Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Altfel..., despre zodii
ruxy
postare Oct 29 2009, 04:49 PM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411






Berbecul: războinicul zodiacului



Berbecul este primul semn de foc din seria zodiacală. El evocă începutul primăverii, lupta vieții și a forțelor naturale în acțiune. Guvernat de Marte, planetă năvalnică și plină de voință, Berbecul este în analogie cu casa I, casa eului, a hotărârilor, a comportamentului.



Să vedem care este portretul tipic al nativului în Berbec, analogiile acestui semn, psihologia planetei sale și descrierea a ceea ce acest semn poate să producă mai rău în ceea ce privește umanitatea.



Autoportret


Sunt plin de energie și am nevoie ca mâinile mele să fie ocupate cu ceva, să-mi muncesc corpul ca să mă simt bine în pielea mea de oaie. Îmi place să fiu contrazis, pentru că nu se poate lupta împotriva oamenilor care caută mereu împăcarea, și mă simt exaltat în luptă, oricare ar fi forma ei. Doar cu prietenii sau cu prietenele mele Balanțele pot să țin capul plecat: farmecul lor mă dezarmează chiar și pe mine, războinicul zodiacului!



Mă simt adesea ca un cavaler în căutarea aventurii, gata să apăr văduva și orfanul, am o inimă mare, dar și o furie la fel de mare! De fapt, știu că, cu cât presiunea este mai mare, cu atât am mai multă energie..... Pe deasupra, orice Berbec detestă monotonia: dacă trebuie să fac fără încetare aceleași lucruri, mă minez până în vârful coarnelor. Am nevoie de noi provocări, trebuie să încep mereu lucruri noi!



Se vorbește adesea despre un elefant într-un magazin de porțelan... Dar imaginați-vă puțin, eu Berbecul furibund, în mijlocul farfuriilor și al ceșcuțelor fine. Credeți-mă, fac cât un pachiderm când e vorba de pagube! De altfel, mi se reproșează adesea că sunt puțin greoi. E greu să-ți întorci de 7 ori limba în gură: ăsta-i un truc pentru Taur! Dar în fine, câteodată trebuie să recunosc că vexez oamenii împotriva voinței mele, fără ca măcar să-mi dau seama! Ei bine, mi se spune că sunt și candid... Și apoi, pffff, nu-i așa de grav dacă răcnesc o data! Cad la fel de repede precum am urcat.



Știu că nu-i întotdeauna ușor să te descurci cu muflonul și asta mă face să am ceva probleme cu disciplina! De altfel, aș face orice ca să devin propriul meu șef.... Am un principiu în privința asta: un ordin este bun dacă vine de la mine, și îmi place să îndeplinesc o dorință dacă este a mea! Egoist? Păi, poate, câteodată (nimeni nu-i perfect!). Îmi place ca, atunci când vine vorba de mine, să fie folosite cuvinte precum independență, autonomie și sete de libertate.



Și, la urma urmelor, cred ca am și alte calități umane! Berbecul este loial și serviabil, pasional în dragoste, năvalnic și mereu entuziast. Îmi place viața bună și sunt activ, unul adevărat, care nu se plictisește decât la ideea că trebuie să se culce...Depinde și cu cine....pentru că sunt activ și pasional și pe planul ăsta, înțelegeți voi ce vreau să spun! Mi se spune că sunt autoritar, dar nu-i ăsta cel mai bun mijloc ca să fac ce vreau? În orice caz, dacă are cineva vreo problemă cu asta, putem să mergem să discutăm afară....



Și o ultimă precizare pentru cei care nu mă văd decât ca pe o brută fără creier: romancierul francez Emile Zola, maestrul naturalismului, era Berbec până în măduva oaselor, cu Soarele, Luna, Mercur, Marte și Pluton în acest semn!





Câmpul lexical al Berbecului



Vârsta: nașterea și primii pași
Filosofie și religie: militantism, individualism, empirism.
Locuri: câmpul de bătălie, măcelăria, arenele, ringurile, bazele militare, stadioanele.
Analogie astrologică: Foc, casa I, Marte, Domiciliul în Berbec, Exaltarea în Capricorn, Căderea în Rac.
Profesii: conducător, militar, profesii care implică risc, precursor, aventurier, sportiv, chirurg, deschizător de drumuri
Evenimente: Stimulările, războaiele, inițiativele, victoriile prin forță, dorințele satisfăcute, competițiile, impulsul inițial, violența.
Simbolism: Începuturile, obiectele tăioase, armele, gelozia, predispozițiile, declinul.
Lamele din Tarot: lama a VI a : Îndrăgostiții și lama a VIII-a : Puterea.
Corp și sănătate: capul, fața, maxilarul, sistemul muscular, globulele roșii.
Relații și stereotipuri: rivalii, amantul, polițiștii, soldații, pompierii, eul.
Factori inconștienți: afirmarea de sine, autenticitatea, energia, spontaneitatea, temperamentul, identitatea.
Calități: înflăcărarea, rapiditatea, încrederea în sine, individualismul, spiritul de cuceritor, curajul, energia, eficacitatea, vioiciunea.
Defecte: brutalitate, impulsivitate, nerăbdare, naivitate, furie, fanatism, imprudența, ostentația, încăpățânarea, desfrâul.
Fauna: tigrul, pantera, mistrețul, lupul, jaguarul.
Flora: tutunul, bujorul, rozeta, ciuboțica-cucului.
Metale și pietre: fierul, oțelul, rubinul, granatul.
Culori și parfumuri: roșul, purpuriul, santalul, verbină.





