Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Povesti Pentru Copii...
harasim
postare Mar 13 2008, 10:25 PM
Postare #11


Member
***

Grup: Members
Postari: 429
Inscris la: 5-February 08
Din: ploiesti
Membru nr.: 14,217



CEL CE INSEALA
Cu mult timp in urma, a trait un boier tare bun. Intr-o zi, l-a chemat la el pe un taran si i-a spus:


- Uite, omule, fiindca stiu ca familia ta o duce destul de greu, vreau sa te ajut. Iti dau de munca si te platesc foarte bine. Vrei sa lucrezi pentru mine?


- Sigur, boierule - a raspuns omul bucuros - ce trebuie sa fac ?


- Sa-mi construiesti o casa, la marginea padurii.


Taranul a plecat bucuros si, chiar din acea zi, s-a apucat de treaba. Boierul ii dadea bani pentru tot ce trebuia sa cumpere. Insa omul ce si-a spus ? "E, si asa nu ma vede, ce-ar fi sa-l insel ?!"


Si, in loc sa faca totul asa cum ar fi trebuit, a inceput sa cumpere lucruri ieftine si proaste si sa cheltuiasca banii ce ii ramaneau. Cand a terminat, casa arata tare frumos pe dinafara, dar taranul stia ca n-o facuse bine si ca, destul de repede, ea se va strica.


Cand i-a aratat casa boierului, acesta i-a spus:


- Fiindca stiu ca tu si familia ta locuiti intr-o cocioaba mica, iti fac cadou aceasta casa. De-aia te-am lasat pe tine sa o construiesti si ti-am spus acum, la sfarsit, tocmai pentru ca bucuria voastra sa fie mai mare.


Acum si-a dat seama omul de greseala sa. A vrut sa-l insele pe altul si, de fapt, singur s-a inselat. Daca ar fi fost cinstit si si-ar fi vazut de treaba, si-ar fi facut un bine lui si familiei sale. Acum, insa, parerile de rau nu mai puteau indrepta nimic.


In sinea lui, omul s-a jurat sa nu mai insele niciodata pe nimeni.



"Dupa cum ne purtam noi cu aproapele, asa se va purta Dumnezeu cu noi."

SFANTA TREIME
Un om simplu calatorea pe un drum de tara, in tovarasia unui preot. Vorbind ei de una de alta, omul si-a aratat o nedumerire:


- Cuvioase parinte, nu pot intelege cum de in Sfanta Treime sunt trei Persoane care formeaza Una singura. Cum de Tatal, Fiul si Sfantul Duh sunt trei persoane unite, nedespartite, dar fara a se amesteca una cu cealalta ?


- Fiul meu, ii raspunse cu rabdare preotul, sunt si lucruri mai presus de gandirea noastra pacatoasa. Insa, ceea ce spui nu este atat de greu de priceput. Sa privim, de exemplu, soarele! Sa zicem ca sfera de foc, ce dainuieste acolo de veacuri, este Tatal. Apoi, sa spunem ca lumina care ne vine de la soare este Fiul, Iisus Hristos, Ce a venit sa ne lumineze viata si sa ne scape de pacate. Apoi, caldura, care vine tot de la soare pentru a ne incalzi, sa zicem ca ar fi Sfantul Duh, Care, cu dragostea Sa, ne incalzeste mereu sufletele inghetate de rautate. Vezi tu, fiul meu, soarele cu lumina si cu caldura lui nu sunt unul si acelasi lucru si, cu toate acestea, cele trei raman diferite cand vorbim despre fiecare? La fel si in Sfanta Treime, Tatal, Fiul si Sfantul Duh sunt Unul si Acelasi Dumnezeu, Caruia noi, credinciosii, ne inchinam.


Omul, ca si toate celelalte vietati si lucruri, este creat de Dumnezeu din iubirea sa infinita. Dar omul este doar o creatura si intelepciunea sau puterile sale nici nu pot fi comparate cu cele ale Domnului. Insa, oamenii mandri pacatuiesc indraznind sa creada ca nimic nu este mai presus de ei si ca toate, mai devreme sau mai tarziu, le sunt accesibile. Omul credincios stie, insa, ca nu mintea si nici puterea, ci doar iubirea le poate cuprinde pe toate.



