Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Din Experienta Si Cunostintele Voastre, consiliere profesionala
claudiaaa
postare Jun 17 2007, 11:59 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members
Postari: 344
Inscris la: 14-February 07
Membru nr.: 2,090



Am o mare dilema in alegerea optiunii privind urmarea celei de-a doua facultati.Spuneti-mi va rog pt ce as putea opta:comunicare si relatii publice sau stiinte politice.O alta optiune ar fi stiinte ale educatiei.Nu stiu ce se caita mai mult pe piata muncii si care meserie ar fi de viitor.Nici nu stiu ce joburi as putea gasi la terminarea uneia din cele 2 fac mentionate mai intai.Daca ma puteti sfatui va rog din suflet sa o face-ti!Multumesc anticipat!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Jun 18 2007, 12:24 AM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(claudiaaa @ Jun 18 2007, 12:59 AM) *
Am o mare dilema in alegerea optiunii privind urmarea celei de-a doua facultati.Spuneti-mi va rog pt ce as putea opta:comunicare si relatii publice sau stiinte politice.O alta optiune ar fi stiinte ale educatiei.Nu stiu ce se caita mai mult pe piata muncii si care meserie ar fi de viitor.Nici nu stiu ce joburi as putea gasi la terminarea uneia din cele 2 fac mentionate mai intai.Daca ma puteti sfatui va rog din suflet sa o face-ti!Multumesc anticipat!!!!

smile.gif nu ma pricep foarte bine la consiliere mai ales ca eu sunt economist...dar cred ca stiintele politice ar fi de viitor, dar fara relatii cum sa obtii o slujba?... cam greu...relatii publice este de asemenea interesant...dar tot asa se intra peste tot cu pile... doh.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Jun 18 2007, 12:43 AM
Postare #3


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(claudiaaa @ Jun 18 2007, 12:59 AM) *
Am o mare dilema in alegerea optiunii privind urmarea celei de-a doua facultati.Spuneti-mi va rog pt ce as putea opta:comunicare si relatii publice sau stiinte politice.O alta optiune ar fi stiinte ale educatiei.Nu stiu ce se caita mai mult pe piata muncii si care meserie ar fi de viitor.Nici nu stiu ce joburi as putea gasi la terminarea uneia din cele 2 fac mentionate mai intai.Daca ma puteti sfatui va rog din suflet sa o face-ti!Multumesc anticipat!!!!

Claudia, orice ai face, conteaza mult si ce faci dupa aceea, adica Masterul. Eu m-as orienta spre ce mi-ar fi mai accesibil si mai lesne de urmat. Pentru ca poti sa faci una din cele de mai sus si sa faci o aprofundare a studiilor in alta disciplina.
Deci, depinde din ce perspectiva privesti. Comunicare si relatii publice sint domenii foarte...largi, iti permit practic aproape oriunde sa te angajezi. Stiintele politice - vezi sa nu fie o facultate mai grea, intereseaza-te ce se studiaza si ce se face in timpul facultatii, cit de multe lucrari ai de facut, etc. Vezi si ce se cauta pe piata muncii in UE, dar, repet, poti opta pentru oricare, pina termini facultatea, lucrurile se schimba, mai vezi care-i treaba pe piata si faci un Master in domeniul respectiv.
Succes.


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Jun 18 2007, 12:46 AM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873




QUOTE(shama @ Jun 18 2007, 01:43 AM) *
Claudia, orice ai face, conteaza mult si ce faci dupa aceea, adica Masterul. Eu m-as orienta spre ce mi-ar fi mai accesibil si mai lesne de urmat. Pentru ca poti sa faci una din cele de mai sus si sa faci o aprofundare a studiilor in alta disciplina.
Deci, depinde din ce perspectiva privesti. Comunicare si relatii publice sint domenii foarte...largi, iti permit practic aproape oriunde sa te angajezi. Stiintele politice - vezi sa nu fie o facultate mai grea, intereseaza-te ce se studiaza si ce se face in timpul facultatii, cit de multe lucrari ai de facut, etc. Vezi si ce se cauta pe piata muncii in UE, dar, repet, poti opta pentru oricare, pina termini facultatea, lucrurile se schimba, mai vezi care-i treaba pe piata si faci un Master in domeniul respectiv.
Succes.

tu ce urmezi acum shama...esti la master la licenta nu? 1_3ani.gif oricum...bafta... hi.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Jun 18 2007, 03:53 PM
Postare #5


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(danna68 @ Jun 18 2007, 01:46 AM) *
tu ce urmezi acum shama...esti la master la licenta nu? 1_3ani.gif oricum...bafta... hi.gif

Nu. Sint la adoua facultate, m-am hotarit acum 5 ani ca trebuie sa fac si ceva ce se cauta, si cum Dreptul nu mi-ar fi placut nici de frica, iar Economie nu puteam face ca eu am fost la uman si nu le am cu mate, am ales sa urmez Administratie si Afaceri. M-as fi inscris acum la Master, dar, e cam repede, trebuie sa mai fac o pauza si sa ma ocup de ai mei mai mult.


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudiaaa
postare Jun 18 2007, 07:37 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members
Postari: 344
Inscris la: 14-February 07
Membru nr.: 2,090



multumesc mult fetelor!Orice idee,orice sfat ma poate ajuta sa iau o hotarare.Mai e f putin pana la inscrieri iar eu tot nehotarata unsure.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laguna.blue
postare Jun 18 2007, 09:38 PM
Postare #7


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,753
Inscris la: 25-May 07
Din: Bucuresti...acum Italia
Membru nr.: 3,922



QUOTE(claudiaaa @ Jun 18 2007, 08:37 PM) *
multumesc mult fetelor!Orice idee,orice sfat ma poate ajuta sa iau o hotarare.Mai e f putin pana la inscrieri iar eu tot nehotarata unsure.gif

sa aude ca de viitor ar fi si psihologia (eu asta fac acum) deoarece in fiecare institutie de invatamant va fi obligatoriu sa se deschida cabinet de consiliere scolara....asa ca posturi vor fi si pt cei fara pile.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudiaaa
postare Jun 19 2007, 12:06 AM
Postare #8


Member
***

Grup: Members
Postari: 344
Inscris la: 14-February 07
Membru nr.: 2,090



ai dreptate,si eu am auzit asa ceva.dar mai cred ca trebuie sa iti placa ceea ce faci si sa ai inclinatii.in mintea mea se asociaza imediat psiholog-doctor de suflete.eu nu suport sa vad suferinta.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jun 28 2007, 11:51 AM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(claudiaaa @ Jun 18 2007, 12:59 AM) *
Am o mare dilema in alegerea optiunii privind urmarea celei de-a doua facultati....


Claudiaa,cum stai cu alegerea noii facultati?Te-ai hotarat la una,sau te-ai inscris la amandoua?


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudiaaa
postare Jun 29 2007, 12:15 AM
Postare #10


Member
***

Grup: Members
Postari: 344
Inscris la: 14-February 07
Membru nr.: 2,090



iubita,sunt in ceata!!!! crybaby.gif crybaby.gif mai e ffff putin pana la inscrieri iar eu parca sunt tot mai dezorientata.VA IMPLOR dezmeticiti-ma.spuneti-mi voi ce fac ati urmat si ce meserie aveti?doua nu pot urma.deja e un efort financiar considerabil urmare unei singure fac. crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 03:35 PM