Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

11 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 >  
Reply to this topicStart new topic
> Lucrari De La Gradi
ikarinusa
postare Dec 19 2009, 10:40 AM
Postare #81


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 523
Inscris la: 10-March 08
Din: Spania
Membru nr.: 17,342



Felicitari,Anca,o multime de lucruri fac la gradi,dar nici tu nu te lasi mai prejos smile.gif.Bravo voua !
Kari mi-a spus zilele trecute ca ea vrea sa fie... proasta whistling.gif .Va mai arat si eu ce a mai facut la gradi,a trebuit sa scrie cum au petrecut sfarsitul de saptamana cu mascota clasei,Lucero.Marti avem serbare,sper ca va fi bine,pt ca anul trecut a plins continuu pe scena rolleyes.gif





--------------------
KARINA WINONA

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Dec 20 2009, 01:39 AM
Postare #82


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(ikarinusa @ Dec 19 2009, 10:40 AM) *
Felicitari,Anca,o multime de lucruri fac la gradi,dar nici tu nu te lasi mai prejos smile.gif.Bravo voua !
Kari mi-a spus zilele trecute ca ea vrea sa fie... proasta whistling.gif .Va mai arat si eu ce a mai facut la gradi,a trebuit sa scrie cum au petrecut sfarsitul de saptamana cu mascota clasei,Lucero.Marti avem serbare,sper ca va fi bine,pt ca anul trecut a plins continuu pe scena rolleyes.gif



uite, la noi nu ii invata sa scrie asa...
la noi fac liniute = orizotale, verticale, oblice spre stanga, spre dreapta, si tot felul de alte elemente grafice premergatoare scrisului, atat sub forma de joc...gen desenat codite de umbrele, codite de mar, carcei de vie, dar si ca la scoala...3-4 randuri pe foi de matematica. Literele le stiu ei, al meu le stie de la numerele masinilor, si vad ca incepe incet incet sa isi manifeste dorinta de a invata sa citeasca si sa scrie...stie deja sa scrie unele cuvinte, insa cred ca le-a invatat mecanic. La gradi insa nu fac chestii de-astea.
Sa iti spun insa ..eu i-am tot dat fise de activitati de pe situri straine si s-a obisnuit cu ele, ii plac, dar nu mai vrea sa lucreze acasa fisele clasice de la gradi whistling.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ikarinusa
postare Dec 21 2009, 10:00 AM
Postare #83


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 523
Inscris la: 10-March 08
Din: Spania
Membru nr.: 17,342



Anca,si aici fac liniute,codite,ii pregateste pt scrisul de mana,ceea ce am aratat eu e ceva extra fata de programa,important este ca lor le-a placut sa scrie si astfel educatoarea a avut elan pt a face si altceva fata de programa,care e destul de saracuta pt grupa mijlocie.De ex,in programa le cere sa stie sa scrie numerele pina la 3,ei le stiu pe toate,in programa trebuie sa stie sa numere pina la 10,ei stiu pina la 20...Mai dificil e pt noi,pt ca trebuie sa lucram in 2 limbi,si romana si spaniola si mai nou au inceput si cu engleza whistling.gif .ne-om descurca noi cumva...Sarbatori fericte voua,sper sa aveti parte de zapada si de Craciun,la noi ploua cu galeata de 2 zile si se pare ca va ploua toata saptamana aceasta.


--------------------
KARINA WINONA

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Dec 21 2009, 09:44 PM
Postare #84


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585




QUOTE(ikarinusa @ Dec 21 2009, 10:00 AM) *
Anca,si aici fac liniute,codite,ii pregateste pt scrisul de mana,ceea ce am aratat eu e ceva extra fata de programa,important este ca lor le-a placut sa scrie si astfel educatoarea a avut elan pt a face si altceva fata de programa,care e destul de saracuta pt grupa mijlocie.De ex,in programa le cere sa stie sa scrie numerele pina la 3,ei le stiu pe toate,in programa trebuie sa stie sa numere pina la 10,ei stiu pina la 20...Mai dificil e pt noi,pt ca trebuie sa lucram in 2 limbi,si romana si spaniola si mai nou au inceput si cu engleza whistling.gif .ne-om descurca noi cumva...Sarbatori fericte voua,sper sa aveti parte de zapada si de Craciun,la noi ploua cu galeata de 2 zile si se pare ca va ploua toata saptamana aceasta.


Am inteles...am senzatia ca si aici e programa putin in urma copiilor...
Tin minte anul trecut, cand a inceput gradi, ma uitam pe caiete de gr. mare /pregat. si nu-mi venea sa cred ca vad acolo...mi se parea mult prea mult, prea dificil, prea devreme...acum nu mai am senzatia asta! Trebuie lucrat la rabdare si concentrare, in rest nu prea ne ridica nimic probleme.