Portret otrăvit



Dacă ființa umană poate să se îmbunătățească, să evolueze, să își șteargă defectele și să își scoată la înaintare calitățile, se mai întâmplă și ca ea să se încurce în propriile-i impulsuri dintre cele mai negative. Această regresie poate, de exemplu, să fie antrenată în alcoolism, din cauza unor împrejurări foarte grele ale vieții sau din cauza acumulărilor nervoase. Puțin lipsește ca valorile acestui semn să fie stricate pe deplin și să putem realiza un portret ?otrăvit?.



Iată deci descrierea Berbecului în ceea ce poate el dezvolta în cel mai negativ și mai disprețuitor mod. Acest portret se aplică atât bărbaților cât și femeilor.



Agitat și tare în gură, Berbecul nostru râios este atât de convins că brutalitatea biruiește orice, încât se aruncă cu capul înainte în orice afacere și se încăpățânează inutil să agreseze oamenii care nu i-au făcut nimic, dar care au neșansa de a fi mai slabi decât el. Simte o plăcere răutăcioasă în a persecuta lumea, aici fiind inclusă chiar și familia sa, găsind o bucurie sadică în a-și umili și a-și provoca aproapele, cu scopul de a se simți superior.



Arivist zăpăcit și naiv, el se va înșela aproape sistematic asupra adversarului sau asupra vreunei cauze, și ranchiuna sa se va îndrepta spre cei nevinovați, pentru că el este dezgustat de viață și nu vede de ce ceilalți ar avea dreptul de a fi fericiți.



Ușor influențabil de către cei care vorbesc cel mai tare sau care promulgă ura, se va lăsa orbit de discursurile care îi flatează eul, aruncând toate responsabilitățile eșecurilor sale asupra unui ?țap ispășitor?.



Egoist, nedrept și lacom, berbecul nostru râios se îndreaptă ușor spre mizantropie și depravare, de vreme ce singurul interes pe care îl mai are este de a de bucura la maxim, oricare ar fi prețul sau consecințele.



Îndreptându-se cu ușurință spre despotismul de salon, irascibil și belicos, el poate deveni brutal, atât fizic cât și verbal. Lipsa sa de tact nu va fi egalată decât de caracterul său violent și pueril.





Atenție!



Semnul solar nu este decât o componentă a personalității. El trebuie să fie completat măcar de pozițiile Ascendentului, Lunii, a lui Mercur, Venus și Marte. Semnul solar nu este decât o bază de plecare, un fel de portret general care trebuie să fie rectificat într-un tot coerent de către ceilalți factori (foarte numeroși) ai unei teme natale.



Taurul, mâncăciosul zodiacului



Semnul Taurului, primul semn de pământ din seria zodiacală, evocă mijlocul primăverii, câmpiile înverzite și pășunile cu iarbă grasă. Guvernat de Venus, planetă senzuală și carnală, Taurul este în analogie cu casa a doua, care se referă la achiziții, posesiuni, la tot ceea ce asimilăm și înghițim.



Să vedem care este portretul tipic al nativului în Taur, analogiile acestui semn, psihologia planetei sale și descrierea a ceea ce acest semn poate să producă mai rău în ceea ce privește umanitatea:





Autoportret



Primul lucru pe care mi-ar plăcea să-l spun este că nu vreau să fiu confundat cu Berbecul doar pentru că și eu am coarne. Uitați imaginea coridelor în care mă fac .....capră! Uitați imaginea desenelor animate în care Taurul furios se duce spre tot ce este roșu! Uitați toate astea și imaginați-vă o vacă pașnică, păscând liniștită, căci vă amintesc cu amabilitate (dar totuși cu fermitate) că semnul meu este guvernat de Venus.



Ceea ce contează înainte de toate este să mă simt liniștit. Și pentru asta am nevoie să mă simt mai întâi într-o perfectă siguranță. Prin asta se subînțelege un număr de imperative: să am un loc cald și moale în care să mă odihnesc (sunt un puturos atunci când încetez să mai trag ca un bou în jug), să am bani și câteva economii, să am o cultură solidă și să fiu înconjurat de oamenii pe care îi iubesc.



Cum? Ce spuneți voi? Este portretul fericirii pentru oricine? Ei bine da, eu sunt o persoană simplă. În fine, la mine acasă, este într-adevăr absolut necesar să fiu fericit, pentru că mă neliniștesc cu mare ușurință...



Bun, să reluăm cu calm: (Taurului îi place să reia, să revadă, să repete într-una: asta este latura sa rumegătoare !) caut siguranța și stabilitatea și, în acest scop, mă pot arăta foarte perseverent (unii ar spune chiar încăpățânat), răbdător și luptător. Evident, când sunt provocat, răspund pe măsură și nimic nu se compară cu un pacifist furios, pentru că acumulez jignirile și furiile până la un punct, dar odată ce s-a umplut paharul...



