Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Insarcinata Si Am Primit Cadou Un Catel...
doi ingerasi
postare Oct 8 2009, 03:47 AM
Postare #1


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 86
Inscris la: 23-September 09
Membru nr.: 110,556



fetelor stiti kumva daka este vre-o problema daca a, un katel?la-m primt kadou este un terrier toy kare nu kreste mare dar imi este frika sa nu iau vre-o boala kum este si ku pisikutele stiu k faci toxikoplasma de la ele...sper sa imi raspundeti trandafir.gif gravida.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Oct 8 2009, 08:21 AM
Postare #2


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



acea boala, toxoplasmoza, se face numai de la pisici si de la capre, asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.
cainii nu prea au ce sa transmita, poate doar purici, daca intra in contact cu cei de-afara si mult par, daca nu sunt hraniti adecvat..
Bucura-te de cadou pana la nastere si ai grija sa nu-l indepartezi dupa ce se naste bebele, ii vei face mult rau.. ori il dai de-acum cuiva care are timp si dispozitie sa se ocupe de el, ori te pregatesti sufleteste sa ii porti de grija.
Sarcina lina!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ot1305
postare Oct 8 2009, 09:01 AM
Postare #3


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,673
Inscris la: 3-December 08
Din: bacau
Membru nr.: 53,205



toxoplasma se poate face de la carne care este facuta in sange, pisici, catei, fructe si legume care nu sunt spalate f bine....cat am fost insarcinata eu am avut catelul in casa si nu am avut nici o prbl...atat numai trebuie avut grija se te speli pe maini dupa ce te joci cu el.....eu am dat catelul din cauza ca nu ma puteam ocupa singura si de copil si de el.....in rest il poti pastra linistita si nu-ti fa prbl.....dc cumva ai dubii fa-ti analize pt toxoplasma....
uite ca idee cum aratam ....eu aveam 30 de sapt de sarcina....






Aceasta postare a fost editata de ot1305: Oct 8 2009, 09:01 AM


--------------------







  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Oct 8 2009, 09:03 AM
Postare #4


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783




de la caini, daca nu sunt vaccinati, deparazitati, poti face toxocaroza care la fel te poate afecta . Oricum bine ar fi sa iti faci analizele astea in timpul sarcinii (daca nu le-ai facut inainte). Nu stiu de unde esti, dar stiu c anu peste tot in tara fac analizele astea. Eu, de exemplu mi le-am facut la Bucuresti la indicatia obstetricianului.

gasesti mai multe detalii pe net !

Sanatate multa si o sarcina usoara!

Descriere

Toxocaroza este o infectie produsa de un parazit din genul Toxocara, familia Ascarididae (de obicei Toxocara canis si mai rar Toxocara cati), contractata prin ingestia de sol contaminat cu oua embrionate, provenite din fecalele animalului gazda. Embriogeneza se produce pe sol (sunt geohelminti) intr-un interval de 2-5 saptamani de la eliminarea oualelor de catre animale. Astfel, infectiile la om nu se produc prin contactul cu fecale proaspete.
Toxocara canis are drept gazda definitiva cainele. Cainele se infecteaza pe mai multe cai: prin ingestia oualor embrionate, pe cale transplacentara sau prin alaptare de la femelele infectate. Rezultatul imediat il reprezinta contaminarea masiva a solului cu oua si deci cresterea riscului de infectie. Contaminarea mediului cu oua de Toxocara si igiena defectuoasa a alimentatiei asigura raspandirea infectiei. In cazul copiilor, o sursa importanta de infectie o reprezinta locurile de joaca in care au acces animale.
In asemenea situatii omul reprezinta o gazda intermediara accidentala si improprie. In intestin larvele eclozeaza, patrund in perete si migreaza pe cale circulatorie, incepandu-si ciclul perienteric. In timpul migrarii prin ficat, plamani, rinichi, musculatura, SNC, ochi, reactia organismului impiedica evolutia larvelor, care ajung in asa numitul „impas parazitar”, sunt inactivate, iar ulterior dezintegrate si resorbite. Din acest motiv, subiectii infectati nu pot transmite infectia altor persoane.
Manifestarile clinice si patologice ce insotesc reactia locala si generala a organismului, in prezenta larvelor apartinand altor specii de ascarizi decat cei care paraziteaza in mod obisnuit omul, sunt incadrate in asa numitul Sindrom de Larva Migrans Viscerala (SLMV). Manifestarile clinice depind de incarcatura parazitara si de varsta gazdei. Multe infectii sunt asimptomatice, singurul indiciu fiind prezenta in hemoleucograma a unei eozinofilii. Simptomele apar mai ales in conditiile in care larvele sunt omorate. Moartea larvelor determina reactii de hipersensibilitate de tip imediat si intarziat cu formare de granuloame la care participa eozinofilele. In aceste cazuri, eozinofilia periferica poate atinge 70-80%. De asemenea se poate inregistra o crestere de IgE.

Cele mai frecvente forme clinice sunt:
- manifestarile alergice;
- manifestarile pulmonare: tuse, dispnee, subfebrilitate, imagini radiologice cu aspect congestiv, infiltrativ si migrator;
- manifestarile hepatice: dureri in loja hepatica, hepatomegalie, anorexie, greata, febra;
- manifestarile oculare (cele mai grave): uveita, neuroretinita, nevrita optica, leziuni retiniene granulomatoase, dezlipire de retina.