Sarbatori fericite si voua va dorim...si spor la activitati! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 6 2010, 12:32 AM
Postare #85


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Am invatat ceasul...ora exacta si jumatate! Si-a manifestat curiozitatea si i-am satisfacut-o imediat yes.gif E mandru nevoie mare de el! Am vazut ca si la gradi au ceva activitati legate de ceas mai pe la sfarsitul anului, asa ca o sa fie pregatit!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Jan 9 2010, 06:51 PM
Postare #86


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(Anca74 @ Jan 5 2010, 11:32 PM) *
Am invatat ceasul...ora exacta si jumatate! Si-a manifestat curiozitatea si i-am satisfacut-o imediat yes.gif E mandru nevoie mare de el! Am vazut ca si la gradi au ceva activitati legate de ceas mai pe la sfarsitul anului, asa ca o sa fie pregatit!

Bravo la baiat destept! partners.gif !!Al meu vrea de pe acum sa invete treaba cu ceasul,e curioos. whistling.gif ii explic eu,il intreb ,"intelegi"..el,da. rolleyes.gif .de unde..


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 9 2010, 11:11 PM
Postare #87


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



ei... stie doar ora exacta si jumatatea de ora, nu prea ii e clar de ce se spune 2 si jumatate si nu 3 fara jumatate whistling.gif mai stie ca "limba aia mica si rapida" (secundarul) pleaca de la 12 si ajunge tot la 12 si face treaba asta intr-un minut. Cam asta e tot. I s-a promis un ceas de mana daca invata ceasul si isi da silinta. Ceea ce e de apreciat!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 23 2010, 01:24 AM
Postare #88


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



numaram..
- din 2 in 2 pana se plictiseste;
- din 10 in 10, pana la 100;
- din suta in suta ...pana la 1000;
- din milion in milion...din catralion in catralion lol-craciun.gif de unde o sti el de catralion lol-craciun.gif

si mai nou...facem Sudoku whistling.gif din acelea foarte usoare, pt copii...incantat nevoie mare!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 23 2010, 08:56 AM
Postare #89


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Anca74 @ Jan 23 2010, 01:24 AM) *
numaram..
- din 2 in 2 pana se plictiseste;
- din 10 in 10, pana la 100;
- din suta in suta ...pana la 1000;
- din milion in milion...din catralion in catralion lol-craciun.gif de unde o sti el de catralion lol-craciun.gif

si mai nou...facem Sudoku whistling.gif din acelea foarte usoare, pt copii...incantat nevoie mare!

Raducu ori e destept peste poate...ori nu...sudoku la varsta lui?...chiar daca e pentru copilasi...aceasta pasiune dezvaluie un mic matematician...jos palaria eusa_clap.gif ai un baietel de admirat....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 23 2010, 08:08 PM
Postare #90


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(ruxy @ Jan 23 2010, 08:56 AM) *
Raducu ori e destept peste poate...ori nu...sudoku la varsta lui?...chiar daca e pentru copilasi...aceasta pasiune dezvaluie un mic matematician...jos palaria eusa_clap.gif ai un baietel de admirat....


Tati lui Raducu si bunica lui (mama mea) sunt fani sudoku. La noi se gasesc carticele cu Sudoku peste tot prin casa...aproape ca jucariile lui Radu! whistling.gif Asa ca al meu copil a inceput sa exerseze scrisul pe aceste carticele...vedea si el ca se completeaza patratelele cu ceva si .. ii ajuta la completat!
Pentru ca am senzatia ca la gradi lucreaza destul de mult am convenit sa nu mai lucreze suplimentar nimic acasa. Cum n-are stare...invatam ceasul, facem sudoku...unim puncte, rezolvam labirinturi...Pentru el fisele de activitati pt Kindergarten de pe siteurile straine nu sunt activitati de la gradi ci joaca...asa ca se joaca! Asa am constatat ca sunt mari diferente intre fisele/ caietele de la gradi si cele de "afara", alt mod de prezentare, de atragere spre rezolvare...oricat s-ar chinui educatoarele se vede clar diferenta intre modul de abordare al materiei.

Ce a facut el a fost un Sudoku simplu, usor...ca de-alea grele nu stiu nici eu sa fac, lol-craciun.gif n-am rabdare sa le rezolv si pace! Sotul si mama spun ca ii relaxeaza whistling.gif eu una inteleg altceva prin relaxare! M-am gandit ca un Sudoku mic il ajuta sa exerseze si scrisul cifrelor! rolleyes.gif

Acum bazdagania joaca remmy cu ai mei...Daca e destept sau nu...eu zic ca e un copil normal, foarte curios si foarte iubit si asta ii da o mare siguranta. Si are 7 adulti in jurul lui de la care invata tot ce poate!
Te pup Rux, ma bucur ca ai revenit pe forum...sper ca problemele voastre s-au rezolvat!

Aceasta postare a fost editata de Anca74: Jan 23 2010, 08:09 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

11 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 23rd April 2024 - 11:40 PM