"Nadejdea mea este Tatal,

Scaparea mea este Fiul,

Acoperamantul meu este Duhul Sfant.

Treime Sfanta, marire Tie!""
Poveste cu talc. Morala excelenta.

Privind prin gaura din perete, un soricel vazu pe fermier si pe sotia sa desfacand un pachet.
"Oare ce se afla acolo?" se intreba soricelul. A fost ingrozit sa vada ca in pachet era o capcana pentru soareci.
Intorcandu-se la ferma, soricelul dadu de veste tuturor despre ceea ce vazuse.
"Este o capcana pentru soricei in casa! Este o capcana pentru soricei in casa!"
Gaina a cloncanit, si-a ridicat capul si a spus:
"Domnule soarece, iti pot spune doar atat. Inteleg ca este o problema grava pentru dumneata, dar
nu are nici o consecinta asupra mea. Nu pot fi deranjata de aceasta informatie".
Apoi soricelul se duse la porc si ii spuse: "Este o capcana pentru soricei in casa!"
Porcul a fost impresionat, dar a raspuns: "Regret domnule soarece, nu pot face nimic, poate doar sa ma rog pentru tine. Poti
sa fii sigur ca esti in rugaciunile mele viitoare"
Soricelul s-a dus apoi la vaca si i-a si ei: "Este o capcana pentru soricei in casa!"
Vaca i-a raspuns: "Wow, domnule soricel, imi pare rau pentru tine, dar in ceea ce ma priveste pe mine aceasta capcana nu ma
poate rani in nici un fel."
In cele din urma, soricelul s-a intors in casa foarte deznadajduit si s-a decis sa infrunte de unul singur capcana. In acea
noapte s-a auzit un sunet care vestea ca ceva fusese prins in capcana. Sotia fermierului se grabi sa vada despre ce este vorba, dar din cauza
intunericului nu a vazut ca in capcana era coada unui sarpe mare si veninos. Asa ca acesta o muscase.
Fermierul se grabi cu sotia sa la spital, apoi o aduse acasa cu febra mare.
Toata lumea stie ca un bun remediu impotriva febrei este supa de pui, asa ca fermierul se duse si sacrifica gaina.
Cu toate acestea, starea sotiei sale se inrautatea.
Prietenii si vecinii venisera sa stea cu ea, iar ca sa ii poata hrani fermierul taie si porcul.
Sotia fermierului nu se insanatosi si in cele din urma a murit. La inmormantare au venit atat de multe persoane incat
fermierul a sacrificat si vaca pentru a-i hrani pe toti.
Soricelul privea acum prin gaura din perete cu multa tristete...

Morala: Toti suntem intr-o calatorie numita viata. Atunci cand auzi ca cineva are o problema si crezi ca nu te priveste, adu-ti aminte ca daca unul dintre noi este amenintat, noi toti suntem in pericol
................................................................................
.............................
O alta poveste cu talc...atentie la morala...