Nu exista o metoda definitiva de a diagnostica infectiile cu Toxocara iar sensibilitatea si specificitatea reala a testelor serologice nu poate fi determinata cu acuratete. Diagnosticul este si mai mult complicat de variabilitatea raspunsului imunologic umoral, care depinde de incarcatura parazitara si localizarea infectiei. Totusi, numeroase studii au aratat ca testele imunoenzimatice care folosesc un antigen excretor purificat din stadiul larvar au o sensibilitate si specificitate mult imbunatatite, comparativ cu alte teste care utilizeaza antigene brute.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raisa
postare Oct 8 2009, 03:09 PM
Postare #5


Andreea,mamica ratustei Raisa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,889
Inscris la: 1-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 4,864



si eu am avut ciobanesc german la bloc cu mine in casa cat am fost insarcinata si dupa ce am nascut inca 1luna a stat cu noi si cu bebica...apoi am fost nevoiti din alte motive sa ne mutam la casa,dar acum sunt din nou la bloc si ma gandesc serios sa o aduc ca mi-e tare dor de ea...ea fatase pe 24decembrie si eu am nascut pe3februarie...desi a fost mai rapida ca mine laugh.gif m-am ocupat de fiecare catelus fata gravida fiind in 7-8luni si nu am avut nimic!numai sa aiba vaccinurile facute la zi si sa ai timp sa te ocupim,sa-l scoti la plimbare sa il perii daca are par mare si sa ii faci baita
uite si o poza cu cele 2mamici liwlol.gif


--------------------

[/url]

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ot1305
postare Oct 8 2009, 07:58 PM
Postare #6


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,673
Inscris la: 3-December 08
Din: bacau
Membru nr.: 53,205



QUOTE(raisa @ Oct 8 2009, 04:09 PM) *
si eu am avut ciobanesc german la bloc cu mine in casa cat am fost insarcinata si dupa ce am nascut inca 1luna a stat cu noi si cu bebica...apoi am fost nevoiti din alte motive sa ne mutam la casa,dar acum sunt din nou la bloc si ma gandesc serios sa o aduc ca mi-e tare dor de ea...ea fatase pe 24decembrie si eu am nascut pe3februarie...desi a fost mai rapida ca mine laugh.gif m-am ocupat de fiecare catelus fata gravida fiind in 7-8luni si nu am avut nimic!numai sa aiba vaccinurile facute la zi si sa ai timp sa te ocupim,sa-l scoti la plimbare sa il perii daca are par mare si sa ii faci baita
uite si o poza cu cele 2mamici liwlol.gif

of aqndreea...pune mai des pozici cu tine..... anima1.gif


--------------------







  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ot1305
postare Oct 8 2009, 07:59 PM
Postare #7


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,673
Inscris la: 3-December 08
Din: bacau
Membru nr.: 53,205



si eu l-as aduce inapoi pe al meu dar nu are cine sa-l scoata afara iar eu nu poat iesi si cu BB si cu cainele odata ca stau la etj 4.....


--------------------







  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raisa
postare Oct 8 2009, 08:10 PM
Postare #8


Andreea,mamica ratustei Raisa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,889
Inscris la: 1-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 4,864



QUOTE(ot1305 @ Oct 8 2009, 08:58 PM) *
of aqndreea...pune mai des pozici cu tine..... anima1.gif


nu mai pun poze cu mine ca sunt cat o balena si nush daca incap pe monitor liwlol.gif macar acolo aveam o scuza ca na eram gravidutza biggrin.gif scuzati-ne ca suntem offtopic.gif


--------------------

[/url]

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ot1305
postare Oct 9 2009, 08:29 AM
Postare #9


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,673
Inscris la: 3-December 08
Din: bacau
Membru nr.: 53,205



QUOTE(raisa @ Oct 8 2009, 09:10 PM) *
nu mai pun poze cu mine ca sunt cat o balena si nush daca incap pe monitor liwlol.gif macar acolo aveam o scuza ca na eram gravidutza biggrin.gif scuzati-ne ca suntem offtopic.gif

liwlol.gif liwlol.gif ...hai lasa ca nu e chiar asa....


--------------------







  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
doi ingerasi
postare Oct 10 2009, 01:46 AM
Postare #10


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 86
Inscris la: 23-September 09
Membru nr.: 110,556



QUOTE(ot1305 @ Oct 8 2009, 10:01 AM) *
toxoplasma se poate face de la carne care este facuta in sange, pisici, catei, fructe si legume care nu sunt spalate f bine....cat am fost insarcinata eu am avut catelul in casa si nu am avut nici o prbl...atat numai trebuie avut grija se te speli pe maini dupa ce te joci cu el.....eu am dat catelul din cauza ca nu ma puteam ocupa singura si de copil si de el.....in rest il poti pastra linistita si nu-ti fa prbl.....dc cumva ai dubii fa-ti analize pt toxoplasma....
uite ca idee cum aratam ....eu aveam 30 de sapt de sarcina....



wooow ce katel mareeeeee biggrin.gif si tu esti o frumusika va multumesk mult pt raspunsuri trandafir.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 12:23 PM