Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Jurnal De Grupa Pregatitoare
Anca74
postare Sep 13 2010, 05:07 PM
Postare #1


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Azi am avut ultima prima zi de gradi...cu emotii cat carul pe mami, mai ales cand am trecut pe langa scoala. Cu replica piticului "Mami, macar la anul scapam de grija traversatului!" (scoala si gradinita sunt fata in fata, pt gradi traversam, la scoala nu mai avem nevoie)...cu flori pt doamna, ...cu trecere pe la dna asistenta pt aviz...si de asta vom scapa la anul!
Piticania n-a avut asa emotii ca mami, doar s-a fastacit putin cand doamna i-a spus ca s-a inaltat si s-a mai rotunjit la fata.

"azi ne-am jucat mami, ne-a lasat doamna sa ne jucam...doar am desenat ceva (legat de vacanta) si am mancat, in rest ne-am jucat.
Slava domnului, macar astazi, s-au jucat.
Au fost 13 copii!
Sa vedem ce o fi de maine!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 14 2010, 07:44 PM
Postare #2


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Am vazut desenul de ieri..marea, doua vaporase si un pestisor rolleyes.gif un desen clar , curat...ma gandeam cum desena acum ceva vreme si cat de mult a evoluat.
Astazi nu s-au mai jucat asa mult, au trecut la treburi mai serioase unsure.gif aveau afisate doua fise - una de genul colorati primul elefant, al doilea avioan, al treilea autobuz, a patra floare...simplu de tot , a doua de colorat obiectele care incep cu a si de despartit in silabe si tras liniute corespunzatoare, la fel...simplu. Probabil anul asta vor evidentia si sunetul in cadrul unei silabe.

Ma uitam la ei, au crescut toti...
Dimineata o pustoaica isi citea singura meniul...si citea destul de bine, era si destul de dezvoltata....eu as fi vazut-o mai degraba la scoala decat la gradi..Si la Raduc sunt in grupa copii de peste 6 ani jumate, bine dezvoltati....mai copilaresc si ei!
Imi sunt dragi si cei din grupele mici, cum vin ei ...unii imbufnati, altii plangand de-a dreptul...altii cu plusuletul drag strans la piept!
Mancarica mi se pare ok, un singur minus , nici azi, nici ieri nu au avut lapte la micul dejun, ci ceai.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 16 2010, 07:41 AM
Postare #3


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Fara laptic inca, or fi vacutele in greva! rolleyes.gif
Raportam pt a treia zi de gradi o fisa de colorat "by numbers", aveau de colorat destul destul de mult si o alta fisa - de "ornat" cu elemente grafice o vaza...aici a cam zbarcit-o putin, in sensul ca a pierdut sirul - un rand era de semne iar un rand trebuia colorat. Nu'i bai , mai ales ca elementele grafice erau facute foarte corect...cercul era cerc, liniile oblice erau cam la aceeasi distanta, spiralele erau foarte frumos facute...el insa cica a varsat vreo doua lacrimute pt randul ala gresit. doh.gif P
Azi au ceiut cu o felie de paine cu pate ficat, iar la pranz supa cu crutoane si ardei umpluti cu carnita...parca nu-mi venea sa merg la serviciu! yami.gif
Puuuup! Sa aveti o zi buna!

Aceasta postare a fost editata de Anca74: Sep 16 2010, 07:42 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 17 2010, 11:06 AM
Postare #4


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585




Another day…”azi e vineri mami, ultima zi de gradi” cam asa ne-am trezit! Recunosc, asta a fost si primul meu gand la auzul ceasului…
Ieri am colorat obiecte specifice toamnei dar si altor anotimpuri si am unit puncte, la gradi . A dormit doua ore, acasa , semn ca e un pic oboist, mai ales ca seara trag de el sa adoarma si el e cu ochii pe la vreun meci.
Seara a iesit cu bunicu in parc la un fotbal.
Azi dimneata a aparut lapticul….era si timpul. La pranz au paste cu branza si ostropel cu pulpe de pui. Si ceva desert…nu mai stiu ce.
Am vorbit putin cu doamna educatoare….despre scoala. Ca trebuie usor usor sa ne gandim si la ce va fi la anul.
Deocamdata, lejer programul, mai mult joaca, sunt in etapa de evaluari de inceput, sa vada ce mai tin minte din ce au invatat, ce au mai acumult pe timpul vacantei…nu fac inca optionale, nu se stie nici macar ce vor face, sper sa nu renunte la engleza, el ar vrea si calculator…. Mi se par asa de mari si asa de schimbati fata de anul trecut….parca-i vad mici, la prima serbare, bucurosi ca vine Mosul!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Sep 17 2010, 01:04 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



