Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Gradinitele Inlocuiesc Personalul Calificat Cu Emisiunile De Televiziune
toia
postare Oct 23 2008, 09:27 AM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 889
Inscris la: 31-August 06
Membru nr.: 74




Ordinul de ministru prin care a fost aprobat Curriculum pentru Educatie Timpurie pe 2008 stipuleaza ca aparatura audio-video din dotare sa fie folosita numai in scopuri didactice. Zeci de parinti reclama ca educatoarele uita copiii in fata televizoarelor din clasa. Potrivit Ministerului Educatiei, principala vina o poarta directorii de gradinite.

Aproape toate unitatile de invatamant prescolar, in special cele din mediul urban, au fost dotate cu aparatura electronica: televizoare, dvd-uri, calculatoare.

Practic, nu exista gadinita care sa nu aiba cate un televizor in fiecare sala de clasa si un radiocasetofon, aparate considerate necesare in procesul de instruire a copiilor.

Zeci de parinti s-au plans, prin memorii scrise si direct pe site-ul Ministerului Educatiei, despre faptul ca educatoarele lasa deschise televizoarele pentru multa vreme, pe diverse posturi si canale. 'Am un baiat pe care l-am dat la o gradinita de stat cu program prelungit. Problema mea este ca in sala in care isi petrec o mare parte a zilei, conducerea institutiei respective a achizitionat si instalat un televizor conectat, desigur, la o firma de cablu TV. Eu incerc sa-l feresc acasa cat mai mult de televizor: reclame, stiri, desene animate violente, manele. Nu cred ca televizorul face parte din programa scolara pentru prescolari.

Am citit Curriculumul Educatie Timpurie 0-7 ani, prezentat pe edu.ro, si nu am gasit asa ceva', a precizat N.G, un parinte al carui copil este inscris la o gradinita din sectorul 5 al Capitalei. 'Prin Ordin al ministrului educatiei, Curriculumul Educatie Timpurie 2008 nu stipuleaza folosirea aparaturii electronice din dotarea unei grupe de prescolari in alte scopuri decat cele educative.
Mai exact, educatorul deschide pentru cateva minute televizorul pentru ca toti cei mici sa vizualizeze imagini reale despre tema discutata in clasa.

Prin urmare, este interzisa functionarea televizorului pe diverse emisiuni si canale. Acelasi scop il are si calculatorul aflat in sala de clasa. Educatorul are un program zilnic de activitate bine structurat si pus la punct si pe care trebuie sa-l respecte ca atare.

Nu am fost informata despre aceste plangeri, dar, daca se constata ca lucrurile nu stau tocmai asa, principalul vinovat sunt educatorul si directorul unitatii care trebuie zilnic sa verifice activitatea didactica de la fiecare grupa de prescolari', ne-a declarat Viorica Preda, inspector invatamant prescolar din cadrul Ministerului Educatiei.

Sursa: Gardianul
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Oct 23 2008, 02:16 PM
Postare #2


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



si la gradinita fiului meu este calculator, se mai uita la desene animate pe el...si casetofon au pt cantecele...televizor nu am vazut...dar e trist daca acei copii isi petrec majoritatea timpului in fata tvului sau calcului, ca doar ii dam la gradi ca sa invete si sa se joace, nu? oFloare1.gif televizor au si acasa oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alynna
postare Oct 24 2008, 08:04 AM
Postare #3


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



Sunt anumite activitati in programa (cele de dimineatza , cam 3 de cate 15 min)care iti permit sa folosesti un calculator sau un tv drept mijloc didactic.Nu desene animate sau emisiuni, ci dvduri cu imagini despre tema ce se va discuta in acea zi.aprobabil unele educatoare pun copiii in fata tv la desene si ele pleaca la cafea....normal ca ei sunt cumiti si o asteapta in liniste....cunosc din proprie experientza.Daca ai posibilitatea sa ai la gradi tv si calc este un lucru bun dar este si un lucru rau.Eu sunt impotriva programelor de desene animate care sunt acum.Cand o sa creasca fetitza mea nu cred ca o sa o las sa se uite la urataniile alea care ragaie si fac in toate felurie.Mai bine un dvd cu desene din timpurile noastre care pe noi ne faceau sa trecem in alta lume...cat erau de frumoase...bambi,frumoasa si bestia,alba ca zapada,mica sirena etc.


