Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Stresul Cauzat De O Despartire
toia
postare Apr 14 2007, 10:21 AM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 889
Inscris la: 31-August 06
Membru nr.: 74



Cercetatorii au analizat pentru prima data cat de intens poate fi stresul cauzat de o despartire si au ajuns la concluzia ca ruperea unei relatii afecteaza intr-o asemenea masura inima, incat persoana ranita din dragoste poate chiar sa moara din cauza suferintei.
Potrivit editiei electronice a The Daily Telegraph, cercetatorii britanici au descoperit ca zonele creierului responsabile de capacitatea de a invata, memora si de declansarea emotiilor pot destabiliza musculatura cardiaca a unei persoane care sufera de afectiuni ale inimii.
Cercetatorii spun ca atunci cand ne aflam sub incidenta stresului, aceste regiuni ale creierului declanseaza semnale daunatoare. Monitorizarea relatiei existente intre inima si creier a relevat faptul sunt declansate ritmuri cardiace neregulate ce pot conduce la decesul subit al pacientilor.
Oamenii de stiinta din Marea Britanie au studiat zece pacienti cu manifestari specifice ale inimii carora le-au masurat modificarile electrice de la suprafata craniului. Pacientii au fost pusi la o forma medie de stres, mai exact sa numere inapoi, in serii de cate sapte. Cercetatorii au observat ca activitatea in 'zone mai inalte' precum cortexul nu a reflectat doar raspunsul la stres al inimii, inregistrandu-se un intreg lant de reactii ce fac musculatura inimii mai putin stabila.

Cercetatorii au concluzionat ca din cauza stresului, zonele creierului responsabile de functionarea normala a inimii nu isi pot mentine echilibrul.

Sursa: Realitatea
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irina k
postare Aug 17 2008, 06:31 PM
Postare #2


Junior
*

Grup: Members
Postari: 43
Inscris la: 16-August 08
Membru nr.: 34,285



Cand mi-am dat seama ca nu mai am o casnicie am simtit ca mor sau cel putin ca sunt pe moarte crybaby.gif . Singurul gand care m-a tinut ancorata in realitate a fost gandul la fetita mea de 2 ani! A fost greu sa trec peste durere si lacrimi, dar am avut gandul la fetita si mi-am spus ca daca am murit si trebuie sa mor ca sotie, sunt in continuare mama si trebuie sa traiesc ca mama!
Acum dupa 7 ani, sunt recasatorita si toata familia asteptam sa vina barza.gif , sa ne aduca jucaus.gif cam prin Decembrie a.c. !! bananab.gif bananab.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Aug 17 2008, 07:42 PM
Postare #3


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(irina k @ Aug 17 2008, 05:31 PM) *
Cand mi-am dat seama ca nu mai am o casnicie am simtit ca mor sau cel putin ca sunt pe moarte crybaby.gif . Singurul gand care m-a tinut ancorata in realitate a fost gandul la fetita mea de 2 ani! A fost greu sa trec peste durere si lacrimi, dar am avut gandul la fetita si mi-am spus ca daca am murit si trebuie sa mor ca sotie, sunt in continuare mama si trebuie sa traiesc ca mama!
Acum dupa 7 ani, sunt recasatorita si toata familia asteptam sa vina barza.gif , sa ne aduca jucaus.gif cam prin Decembrie a.c. !! bananab.gif bananab.gif



felicitari pt puterea ta de a merge mai departe! trandafir.gif
si multa sanatate tie si puiutilor tai!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Nov 26 2008, 11:57 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116




se pare ca si din dragoste se poate muri,nu-i asa????????????