Spre deosebire de prietenul meu Berbecul, eu uit greu (nu degeaba sunt un semn fix) pentru că la mine, toate procesele psihologice se instalează lent și sunt durabile (de unde și reputația mea de ?lent?, care nu este neapărat adevărată, ținând cont de activitățile mele zilnice). Deci mă enervez greu, iert greu, acord încredere cu greutate și accept tot cu greutate. În schimb, iubesc durabil, sunt constant în idei și fidel în relații.



Să nu credeți că am nevoie de o siguranță egoistă, pentru că mă gândesc enorm la cei pe care îi iubesc. Ei sunt motorul vieții mele și tot pentru ei muncesc. Vreau să asigur siguranța și confortul alor mei. Alor mei? Da, sunt destul de posesiv în relațiile mele cu oamenii... Am tendința de ?a mi-i însuși? pe ceilalți atunci când îi iubesc. Asta face parte din natura mea. Sunt un oral: am nevoie să înghit și să diger lucrurile și oamenii (la nivel simbolic, bineînțeles, pentru că Taurul este un vegetarian, nu are nimic de canibal în el!) Totuși, senzualitatea mea este bazată pe același principiu al oralității, am nevoie ?să-l gust? pe celălalt și să-l posed fizic, spre deosebire de prietenul meu din Gemeni de exemplu, care preferă la început o cucerire a spiritului... Sunt un ?fizic? pentru care contactul contează la fel de mult ca și cuvintele spuse, dar asta nu înseamnă că nu sunt un sentimental. Doar că sentimentele mele își găsesc exprimarea naturală în gest și mângâiere, plăcere și piele.



Această senzualitate naturală mă face să iubesc și natura, contactul cu aerul proaspăt și cu soarele, asprimea lemnului și mirosurile pădurii.



Îmi plac și lucrurile frumoase, operele de artă, muzica frumoasă și sculpturile senzuale...



Pe scurt, sunt un gurmand de senzații, mereu gata să mă bucur de simțuri. Evident, asta se plătește. Și adesea, am câteva kilograme în plus, căci mâncarea este micul meu păcat.... Din fericire, Taurul are mereu o constituție solidă, rar este bolnav.



Bun, vă las, se apropie gustarea de ora patru. Dar, înainte de asta, vă dau un mic exemplu de Taur foarte Taur: Joe Cocker cu Soarele, Luna, Venus și Mercur în acest semn... ?Cocker? seamănă cu ?bucătarul?. Mmmm! Simt că am un gol în stomac!





Câmpul lexical al Taurului



Vârsta: în jurul vârstei de 20 de ani.
Filosofie și religie: capitalismul și hedonismul.
Locuri: bănci, restaurante, bursă, cazinouri, terenuri cultivate.
Analogie astrologică: Pământ, casa a II a, Venus, Domiciliul în Taur, Exaltarea în Pești, Exil în Scorpion, Cădere în Fecioara
Profesii: arhitect, economist, agent de asigurări, agricultor, horticultor, crescător de animale, profesor, croitor, sculptor.
Evenimente: achizițiile, mesele, vânzările și cumpărările, tranzacțiile, interesele, asimilările, recoltele, bucuria senzuală.
Simbolism: posesia, pielea, sec și rece, bunurile, siguranța, economia.
Corp și sănătate: gâtul, gura, ceafa, auzul, laringele, tiroida.
Tarot: cartea a XXI-a (Lumea) și cartea a XIV-a (Cumpătarea).
Relații și stereotipuri: amanta, posesivitatea, gelozia, cei care posedă, deținătorii cunoașterii, figurile emblematice
Factori inconștienți: Asprimea, acumularea, senzualitatea, realismul, voluptatea, inerția.
Calități: perseverență, constanță, rezistență, prevedere, fidelitate, generozitate, afectivitate, eficacitate, simț practic.
Defecte: lent, materialist, încăpățânat, mâncăcios, zgârcit, leneș, reticent, neîncrezător, gelos, ranchiunos.
Floră: măcriș, lăcrămioară, cimbrișor, salvie.
Faună: taurul, privighetoarea, porumbelul, veverița, bivolul.
Metale și pietre: cuprul, bronzul, smaraldul, amazonitul
Culori și parfumuri: verde, mov, mosc, șofran.




Portret otrăvit



Încăpățânată și obtuză, Vaca noastră turbată nu se va obosi să-i asculte pe ceilalți, atâta vreme cât ea e convinsă că ideile sale sunt bine fondate. Bunul simț, logica sau arta de a trăi par din acel moment argumente inutile: Vaca turbată are dreptate și punct.



De altfel, Taurul negativ dezvoltă o aviditate jalnică în toate domeniile și caută să acumuleze, să aibă și să păstreze. Toate astea sunt valabile pentru hrană, bani și pentru persoanele ?iubite?, față de care cultivă o gelozie bolnăvicioasă și o posesivitate înnebunitoare.



Această violență de a avea, de a aduna, îl poate conduce la multe defecte (zgârcenie, escrocherie, meschinărie...) și cel mai rău este atunci când Vaca turbată va dori inevitabil să aibă maximum făcând minimum, de unde și un comportament de parazit și oportunist fără rușine.



