Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Sirop/pastile Pentru Pofta De Mancare La Copii Peste 1 Anisor, VA ROG UN SFAT
adrianaO
postare Jun 25 2010, 11:26 PM
Postare #41


Iulia tzushka!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,932
Inscris la: 15-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 23,463



QUOTE(andral @ Jun 26 2010, 12:17 AM) *
incearca sa privesti lucrurile altfel si sa fii multumita de ceea ce mananca si ramane in burtica si nu varsa..da.i cateva lingurite acum cateva mai tarziu si multe lichide intre mese,da.i lucrusoare cu care sa se joace sau pune.i desene animate vorbeste.i despre ceva ,vesela...intr.un fel sau altul si eu am trecut si trec printro situatie asemanatoare cu exceptia faptului ca uneori am mai vazut si la el dorinta de a gusta cand gustau altii pe afara sau in casa sau mancand cu pofta
oricum cred ca amenintand.o sau lovind.o nu vei face decat sa inrautatesti lucrurile...eu doar zambind am reusit sa il hranesc..imi venea sa ma arunc pe geam de cate ori imi intorcea capul dupa cateva guri sau cand reuseam sa.i dau portia si ma ridicam sa iau sevetelul sa il sterg iar el voma imediat,am inceput sa.i dau mai putin sa fiu mai calma sa ii zambesc mereu sa ii vorbesc frumos si sa sper ca la masa viitoare va fi mai bine
e f greu dar nu dispera si nu fi dezamagita ,asta e copilul tau si daca reusesti sa.i dai cate putin tot e mai bine decat nimic
dr ce zice de lipsa asta de interes fata de mancare?ai incercat sa,i schimbi laptele?
eu lui andrei i.am dat mult mult timp numai banane,uneori cu mar dar de cele maimulte ori cu iaurt,uneori mi. mancat si goale dar singur f rar ..incearca diverse retete,si eu tot intreband si incercand am reusit sa ii dau ficat de ex( il mananca doar amestecat cu pilaf)

multumesc de raspuns :* intre timp am observat ca daca ne-am schimbat ritualul (ca la noi NUMAI asa merge ceva) este mult mai placut...dar este super nociv...ne-am mutat la televizor
si dupa ce minca il inchid...rar ne uitam mai mult...eu nu sunt fan TV din principiu deci nu cred ca-i va dauna fffff tare experienta cu masa la tv.....si sunt super calma mai nou ca a inceput sa mince muuult mai mult si mai calm si fara voma!!!!!sper sa nu mai revenim la zilele alea sad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andral
postare Jun 26 2010, 10:30 PM
Postare #42


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



QUOTE(adrianaO @ Jun 25 2010, 11:26 PM) *
multumesc de raspuns :* intre timp am observat ca daca ne-am schimbat ritualul (ca la noi NUMAI asa merge ceva) este mult mai placut...dar este super nociv...ne-am mutat la televizor
si dupa ce minca il inchid...rar ne uitam mai mult...eu nu sunt fan TV din principiu deci nu cred ca-i va dauna fffff tare experienta cu masa la tv.....si sunt super calma mai nou ca a inceput sa mince muuult mai mult si mai calm si fara voma!!!!!sper sa nu mai revenim la zilele alea sad.gif

ma bucur ca lucrurile stau mai bine,va doresc la fel in continuare ,doar vesti bune sa aveti...


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gogosica
postare Jul 2 2010, 05:03 PM
Postare #43


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 173
Inscris la: 19-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 26,972



Eee... ce povesti spuneti voi. Fiica-mea tot nu mananca. Sanostol a refuzat categoric si - pentru ca ii dau Vigantolul cu aceeasi seringa - s-a uitat urat la ea pana s-a convins ca e ce trebuie. Peritol nu i-am dat - m-au speriat toti cei care ziceau ca e nasol cu el. Gustaricile dintre mese le-am eliminat. Noaptea mai manaca doar 210ml cu 2 masuri de cereale seara la culcare si 210 dimineata fara cereale. I-am adaugat in dieta propolis (tinctura ca sa il pot pune in lapte).

Concluzia?... mananca 1 masa solida, 210ml lapte fara cereale la pranz (ea inca mai adoarme cu biberonul) si cele doua biberoane de noapte povestite mai devreme. Masa solida - cred ca nu vorbim de mai mult de 75-100gr din orice ar fi.

Concluzia?... mama ei a mancat la fel vreme de 30 de ani si e bine sanatoasa... mama ei a refuzat sa manance ceva nou, mult-savurat de altii sau sanatos timp de 30 de ani si e bine sanatoasa. Mamei ei - adica mie - nu ii ramane decat sa faca tot ce imi sta in putinta
- sa ii gateasca ceea ce nu refuza (sunt atat de putine optiuni)
- sa ii gateasca si alternativa (poate face o greseala si incearca sa vada ce gust are)
- sa nu o forteze
- sa faca din orele de masa ore de distractie cu mancare
- sa nu isi smulga parul din cap cand nu mai suporta sa o vada ca n-a mancat
- sa spere ca va manca la gradi in colectivitate (eu n-am fost la gradi, dar mancam totdeauna cu placere cand era lume multa la masa)


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andral
postare Jul 5 2010, 06:50 AM
Postare #44


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508




QUOTE(gogosica @ Jul 2 2010, 05:03 PM) *
Eee... ce povesti spuneti voi. Fiica-mea tot nu mananca. Sanostol a refuzat categoric si - pentru ca ii dau Vigantolul cu aceeasi seringa - s-a uitat urat la ea pana s-a convins ca e ce trebuie. Peritol nu i-am dat - m-au speriat toti cei care ziceau ca e nasol cu el. Gustaricile dintre mese le-am eliminat. Noaptea mai manaca doar 210ml cu 2 masuri de cereale seara la culcare si 210 dimineata fara cereale. I-am adaugat in dieta propolis (tinctura ca sa il pot pune in lapte).