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 24 2008, 08:08 AM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




QUOTE(Alynna @ Oct 24 2008, 09:04 AM) *
Sunt anumite activitati in programa (cele de dimineatza , cam 3 de cate 15 min)care iti permit sa folosesti un calculator sau un tv drept mijloc didactic.Nu desene animate sau emisiuni, ci dvduri cu imagini despre tema ce se va discuta in acea zi.aprobabil unele educatoare pun copiii in fata tv la desene si ele pleaca la cafea....normal ca ei sunt cumiti si o asteapta in liniste....cunosc din proprie experientza.Daca ai posibilitatea sa ai la gradi tv si calc este un lucru bun dar este si un lucru rau.Eu sunt impotriva programelor de desene animate care sunt acum.Cand o sa creasca fetitza mea nu cred ca o sa o las sa se uite la urataniile alea care ragaie si fac in toate felurie.Mai bine un dvd cu desene din timpurile noastre care pe noi ne faceau sa trecem in alta lume...cat erau de frumoase...bambi,frumoasa si bestia,alba ca zapada,mica sirena etc.

Asa e Alynna...ai dreptate...am si acum toate casetele de cand erau copii mici cu toate filmele lui Walt Disney...le vizonau cu atata placere...Cartea Junglei le era preferata rolleyes.gif acum sunt niste desene la care ti-e frica sa te uiti...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Oct 24 2008, 08:59 AM
Postare #5


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



si eu am observat in clasa Ilincai ca exista TV.. de cate ori ajungem dimineata e deschis pe stiri, sper sa nu fie lasat toata ziua.. si-asa la grupa lor pare ca nu fac mare lucru cu educatoarea.. eu cu ea acasa faceam multe activitati educative, aici mi se pare ca nu fac mai nimic, decat canta si mai numara.. cand am dus-o pe Ilinca la cresa, stia sa numere pana la 10 si din 2 in 2.. acum trebuie ajutata, ca nu merge mai departe de 'titi' (5).. deh, daca e la grupa mica, nu prea au multe in programa.. si am senzatia ca puia mea se iroseste, ma straduiesc eu cu ea dupa-masa sa mai recuperez, dar se plictiseste repede uneori si nu stiu ce sa mai fac.. de desene animate nu pare f. tentata, desi am multe dvd-uri (pe care le urmaresc eu cu placere, aducandu-mi aminte de copilarie, de povestile cu printese rolleyes.gif ), in schimb ii place sa cante si e o mica steluta in devenire..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 24 2008, 09:01 AM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(mallina2u @ Oct 24 2008, 09:59 AM) *
si eu am observat in clasa Ilincai ca exista TV.. de cate ori ajungem dimineata e deschis pe stiri, sper sa nu fie lasat toata ziua.. si-asa la grupa lor pare ca nu fac mare lucru cu educatoarea.. eu cu ea acasa faceam multe activitati educative, aici mi se pare ca nu fac mai nimic, decat canta si mai numara.. cand am dus-o pe Ilinca la cresa, stia sa numere pana la 10 si din 2 in 2.. acum trebuie ajutata, ca nu merge mai departe de 'titi' (5).. deh, daca e la grupa mica, nu prea au multe in programa.. si am senzatia ca puia mea se iroseste, ma straduiesc eu cu ea dupa-masa sa mai recuperez, dar se plictiseste repede uneori si nu stiu ce sa mai fac.. de desene animate nu pare f. tentata, desi am multe dvd-uri (pe care le urmaresc eu cu placere, aducandu-mi aminte de copilarie, de povestile cu printese rolleyes.gif ), in schimb ii place sa cante si e o mica steluta in devenire..