Demult, undeva pe Pamant, s-au adunat toate calitatile si simturile omenesti.
Cand Plictiseala a cascat pentru a treia oara, Nebunia, nebunatica ca intotdeauna, a propus:
- Hai sa ne jucam de-a v-ati ascunselea!
Intriga si-a ridicat ispitita sprancenele, iar Curiozitatea, neputand sa retina, a intrebat:
-V-ati ascunselea? Ce mai este si aceasta? Este oare vreun joc?
Nebunia a explicat ca isi va acoperi ochii si va numara pana la un milion, in timp ce toti ceilalti se vor ascunde, iar cand numaratoarea va lua sfarsit, primul ce va fi gasit va lua locul si astfel jocul va continua...
Entuziasmul a luat-o la dans pe Euforie, iar Bucuria a executat intr-atat de multe tumbe, incat chiar si Indoiala s-a lasat convinsa, ba mai mult, chiar si Apatia cea mereu bosumflata si neinteresata...
Insa nu toti au acceptat sa ia parte la aceasta activitate. Adevarul a preferat sa nu se ascunda:
- De ce sa ma ascund, daca pana la urma tot voi fi descoperit?
Aroganta a considerat acest joc ridicol (ceea ce o deranja mai mult era faptul ca ideea nu ii apartinuse), iar Lasitatea a preferat sa nu indrazneasca.
Unu, doi, trei, a inceput Nebunia sa numere. Prima care s-a ascuns a fost Lenea, care, ca intotdeauna, s-a culcat in spatele celei mai apropiate pietre. Credinta s-a inaltat spre cer, iar Invidia s-a ascuns in umbra Triumfului, care, prin propriile sale forte, a ajuns in coroana celui mai inalt copac. Generozitatea aproape ca nu reusea sa se ascunda, fiecare loc pe care il cauta parand sa fie mai potrivit pentru un prieten de-al ei decat pentru sine. Un lac de cristal? Locul ideal pentru Frumusete! Scorbura unui copac? Locul perfect pentru Rusine. Zborul unui fluture? Minunat pentru Voluptuozitate! Rafala unui vant? Locul magnific pentru Libertate! In sfarsit s-a ascuns intr-o raza de soare. Egoismul, dimpotriva, si-a gasit un loc convenabil chiar de la inceput, insa numai pentru el. Minciuna s-a ascuns la fundul oceanului (adevarata Minciuna in realitate s-a ascuns dupa curcubeu!), iar Pasiunea si Dorinta in craterul unui vulcan.
Neatentia...pur si simplu a uitat unde s-a ascuns...dar aceasta nu este atat de important!
Cand Nebunia a ajuns la 999.999, Dragostea nu isi gasise inca o ascunzatoare pentru ca fusese atat de ocupata...pana cand a observat o tufa de trandafiri si, profund impresionata, s-a ascuns intre flori. "Un milon!" a numarat Nebunia si a inceput sa caute.
Prima pe care a gasit-o a fost Lenea, la numai trei pasi. Dupa aceasta Credinta a fost auzita discutand cu Dumnezeu despre teologie, iar Pasiunea si cu Dorinta au fost vazute facand vulcanul sa vibreze. Intr-o secunda, ea a gasit-o pe Invidie, deci nu a fost greu de dedus unde se ascundea Triumful. Egoismul nici nu a trebuit sa fie cautat, caci a iesit singur la iveala, dintr-un cuib de viespi. Mergand atat de mult, i s-a facut sete, si venind inspre lac, a descoperit-o pe Frumusete. Cu Indoiala a fost si mai usor caci aceasta sta cocotata pe un gard, neputand decide unde sa se ascunda. Astfel i-a gasit pe toti, Talentul - in iarba tanara, Frica - intr-o pestera intunecate, Minciuna - in spatele curcubeului (oarasi o minciuna...era totusi la fundul oceanului...), chiar si pe Neatentie, care a uitat pur si simplu de joaca.
Numai Dragostea nu putea fi gasita. Nebunia o cautase in fiecare tufaris, fiecare raulet, pe piscurile muntilor, si, cand era aproape gata sa renunte, a zarit tufa de trandafiri infloriti...Cu un tepus ea a inceput sa indeparteze crengutele ghimpoase, cand deodata auzi un strigat ascutit: spinii au impuns ochii Dragostei. Nebunia nu stia ce sa mai faca pentru a-si cere iertare, a plans, a rugat, a implorat si chiar s-a oferit sa ii fie ajutor si indrumator.
Incepand cu acea zi, DRAGOSTEA E OARBA SI NEBUNIA O INSOTESTE MEREU...
................................................................................
................................


Varianta II

Era o data o fata frumoasa foc de-ti lua ochii pe nume NEBUNIA si era un barbat chipes cu un suflet incredibil puternic la suprafatza dar avea un singur defect avea ochii extrem de sensibili, se numea AMORU. Mergeau ei o data pe strada singuri si abatuti si ingandurati si s-au ciocnit intamplator SI din momentul cand si-au intalnit privirile s-au indragostit ireversibil. Atunci Amoru a hotarat sa o cheme pe Nebunia in lacasul lui SI cand Amoru pleca la munca, Nebunia se gandi sa-i faca o surpriza iubitului ei si se gandi sa-i ofere o masa copioasa si romantica. Ajunsa la piata dupa ce cumparase tot ce avea nevoie dadu cu ochii spre un buchet de trandafiri superbi si se gandi ca e pacat sa nu cumpere si ea, macar unul. A cumparat trandafirul s-a dus acasa a gatit a aranjat masa si a venit si cand Amoru a ajuns acasa Nebunia nu a putut astepta si ia oferit trandafirul Amorului insa tepii trandafirului i-au ranit ochii Amorului si de atunci nebunia a ramas ochii amorului nu s-au mai despartit niciodata.