Concluzia?... mananca 1 masa solida, 210ml lapte fara cereale la pranz (ea inca mai adoarme cu biberonul) si cele doua biberoane de noapte povestite mai devreme. Masa solida - cred ca nu vorbim de mai mult de 75-100gr din orice ar fi.

Concluzia?... mama ei a mancat la fel vreme de 30 de ani si e bine sanatoasa... mama ei a refuzat sa manance ceva nou, mult-savurat de altii sau sanatos timp de 30 de ani si e bine sanatoasa. Mamei ei - adica mie - nu ii ramane decat sa faca tot ce imi sta in putinta
- sa ii gateasca ceea ce nu refuza (sunt atat de putine optiuni)
- sa ii gateasca si alternativa (poate face o greseala si incearca sa vada ce gust are)
- sa nu o forteze
- sa faca din orele de masa ore de distractie cu mancare
- sa nu isi smulga parul din cap cand nu mai suporta sa o vada ca n-a mancat
- sa spere ca va manca la gradi in colectivitate (eu n-am fost la gradi, dar mancam totdeauna cu placere cand era lume multa la masa)

da..fiecare cu obiceiurile si preferintele sale alimentare,inca de mic copil...datoria noastra ca mame e sa incercam mereu sa facem mai mult pentru copilasii nostri


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andral
postare Jul 5 2010, 06:56 AM
Postare #45


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



ma intreb oare dintre toate mamicile care au dat siropuri pentru pofta de mancare daca a fost vreuna sa fie multumita de rezultate..eu i.am dat pikovit in iarna si nu mai manca aproape deloc...acum cateva zile scuipa mancarea si dupa ce mi s.a ridicat un pic parul in cap de cateva degete zic ia sa vad prin gurita ce o fi ,o fi racit iar si incercand sa.i vad gatul cu lanterna(ceea ce pe el il distra copios) dau de un varf de maseluta...am observat si eu la el ca desi cand ii dau eu ceva,altceva in afara de papa cu lingurita, nu prea vrea dar cand e pe afara si vede copii mancand se uita fix la ei poate ii dau si lui si daca nu.l servesc repede intinde manuta,si daca ii da cineva ceva ia imediat si se si apuca de mancat(se uita f urat si mirat cand in piata i.a dat un vanzator un castravete si eu i l.am luat ca trebuie spalat,a trebuit sa.l curat repede)...


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamadematei
postare Jul 7 2010, 04:51 PM
Postare #46


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 45
Inscris la: 18-May 10
Din: Bucharest
Membru nr.: 147,756



Pediatra mea spune ca in 20 de ani de lucru cu copii ea nu a vazut copil mort de foame. Iar sfatul ei a fost urmatorul: daca este vesel, vioi, in parametrii normali de dezvoltare, lasati-l in pace. Mananca exact cat ii trebuie organismului lui ca sa fie confortabil. Poti cel mult sa ii dai niste vitamine daca ti se pare ca ar putea avea deficit de fier, calciu sau mai stiu eu ce... Dar siropurile de pofta de mancare in cele mai multe cazuri pot avea doar un efect placebo in ochii parintilor sau sa conicida cu perioada in care organismul cere mai mult de mancare. Exista perioade in care copii mananca mai mult si alte perioade in care mananca mai putin.

Si sa stiti ca exact asa se intimpla cu Matei. Care nu este un mancacios ....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chenlina
postare Jul 26 2018, 09:27 AM
Postare #47


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 939
Inscris la: 7-July 17
Membru nr.: 238,952



ralph lauren outlet
ralph lauren
coach factory outlet
air max 97
kate spade handbags
birkenstock outlet
pandora jewelry
michael kors outlet online
mulberry uk
coach outlet store
michael kors outlet canada
yeezy boost
coach outlet
canada goose outlet
supra shoes
longchamp outlet
ralph lauren outlet
coach factory outlet online
salvatore ferragamo
coach outlet
pandora jewelry
christian louboutin
red bottoms
coach outlet store
ralph lauren sale clearance
moncler outlet
coach factory outlet
kate spade bags
fitflops
hermes bags
pandora charms
pandora jewelry
birkenstock shoes
coach outlet
nike air max
nike air max shoes
seattle mariners jerseys
cheap jordans
coach outlet
ugg outlet
reebok shoes
kate spade handbags
coach outlet
yeezy boost 350
jordans
ralph lauren sale
nike huarache
michael kors outlet clearance
nike shoes for men
cheap jordans
coach factorty outlet
adidas
moncler jackets
jordan shoes
dr martens
canada goose outlet
kate spade outlet
cheap mlb jerseys china
salvatore ferragamo
louis vuitton
adidas shoes
oakley sunglasses
pandora jewelry
tiffany and co
pandora jewelry official site
burberry outlet
tory burch outlet online
ysl handbags
mlb jerseys
tory burch outlet
birkenstock sandals
air max 97
michael kors outlet
coach factory outlet
cheap jordans for sale
ralph lauren outlet
coach factory outlet
underarmour shoes
michael kors outlet online
dr martens outlet
moncler
jordan shoes
toronto blue jays jerseys
ugg outlet
ecco outlet
pandora
texas rangers jersey
adidas outlet
cheap jordans
toms shoes
adidas shoes
michael kors outlet
jordan shoes
canada goose jackets
dr martens boots
kate spade outlet
nike shoes
hermes outlet
christian louboutin
180726yueqin
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:24 AM