Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

15 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre Ecografii
AdeDia
postare Nov 3 2007, 05:25 PM
Postare #41


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



QUOTE(andra21 @ Nov 3 2007, 05:00 PM) *
mii de multumiri AdeDia pt un raspuns atat de prompt!!Acum am dupa calculele mele 5 sapt si ma duc din nou la medic luni..Sa vedem ce o sa fie..

Cu placere tzuc.gif Uite aici si un topic unde gasesti cateva explicatii in plus:
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...ic=138&st=0


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EMY2000
postare Nov 6 2007, 12:26 AM
Postare #42


TONY & ALEX
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,831
Inscris la: 27-October 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 8,671



Buna fetelor, eu sunt noua pe acest topic. Mai am un baietel si in luna februarie ne mai vine un membru in familie. La 8 sapt am avut niste probleme, o sangerare nu foarte mare , dar de ajuns cat sa am amenintare de avort. De atunci doctora imi face in fiecare luna eco, la prima care am facut-o mi-a zis ca este o problema cu placenta , ca este inaintea copilului, dar cu incredere in DD si cu multa odihna(de atunci am intrat in risc maternal si nu am mai fost la munk) totul sa rezolvat. Noi vrem o fetita dar baietelul vrea si surioara si fratior, pana acum bb nu a vrut sa aflam ce este, ne-a tratat cu funduletul.


--------------------


“Nimeni nu poate sti cu adevarat ce este viata sau ce este lumea sau ce este orice altceva, pana cand nu are un copil pe care sa-l iubeasca. Atunci intreg universul se transforma si nimic nu va mai fi asa cum parea inainte.” Lafcadio Hearn
Nimeni nu poate sa ne faca sa ne simtim inferiori fara voia noastra
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Nov 6 2007, 10:46 AM
Postare #43


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(EMY2000 @ Nov 5 2007, 05:26 PM) *
Buna fetelor, eu sunt noua pe acest topic. Mai am un baietel si in luna februarie ne mai vine un membru in familie. La 8 sapt am avut niste probleme, o sangerare nu foarte mare , dar de ajuns cat sa am amenintare de avort. De atunci doctora imi face in fiecare luna eco, la prima care am facut-o mi-a zis ca este o problema cu placenta , ca este inaintea copilului, dar cu incredere in DD si cu multa odihna(de atunci am intrat in risc maternal si nu am mai fost la munk) totul sa rezolvat. Noi vrem o fetita dar baietelul vrea si surioara si fratior, pana acum bb nu a vrut sa aflam ce este, ne-a tratat cu funduletul.

din cauza placentei nici nu va arata sexul prea curand, poate doar echo 3 sau 4D sa ajute, au o metoda de examinare craniana pt aflarea sexului. eu am placenta praevia si desi am facut numai echo tridimensionale, mi-au spus ca va fi fata (sex: posibil fem, asta era termenul deja uzual), dar nu a fost sigur pana nu am nascut-o.
dupa cum imi spunea doctora mea, ar fi bine sa fie fata, ele sunt mai harnice si ... iti poate ridica placenta, baietii sunt lenesi, vei vedea pana la urma ce vrea Domnul sa fie.
nastere usoara!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EMY2000
postare Nov 6 2007, 01:44 PM
Postare #44


TONY & ALEX
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,831
Inscris la: 27-October 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 8,671




Multumesc mult. Din cate am inteles de la doctora(am mai facut 2 eco de cand mi-a zis ca am probleme cu placenta) acum e totul bine.Abia astept sa fac eco 3D pe data de 19 noiembrie. Sa te auda DD si sa fie fetita, as fi cea mai fericita. Dar pana la urma nu conteaza, sanatos sa fie.


