


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(miniraton @ Jan 18 2011, 10:23 PM) *
Buna fetelor.

Sunt si eu o graviduta si urmeaza sa nasc peste 3 zile
pana la urma o sa primim 85% sau 75% ? Ca nu mai inteleg.

Alta problema ar fi ca... la mine ultimul an de munca a fost asa: 6 luni indemnizatie de la primul copil + 6 luni la serviciu. Presupun ca mi se iau in calcul si cele 6 luni de indemnizatie, nu ? ca sunt tot venit. Daca stie vre-una legislatia...lamuriti-ma si pe mine.

multumesc

va pup


75% din veniturile pe ultimele 12 luni.. iti va face medie.. deci da, iti va lua in calcul si indemnizatia..


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costi
postare Jan 18 2011, 08:40 PM
Postare #13


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,583
Inscris la: 14-November 08
Din: Brasov
Membru nr.: 48,715



QUOTE(miniraton @ Jan 18 2011, 06:23 PM) *
Buna fetelor.

Sunt si eu o graviduta si urmeaza sa nasc peste 3 zile
pana la urma o sa primim 85% sau 75% ? Ca nu mai inteleg.

Alta problema ar fi ca... la mine ultimul an de munca a fost asa: 6 luni indemnizatie de la primul copil + 6 luni la serviciu. Presupun ca mi se iau in calcul si cele 6 luni de indemnizatie, nu ? ca sunt tot venit. Daca stie vre-una legislatia...lamuriti-ma si pe mine.

multumesc

va pup


cum bebe vine pe lume dupa 1 ian se va calcula 75% din media pe ultimele 12 luni, inclusiv cele de indemnizatie.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 18 2011, 10:04 PM
Postare #14


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566




QUOTE(maria26 @ Jan 17 2011, 01:24 PM) *
sa inteleg ca ai luat fix 85% din media salariului net pe ultimele 12 luni tinand cont si de concediu medical? fix fix? am prietena care a luat 900 lei in conditiile in care sal ei net era 1000 lei si a fost in risc maternal de la 2 luni ( care se calculaza 75% din salariu) ..

Poate in cele 12 luni pt care s-a calculat procentul a luat vreo prima, pentru ca pana acum s-a calculat procentul din venituri, nu doar din salariu. Nu stiu cum se calculeaza acum, dupa noua legislatie. Am si eu o prietena care ia indemnizatie aproape de plafonul maxim datorita primelor pe care le-a luat, ca salariul nu a fost unul atat de mare.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ashy
postare Jan 26 2011, 06:20 PM
Postare #15


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 9
Inscris la: 18-November 06
Membru nr.: 550



Am si eu o intrebare legata de calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului. Voi naste in septembrie 2011, in momentul de fata am un salariu brut de 10760 si un salariu net de 800 ron, am lucrat din 2008 pana acum fara intrerupere pe cartea de munca, dar am in luna septembrie 2010 ,17 zile de concediu fara plata. Exista vreo problema cu aceste zile fara plata? Mentionez ca am primit salariu in acea luna de 372 sau asa ceva.daca voi naste voi putea primi indemnizatia de crestere a copilului. va multumesc


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costi
postare Jan 26 2011, 06:29 PM
Postare #16


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,583
Inscris la: 14-November 08
Din: Brasov
Membru nr.: 48,715



QUOTE(ashy @ Jan 26 2011, 04:20 PM) *
Am si eu o intrebare legata de calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului. Voi naste in septembrie 2011, in momentul de fata am un salariu brut de 10760 si un salariu net de 800 ron, am lucrat din 2008 pana acum fara intrerupere pe cartea de munca, dar am in luna septembrie 2010 ,17 zile de concediu fara plata. Exista vreo problema cu aceste zile fara plata? Mentionez ca am primit salariu in acea luna de 372 sau asa ceva.daca voi naste voi putea primi indemnizatia de crestere a copilului. va multumesc



din cate tin minte, pe adeverinta de venituri se trec lunile incepand cu cea in care s-a nascut copilul: tu nascand in septembrie 2011, adeverinta ta nu ar trebui sa aiba decat pana la oct 2010.
in plus, in lege (daca e nevoie caut si articolul) zice ca se accepta si fractiuni de luna, jumatate din zilele lucratoare ale lunii. ca exceptie, accepta si maxim 3 luni din cele 12 cu mai putin de jumatate din zilele lucratoare.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costi
postare Jan 26 2011, 06:33 PM
Postare #17


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,583
Inscris la: 14-November 08
Din: Brasov
Membru nr.: 48,715



uite, am gasit si articolul:

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.
(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).
(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

oug 111/2010


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ashy
postare Jan 26 2011, 07:04 PM
Postare #18


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 9
Inscris la: 18-November 06
Membru nr.: 550



Va multumesc frumos pentru raspunsurile prompte...deci ne incadram...e o usurare...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
teodora_maria
postare Mar 16 2011, 10:36 AM
Postare #19


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,147
Inscris la: 15-September 10
Din: GALATI
Membru nr.: 175,553



Nastere usoara fetelor si felicitari pentru al doilea copilSper sa am si eu curajul asta,dar mai tarziu.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Nov 14 2011, 10:31 AM
Postare #20


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



am intrat pe diferite site-uri si am gasit n variante.. vreau sa stiu si eu exact ce trebuie sa contina dosarul pentru acordarea indemnizatiei.. vreau sa-l trimit pe sot cu el deja facut... e adevarat ca imi trebuie si de la casa de pensii ceva? ohmy.gif... acum 3 ani nu-mi trebuia..


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 01:15 PM