Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cutremur Moderat In Estul Canadei...
Alondra
postare Jun 24 2010, 08:22 AM
Postare #1


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Deși coasta de Est a Canadei se consideră a fi una din cele mai sigure din punct de vedere seismologic, se mai întâmplă și aici cutremure de pământ. Ultimul, cu o magnitudine de 5 grade pe scara Richter, s-a produs chiar azi, având epicentrul la 60 km N de Ottawa, la frontiera administrativă între provinciile Quebec și Ontario. Se estimează că seismul a avut loc la o adîncime de 18 km. Cele mai multe pagube, din fericire doar materiale, au fost înregistrate în orășelul Gracefield, Quebec, o mică comunitate de doar 2300 de locuitori, situat chiar deasupra focarului cutremurului. Potrivit reprezentanților administrației locale nu mai puțin de șapte clădiri au avut de suferit, printre acestea numărîndu-se biserica, farmacia, un centru comunitar, un magazin de produse alimentare și chiar un bloc al primăriei. Trebuie să adaug că în Canada orice tip de edificiu nu mai mare de trei etaje se construiește în baza unei carcase de lemn pe care se așează cărămidă. Așa că nu e de mirare că la o asemenea intensitate seismică căsuțele canadiene au prins a tremura din toate cheutorile. Reporterii de la The Canadian Press scriu că în timpul cutremurului, la Gracefield lumea a țîșnit afară din încăperi, peste tot domnea panica, se auzeau țipete, nimeni nu știa ce se facă. (Lipsiți-i pe oameni de serviciu 911, sistați serviciul de canalizare și alimentare cu apă, și veți avea ocazia să vedeți cum se transforma o societate de tip modern în una medievală). Seismul s-a simțit de la Windsor pînă la Montreal. Durata acestuia a variat de la 10 sec. (Toronto), pînă la 30 sec. (Ottawa). În capitală cutremurul a băgat spaima în toți politicienii, mai puțin prim ministrul, care era în drum spre aeroport. Tot personalul din clădirile guvernamentale și Parlament a fost evacuat, iar muncitorii care renovează fațadele unor blocuri ale legislativului nu au primit acceptul să revină la lucru decît mâine.
Serviciul Geologic Canadian a descris evenimentul ca un fenomen rar întîlnit atât de departe la Est de Rocky Mountains. Cercetătorii au înregistrat și unele replici de o intensitate scăzută – circa 2,5 grade.
Cele mai puternice seisme din istoria recentă a provinciei Quebec au fost înregistrate în 1732 și 1935. Acestea au avut intensitatea de 6,2 respectiv 6,1 grade pe scara Richter.