--------------------

la fereastra stau si plang si in urma ta ma uit...cum ti-ai luat tot si-ai plecat ..si mai lasat suparat..of ce mare fok..ce mare fok...e pe mine....imi este grea o despartire..nu ma lasa nu m-alunga din viata ta fiindca mi-ai frange inima...nu spulbera iubirea mea..nu ma..nu ma lasa...ccu perna in brate te astept suspinand si stiu k imi lipsesti mai mult decat oricand...dar traiesc visand...as da orice k sa vi...mi-as da sufletul sa stii...numai pot continua fara tine viata mea..numai este cum era...numai simt iubirea ta...nu ma lasa..nu ma alunga din viata ta...fiindca mi-ai frange inima..nu spulbera iubirea mea..nu ma lasa.....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 15 2008, 03:20 PM
Postare #12


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411






Un copil cu tenul de culoare neagra se plimba prin parc cand a zarit un vanzator de baloane viu colorate care orbeau vederea. In timp ce privea la acel vanzator un balon de culoare rosie i-a scapat si s-a inaltat catre cer, la care toti din jur s-au adunat in jurul sau pentru a urmari calea parcursa de acest balon pana ce a disparut in cer. Profitand de aglomeratie vanzatorul a vrut sa faca putina senzatie si reclama asa ca a mai dat drumul unui balon galben apoi unul albastru apoi unul alb, la care copilul cu capul plecat s-a apropiat de vanzator si l-a intrebat: Unchiule oare daca dai drumul unui balon negru se va inalta la fel de mult ca celelalte? Vanzatorul a inteles dorinta copilului asa ca a dat drumul unui balon negru si i-a spus copilului:
Fiule, nu culoarea exterioara, ci comoara interioara este cea care ne inalta...

Aceasta postare a fost editata de rux25: Mar 15 2008, 03:23 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Apr 18 2008, 08:33 AM
Postare #13


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411





Intr-o padure indepartata traia o familie formata din tata, mama si fiica. Fetita se obisnuise sa spuna “ nu “ la toate solicitarile pe care i le adresau parintii. Daca mama o ruga sa faca ceva, fetita o refuza imediat spunand ca nu-si murdareste mainile sau ca nu are chef sa se ridice din pat la ora aceea.
Si azi asa, maine asa, fetita i-a adus la exasperare pe parintii sai, incat mama s-a rugat de spiritul padurii sa o ajute. Acesta, induiosat de rugamintile repetate ale femeii lua infatisarea unui pitic simpatic si se ascunse in pletele fetitei. La ora mesei, mama o striga pe fetita spunandu-i ca i-a pregatit prajitura ei preferata. Bucuroasa, fetita vru sa raspunda chemarii mamei, dar simti ca nu mai poate scoate nici un sunet din gura cu exceptia unui “nu” ragusit.
Situatia se repeta, ori de cate ori voia sa spuna “a”, din gura sa iesea “nu “.Tocmai cand se simtea mai disperata, piticul ii aparu in fata si ii zise: “nu te speria, eu sunt piticul care te ajuta sa zici “nu”.
Pentru ca ai zis de prea multe ori “ nu”, m-am gandit ca vrei sa stau permanent cu tine.” - Ce prostie! zise fetita . Eu vreau sa pot spune si “da“ cand imi place ceva.
- Atunci trebuie sa inveti sa spui “da”. Daca vei continua sa spui “da “ numai cand iti convine, vei ramane blocata in aceasta siuatie. Este important sa tii cont si de dorintele celorlalti, mai zise piticul.
Fetita a inteles vorbele piticului si de atunci nu a mai abuzat de” nu”.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Apr 26 2008, 12:57 PM
Postare #14