Vad ca nu a scris nimeni nimic, in afara de tine, nu stiu ..poate nu-i voie biggrin.gif ..dar eu indraznesc sa scriu si sa-ti spun ca imi place cum iti pui gandurile pe "hartie" si ca o sa va urmaresc sa vedem ce mai face Raducu smile.gif


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirela bz
postare Sep 17 2010, 01:46 PM
Postare #6


mami de septembrie 2008
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,524
Inscris la: 23-September 09
Din: buzau
Membru nr.: 110,661



mai mami bine te-ai gandit cu acest topic.......
poate ne pui si poze ........ce povestesti imi este familiar ........roxi a fost la camin ........acum cred ca pe aly osa o duc la gradi.....mai vedem ......
succes frumosului raducu!!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 17 2010, 02:35 PM
Postare #7


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



tzuc.gif sunteti bine venite... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
O fac de dragul amintirilor, peste ani...asa cum topicul de perle ma muza si acum, recunosc pe unele le uitasem si eu!
Activitatile de peste zi de la gradi ma gandesc eu ca pot da idei atat mamicilor, cat si educatoarelor, pe de alta parte ma gandesc ca e posibil, daca gresim/gresesc ceva cineva sa ma traga frumos de manecuta sa sa imi zica "uite, eu cred ca asa e mai bine..."
Poze, mai greut, ca timpul ne cam preseaza pe de o parte, iar pe de alta parte fisele raman la gradi, noi le vedem doar la panou... Ei, din cand in cand, vom avea si poze... wink.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 17 2010, 02:36 PM
Postare #8


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(mirela bz @ Sep 17 2010, 02:46 PM) *
mai mami bine te-ai gandit cu acest topic.......
poate ne pui si poze ........ce povestesti imi este familiar ........roxi a fost la camin ........acum cred ca pe aly osa o duc la gradi.....mai vedem ......
succes frumosului raducu!!!


Va asteptam pe la noi! trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 17 2010, 02:38 PM
Postare #9


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Sep 17 2010, 02:04 PM) *
Vad ca nu a scris nimeni nimic, in afara de tine, nu stiu ..poate nu-i voie biggrin.gif ..dar eu indraznesc sa scriu si sa-ti spun ca imi place cum iti pui gandurile pe "hartie" si ca o sa va urmaresc sa vedem ce mai face Raducu smile.gif


E voie, mamica draga, cum sa nu fie voie! hug.gif Esti binevenita mereu! Pupici!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 22 2010, 11:31 PM
Postare #10


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Saptamana asta nu a prea fost in apele lui...luni s-a trezit suparat, ca el nu se duce la gradi, ca "daca ai fi tu in situatia asta ce ai face mami?"...ma gandesc ca o fi visat ceva peste noapte, ca nu prea m-a lamurit ce e cu "situatia asta"...cert e ca pana si la usa clasei s-a cam miorlait!, era si o zi mohorata rau, si friguroasa...brr, recunosc, nici eu n-as fi iesit din barlog!
La gradi...fise obisnuite, nimic deosebit, azi cica au pictat nise frunze...o sa le vad maine, tot maine avem si sedinta cu parintii.
Am senzatia ca stau pe loc, ca nu evolueaza si ma gandesc ca de asta e asa, se plictiseste....si fisele astea de la gradi sunt cam mohorite, cam imbatranite...Maine e ziua unui coleg, i-a facut o felicitare in seara asta....
Mi-a zis ca ar vrea sa picteze acasa numai ca nu stiu ce acuarele, tempera, guase...sa ii cumpar, ce diferente or fi intre ele, habar nu am. Chiar sunt curioasa cum a pictat frunzele, ca dimineata avea emotii ca el nu stie sa picteze...si ce ma fac daca gresesc...off, perfectionistul lui mami! Ce ma fac eu cu el la scoala, la anul?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 01:23 PM