Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Copil Super Sociabil!, ..o problema?
USA
postare Oct 22 2010, 10:47 PM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Mamici, noi de ceva vreme ne cam facem cumva griji referitor la acest subiect....
Adika, Babys oriunde merge, merge ptr copii mai ales.....si nu ptr jucarii ori altceva.....de exemplu mergem in park....ea se lipeste imediat cam de copii de varsta ei ori cu un an/doi mai mari..si incepe sa organizeze joaca....intra in vorba asa de aproape se uita la ei, se aseaza langa ei, ii intreaba ce fac, cum ii cheama..se prezinta si ea..spune si cati ani are..si ce rockita are...se ce a mancat la pranz..si unde a stat la mamy in burtica.....si apoi trece si la mamici sa se prezinte cu ce are si ce face ea....si asta se intampla oriunde am fii.....
Mie una mi se pare putin exagerat...si asta mai ales de cateva zile..cand dupa o experienta de mers in park..cand, aceeasi reactie..acelasi comportament...dar fetita nu vroia sa comunice cu ea...adika nu vroia si pace...fetita era si cu fratiorul si cu mamica.....toate au decurs pana acolo, incat Babys planganda, statea trista pe marginea topoganului fara chef de nimik...iar fetita mergea numai departe de ea.....Babys nu intelegea de ce nu se joaca cu ea....
Va spun ca noi vorbim mult cu ea..ii explicam mereu ce si cum..daca nu vrea sa se joace e ok..va gasii pe altcineva...dar ea nu accepta acest lucru...sa nu vorbeasca cu strainii..ii dam mereu exemple de ce s epoate intampla..ea, nici pace...zici ca e fermecata langa persoane straine...se uita direct in ochii lor si incepe "joaca"....
Sincer mie imi e cam teama de aceasta atitudine..mai ales ca acum are deja peste 4 anisori.....si curand va incepe scoala....
Voi ati trecut prin asa ceva?....trebuie facut altceva decat facem?...o se se mai potoleasca in timp?

Aceasta postare a fost editata de USA: Oct 22 2010, 10:50 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Oct 22 2010, 10:56 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



eu zic ca si ai nostrii copii...sunt exact ca si noi...
dc noi suntem sociabili ..ei de ce nu ar fi???
dec noi suntem uraciosi...ei de ce nu ar fi asa???
si al meu Darius la fel este...inca nu poate sa vb bine...dar imi dau seama ca asa va face cand va fi mare...ca si baby a ta...
ptr ca arata la toata lumea ce are si le zice cum se numeste...
dar imparte bucuros tot...si intelege ca unii copii refuza sa dea jucariile si se multumeste numai cu privitul...

p mine ma ingrijoreaza alt aspect...
al meu pleaca cu oricine...
deci cu oricine...e de ajuns sa-i zambeasca si sa-i dea mana ...ca pleaca far sa se mai uite la mine....
cand a,m fost in Ro...
eram in Real...
si ploua...
toti oamenii stateau de ploaie la intrarea realului...
si noi ne-am oprit dart inca eram inauntru
si in timp ce vb noi...ilo vad ac pleaca
prin multime...
sa vezi ce se strecura...
a trecut printre oameni...si a juns in ploaie...si printre taxiuri...
nici o teama la el...
ploua cu galeata si mai si fulgera...iar taxiurile claxonau..
el nu avea tb...
el isi vedea de drumul lui ca si hipnotizat
eu il urmaream din spate...nu s-a uitat nici macar odata in spate sa vada dc mama este cu el...
nimeni nu a spus nimic...sau sa-l opreasca...sau sa se intrebe ce este cu bebelusul asta mic in ploaie singur...
ptr ac nimanui nu-i pasa...
ca sa vedeti cum poate disparea un copil in numai 2 minute...
avea un an si 5 luni.... wife.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 22 2010, 11:08 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Daaa daaaa...asa si Babys da tot ce are...dar tot..ar da si haina.....ca se apuca sa defileze cu ce fusta are si ce pampoane...si imediat daca vede ca acel copil se uita vine si zice una doua "vrei?"......nu stiu de cate ori am incercat sa o fac sa inteleaga mai mica fiind..ca nu e ok sa dea hainuta....ori sa ia hainuta altui copil.....jucarioare e ok....asi cand mergem la biserica aici...sunt mai mereu 2/3 copii...ea de acasa le repartizeaza jucariile si plecam cu ghiozdanelul....
Ce ma framanta pe mine....nu sunt copii...ci faptul ca ea vorbeste si cu adulti...si intra in sufletul lor...si le danseaza si le vorbeste..ca si ea uita cu cine e si unde si se ea dupa mersul lor eventual...pana o tragem noi....si al doilea lucru e ca se supa ca se intristeaza daca acel copil nu se joaca cu ea.....ptr ca si ea, poate, e prea sufocanta sa zic asa......

