Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Intoleranta La Lactoza
DMIRELA
postare Sep 6 2010, 09:27 AM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 102
Inscris la: 16-March 09
Membru nr.: 79,164



Dragi mamici acum vreo 2 luni copilul meu a fost diagnosticat cu intoleranta la lactoza. Exista printre voi mamici si pitici cu asemenea probleme? Daca da astept sfaturi cu ce le dati sa manance copilasilor vostrii pentru ca mie nu mai imi vin idei noi e foarte greu deoarece copilului meu ii placea foarte mult sa manance mancaruri facute cu late: orez cu lapte, taitei cu lapte,gris etc...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Sep 6 2010, 10:16 AM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(DMIRELA @ Sep 6 2010, 11:27 AM) *
Dragi mamici acum vreo 2 luni copilul meu a fost diagnosticat cu intoleranta la lactoza. Exista printre voi mamici si pitici cu asemenea probleme? Daca da astept sfaturi cu ce le dati sa manance copilasilor vostrii pentru ca mie nu mai imi vin idei noi e foarte greu deoarece copilului meu ii placea foarte mult sa manance mancaruri facute cu late: orez cu lapte, taitei cu lapte,gris etc...

si noi avem aceiasi problema.facem totul cu lapte fara lactoza .nu s-a schimbat nimic pt noi .ruby ,nu tolereaza laptele ,dar nu are probleme cand mananca iaurt ,cascaval ,unt sau quark .sant unii copii care nu pot servi nici macar derivatele din lapte ,atunci e un pic mai greu .la noi din fericire se gasesc multe produse fara lactoza ,dar cum ziceam noi numai laptele il luam fara.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrianaO
postare Sep 6 2010, 10:20 AM
Postare #3


Iulia tzushka!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,932
Inscris la: 15-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 23,463



fetelor, eu trec cu iulia acum printr-un moment de regim alimentar si ii dau doar lapte fara lactoza...dar daca as folosi lapte de soia?
apropo ca iuliei mele ii place grisul cu lapte sau mai stiu eu ce si nu-i pot da!
am voie lapte de soia la copil asa de mic oare? trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Sep 6 2010, 10:25 AM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917




QUOTE(adrianaO @ Sep 6 2010, 12:20 PM) *
fetelor, eu trec cu iulia acum printr-un moment de regim alimentar si ii dau doar lapte fara lactoza...dar daca as folosi lapte de soia?
apropo ca iuliei mele ii place grisul cu lapte sau mai stiu eu ce si nu-i pot da!
am voie lapte de soia la copil asa de mic oare? trandafir.gif

un articol oarecare ...poate te lamureste ...

Un bebelus sub un an nu trebuie sa bea nici lapte din soia, nici lapte de vaca, el trebuie sa fie inca alaptat sau poate consuma o formula bazata pe una dintre ele: lapte de soia sau lapte de vaca.

Cei mai multi medici pediatri recomanda o formula adaptata de lapte, pentru ca se apropie foarte mult de laptele mamei.

Amandoua formulele (cele bazate pe lapte de soia sau cele bazate pe lapte de vaca) contin aceasi compozitie nutritiva, pentru ca ele trebuie sa indeplineasca standardele guvernamentale, in ceea ce priveste nivelul nutritiv.

Laptele de soia contine compusi de hormoni numiti fitoestrogeni. Acesti compusi sunt foarte mult discutati de catre cercetatori si acestia incearca sa determine efectele pe care le au asupra bebelusilor.

O data ce bebelusul a implinit un an si a trecut la o varietate de alimente, optiunea intre laptele de soia si laptele de vaca devine o problema individuala. Daca un copil este alergic la laptele de vaca, are o intoleranta la lapte sau din alte motive nu poate bea lapte de vaca, atunci cel de soia este cea mai buna alegere. In orice caz, nu trebuie sa fie degresat si trebuie sa fie fortificat cu minerale si vitamine. Un copil de un an are nevoie de o dieta bogata in grasimi.

Laptele natural contine o forma de calciu care este foarte usor de asimilat si contine proteine de o calitate mult mai buna decat laptele de soia. Bebelusul tau are nevoie de proteine, grasimi si carbohidrati, aceasta este o dieta echilibrata. Dupa varsta de un an, caile digestive ale bebelusului sunt destul de dezvoltate sa suporte continutul de proteine din laptele de vaca normal.