Bădăran, vulgar, brutal atât în cuvinte cât și în gesturi, el va fi invidios și nu se va da în lături de la distrugerea fericirii celorlalți, dacă se ivește ocazia.



Mai trebuie să precizez că destrăbălarea sexuală participă din plin la aviditatea sa senzuală și că se va gândi că toate mijloacele (trădare, venalitate, minciună)...sunt bune pentru a-și atinge scopurile.



Ansamblul facultăților intelectuale fiind orientat spre desfrâu și șarlatanie, se poate spune că acest subiect nu va fi nici înțelept, nici capabil de reflexie profundă, de vreme ce doar aparența și materialul sunt lucrurile care contează pentru el.





Gemenii, spiridușii zodiacului



Semnul Gemenilor, primul semn de aer din seria zodiacală, evocă sfârșitul primăverii, bogăția frunzișului, natura în expansiune. Guvernați de Mercur, planetă mobilă și ușoară, Gemenii sunt în analogie cu casa a treia, care se referă la relații, la învățare și la comunicare.



Să vedem care este portretul tipic al nativului în Gemeni, analogiile acestui semn, psihologia planetei sale și descrierea a ceea ce acest semn poate să producă mai rău în ceea ce privește umanitatea.





Autoportret


Înainte de toate, o precizare: se scrie gemeni, nu geamăn. Această precizare are importanța ei, pentru că eu sunt semnul dualității și al numărului doi prin excelență. Dacă mă acuzați că mă joc cu cuvintele, pledez vinovat oricum, pentru că îmi plac eurile din cuvinte și faptul că scriu acest portret mă face să mă gândesc la un eu demonstrativ?. O demonstrație despre mine, într-un cuvânt.



Înainte de toate, sunt un cerebral, dar un cerebral plin de veselie și fără griji. Psihiatrul meu îmi spune că am complexul lui Peter Pan, complexul celor care nu vor să treacă de la adolescență la vârsta adultă. Fără îndoială, este adevărat, dar eu am obiceiul să ascult numai cu o ureche ceea ce mi se spune.



Spiritul Gemenilor este mereu ocupat, însetat să descopere, să converseze, să pună idei noi una peste alta, pentru că mă plictisesc ușor și detest rutina. Îmi place să merg în dreapta și în stânga, să dau ocolul pistei în galop și să cunosc noi stimuli mentali. Cred că am fost fluture într-o viață anterioară, încă mai păstrez acea sete de a alerga din floare în floare și de a zbura liber și ușor, în cele patru colțuri ale lumii. Îmi place să mă mișc, să mă deplasez; pentru mine, inerția proprie amicului meu Taur înseamnă moarte.



Totul este mișcare și nu pot înceta ca eu însumi să fiu în mișcare, (ori în minte, ori cu corpul) pentru că lumea este mare și nu-ți ajunge o viață ca să-i dai ocolul. Gemenii se mișcă mult, iar gurile rele spun că tulbură vântul. Puțin contează. Acesta este efectul de fluture...



Spiritul meu pleacă în multe direcții, câteodată mi-e greu să mă regăsesc chiar și pe mine însumi... De asemenea, am mare nevoie de contacte și de schimburi pentru a putea să mă recentrez . Asta nu funcționează întotdeauna, căci sunt foarte adaptabil, cel puțin la suprafață, și pot să îmi schimb comportamentul în funcție de persoanele cu care comunic. Îmi place să mă distrez, să fac pe bufonul, să îmbunătățesc atmosfera, și atunci nu trebuie să-mi purtați pică...



Mi-e greu să mă atașez atât de lucruri, cât și de oameni. Materialism, constanță? Nu le cunosc! Eu sunt spiridușul zodiacului și nimic nu mă reține prea mult timp, pentru că eu mă desfășor prin schimbare. În acest caz, e greu să-mi fac o familie, departe de mine gândul ăsta și e mereu timp pentru asta, după ce mă voi fi distrat destul. De altfel, Gemenii nu sunt nici geloși, nici autoritari, iar dacă țin la libertatea mea, o las cu aceeași bunăvoință și altora!



Principalul defect al Gemenilor îl știu: mi-e greu să aprofundez lucrurile și relațiile cu oamenii. Acest lucru cere atât de mult timp și perseverență, încât este peste puterile mele. Și apoi, când magia noului și a descoperirii se oprește, ce-mi mai rămâne? De aceea mi se spune seducător: toată excitarea se găsește în preliminarii și în flirt!



Viața mi se pare ternă câteodată și nu ezit să o înfrumusețez prin diferite mijloace, de la limbariță până la poezie, trecând prin minciună, căci Gemenii au darul natural al cuvântului și al scrisului, și dacă nu mi-l pot exploata profesional, termin prin a-l folosi în viața de zi cu zi.



Dar, în fine, nu sunteți obligați să mă credeți... căci în fond, cum ai putea crede un mincinos care mai și spune că minte?



Atunci, să mai sune o dată clopoțelul....studiați tema natală a lui Stan Laurel cu Soare, Lună, Mercur, Neptun, Pluton și Nodul Nord în Gemeni! Un actor de film mut .... Foarte vorbăreț!