In schimb tot ce vrea sa faca cu alti copii ori cu altcineva ..ma intreaba pe mine..dar tot.....si nu de multe ori ma simt aiurea...."mamy, pot sa vorbesc cu bb?....mamyyy, pot sa ii spun ce am papat?"....etc....dar nu asteapta raspunsul meu, ori si daca asteapta nu conteaza...ea e deja pe subiect...

O simt atat de prinsa in a capata atentia altora mai alesa adultilor, incat se supara daca nu iese cum asteapta ea....si nu duce lipsa de atentie..ca doar una avem....si acum stam impreuna 4 zile din 7 non-stop!

Aceasta postare a fost editata de USA: Oct 22 2010, 11:12 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Oct 22 2010, 11:11 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683




mda...si tb asta cu vb cu oricine este periculoasa...
ca se supara ca nu se joca toti cu ea...asta o sa inteleaga mai tarziu..dar asta cu vb cu oricine e periculos...


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 22 2010, 11:13 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Chiar nu stiu cum sa mai dau.....ii explic mereu despre straini....ca o poate lua..ca nu toti sunt bunii..unii sunt raii...si o pot lua departe de mamy si dady..zice daa daa, la discutii acasa...dar apoi tot la fel face! oFloare1.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Oct 22 2010, 11:28 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(USA @ Oct 22 2010, 11:13 PM) *
Chiar nu stiu cum sa mai dau.....ii explic mereu despre straini....ca o poate lua..ca nu toti sunt bunii..unii sunt raii...si o pot lua departe de mamy si dady..zice daa daa, la discutii acasa...dar apoi tot la fel face! oFloare1.gif

sad.gif
poate sa-i iei o carte de copii cu rapiri....sau???
hmmmmmm
oare eu ce as face???


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Oct 22 2010, 11:42 PM
Postare #7


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Poate îþi par cunoscute ºi situaþiile astea, sau mãcar amuzante: laugh.gif

1. În troleu, dimineaþa.
Lara îºi alege întotdeauna locul de lângã geam, pe scaunul cu steluþe. Stãm cu spatele faþã de sensul de mers. Troleul nu este prea aglomerat, dar pe scaunele din faþa noastrã se întâmplã mereu sã fie o doamnã, sau un domn, tânãr, în vârstã, puºti sau longeviv, amabil, ursuz, sau isteric -nu conteazã. Îm primã instanþã Lara se uitã galeº pe sub gene, mustãcind. Dacã nu obþine niciun feedback, începe ºi face cu mâna. Dupã ce vecinul o remarcã, îºi dã ºi mai tare talente, pânã o întreabã mãcar cum o cheamã, câþi ani are, dacã merge la gradi... Iar Lara rãspunde cu maximum de amãnunte:
"Mã cheamã Lara ºi ea e mami Diana ºi i-am zis lu' Maria ca sunt prietena ei ºi Andrei se joacã cu ªtefan cu maºinuþele ºi doamna Doina a zis... ...ºi acasã e pisicuþa gri, Ina, care e a mea!" wacko.gif
Oamenii se amuzã teribil, aºa cã o întreabã mai departe.


2. Într-o zi, ne îmbrãcãm sã ieºim pânã la magazinul din colþ. Din varii motive, decid sã cumpãr doar pâine aºa cã adun toþi mãrunþii de prin casã ºi îi pun în buzunarul de la fustã. biggrin.gif
Când sã ieºim de pe alee, dãm nas în nas cu una dintre marile 'doamne' locale, angajatã cu 5 norme la radio ºanþ. Eu, mai sãlbaticã ºi nesociabilã de fel, hotãrãsc sã mã fac cã nu o vãd dar madama se introduce singurã de pe la vreo 5 metri:

-Ce faci tu, puiºor!!!?
Lara îi zâmbeºte, bine-nþeles, iar femeia vede cã e rost, aºa cã ne opreºte sã 'admire niþel copilul.' doh.gif
-Ai ieºit la plimbare?
Lara dã din cap cã nu, eu îmi pun mâinile în cap ºtiind ce urmeazã... nervi.gif
-Hmm, atunci unde mergi, în parc?
Lara tot cã nu...
-Atunci... la magazin?
Lara dã din cap afirmativ. ohmy.gif
-ªi ai tu bani?
-Mami are bani!
-ªi unde are mami banii? continuã madama de-a dreptul satisfãcutã.
-Aici! ºi mã plesneºte peste buzunarul fustei, de încep toþi mãrunþii sã zdrãngãne.
Dupã ce îmi revin din leºin, intervin ºi eu:

-Haide mami cã închide la paine! La revedere, tanti Caramela! Apoi o iau pe Lara de o aripã ºi zbor urgent. biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Oct 22 2010, 11:43 PM


--------------------



*Zâmbetul e ca ºtergãtorul de parbriz: nu opreºte ploaia, dar îþi permite sã îþi vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 23 2010, 02:05 AM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif am ras cu lacrimiiiiiiiii...serios.....la prima faza e exact ..o vad pe babys perfect.....iar in a doua....
Eram in aeroport, asteptam sa ne imbarcam in drum spre Romania..linie la Economic ca sa predai valizele...so, stam la rand..un rand care serpuia precum mellcul pana la domnita frumoasa care sa ne preia valizele.....in fata noastra o familie de indieni indieni cu un baiat cu un an mai mic decat babys..logic, babys total pe langa baiat, cu baiatul..pe langa mam'sa, dady'su.....vorbea non stop a noastra mandra....pana cand am auzit cum incepe discutia cum ca ea a fost la mamy in burtica.....si mamy si dady au puso acolo..si ea a stat cuminte pana a crescut mai mare..apoi a venit Doamne Doamne si a scoso prin buric la mamy anima1.gif doh.gif doh.gif blush.gif ....va spun radeau toti de la linie, ptr ca iti imaginezi ca nu vorbea nici macar incet......so, recunosc ca sunt surori lara si babys, nu? doh.gif doh.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Oct 23 2010, 02:10 AM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Oct 23 2010, 03:42 AM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



USA, fetelor, care va faceti probleme ca aveti copii prea sociabili...e virsta. Ei inca nu stiu ce se face si ce nu in societate, sunt la virsta fara complexe. Si David e la fel-si nu se lasa indiferent cine si cit de ocupat e interlocutorul. O sa le treaca, va asigur eu! Si atunci sa va rugati sa nu de-a in partea cealalta-a timiditatii-caci eu asa am patit cu Tom.
Cit despre plecatul cu cineva strain, trebuie sa stati cu ochii pe ei si sa le spuneti de milioane de ori ca nu trebuie sa plece cu nimeni niciodata-si pina la urma o sa bage la cap-tot chestie de virsta. Pina atunci...rabdare si tutun(su altceva cu care sa-l inlocuiti)! liwlol.gif

Aceasta postare a fost editata de Sara1: Oct 23 2010, 03:45 AM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Nov 4 2010, 07:23 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



Si eu tind sa -i dau dreptate Sarei. Si eu eram foarte dezinvolta, vorbeam cu oricine, ma jucam, aveam un simtz al explorarii extraordinar, vedeam in orice gaura de sharpe , orice copac ceva interesant...si odata ajunsa la o anumita varsta( nu-mi aduc aminte decat senzatzia de timiditate) parca acel curaj nebunesc de a vorbi cu toata lumea s-a pus pe Mute....si am devenit timida...asta la prima intalnire..apoi incet ma regaseam... este o cheestie de varsta cred.apoi am revenit la normal. Este foarte frumos sa-i observi trecand prin aceste etape. Pe mine ma fascineaza si iti spun sincer, asa cum sunt cand sunt mici - acea energie fascinanta va iesi la suprafatza din nou can vor fi mari mari...vor obtzine ce-si doresc- vor fii invingatori! Asa ca stai linistita si indruma-i pasii deocamdata si mai ales: bucura-te de aceste clipe care trec atat de repede! partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif Si Maja e la fel si am observat-o si la scoala. .... dar asculta de educatoare si mai ales de mine. doar prezentza mea intr-o arie de 100 de metrii este suficienta,si stie sa stea unde este pusa. liwlol.gif) pana ii fac semn din ochi ca e "libera".:)Apoi explodeaza.liwlol.gif)

Aceasta postare a fost editata de meaw_ela: Nov 4 2010, 07:25 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 09:55 PM