Valeriu Ciobanu-valerucio.wordpress.com


Sper ca prietenele noastre nord-americance sunt ok toate... oFloare1.gif

Aceasta postare a fost editata de Alondra: Jun 24 2010, 08:25 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jun 24 2010, 10:58 AM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Alondra @ Jun 24 2010, 09:22 AM) *
Deși coasta de Est a Canadei se consideră a fi una din cele mai sigure din punct de vedere seismologic, se mai întâmplă și aici cutremure de pământ. Ultimul, cu o magnitudine de 5 grade pe scara Richter, s-a produs chiar azi, având epicentrul la 60 km N de Ottawa, la frontiera administrativă între provinciile Quebec și Ontario. Se estimează că seismul a avut loc la o adîncime de 18 km. Cele mai multe pagube, din fericire doar materiale, au fost înregistrate în orășelul Gracefield, Quebec, o mică comunitate de doar 2300 de locuitori, situat chiar deasupra focarului cutremurului. Potrivit reprezentanților administrației locale nu mai puțin de șapte clădiri au avut de suferit, printre acestea numărîndu-se biserica, farmacia, un centru comunitar, un magazin de produse alimentare și chiar un bloc al primăriei. Trebuie să adaug că în Canada orice tip de edificiu nu mai mare de trei etaje se construiește în baza unei carcase de lemn pe care se așează cărămidă. Așa că nu e de mirare că la o asemenea intensitate seismică căsuțele canadiene au prins a tremura din toate cheutorile. Reporterii de la The Canadian Press scriu că în timpul cutremurului, la Gracefield lumea a țîșnit afară din încăperi, peste tot domnea panica, se auzeau țipete, nimeni nu știa ce se facă. (Lipsiți-i pe oameni de serviciu 911, sistați serviciul de canalizare și alimentare cu apă, și veți avea ocazia să vedeți cum se transforma o societate de tip modern în una medievală). Seismul s-a simțit de la Windsor pînă la Montreal. Durata acestuia a variat de la 10 sec. (Toronto), pînă la 30 sec. (Ottawa). În capitală cutremurul a băgat spaima în toți politicienii, mai puțin prim ministrul, care era în drum spre aeroport. Tot personalul din clădirile guvernamentale și Parlament a fost evacuat, iar muncitorii care renovează fațadele unor blocuri ale legislativului nu au primit acceptul să revină la lucru decît mâine.
Serviciul Geologic Canadian a descris evenimentul ca un fenomen rar întîlnit atât de departe la Est de Rocky Mountains. Cercetătorii au înregistrat și unele replici de o intensitate scăzută – circa 2,5 grade.
Cele mai puternice seisme din istoria recentă a provinciei Quebec au fost înregistrate în 1732 și 1935. Acestea au avut intensitatea de 6,2 respectiv 6,1 grade pe scara Richter.

Valeriu Ciobanu-valerucio.wordpress.com
Sper ca prietenele noastre nord-americance sunt ok toate... oFloare1.gif


Ce mai e sigur Ramonik...nimic nu mai e sigur...offfff....dimineata am deschis televizorul...si am avut moment bun de plans....au aratat un documentar cu parintii chinezi ai caror copiii au pierit inghititi sub daramaturile scolilor la ultimul cutremur devastator...sfasietor...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 24 2010, 02:19 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Elaaaa.......Dyanp.....sunteti ok?....
Acum urmaresc si yo stirea pe net aici la birou!..noi nu am simtit nimik aici..mai jos de Boston.....ori a fost foarte usor......so, aici e totul ok!

Aceasta postare a fost editata de USA: Jun 24 2010, 02:21 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Jun 24 2010, 06:14 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818




QUOTE(USA @ Jun 24 2010, 05:19 AM) *
Elaaaa.......Dyanp.....sunteti ok?....
Acum urmaresc si yo stirea pe net aici la birou!..noi nu am simtit nimik aici..mai jos de Boston.....ori a fost foarte usor......so, aici e totul ok!



noi suntem bine, aici in Widsor or suntem mai ...insensibili ca sa zic asa, or nu stiu, dar nu s-a simtit nimic, si hai sa fim seriosi, ca la ce case sunt aici...si lupul din poveste daca sufla le darama...a fost aseara o furtuna de am zis ca o sa se rupa casa in doua....si oricum nu stiu canadocii ce-i ala cutremur...eu stiu ce am prins in tara....asa ca....la ce speriati de bombe sunt astia...tremura numai la auzul numelui....asta asa ca am o stare sufleteasca.....nu prea favorabila fitzelor de aici....multumesc mult de grija floare2.gif

s-ar putea ca la ella sa se fi simtit ceva mai mult, nu stiu, ca acolo oricum e nebunie cu summitul, aproape ca au baricadat tot orasul, dar eu nu sunt lamurita, de ce protesteaza ? poate ma lamureste ella, ca mai aproape de miezul evenimentelor....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
floricica81
postare Jun 24 2010, 06:17 PM
Postare #5


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 460
Inscris la: 5-March 09
Membru nr.: 76,052