Câmpul lexical al Gemenilor



Vârsta: adolescența, pubertatea.
Filosofie și religie: maniheismul, liberalismul, zoroastrismul.
Locuri: atelier, birou, poștă, centrale telefonice, stații de autobuz.
Analogie astrologică: Aer, Casa a III a, Mercur, Domiciliul în Gemeni, Exil în Săgetător, Exaltare în Fecioară, Cădere în Pești.
Profesii: Reprezentant comercial, traducător, scriitor, comerciant, ziarist, animator, desenator, profesor.
Evenimente: întâlniri, studii, mici deplasări, conversații, tranzacții, publicații, corespondențe, dualități.
Simbolism: literatură, școală de comerț, rațiune, comunicare, filologie umed și cald.
Tarot: Cartea a XXI a (Lumea) și Nebunul.
Corp și sănătate: umerii, brațele, mâinile, plămânii și măduva spinării.
Relații și stereotipuri: frați și surori, verișori, cunoștințe, anturaj, vecini.
Factori inconștienți: curiozitate, împrăștiere, mișcare, limbaj, mimică, travestire.
Calități: sociabil, inventiv, spirit viu, umor, virtuozitate, rapiditate, elocvență, adaptare ușoară, ingeniozitate.
Defecte: vagabondaj, inconsistență, împrăștiere, agitație, superficialitate, naivitate, infantilism, batjocoritor, infidel, vorbăreț.
Floră: liana, lavanda, caprifoiul, iedera.
Faună: gaița, vulpea, albina, maimuța.
Metale și pietre: cobalt, mercur, agat, lapis-lazuli.
Culori și parfumuri: albastru azuriu, vernil, verde lămâie, nucșoară.





Portret otrăvit



Și bărbații și femeile confundă tinerețea spiritului cu imaturitatea, ușurința cu superficialitatea, curiozitatea cu ingerința. Gemenii sau frații cei falși nu se gândesc decât să se distreze, să își dea peste cap munca....sunt adevărate limbi de viperă. Facultățile lor intelectuale sunt în totalitate deturnate spre ipocrizie, șiretenie, minciună, într-un așa hal, încât de multe ori sunt aproape de o mitomanie bolnăvicioasă.



Adesea, Gemenii au o viață dublă, una respectabilă și alta condamnabilă (viciată de joc, scandaluri sau afabulații). Falșii frați, așa cum probabil ați ghicit, sunt și falși prieteni, falși soți sau falși tați... în sensul că nu se pot împiedica să nu recurgă la duplicitate, să mintă și să vadă peste tot numai propriul lor interes. În acest caz, inima Gemenilor este seacă: ei sunt în întregime raționali, chiar logici, și pentru ei scopul scuză mijloacele, pentru că etica personală este aproape inexistentă.



În general, banii îi ard degetele și, dacă Gemenii fac totul pentru a-i avea rapid (adică fraudulos), sunt incapabili să-i păstreze, căci sunt gestionari jalnici și cheltuiesc ostentativ.



Gemenii vor să cunoască o mulțime de lucruri mici, fără interes, ca să le dea în schimb, ca să strălucească în societate și să arunce praf în ochi, dar dacă îi luați la bani mărunți, vă veți da repede seama că nu au nici o bază solidă. Evident, falșii frați se plictisesc repede și lasă totul baltă, și nu trebuie să vă mire deloc infidelitatea și dispariția lor bruscă.






Racul, familistul zodiacului



Semnul Rac, prima zodie de apă din seria zodiacală, evocă începutul verii, căldura confortabilă și primele ploi de vară. Guvernat de Lună, astrul matern și imaginativ, Racul este în analogie cu casa a patra, care se referă la familie, la cămin și la rădăcini.



Să vedem care este portretul tipic al nativului în Rac, analogiile acestui semn, psihologia planetei sale și descrierea a ceea ce acest semn poate să producă mai rău în ceea ce privește umanitatea.




Autoportret



După ce am cerut sfatul familiei, fac un pas înapoi și o să vorbesc despre mine... Dar cu prudență, pentru că prudența este pentru nativul din Rac prima sa virtute (atât în ceea ce privește banii, cât și în raporturile umane).



Chiar dacă fac totul ca să par sigur pe mine ? și cred că reușesc destul de bine ? sunt prea sensibil ca să fiu cu adevărat un luptător. Îmi plac calmul, liniștea, animalele, copiii. Pe scurt, nu am profilul lupului cu colți sau al rechinului, dar compensez prin alte calități, care îmi permit să îmi fac drumul meu plăcut: rezistență, imaginație și o doză bună de intuiție îmi permit să mă fofilez în liniște acolo unde alții nu pot intra decât dacă își folosesc tot arsenalul.



Oricum, căminul și cei apropiați sunt cei care contează cel mai mult pentru mine și, dacă vreau să îmi fac un rost pe lumea asta, este pentru că vreau să am grijă de ei, pentru că eu îmi extrag energia de la cei pe care îi iubesc.