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411







Povestea iepurasului de Paste trandafir.gif

Iepurasul de Paste este asteptat de toti copiii in fiecare primavara. El aduce dulciuri si oua colorate intrun cosulet. Cand a aparut pe lume Iepurasul? Unde s-a nascut el? Stiti povestea Iepurasului de Pasti? A fost odata ca niciodata.Demult, intr-o tara nu foarte indepartata de Romania. Germania e tara in care s-a nascut Iepurasul de Pasti. Era primavara ca acum,soarele stralucea si incalzea pamantul, iarba era deja inalta, felurite floricele colorate in toate culorile curcubeului se zareau printre firele de iarba. Era asa de frumos,vantul adia usor si se auzeau pasarile ciripind. De fapt,pasarile nu ciripeau doar ca sa se afle in treaba;ele isi vorbeau si anuntau ca in poienita au aparut niste urechiati frumosi si tare veseli. Una dintre pasarele (care era mai batrana) a ciripit:

-Urechiati ?Au codita scurta si sunt tare pufosi?

-Da, i s-a raspuns.-Stiu cine sunt pufosii . Sunt iepurasii si-l aduc pe Iepurasul de Pasti.

Atunci s-a nascut Iepurasul ,prin secolul al XV-lea cand s-a si scris despre el.Mai tarziu,prin secolul al XVIII-lea,in Germania s-au facut si primii iepurasi din aluat si zahar.In America,Iepurasul a ajuns prin secolul al XVII-lea ,adus de catre colonistii germani.

Copiii l-au iubit tare mult pe Iepuras si au inceput sa-l astepte cu nerabdare in fiecare primavara pregatindu-i un cuib cu oua colorate.Baieteii faceau cuiburile din sepcutele lor,iar fetitele din bonete. Asa era atunci.Mai tarziu le-a venit ideea sa faca cosulete pentru Iepuras.

In cuiburile pentru Iepuras se aseaza oua colorate ,la inceput se colorau numai in rosu,culoarea sangelui,(sacrificiul lui Isus si renasterea naturii).Mai tarziu au inceput sa fie colorate in mai multe culori.Stiti ca ouale se pot colora cu coji de ceapa?

De atunci au trecut sute de ani ,iar copiii pregatesc si acum cuiburi pentru Iepuras.In gradina,in casa ,cosuletele sunt aranjate cu grija. Se pune iarba,chiar si floricele si oua colorate.Iepurasul vine cand copiii nu-l vad,foarte rar se intampla ca Iepurasul sa se lase vazut de prichindei.El lasa dulciurile si pleaca mai departe.In dimineata de Pasti,copiii abia asteapta sa caute prin gradina si iarba sa gaseasca oua de ciocolata, Iepurasi de ciocolata si oua frumos colorate in cosuletul pregatit. De multe ori au surprize mari cand gasesc oua si dulciuri in tufele de flori si in iarba.Iepurasul are cuiburi secrete care nu se vad decat in ziua de Pasti.

Cam atat despre povestea Iepurasului de Pasti. Va veni la toti,el nu uita pe nimeni. Toti vom gasi ceva dulce de la el si oua rosii.

Paste fericit!




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare May 19 2008, 08:46 AM
Postare #15


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411





Sfaturi pentru copii

"Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau." (Exodul 20:12)

Ajuta-ti si asculta-ti parintii. Bucura-te impreuna cu ei.
Construieste un univers al pacii in familie.
Dormi fara grija, ei iti sunt aproape.
Explica-le si cere-ti scuze cand pleci fara sa anunti.
Fii harnic!
Gandeste ce spui inainte de a spune.
Hainele nu le imprastia prin toata casa.
Iarta si invita-L pe Isus in caminul tau.
Joaca-te, asa vei da stralucire caminului.
Kg nu este o masura cu care poti cantari iubirea.
Linisteste-i cand sunt prea ingrijorati.
Mama este alinarea ta!
Nu este frumos sa spui "Nu". trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare May 30 2008, 06:24 PM
Postare #16