Poti face o comparatie intre continutul nutritional al laptelui de vaca cu cel de soia:

Lapte de soia fortificat
Proteine - 6g
Grasimi - 5g
Carbohidrati - 20g
Calciu - 300g
Calorii - 150g
Colesterol - 0
Vitamina A - 100 RE
Vitamina D - 2.5

Lapte de vaca
Proteine - 8g
Grasimi - 8g
Carbohidrati - 11g
Calciu - 300g
Calorii - 150g
Colesterol - 33g
Vitamina A - 92RE
Vitamina D - 2.5

In concluzie alegerea intre laptele de soia si laptele de vaca ramane o alegere individuala, conform nevoilor, restrictiilor si preferintelor copilului tau. Copii au fost crescuti sanatosi cu amandoua tipurile de lapte.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DMIRELA
postare Sep 6 2010, 03:30 PM
Postare #5


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 102
Inscris la: 16-March 09
Membru nr.: 79,164



QUOTE(ruby @ Sep 6 2010, 11:16 AM) *
si noi avem aceiasi problema.facem totul cu lapte fara lactoza .nu s-a schimbat nimic pt noi .ruby ,nu tolereaza laptele ,dar nu are probleme cand mananca iaurt ,cascaval ,unt sau quark .sant unii copii care nu pot servi nici macar derivatele din lapte ,atunci e un pic mai greu .la noi din fericire se gasesc multe produse fara lactoza ,dar cum ziceam noi numai laptele il luam fara.

Este curios faptul ca poate sa manance copilul tau produse ce contin lapte daca are intoleranta la lactoza. Roby al meu nu poate sa manance nici prodse din comert care contin lapte. Si noi folosim laptele fara lactoza de la nan acum vreau sa incerc sa trecem pe humana cred ca iesim mai ieftin.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Sep 6 2010, 06:24 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(DMIRELA @ Sep 6 2010, 05:30 PM) *
Este curios faptul ca poate sa manance copilul tau produse ce contin lapte daca are intoleranta la lactoza. Roby al meu nu poate sa manance nici prodse din comert care contin lapte. Si noi folosim laptele fara lactoza de la nan acum vreau sa incerc sa trecem pe humana cred ca iesim mai ieftin.

Intoleranta la lactoza reprezinta incapacitatea de a digera cantitati semnificative de lactoza (zaharul din lapte). Noi avem intoleranta primara ,deci nu deficit total de lactaza ,ceea ce ne si permite si chiar ajuta qua tratament ,sa mancam ,iaurt ,diverse branzeturi sau quark .
poate si la voi e tot asa .si noua ne-a luat ceva timp pana am aflat care anume produse le tolereaza si care nu .sant copii ce pot bea un pahar de lapte ,dar nu doua ,altii ce manaca inghetata (si noi)si nu au nimic.

noi cat a fost ruby mai micuta i-am luat numai din farmacie un lapte praf franzusesc ,caci chiar am si uitam cum se cheama ,apoi pe la 16 luni am trecut pe cel din comert ,gata pregatit ,fara lactoza .

lactoza ascunsa daca e ,se gaseste in multe produse ,poate si tu ii dai fara sa stii asta .in paine si alte prod de patiserie ,musli procesate ,dulciuri ,carnuri preparate ,margarina etc ..ai observat vreo reactie cand serveste astfel de produse?

noua ne-a si recomandat chiar doctoritza sa continuam sa ii dam iaurturi cu culturi active ,branza cheddar sau schwaizer.sau grana padanno .cu cat e mai ,,veche ,,tipul de branza ,cu atat cantitatea de lactoza e mai scazuta si sansele sa fie bine tolerata ,cresc.

cati ani are roby ?

PS :Ce chestie si pe mine tot mirela ma cheama ,iar numele copiilor nostrii se aseamana si din pacate au amandoi aceiasi problema ...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DMIRELA
postare Sep 7 2010, 04:03 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 102
Inscris la: 16-March 09
Membru nr.: 79,164