Dacă aș fi singur pe lume, fără ca măcar o pisică să îmi țină de urât? Credeți-mă, mi-aș aranja o peșteră cât mai confortabil posibil și aș petrece toată ziua visând și citind, poate chiar creând diverse lucruri, căci se spune că am o imaginație bogată. De altfel, dacă îmi place să fiu înconjurat de cei dragi și să primesc dovezi de afecțiune, pentru că acestea dau sens existenței mele, îmi place mult și singurătatea, să mă ascund regulat în colțul meu, să mă retrag în grădina mea secretă, ca să mă destind și să îmi reîncarc bateriile. Mai presus de toate, maxima ?după efort, confort? convine perfect nativilor din Rac.



Dacă cumva spiritul meu nu este îndreptat către ai mei sau către un act creativ oarecare, el se orientează în mod voluntar spre trecut, istorie, obiecte vechi, pe care le strâng fără să prea știu de ce. Mi se spune nostalgic. Probabil este adevărat, deoarece consider că trecutul este pământul din care răsare prezentul și poate de aceea m-a înzestrat natura cu o memorie excelentă.



Cred că una din marile mele probleme este că energia mi se epuizează foarte repede. Totuși, nu sunt leneș, dar obosesc repede și acest lucru îmi schimbă starea. Așa cum câteodată pot fi în formă și vesel ca un cintezoi, altădată oboseala îmi subminează moralul și mă face să devin morocănos și taciturn. În acest caz, cea mai bună soluție pentru mine este să mă odihnesc puțin, să mă liniștesc câteva minute, timp în care mi se încarcă bateriile.



Totuși, fiți pe pace, știu să strâng din dinți și să mă port exemplar dacă se contează pe mine, iar cei care depind de mine adesea nici nu vor avea senzația că fac ceva pentru ei. Instinctul meu matern este de fapt puternic și are tendința să se exprime la toate nivelurile afectivității, chiar și atunci când nu am neapărat legătură cu copiii.



Punctul meu slab este emotivitatea și, câteodată, o vorbă deplasată e de ajuns ca să fiu rănit. Așa că mă deprim ușor, pentru că simt imediat când nu sunt iubit. Adesea, compensez prin mâncare, pentru că mâncarea dă siguranță și o stare de bine (de aceea, cea mai mare dovadă de simpatie constă adesea în a-i invita pe oameni la masă)..



Se spune că Racii sunt influențabili. Nu sunt sigur că e pe deplin adevărat, căci eu sunt foarte fidel sentimentelor și ideilor mele. Să zicem că sunt influențabil de către apropiații mei, nu pot să neg asta, dar cred sincer că dacă fratele meu, mama mea sau cel mai bun prieten încearcă să mă convingă de un lucru sau altul, o fac probabil pentru binele meu... Așa că mă las convins.



Iată, cred că am spus tot sau aproape tot, deoarece fără îndoială sunt puțin timid și prea pudic ca să mă arăt în totalitate...Dar de ce nu studiați tema Camilei Parker Bowles, a doua soție a prințului Charles, cu Soare, Lună, Mercur și Venus în Rac, ca să aflați mai multe?





Câmpul lexical al Racului


Vârsta: copilăria timpurie, bătrânețea târzie.
Filosofie și religie: democrația, patria, yin
Locuri: lacurile, râurile, izvoarele, heleșteele, gineceele, căminele, maternitățile.
Analogie astrologică: Apa, casa a IV-a, Luna, domiciliul în Rac, Exilul în Capricorn, Exaltarea în Taur, Căderea în Scorpion.
Profesii: comerț, meserii legate de alimentație, meserii care au legătură cu copilăria timpurie, meserii creative, legate de modă, istoric, meserii legate de trecut, arheolog, anticar.
Evenimente: moștenirea, melancolia, somnul, neliniștea, fertilitatea, maternitatea, nașterea, pensionarea.
Simbolism: trecutul, obiceiurile și tradițiile, frigul și umezeala, latura stângă, mulțimea.
Tarot: Lama a II-a (Marea Preoteasă), Lama a III-a (Împărăteasa), Lama a XVIII-a (Luna).
Corp și sănătate: stomacul, sânii, uterul, funcția digestivă.
Relații și stereotipuri: femeia, mama, soția, familia, ascendentul, descendentul,
Factori inconștienți: visele, emotivitatea, misterul, viața interioară, noaptea.
Calități: imaginație, sensibilitate, receptivitate, feminitate, blândețe, perseverență, altruism, dragoste maternă, clarviziune.
Defecte: pasivitate, lipsă de realism, frică, instabilitate, neliniște, lene, frivolitate, susceptibilitate.
Floră: nufăr, salcie, ciupercă, nalbă.
Faună: pisică, iepure, broască, broască țestoasă, cucuvea.
Metale și pietre: argint, zinc, opal, perla.
Culori și parfumuri: alb, gri, apa de floare de portocal, mirt.







Portret otrăvit



Bătrânul Crab, de o emotivitate bolnăvicioasă, este prada ușoară a anturajului, a naivității sale și a tendinței de a fugi de responsabilități și chiar de principiul realității. Băgat în cochilia sa și în fantasmagoniile sale personale, el va fi confundat în curând cu o scoică inertă, mută și total dependentă de mediul care o șlefuiește.



Adesea foarte complexat și foarte plângăcios, poate avea dezlănțuiri de furie când este înșelat, dar nu are totuși în el nici o certitudine și îl va urma orbește pe ultimul care i-a vorbit.