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411






Rugaciunea unui copil

1 Cor. 10,31: „Sa faceti totul pentru slava lui Dumnezeu.”

Am citit despre o renumita cantareata Jenny Lind. Pe cand avea 7 ani, Jenny privea la o pasare cafenie, de la fereastra ei. Ridicandu-si capul spre cer, micuta pasare, incepu sa cante. Atunci admiratoarea ei, dupa puterea ei de intelegere pe care o avea, gandi ca pasarea isi inaltase capul spre cer pentru ca voia sa-I cante lui Isus.
Pasarea zbura, iar in urma ei, Jenny sopti o rugaciune: Frumoasa nu sunt, dar cred ca pot canta pentru Isus. Am sa-L rog sa ma ajute. Stiu ca va face asta.
Anii au trecut iar Jenny a ajuns o mare cantareata. A strabatut Europa si America in turnee. Era cunoscuta drept privighetoarea suedeza (crescuse in Stockholm - Suedia). Flori, podoabe, haine si strazi ii purtau numele.
Multi dintre cei ce o intalneau sau auzeau despre ea, o intrebau care a fost cheia succesului, care era regula ei de viata. Jenny Lind raspundea: Cand eram copil L-am rugat pe Dumnezeu sa ma ajute sa pot canta asemenea unei pasari cafenii din copacul de la fereastra mea. El a raspuns rugaciunii mele, iar acum vreau sa-I aduc toata slava.


In aceste cateva minute de dimineata fa-ti o introspectie. La ce te pricepi? Ce ai putea face pentru a-I aduce slava lui Dumnezeu?
Ai fost inzestrat cu tot ce este mai bun. Isus a venit pe pamant si a murit pentur tine. Ceea ce trebuie sa faci tu nu poate s-o mai faca nimeni. Nu poti fi inlocuit. Roaga-te lui Dumnezeu sa-ti descopere rostul existentei tale si sa te ajute a implini.
Roaga-L pentru un talent sau mai multe.
Pune-ti o tinta foarte inalta si lupta sa o atingi. Nu existi pentru ca numarul locuitorilor planetei Pamant sa fie cu unul mai mult. Existi pentru ca este nevoie de tine. Tu trebuie sa-i ridici pe cei din jurul tau putin mai sus. Dar nu uita: pentru a-i putea ridica pe ceilalti trebuie sa te cobori pana la ei, asa cum a facut Isus.

Roaga-te lui Isus ca Jenny Lind, in sinceritatea si inocenta unui copil si doar atunci vei prmi raspuns.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Jul 15 2008, 10:54 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(rux25 @ Dec 2 2007, 08:21 PM) *
In vitrina unui magazin de animale era un afis: “Catelusi de vanzare”
Un baietel de 10 ani intra si intreaba care-i pretul unui catelus. Vanzatorul ii raspunde ca pretul este intre 30 si 50$. Baietelul baga mana in buzunar, scoate cateva monezi. Numara 2.70 $ … si apoi intreaba: “As putea vedea catelusii?”
Vanzatorul zambeste. Fluiera, din magazin iese afara cateaua si in urma ei 5 catelusi frumosi. Al saselea catelus… ramase in urma si nu se apropia!
Baietelul intreaba: “De ce catelusul asta schioapata ?” Omul ii raspunse, ca acesta s-a nascut cu o problema la picior si va schiopata toata viata! “Acesta-i catelusul pe care-l doresc”, a spus baietelul cu bucurie in glas. “Daca asta e dorinta ta, ti-l dau gratis!”
Copilul s-a suparat si a raspuns: “Nu-l vreau gratis, pretul lui e la fel ca si al celorlalti catei, iti voi da tot ce am la mine acum, si in fiecare luna iti voi plati 50 de centi, pana voi achita pretul lui intreg !”
“Esti sigur ca vrei acest catelus? Doar niciodata nu va putea fugi sau juca sau sari precum ceilalti!”
Baietelul s-a aplecat, si-a ridicat putin pantalonul si i-a aratat vanzatorului aparatul de fier ce-i sustinea piciorusul stramb.
“Nici eu nu pot alerga, de aceea acest catelus are nevoie de cineva care sa-l inteleaga!”
Ochii vanzatorului s-au umplut de lacrimi cand i-a spus copilului: “Ma rog si sper ca fiecare catelus sa aibe pe cineva care sa-l iubeasca, asa precum tu il vei iubi pe acest catelus!”
Morala:
In viata nu conteaza cine esti, conteaza ca cineva sa te pretuiasca si sa te iubeasca neconditionat! Un prieten adevarat, este acela care soseste in timp ce ceilalti… dispar!

frumos exemplu.............


