Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

723 Pagini V  « < 718 719 720 721 722 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici Din Olanda?
dumysym
postare Oct 12 2012, 11:07 PM
Postare #7191


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 504
Inscris la: 2-April 09
Din: Germany
Membru nr.: 82,624



QUOTE(Any-Olanda @ Oct 12 2012, 11:56 PM) *
Si-nca una liwlol.gif O poezie de data asta liwlol.gif

A-nceput de ieri să cadă
Câte-un rrom, pe urmă doi.
Franța pusă e pe sfadă,
Și ni-i dă pe toți grămadă,
Înapoi.
Nu e cușer, dar e bine
Pentru Sarkozy, acum;
Taberele-s toate scrum,
Dar năvalnic vuiet vine
De pe drum.
Sunt țigani și balabuste,
Vin la Otopeni țipând,
Și se-mping și sar râzând,
Și se-mpiedică de fuste,
Vrând-nevrând.
Cei mai mari, acum, din sfadă,
Stau pe-ncăierare puși,
Cei mai mici, de foame-aduși,
Se scâncesc și stau grămadă
Lângă uși.
Colo-n colț, acum răsare
Un țigan mai mărunțel,
Chinuindu-se să care
O sacoșă mult mai mare
Decât el.
Opt cercei cu dansul are,
Cinci brățări și-un portofel,
De la niște trecătoare,
Pe sub turnul ăla mare,
Zis Eiffel.
Altul, zău, cu
dânsul, n-are
Nici bagaje, nici nimic,
Doar un lanț, cu-o cruce mare,
Care saltă în mișcare
Pe buric.
Trei țigănci cu burta mare
Și cu rochii fistichii,
Nu au loc ca să coboare,
C-alăptează fiecare
Doi copii.
Un reporter vine-n grabă
Să le ia un interviu
Și se-nvârte în pustiu
Până când răspunde-o babă,
Cam târziu.
Se-oțărăște rău bătrâna
Către cel cu microfon,
Și-l înjură francofon,
Fi'ncă nu mai e româna
De bonton.
Zice: -"Merde, cam mare graba,
N-am făcut nimica rău,
Uite-aici, îți spune baba,
Ne băgară pe degeaba
La bulău.
Și, degeaba ne-au dat banii
Că, mai șmecheri suntem noi.
Într-un an sau maxim doi,
Ne întoarcem, toți țiganii
Înapoi.
Nu e mare socoteală
Că acasă ne-ați trimis,
Ne-adunăm la repezeală
Și să vezi atunci ciordeală
La Paris "!



liwlol.gif liwlol.gif super tare si din pacate adevarat....sad.gif


--------------------
Un copil merita tot ce e mai bun de la viata!!


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Any-Olanda
postare Oct 13 2012, 09:40 AM
Postare #7192


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,868
Inscris la: 12-March 09
Din: The Nederlands
Membru nr.: 78,333



Buna dimineata si de la noi,

La apel cu un ceai de menta si o cafea pt cine doreste cafea.gif Toata lumea bine si sanatoasa? smile.gif
Eu m-am trezit de tot pe la 8 cu toate ca am mers tarziu la culcare smile.gif A venit o carte ce mi-am comandat-o zilele astea despre educatia copiilor si e atat de interesanta ca n-am putut s-o las din mana pana pe la 00:40 biggrin.gif As mai fi citit pana dimineata liwlol.gif dar imi propusesem sa fac o paine calda pt micul dejun biggrin.gif Mai trebuie sa creasca putin si apoi la copt, abia o astept sa mananc cu unt si anghila afumata si vad eu ce bunatati mai gasesc prin frigider biggrin.gif Ma rasfata al meu sot...ieri a facut piata si mi-a luat de toate ce stie ca-mi place...ma fac patrata pana nasc liwlol.gif

In casa e cald si bine, afara e de haine de iarna... Dupa-amiaza mergem sa aducem acasa patutul, abia astept sa-i pregatesc Mathildei culcusul smile.gif

Ieri am fost si prin oras intr-o fuga cu Marc si Alina, mi-am luat 3 perechi de pijamale frumoase, un trening cu fermoar, ceva bluzite pt Alina ca noi crestem serios biggrin.gif Am mancat si gogosi calde (oliebollen), yamiiiii biggrin.gif

Ce planuri aveti pt weekend? smile.gif
Eu cu treburi prin casa...e asa de frig afara ca nu prea-ti vine sa iesi din casa... Si suntem si putin raciti cu totii...

Asa e Simona, din pacate adevarat.... Au ajuns sa mai si rada ei de noi, plosnitele astea de tigani...