--------------------


“Nimeni nu poate sti cu adevarat ce este viata sau ce este lumea sau ce este orice altceva, pana cand nu are un copil pe care sa-l iubeasca. Atunci intreg universul se transforma si nimic nu va mai fi asa cum parea inainte.” Lafcadio Hearn
Nimeni nu poate sa ne faca sa ne simtim inferiori fara voia noastra
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpy69
postare Nov 6 2007, 09:27 PM
Postare #45


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 6-November 07
Membru nr.: 9,192



de la ce luna poti sa iti faci prima ecografie?
QUOTE(kid_sim @ Jun 1 2007, 09:12 PM) *
mamici si viitoare mamici,

cat de des ati facut, faceti, va doriti sa mergeti la doctor pentru ecografie?

rezistati o luna??

credeti sau ati auzit daca sunt daunatoare pentru fat in situatia in care o viitoare mamica (cu pitici ca ai mei) face des ecografii din diverse motive??

ati repetat vreodata eco dupa numai o saptamana??

ati facut mai mult de 3 eco intr-o luna??
am pus destule intrebari pentru moment.

eu sunt programata pe 7 iunie la eco la unul dintre medicii f renumiti, apoi la o saptamana, maxim doua merg si la doctorul care va urmari sarcina mea de acum inainte, iar dansul vrea sa fac atunci eco si triplu test (vor fi cam 15 sapt)

pupici si multa sanatate!!!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Nov 6 2007, 09:36 PM
Postare #46


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(scumpy69 @ Nov 6 2007, 02:27 PM) *
de la ce luna poti sa iti faci prima ecografie?

eu am fost programata la prima echo, dupa 6 sapt-7 de sarcina. vezi ca mai e un topic despre 'Ecografii 3D', cred, unde am postat eu mai multe explicatii, nu am timp sa caut acum, dar in materialul respectiv gasesti toate datele.


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Dec 19 2007, 04:54 PM
Postare #47


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Salut burtici!
Eu am facut azi prima ecografie care a durat nici 2 min pe ceas, eu sunt curioasa cat a putut sa vada d-na doctor in nici 2 min. E drept ca nu am decat 7/8 sapt, dar totusi mi se pare putin pt o ecografie. Va poop fetelor si astept raspuns!!! unsure.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Dec 19 2007, 07:24 PM
Postare #48


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(Claudia Elena @ Dec 19 2007, 09:54 AM) *
Salut burtici!
Eu am facut azi prima ecografie care a durat nici 2 min pe ceas, eu sunt curioasa cat a putut sa vada d-na doctor in nici 2 min. E drept ca nu am decat 7/8 sapt, dar totusi mi se pare putin pt o ecografie. Va poop fetelor si astept raspuns!!! unsure.gif


daca e o doctora buna, nici nu-i trebuie mai mult... era necesar sa vada pozitionarea oului si daca e sarcina viabila. o sa dureze ceva mai mult urmatoarea. daca nu ai probleme, nici nu trebuie sa faci prea multe.
sarcina lina si nastere usoara!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Feb 1 2008, 10:57 AM
Postare #49


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



QUOTE(Claudia Elena @ Dec 20 2007, 01:54 AM) *
Salut burtici!
Eu am facut azi prima ecografie care a durat nici 2 min pe ceas, eu sunt curioasa cat a putut sa vada d-na doctor in nici 2 min. E drept ca nu am decat 7/8 sapt, dar totusi mi se pare putin pt o ecografie. Va poop fetelor si astept raspuns!!! unsure.gif

mama doar 2 min eu cand am fost insarcinata asta vara am facut 7 ecografi pe toata perioada sarcinii dar dura jumatate de ora fiecare eco !!! ohmy.gif
imi arata si mie doctora si imi explica astai un piciorus asta i o manuta uite cum isi misca buza etc >>> ohmy.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 1 2008, 11:01 AM
Postare #50


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Claudia Elena @ Dec 19 2007, 04:54 PM) *
Salut burtici!
Eu am facut azi prima ecografie care a durat nici 2 min pe ceas, eu sunt curioasa cat a putut sa vada d-na doctor in nici 2 min. E drept ca nu am decat 7/8 sapt, dar totusi mi se pare putin pt o ecografie. Va poop fetelor si astept raspuns!!! unsure.gif

se pare ca Dna doctor...e taaaaare grabita, pe fuga pusa wub.gif ...ai grija cu ea, iar daca ti se pare ca nu e in regula schimb-o fara sa stai pe ganduri smile.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

15 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 10:59 AM