Decât să se deschidă lumii, să pună un clește afară, va avea tendința să îi atragă pe alții în bășica sa, în decăderea sa și, atât cât îi permite farmecul, va ajunge să-și înduioșeze suficient lumea, astfel încât bietele sale victime (alese în mod special din sânul familiei) vor sfârși prin a-i intra în joc și îl vor însoți pe panta abruptă a elucubrațiilor și aproximațiilor.



Fantezist și extrem de susceptibil, are o pasivitate care-l împinge către nostalgie sau chiar către neurastenie; un veșnic smiorcăit care-și va căuta echilibrul alături de o persoană puternică, căreia îi va suge încetul cu încetul vitalitatea, energia și ardoarea.



Adesea, bătrânul nostru Crab va acorda o prioritate exagerată intuiției, adesea falsă din cauza fantasmelor, și va deveni bărbatul (sau, după caz, femeia) inspirat(ă) de idioțenii care nu funcționează, proiecte extravagante și ireale. Evident, el le impută eșecul său celorlalți, societății sau destinului blestemat.



Leul, liderul zodiacului

Semnul Leului, al doilea semn de foc din seria zodiacală, evocă mijlocul verii, căldura toridă, lumina deplină. Guvernat de Soare, astrul central al vieții, Leul este în analogie cu casa a V-a, legată de creativitate, dragoste și copii.



Să vorbesc despre mine? Hm, aș prefera altceva. Îmi place să fiu ascultat, să fiu privit și eventual să vorbească alții despre mine, asta dacă o fac în termeni amicali ?.dar nu cred că știu să vorbesc despre mine.





Autoportret



Ce să vă spun? Cred, obiectiv vorbind, că Leul este o persoană bine organizată și greu de dirijat. Totuși, nu trebuie să mă disprețuiți, nu sunt un tiran: dacă îmi place să fiu lider este pur și simplu pentru că știu să conduc o echipă și un proiect, dar în realitate suport destul de greu faptul că ceilalți se bazează pe mine și nu au inițiativă, pentru că prefer să fiu în compania oamenilor dinamici și ambițioși, așa, ca mine.



Cred că am gust, în orice caz mi se spune adesea că sunt bine îmbrăcat, că locuința mea este bine decorată. De altfel, Leul are ușurință în ceea ce privește arta, frumosul, estetica, luxul. Cuvântul potrivit este ?rafinat?, chiar pedant, pentru că eu cred că societățile moderne au tendința să piardă simțul subtilității și consider că lumea este destul de vulgară.



Fără îndoială, se spune despre mine că sunt puțin reacționar, dar dacă acesta este prețul pe care trebuie să-l plătesc pentru a-mi apăra valorile, fie!



Un cuvânt despre orgoliu, vanitate, cu care mă împopoțonați cu atâta ușurință? Unii dintre congenerii Lei cad poate în acest exces, dar eu cred că am doar mândrie și, până la proba contrarie, acesta nu este un defect. Acesta poate atrage după sine altele, este adevărat, și știu că sunt de exemplu destul de supărăcios, susceptibil și nu îmi place deloc să fiu trecut pe planul doi sau să mi se dea ordine. Mai presus de toate, detest să fiu contrazis în public sau, mai mult, să fiu umilit (acest lucru nu îl voi uita niciodată). Dar aici se vede un caracter puternic, fie că vă place sau nu! Si apoi asta îmi permite să rămân mereu demn și un pic mai multă demnitate nu ar strica acestei lumi.



Punctul slab al Leului este inima sa și nu doar la nivel psihologic, așa cum spune tradiția?. Dragostea este pentru mine centrul vieții: dragostea de familie, de copii, de partener, de artă, de muncă? Pe scurt, sentimentele sunt cele care îmi permit să avansez, ele îmi dau putere.



Notați așa, în treacăt, că dragostea de muncă mă face foarte conștiincios, și că nu am ce invidia la vecina mea de zodiac, Fecioara, deși metodele noastre sunt diferite, pentru că mie îmi place să concep și să realizez, dar detaliile mă pot obosi repede.



Notați și că dragostea de lux, plăcere, lucruri frumoase, îmi poate juca feste și mă poate pune la cheltuială peste mijloacele mele, dar am pur și simplu nevoie de toate aceste lucruri. Nu este ceva frivol, cel puțin nu pentru mine. De altfel, prefer să am lucruri puține, dar valoroase, decât multe și fără valoare: Prefer calitate, nu cantitate.



Și apoi, știu și să împart, cel puțin atunci când am prea mult, pentru că nu cred că fericirea stă în sacrificiu: Să fii fericit îți permite să îi faci și pe ceilalți fericiți si eu sunt exemplul, pentru că Leul este mână largă cu cei pe care îi iubește.



Adesea, suscit interesul prin fizicul meu, prin reușita mea socială, prin forța caracterului meu, prin sănătatea mea de fier sau câte și mai câte... dar toate astea nu mă împiedică totuși să mă îndoiesc de mine! Cred că este vorba de reversul medaliei?Am nevoie să fiu recunoscut, să fiu flatat, să fiu reconfortat, pentru că sunt profund gregar și am cu adevărat nevoie să mă simt util.




