Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7309 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bebelusi De August 2008, Leuti luptatori
oktavia
postare Aug 4 2008, 09:00 AM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Am venit pe lume bananab.gif bananab.gif bananab.gif , intr-o frumoasa zi de vara, 31.07.2008, am fost atat de grabit......Ma numesc Mihai, si sunt un ingeras iubit si mult dorit.
Si ca sa ma prezint cum trebuie in fata doamnelor si a domnisoarelor de pe forum (cu baietii ma descursc barbateste), atasez o scrisoare cu datele mele.



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Aug 4 2008, 09:03 AM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Va astept cu drag pe toti leutii.....prietenii mei de atat timp, si nu numai! bananab.gif jucaus.gif oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Aug 4 2008, 09:05 AM
Postare #3


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



sa iti traiasca bebelusul, oktavia! Vad ca este cumintel, daca ai timp de stat pe net! tongue.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Theo
postare Aug 4 2008, 10:27 AM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,529
Inscris la: 6-September 07
Din: C-ta=Verona
Membru nr.: 6,321




Buna,draga Mihaita! biggrin.gif
Eu ma numesc Carla Monica,sunt o fetita tare fasneata,vesela si simpatica...eu,inca nu m-am nascut ca-mi place tare mult la mami in burtica,dar te salut de acolo si-ti trimit un pupic dulce...pe mami nu o las deloc in pace,ma misc intr-una,dau din picioruse si manute,forfotesc de colo-colo cu toate ca loc prea mult nu mai am rolleyes.gif
Iti trimit un dulce pupic tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miniraton
postare Aug 10 2008, 11:07 AM
Postare #5


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,576
Inscris la: 4-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 16,831



salutare oktavia... ma bucur sa ne intalnim aici. Cum te simti dupa nastere ? Cum este Mihaita ? Eu sunt ok acum, am avut niste dureri de cap dar mi-au trecut zilele astea. Bebe Stefan este cumintel... mai ales ca are icter (si am inteles ca este mai somnolent din cauza asta) in rest papa de la san si doarme. A venit si dr. pediatru acasa si l-a consultat .
Te intreb ceva... ca ai experienta de la Alex
Stiu ca ei trebuie sa dea aerul afara dupa ce papa, cate-odata il da imediat... cate-odata il bat pe spatic si 10 minute si...nimica. Este normal ?
Uneori dupa ce papa regurgiteaza (laptele in forma lui...asa cum il bea) dar cantitatea mica. Alteori vomita, in coltul guritei, lapticul cu consistenta branzoasa. Este normal ? Am sa intreb si pediatra saptamana viitoare

Apropo... ce ti-au dat din spital sa-i dai pe gurita ? Eu ii dau sab simlex inainte de masa cca 15 picaturi/zi si Vigantol din a 14 zi de viata.


--------------------



"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"
Elisabeth Stone
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Aug 10 2008, 11:23 AM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Buna Miniraton.
Ma bucur ca esti bine, eu am avut probleme, dureri de epiziotomie, mari....pe urma am facut furia laptelui, ptr. ca aveam canalele infundate...am luat antibiotic si am oprit alaptarea, sper sa reusesc sa-l alaptez in continuare dupa ce termin tratamentul....
Bb a facut icter in a 2 zi, l-a tinut doar 3 zile...dormea foarte mult, acum nu mai are.
Cu aerul, depinde cat de lacom suge si automat cat aer inghite......daca nu da afara, il mai lasi putin culcat si il iei iar sa-l bati pe spate, daca nu vrea sa iasa aerul, nu-i problema.Ca scoate o gurita de lapte, este surplusul, nu te speria multi copii patesc asa, sug mai mult decat au nevoie si da putin afara.Spui ca da si laptele cu o consistenta mai branzoasa, daca nu a scos aerul afara cand il elimina elimina cu tot cu lapticul care s-a branzit.Stai linistita astea nu sunt varsaturi, cand varsa cu jet, atunci nu-i bine....in rest astea sunt normale.
Vigantol mi-a spus sa-i dau 2 picaturi pe zi din a doua saptamana de viata, poate ptr. ca el este mai micut.Sab simplex, am si eu in casa, si i-am dat cand si cand tot 15 picaturi, eu torn intr-o lingurita si pe urma iau cu o pipeta (cu varfurile rotunjite ) si i le torn in gurita.Nu-i plac deloc se stramba, dar le ia.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Aug 10 2008, 07:14 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Sab simplex, ii dai doar 15 picaturi pe zi? sau la fiecare masa (asa scrie si in prospect).


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miniraton
postare Aug 11 2008, 09:58 AM
Postare #8


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,576
Inscris la: 4-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 16,831



Buna dimineata oktavia
Imi pare tare rau ca ai avut probleme si dureri. Esti bine acum ?
Da, 15 picaturi /zi de sab simplex...asa mi-a zis dr. dar in prospect scrie 15 picaturi in biberon...adik per total, ori i le dai la o masa pe toate ori de 3 ori /zi cate 5 picaturi. O sa ma mai uit in prospect.
Cum se trezeste bebe al tau noaptea ? Eu de cand am venit acasa , dupa baita de la 22:00 in prima noapte l-am trezit eu la 3 sa-i dau sa pape. Apoi mi-au zis mai multe mamici sa-l las noaptea sa-si faca somnul. Apoi in urmatoarea noapte a dormit de la 22-5 ...si tot asa, este cumintel noaptea. Atat ca.. ii dau sa pape si nu scoate aerul deloc, il bat pe spate si apoi are ochii cat cepele...nici gand sa mai doarma. Deci... ne trebuie RABDARE, in unele carti scrie ca si jumatate de ora daca este necesar pana ragaie trebuie tinut si batut pe spatic. Sa nu mai zic ca sughita zilnic, probabil tot din cauza aerului pe care nu-l elimina.
Eu azi ma duc sa-mi scoata firele si ar trebui sa ajung sa iau si certificatul de nastere .
Te pup, sa aveti o zi minunata


--------------------



"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"
Elisabeth Stone
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Aug 11 2008, 11:13 AM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Buna Miniraton,
Esti o norocoasa cu trezitul noaptea, eu ii fac baita si masajul la 9 seara, doarme pana pe la 12 noaptea, pe urma se trezeste in jur de 3-4, pe urma 6-7. Se trezeste mananca si mai si sta treaz, si ii place sa-l mangai sa-i vorbesc, caci altfel plange.....Ziua doarme de n-am treaba, acum doarme de 4 ore (a stat treaz pana pe la 8, treaz de la 6 jumate).
Si bb sughite, atat de tare, ca se enerveaza, il iau in brate si il masez si il bat incet pe spate, dar ii trece greu sughitul....
Sunt mai bine acum....
Te pup si sa aveti o zi frumoasa.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Aug 11 2008, 12:30 PM
Postare #10


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



fetelor inca odata tin sa va felicit pentru minunile voastre!Sunt niste ingerasi dulci,dulci...si-i meritati! bb.gif 9704.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7309 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 05:48 PM