V-am pupat, o zi frumoasa va doresc! Va astept la un mic dejun copios! hug.gif tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Any-Olanda
postare Oct 14 2012, 10:35 AM
Postare #7193


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,868
Inscris la: 12-March 09
Din: The Nederlands
Membru nr.: 78,333



Buna dimineata,

La apel cu un ceai de menta si niste pateuri cu sunculita si cascaval pregatite de tati toate smile.gif cafea.gif
Pe mine m-au lasat sa dorm mai mult biggrin.gif
Sunt racita cobza, cu dureri in gat si urechi... wacko.gif Am dormit ca un prunc dupa baita de aseara biggrin.gif Am mancat un compot de cirese (m-am gandit la voi wink.gif ) si dupa, sa o fi vazut pe Mathilda ce ora de sport a avut liwlol.gif In toate partile era liwlol.gif Am filmat-o ca sa-i aratam mai tarziu biggrin.gif

In rest, pe acasa, fara planuri concrete... facem ce putem si cand putem... Ieri am adus si patutul acasa, am ce bibili acum biggrin.gif

V-am pupat si va doresc o duminica frumoasa si relaxanta! hug.gif tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pavoneitza
postare Oct 15 2012, 12:46 PM
Postare #7194


aly^^
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,014
Inscris la: 8-August 08
Din: germania
Membru nr.: 33,398




neatza!

scuzati ca nu am mai intrat dar am avut atatea p cap..plus durerile de cap care nu-mi dau pace....

any,mai ai putn,cred ca abia astepti! tare mi as dori si eu un bebe mic....
simo, cum esti?s a mai calmat david?
mirela,cum e in noua casa?cum sau acomodat copii?

Noi azi avem prog la neurolog(control de rutina),pt iannis.am cerut singura un eeg,ca sa fiu impacata.(din cauza acc de anul trecut) In rest sunt ok smile.gif
va pup


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Any-Olanda
postare Oct 15 2012, 01:09 PM
Postare #7195


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,868
Inscris la: 12-March 09
Din: The Nederlands
Membru nr.: 78,333



QUOTE(pavoneitza @ Oct 15 2012, 12:46 PM) *
neatza!

scuzati ca nu am mai intrat dar am avut atatea p cap..plus durerile de cap care nu-mi dau pace....

any,mai ai putn,cred ca abia astepti! tare mi as dori si eu un bebe mic....
simo, cum esti?s a mai calmat david?
mirela,cum e in noua casa?cum sau acomodat copii?

Noi azi avem prog la neurolog(control de rutina),pt iannis.am cerut singura un eeg,ca sa fiu impacata.(din cauza acc de anul trecut) In rest sunt ok smile.gif
va pup


Buna Alina,

Imi pare rau sa aud ca tot cu durerile de cap esti.... Nu te-au trimis si la u chiropractor? Eu as face o incercare, iti spun din experienta... Aaa, si ar mai putea fi ochii, un control la oftalmolog nu strica wink.gif Asa am depistat si eu ca trebuie sa port ochelari sa stii...sau mai tarziu ca au crescut dioptriile.... Dupa nastere se schimba multe in corpul nostru...
Da mami, mai am putin, pe 14 nov e planificata cezariana...mai putin de-o luna deci biggrin.gif

La multi ani inca o data pt Iannis! occasion.gif occasion.gif

Te asteptam cu vesti! hug.gif tzuc.gif

In rest, toata lumea sanatoasa? Eu si cu Alina suntem racite cobza biggrin.gif

V-am pupat, numai bine va doresc! hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pavoneitza
postare Oct 15 2012, 01:37 PM
Postare #7196


aly^^
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,014
Inscris la: 8-August 08
Din: germania
Membru nr.: 33,398



dr neurolog mi a zis ca sunt bn, ca nu am nev de pastile oFloare1.gif IN situatia asta ori dr e varza ori eu ma prefac!dar sa ma prefac 3 zile?sa dau la boboci?sa nu pot avea grija de iannis...etc Am sa incerc cu acupunctura,sa vedem!

14 nov..mm inca putin! gata camera? sanatate multa!


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Any-Olanda
postare Oct 15 2012, 08:09 PM
Postare #7197


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,868
Inscris la: 12-March 09
Din: The Nederlands
Membru nr.: 78,333



Buna seara,

Offf mai Alina...rau tare daca si vomiti... Poate e altceva decat o migrena, de ce nu incerci sa mergi la un alt doctor? Ceva este!
Daa, 14 nov, o aruncatura de bat biggrin.gif Camera e gata de ceva vreme deja, patutul l-am adus acasa (cel in care a crescut si Alina in primele 3 luni, vechi de peste 100 de ani, dat din generatie in generatie in familie smile.gif ), maine ma apuc sa-l bibilesc, bag toate la spalat, calcat, etc...
Maine avem si echo cu masuratori, sunt curioasa ce vor zice biggrin.gif Vin dupa amiaza cu vesti wink.gif

Multa sanatate va doresc si voua mami ca aveti nevoie! Si la voi tot asa s-a racit vremea? smile.gif

Pupici tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Oct 16 2012, 01:34 PM
Postare #7198


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



Buna fetelor ,

Any ,mai ramane de vazut daca vrea si Mathilda sa vina pe 14 ! degeaba vor medicii ,daca ea are chef sa vina mai devreme,nu?Cum a fost la eco?