QUOTE(dyanp @ Jun 24 2010, 07:14 PM) *
noi suntem bine, aici in Widsor or suntem mai ...insensibili ca sa zic asa, or nu stiu, dar nu s-a simtit nimic, si hai sa fim seriosi, ca la ce case sunt aici...si lupul din poveste daca sufla le darama...a fost aseara o furtuna de am zis ca o sa se rupa casa in doua....si oricum nu stiu canadocii ce-i ala cutremur...eu stiu ce am prins in tara....asa ca....la ce speriati de bombe sunt astia...tremura numai la auzul numelui....asta asa ca am o stare sufleteasca.....nu prea favorabila fitzelor de aici....multumesc mult de grija floare2.gif

s-ar putea ca la ella sa se fi simtit ceva mai mult, nu stiu, ca acolo oricum e nebunie cu summitul, aproape ca au baricadat tot orasul, dar eu nu sunt lamurita, de ce protesteaza ? poate ma lamureste ella, ca mai aproape de miezul evenimentelor....

Ma bucur ca sunteti bine! trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Jun 24 2010, 06:48 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



floare2.gif tzuc.gif
QUOTE(floricica81 @ Jun 24 2010, 09:17 AM) *
Ma bucur ca sunteti bine! trandafir.gif

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Jun 24 2010, 07:32 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



La noi s-a simtzit.....eu personal nu l-am simtzit ca eram in mashina in acel moment......am suspensii excelente. dar al meu si familia au simtzit la munca, acasa..s-au cutremurat paharele in bar....
suntem bine. eu am mai trecut printr-un cutremur aici...prin 98-99....
Va multzumim pentru grija!!!! notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Jun 24 2010, 09:09 PM
Postare #8


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Ma bucur ca sunteti bine, canadience dragi! partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Jun 24 2010, 09:27 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(Alondra @ Jun 24 2010, 12:09 PM) *
Ma bucur ca sunteti bine, canadience dragi! partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif

floare2.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Geea
postare Jun 25 2010, 06:07 AM
Postare #10


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,691
Inscris la: 25-April 09
Din: Montreal, Canada
Membru nr.: 87,049



QUOTE(Alondra @ Jun 24 2010, 09:22 AM) *
De?i coasta de Est a Canadei se consideră a fi una din cele mai sigure din punct de vedere seismologic, ....
Cele mai puternice seisme din istoria recentă a provinciei Quebec au fost înregistrate în 1732 ?i 1935. Acestea au avut intensitatea de 6,2 respectiv 6,1 grade pe scara Richter.

Valeriu Ciobanu-valerucio.wordpress.com
Sper ca prietenele noastre nord-americance sunt ok toate... oFloare1.gif

iubita mea... vrei o istorie interesanta?...

acum seara ma intalneste sotul de la servici si mi spune ca prietenele tale de pe forum au preluat articolul postat de mine despre cutremur... am inceput sa rad, caci va spuneam ca nu am simtit nimic decat cand a venit sotul acasa si a rascolit prin stiri ca sa ma anunte ce a mai fost prin Quebec biggrin.gif
si imediat il intreb: cine e, Alondra cumva?

el nu citise... da eu te-am gasit ca tu ai fost biggrin.gif
ce mica e lumea, da, Alondrina? tzuc.gif

Aceasta postare a fost editata de Geea: Jun 25 2010, 06:07 AM


--------------------
Prin Lumina si Dragoste catre Suflet...




Io vorrei che migliaia di farfalle colorassero l'aria intorno a me...


Paul Coelho: “Rareori ne dăm seama că suntem impresurați de extraordinar, miracolele se întâmplă în jurul nostru, semnele lui Dumnezeu ne arată drumul, îngerii insistă să fie auziți, dar noi, fiindcă suntem învățați că există formule pentru a ajunge până la Dumnezeu, nu luăm seama la nimic din toate acestea, nu pricepem că El se află oriunde Îl lăsăm să intre.”
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 12:41 AM