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Jul 15 2008, 10:57 PM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(rux25 @ Dec 22 2007, 11:26 AM) *
O poveste dulce...

Doi ingerasi s-au gandit sa se joace de-a oamenii.
- "Uite cum facem", a spus cel care avea mai multa experienta cu pamantenii, "ne asezam la distanta unul de celalalt. Tu ma chemi la tine, dar eu nu vin. Si din cauza asta ne certam un picut, asa, la fel ca oamenii. Vrei?"
- "Bine", a incuviintat cel de al doilea.
- "Ingerasule ...", zise rugator primul, "hai la mine".
Celalalt ingeras veni cit putu el de repede langa prietenul sau, cu fata stralucind de zambet.
- "Aaa, nu, nu asa! Eu te chem, dar tu nu vii. Ai inteles?"
- "Da" , spuse iar cel de-al doilea ingeras.
Dar cum auzi "Ingerasule, hai la mine", cum se duse tinta langa amicul sau si il imbratisa.
Acesta il mai instrui inca o data:
- "Eu te strig, dar tu te tii tare si nu vii. Bine? Ingerasule ..."
Nici un raspuns.
- "Ingerasule, vino, te rog, la mine ..."
In sfarsit, hotarat sa nu se mai lase convins, cel de-al doilea ingeras spuse: - "Nu vin" - "Bine, atunci vin eu la tine", il linisti primul ingeras pe prietenul sau, mergand intr-un suflet langa acesta si imbratisandu-l cu multa afectiune.

doar doi ingerasi puteau face asa ceva!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jul 15 2008, 10:58 PM
Postare #19


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(lia maria71 @ Jul 15 2008, 11:57 PM) *
doar doi ingerasi puteau face asa ceva!

Fara doar si poate... partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Jul 15 2008, 10:59 PM
Postare #20


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



[quote name='rux25' date='Dec 18 2007, 08:36 PM' post='93239']
SOCOTEALA

Intr-o seara, pe cand mama pregatea cina, fiul de unsprezece ani veni in bucatarie cu o foaie de hartie in mana.
Cu un aer ciudat de oficial, copilul inmana hartiuta mamei, care, stergandu-si mainile cu un prosop, citi ceea ce era scris acolo:
"Pentru ca am smuls buruienile din gradina: 5.000 lire.
Pentru ca am facut ordine in camera mea: 10.000 lire.
Pentru ca am fost sa cumpar lapte: 1000 lire.
Pentru ca am avut grija trei dupa-amieze de surioara mea: 15.000 lire.
Pentru ca am luat doua calificative "foarte bine" la scoala: 10.000 lire.
Pentru ca am dus in fiecare seara gunoiul: 7.000 lire.
In total: 48.000 lire".
Mama isi privi copilul in ochi, cu multa blandete. In mintea sa reveneau o multime de amintiri. Lua un creion si scrise pe dosul hartiei:
"Pentru ca te-am purtat in pantece timp de noua luni: 0 lire.
Pentru toate noptile pe care le-am petrecut veghindu-te atunci cand erai bolnav: 0 lire.
Pentru toate momentele in care te-am mangaiat atunci cand erai trist: 0 lire.
Pentru toate prilejurile in care ti-am sters lacrimile: 0 lire.
Pentru tot ceea ce te-am invatat zi de zi: 0 lire.
Pentru toate mesele de mic dejun, pranz si cina, pentru toate gustarile si sandvisurile pe care ti le-am pregatit: 0 lire.
Pentru viata pe care ti-o dau zi de zi: 0 lire.
In total: 0 lire". deci munca mamei nu o poate plati nimeni dar nici mama nu cere sa fie platita in bani ci in dragoste..............................


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 03:35 PM