Alina ,copii mei se simt bine oriunde .Le place noua casa ,imprejurimile ,noile obiceiuri ,ca de ex mersul cu bicicleta la scoala in loc de autobuz ,masa de pranz servita acasa si apoi din nou la scoala ,bunataturile de prin magazine ...multe chestii noi si evident mai speciale decat in De .Azi a fost si prima zi de scoala a lui Ruby .Frumos ! Incep de la 8,25 pana la 12 apoi au pauza si la 13.15 reincep pana la 15.15.e cam un dute vino ,dar stau la 5 min de mers pe jos de scoala ei ,asa ca nu ma plang .Ai vazut cred pozele pe fb ...

Simona ,voua cum v-a mai merge ? s-a mai obisnuit Luca cu programul gardinitei?david cred ca si el isi face de acum un program de mese ,somnic,nu? slava domnului ca Amy e un copil cuminte ,mananca bine ,doarme f bine noptile si se mai si joaca singurica cand am treaba.de vreo cateva zile vrea sa-si schimbe programul de somn de peste zi .Un somn la pranz de 2 ore si asta e .Nu-i rau deloc ,asa am si eu ceva timp pt relaxare sau treburi casnice ce nu pot fi facute cand e ea treaza .

o dupa amiaza placuta si ne mai auzim .
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Any-Olanda
postare Oct 16 2012, 10:58 PM
Postare #7199


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,868
Inscris la: 12-March 09
Din: The Nederlands
Membru nr.: 78,333



Buna seara,

La apel la ora asta tarzie ca am umblat brambura azi biggrin.gif
Ma luase o durere de cap dimineata asa ca m-am imbracat si am iesit la aer... Mi-am luat ceva de mancare de la patiserie si m-am oprit la Mam sa mananc...si asa ploua si Mam mergea cu mine la spital, n-am vrut sa o las s-o ude ploaia smile.gif
La spital am avut doar echo cu masuratori, pozici pe fb asa cum ati vazut smile.gif Vineri avem echo cu ginecologul smile.gif
La echo deci, a masurat-o pe Mathilda, picioare lungi de fotomodel biggrin.gif (2 saptamani in avans liwlol.gif ) , greutatea 2350g este peste limita (desi eu cred ca are chiar mai mult de atat biggrin.gif ), rinichii sunt ok, nu mai ridica semne de intrebare, corespunde graficelor cu restul masuratorilor smile.gif Toate bune si frumoase cu alte cuvinte si cred ca sarim din prima masura (50) biggrin.gif
Mam a zis ca are buzele si nasul meu biggrin.gif Sanatoasa sa fie ea ca frumoasa m-am convins ca e partners.gif , scuzati-mi modestia liwlol.gif

Racita cobza, acum ma doare si gatul si-mi pierd vocea, urechile incep si ele...numai de bine... Maine cred ca sun la medic...

Mirela, imi pare bine ca se simt copiii bine aici in NL. Fain ca si sunteti aproape de scoala, si la noi o sa fie cam aceiasi poveste in curand smile.gif Mai crestem putin pana atunci... Deocamdata suntem la faza "de ce e asa?", "cum" , "ce fel..."

Simona, voi cum sunteti mami? Tot bolnaviori? Offf, cu vremea asta...ne-a dat peste cap cu totul...

Alina, cum merge munca? Toate bune si frumoase? hug.gif

Va pup dragele mele, o noapte buna va doresc! hug.gif tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Any-Olanda
postare Oct 17 2012, 08:52 AM
Postare #7200


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,868
Inscris la: 12-March 09
Din: The Nederlands
Membru nr.: 78,333



Buna dimineata si de la noi,

La apel cu un ceai de musetel cu miere smile.gif
Mi-am vomat fierea acum dimineata cu tusea mea... A inceput sa se rupa din gat acum... wacko.gif Nici nu-mi vine sa ma duc la medic ca nu am chef de pastile, oricat de ok ar fi ele in perioada asta... Vad eu cum evolueaza pana maine...

Ai dreptate Mirela ca ei vor pe 14 dar vedem noi daca si fata noastra o sa coopereze liwlol.gif Eu inca mai sper sa ma ia prin surprindere cu o dilatatie intre 5-10 cm....visez si eu frumos biggrin.gif Cum o vrea D-zeu...
Chiar, nu au copiii vacanta acolo acum? Aici au vacanta de toamna saptamana asta smile.gif

Au anuntat astia pt weekend 20 de grade, cam greu de crezut si cu o vreme ca asta, nici nu ma mai mir ca ne imbolnavim...

O zi frumoasa va doresc! hug.gif tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

723 Pagini V  « < 718 719 720 721 722 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:53 PM