Aceasta postare a fost editata de lia maria71: Nov 26 2008, 11:58 PM


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ana80
postare Nov 27 2008, 11:48 AM
Postare #5


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 763
Inscris la: 7-October 08
Din: verona
Membru nr.: 41,201



QUOTE(irina k @ Aug 17 2008, 08:31 PM) *
Cand mi-am dat seama ca nu mai am o casnicie am simtit ca mor sau cel putin ca sunt pe moarte crybaby.gif . Singurul gand care m-a tinut ancorata in realitate a fost gandul la fetita mea de 2 ani! A fost greu sa trec peste durere si lacrimi, dar am avut gandul la fetita si mi-am spus ca daca am murit si trebuie sa mor ca sotie, sunt in continuare mama si trebuie sa traiesc ca mama!
Acum dupa 7 ani, sunt recasatorita si toata familia asteptam sa vina barza.gif , sa ne aduca jucaus.gif cam prin Decembrie a.c. !! bananab.gif bananab.gif


bravo tie ca ai gasit puterea de a merge mai departe! trandafir.gif multa sanatate la copii!|


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costynela
postare Dec 13 2008, 05:20 PM
Postare #6


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 30-September 08
Membru nr.: 39,798



BUNA,eu inca nu m-am despartit,dar sunt pe cale sa iau aceasta hotarare.Un tata care se iubeste mai mult pe el,decat propriul copil nu ne merita alaturi.Ma inseala,minte si noi suferim.Viata mea este o adevarata telenovela.Daca el,ar trebui sa sufere cat am suferit eu,turba demult.Daca cineva crede ca nu este fericita intr-o casnicie,contactati-ma pe mine si va explic eu suferinta si durere.Are aproape 40 de ani,si sta dupa mama lui,la ea doarme,mananca,duce banii.Vine acasa sa mai vada fata si sa ma surprinda cu un alt barbat(ca imi spune:aduci barbati in lipsa mea).Are o naluca in cap,gargaunii lu` ma-sa.


crybaby.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Dec 14 2008, 05:38 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(irina k @ Aug 17 2008, 06:31 PM) *
Cand mi-am dat seama ca nu mai am o casnicie am simtit ca mor sau cel putin ca sunt pe moarte crybaby.gif . Singurul gand care m-a tinut ancorata in realitate a fost gandul la fetita mea de 2 ani! A fost greu sa trec peste durere si lacrimi, dar am avut gandul la fetita si mi-am spus ca daca am murit si trebuie sa mor ca sotie, sunt in continuare mama si trebuie sa traiesc ca mama!
Acum dupa 7 ani, sunt recasatorita si toata familia asteptam sa vina barza.gif , sa ne aduca jucaus.gif cam prin Decembrie a.c. !! bananab.gif bananab.gif

ai fost puternica!!!bravo tie!!si sanatate tuturor!!!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Dec 14 2008, 05:39 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(costynela @ Dec 13 2008, 05:20 PM) *
BUNA,eu inca nu m-am despartit,dar sunt pe cale sa iau aceasta hotarare.Un tata care se iubeste mai mult pe el,decat propriul copil nu ne merita alaturi.Ma inseala,minte si noi suferim.Viata mea este o adevarata telenovela.Daca el,ar trebui sa sufere cat am suferit eu,turba demult.Daca cineva crede ca nu este fericita intr-o casnicie,contactati-ma pe mine si va explic eu suferinta si durere.Are aproape 40 de ani,si sta dupa mama lui,la ea doarme,mananca,duce banii.Vine acasa sa mai vada fata si sa ma surprinda cu un alt barbat(ca imi spune:aduci barbati in lipsa mea).Are o naluca in cap,gargaunii lu` ma-sa.
crybaby.gif

pai mami scumpa de ce s-a ajuns aici?si daca nu se indreapta de ce-l mai lasi sa vina la voi?sunteti casatoriti?


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costynela
postare Dec 15 2008, 10:05 AM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 30-September 08
Membru nr.: 39,798



Nu suntem casatori.Dar este casa lui.Nu vrea sa ne deranjeze.Nu ducem lipsa de nimic(material),dar afectiune...El nu era asa ,s-a schimbat de cand am nascut.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mada.angel
postare Dec 15 2008, 10:45 AM
Postare #10


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,186
Inscris la: 13-August 08
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 33,937



QUOTE(costynela @ Dec 15 2008, 12:05 PM) *
Nu suntem casatori.Dar este casa lui.Nu vrea sa ne deranjeze.Nu ducem lipsa de nimic(material),dar afectiune...El nu era asa ,s-a schimbat de cand am nascut.

iar intervin soacrele unde nu trebuie...mama lor de idioate , asemenea barbati nu merita nimik decat fusta lu masa de ea sa aiba parte ca nu se mai satura de atata mamosenie


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 03:13 PM