Roby are 2 ani si am incercat sai dau iaurt, unt si nici gand sa le tolereze face diaree si il doare burtica.El nu sa nascut cu problema asta de la un an si jumatate am tot avut probleme cu diareea in fiecare luna eram la medic cu cate un episod de diaree apoi dupa ce isi revenea iarasi puteam sai dau lapte si nu avea nimic pana la un moment dat cand am fost la o pediatra si mia zis sa nui mai dau lapte pana la 5 ani deloc si nici produse ce contin lapte.In momentul de fata e mai bine nu mai imi face atata diaree am incercat sai dau pireu cu lapte si iam mai luat si cate un danonino dar foarte rar pentru ca a doua zi deja face mai moale.Daca merg cu el pe undeva si mananca ceva prajituri cu lapte imediat se cunoaste la kk.Voi ce lapte folositi?
Eu vreau sai comand humana sl de pe net imi pica mai ieftin. Ar putea sa manance branza de vaca dar nui place..... sad.gif
PS: Interesanta nimereala cu numele smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Sep 7 2010, 06:16 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(DMIRELA @ Sep 7 2010, 06:03 PM) *
Roby are 2 ani si am incercat sai dau iaurt, unt si nici gand sa le tolereze face diaree si il doare burtica.El nu sa nascut cu problema asta de la un an si jumatate am tot avut probleme cu diareea in fiecare luna eram la medic cu cate un episod de diaree apoi dupa ce isi revenea iarasi puteam sai dau lapte si nu avea nimic pana la un moment dat cand am fost la o pediatra si mia zis sa nui mai dau lapte pana la 5 ani deloc si nici produse ce contin lapte.In momentul de fata e mai bine nu mai imi face atata diaree am incercat sai dau pireu cu lapte si iam mai luat si cate un danonino dar foarte rar pentru ca a doua zi deja face mai moale.Daca merg cu el pe undeva si mananca ceva prajituri cu lapte imediat se cunoaste la kk.Voi ce lapte folositi?
Eu vreau sai comand humana sl de pe net imi pica mai ieftin. Ar putea sa manance branza de vaca dar nui place..... sad.gif
PS: Interesanta nimereala cu numele smile.gif

interesanta faza si cu varsta ,caci si ruby face 2 ani luna asta ...
noi locuim in germania ,ii dau lapte ,,Minus L ,,gata pregatit din supermarket .poate il gasesti si in ro .au multe alte produse fara lactoza ,iaurturi ,branza ,ciocolata ,quark ,etc .

la noi au aparut problemele cand am terminat cu alaptatul ,dar in familie e si mama cu aceiasi problema .poate servi orice ,inclusiv lapte acru ,dar nu lapte in stare pura ,ca apar imediat crampe ,disconfort ,diaree .

laptele de la humana e fara lactza sa inteleg ?

eu una nu vad de ce as lipsi copilul de vitaminele din lapte ,cum zice doctoritza in cauza ,sa nu ii mai dai pana la 5 ani .exista alternative prin laptele fara lactoza ,iar aportul de ca nu este afectat prin procesul de extractie .

dar un test clar ,special pt a detesta intoleranta ati facut sau doar si-au dat doanele doctor cu parerea?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DMIRELA
postare Sep 7 2010, 07:57 PM
Postare #9


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 102
Inscris la: 16-March 09
Membru nr.: 79,164



Da laptele praf humana este fara lactoza.Pediatra mia zis sa nui mai dau lapte normal dar sai dau lapte fara lactoza bineinteles nu as putea sal privez de lapte pentru ca este foarte important pentru el.Nu am facut nici un test dar daca ii dau 30 de mil de lapte face diaree si are crampe.Si la produsele din comert care contin lapte are aceleasi simptome.Cum spuneam daca ii cumpar un danonino o data la 3 saptamani pentru ca i se lasa a doua zi face kk moale.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Sep 7 2010, 08:25 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(DMIRELA @ Sep 7 2010, 09:57 PM) *
Da laptele praf humana este fara lactoza.Pediatra mia zis sa nui mai dau lapte normal dar sai dau lapte fara lactoza bineinteles nu as putea sal privez de lapte pentru ca este foarte important pentru el.Nu am facut nici un test dar daca ii dau 30 de mil de lapte face diaree si are crampe.Si la produsele din comert care contin lapte are aceleasi simptome.Cum spuneam daca ii cumpar un danonino o data la 3 saptamani pentru ca i se lasa a doua zi face kk moale.

de ce nu ii faci coprocultura ? De multe ori poate scoate la iveala limbrici sau viermisori .la noi asta a fost prima analiza a pediatrei ,a eliminat posibilitatile treptat ,sperand sa nu ajungem sa ii facem testele pt lactoza si gluten ,ca era nevoie de multe eprubete de sange si ea era asa de mica .un adevarat calvar .
adreseaza-te unui gastroentelolog .
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:43 AM