Stelutza noastra minunata rolleyes.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Oct 25 2008, 07:55 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



am citit postarile si sunt uimita ca intr-o gradinita de oras se poate intampla asa ceva.................eu nu indraznesc sa las copiii singuri in sala de grupa nici macar un minut,caci nu sti ce se poate intampla in acel minut.................poti avea nesansa sa se intample in fata ta ceva rau,daramite daca nu esti intre copii...........eu beau cafeaua acasa la ora 7 si odata ce am intrat in sala de grupa nu mai ies.............ca nu am de ce......parintii isi aduc copii la gradinita pentru ca au incredere ca sunt in siguranta,supravegheati de educatoare.........cum pot eu sa-mi permit oare sa fac altceva decat sa am grija de copii?.asta e un aspect,iar acolo unde nu se fac activitati educative,chiar nu stiu ce fac cu acei copii,caci ei nu pot sta locului 4-5 ore,ei au nevoie sa se joace,sa deseneze, sa cante,sunt atatea activitati care se pot face cu copii,si care le capteaza atentia si ii invata anumite deprinderi,oare nu e pacat sa-i lasi sa se uite la tv,in timp ce poti face ceva mult mai folositor...............sincer sunt revoltata si ca mama si ca educatoare............rusine celor care fac asa........................


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Oct 26 2008, 01:10 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(toia @ Oct 23 2008, 10:27 AM) *
Aproape toate unitatile de invatamant prescolar, in special cele din mediul urban, au fost dotate cu aparatura electronica: televizoare, dvd-uri, calculatoare.


Au fost dotate,intr-adevar...dar prin grija parintilor,nu a ME.Cel putin la gradinita unde sunt inscrisi piticii mei asa s-a procedat.
Insa,vreau sa precizez ca gradinita nu are televiziune prin cablu,si nici deschis vreodata nu l-am vazut,desi merg la gradi la ore diferite.
Pot insa spune ca au o activitate didactica impecabila doamnele educatoare...sunt foarte multumita de cate au invatat copii mei de la 15 septembrie si pana in prezent,si cred ca baza programului zilnic nu e televizorul.
Sa le fie rusine celor care nu-si fac meseria cu responsabilitate!


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Oct 31 2008, 11:30 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(simina @ Oct 26 2008, 01:10 PM) *
Au fost dotate,intr-adevar...dar prin grija parintilor,nu a ME.Cel putin la gradinita unde sunt inscrisi piticii mei asa s-a procedat.
Insa,vreau sa precizez ca gradinita nu are televiziune prin cablu,si nici deschis vreodata nu l-am vazut,desi merg la gradi la ore diferite.
Pot insa spune ca au o activitate didactica impecabila doamnele educatoare...sunt foarte multumita de cate au invatat copii mei de la 15 septembrie si pana in prezent,si cred ca baza programului zilnic nu e televizorul.
Sa le fie rusine celor care nu-si fac meseria cu responsabilitate!

sunt si dascali preocupati de copii ,deci nu se poate generaliza!!ma bucur ca ai nimerit la o astfel de gradinita!!!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Oct 31 2008, 11:43 PM
Postare #10


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(lia maria71 @ Oct 25 2008, 09:55 PM) *
am citit postarile si sunt uimita ca intr-o gradinita de oras se poate intampla asa ceva.................eu nu indraznesc sa las copiii singuri in sala de grupa nici macar un minut,caci nu sti ce se poate intampla in acel minut.................poti avea nesansa sa se intample in fata ta ceva rau,daramite daca nu esti intre copii...........eu beau cafeaua acasa la ora 7 si odata ce am intrat in sala de grupa nu mai ies.............ca nu am de ce......parintii isi aduc copii la gradinita pentru ca au incredere ca sunt in siguranta,supravegheati de educatoare.........cum pot eu sa-mi permit oare sa fac altceva decat sa am grija de copii?.asta e un aspect,iar acolo unde nu se fac activitati educative,chiar nu stiu ce fac cu acei copii,caci ei nu pot sta locului 4-5 ore,ei au nevoie sa se joace,sa deseneze, sa cante,sunt atatea activitati care se pot face cu copii,si care le capteaza atentia si ii invata anumite deprinderi,oare nu e pacat sa-i lasi sa se uite la tv,in timp ce poti face ceva mult mai folositor...............sincer sunt revoltata si ca mama si ca educatoare............rusine celor care fac asa........................

eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 7th May 2024 - 02:25 PM