Câmpul lexical al Leului



Vârsta: nașterea și în jurul vârstei de 30 de ani
Filosofie și religie: yang și pozitivismul
Locuri: casele de pariuri, teatrul, sălile de spectacol, palatele, plaja, locurile unde se exercită o putere (adunare, Senat, Biserică)
Analogie astrologică: Foc, Casa a V a , Soare, Domiciliul în Leu, Exilul în Vărsător, Exaltarea în Berbec, Căderea în Balanță.
Profesii: conducător, meserii legate de artă, de spectacol, administrator, șef de întreprindere, politician, ghid spiritual.
Evenimente: întâlnirile amoroase, succesele profesionale, reușitele artistice, reușitele școlare, sărbătorile, nașterile, căsătoriile, revelațiile, evenimentele publice.
Simbolism: latura dreaptă, cald și uscat, lumina, viața, semn pozitiv, sex masculin.
Tarot: cartea a XIX-a, Soarele, cartea a IV-a, Împăratul.
Corp și sănătate: inima, creierul, spatele, ochii, arterele.
Relații și stereotipuri: bărbatul, soțul, tatăl, tutorele, fratele mai mare, șeful.
Factori inconștienți: căutarea perfecțiunii, idealism, autoritate, fertilitate, generozitate.
Calități: sinceritate, loialitate, noblețe, ambiție, expansiune, creativitate, entuziasm, vitalitate.
Defecte: orgoliu, tiranie, megalomanie, vanitate, snobism, egoism, narcisism, intoleranță.
Floră: floarea soarelui, dafin, andaluz, păpădie.
Faună: vultur, leu, ibis, șoim, lebădă.
Metale și pietre: aur, diamant, rubin, citrină.
Culori și parfumuri: galben, portocaliu, ambră, tămâie.




Portret otrăvit



Umflat cu un orgoliu nelalocul lui și cu o autosatisfacție fără limite, Regișorul nostru de la Zoo va încerca să fie un ghid, un mentor, un șef, dar va ajunge mai degrabă să fie un tiran fără scrupule sau un arogant pedant. Atunci se va preface în guru, cap sau manipulator căci în fond, puțin contează mijloacele, numai să aibă puterea și impresia de a fi indispensabil.



Generozitatea naturală a Leului va fi pervertită la Regișor în sentimentul că totul se poate cumpăra, numai să nu devină risipă ostentativă și escrocherie de prestigiu.



Oricum, doar soarta sa și propria sa imagine îl interesează pe Leul nostru negativ, care va cădea pe deplin în narcisism și orbire.



Situându-se sistematic deasupra muritorilor de rând, el va cultiva megalomania, crezându-se umil și modest, căci va fi lipsit de întoarcere în sine și-i va disprețui pe calomniatori, cum ar fi consilierii săi, convins până la capăt că el are dreptate.



Snob și elitist, grandoman și vanitos, eul lui supradimensionat îl va împiedica în general să vadă că este de râsul lumii, căci este imposibil să se vadă pe el măcar o secundă.



Geniul său creator este adesea stricat de faptul că nu suportă nici critica, nici comparația, și preferă să nu ofere nimic unui public bădăran.


Fecioara, criticul zodiacului



Semnul Fecioarei, cel de-al doilea semn de pământ din seria zodiacală, evocă sfârșitul verii, limitele impuse de natură și pregătirea pentru rigorile înmagazinării. Guvernată de către Mercur și Ceres, două astre ale cerebralității, Fecioara este în analogie cu casa a VI-a, care se referă la viața de zi cu zi, la moderație și la clasificare.




Autoportret



Când vorbesc despre mine, toată lumea se așteaptă să intru în prea mult e amănunte, dar mie nimic nu mi se pare a fi un simplu amănunt.. Totuși, pentru o cauză bună, o să intru în jocul acesta, sperând să rămân obiectivă, calitate care le este de obicei recunoscută Fecioarelor.



Nu cred că facultățile mele depășesc media, ba chiar dimpotrivă (latura mea extrem de autocritică este, fără îndoială, cea care mă face să vorbesc!), dar mă consider o natură pragmatică, sensibilă, care își acordă timp înainte să judece. Fiecare lucru la timpul lui, fiecare lucru la locul lui, asta ar putea fi deviza mea, deși, când spun asta, mi se reproșează că sunt reacționară. Din fericire, îmi impun rar punctul de vedere și nu cred că alunec vreodată spre despotism.



Ordinea, grija, curățenia, igiena alimentară, moderația sunt calități pe care le am, dar trebuie să înțelegeți ceva: acestea îi vor părea fermecătoare doar unei Balanțe dar îmi fac mie, Fecioara cea discretă, o tristă reputație de persoană care strică cheful celor din jur.



Credeți-mă că ador veselia și că închid ochii atunci când mâinile sunt mânjite de ciocolată, dacă băiețelul sau fetița căruia îi aparțin îmi zâmbește frumos. În fine, nu mă plâng, asta se datorează faptului că pentru mine ceea ce este e la fel de important ca ceea ce pare a fi. Deși am mereu alura impecabilă, nu sunt nici de prost gust, nici extravagantă.



Trebuie să recunosc totuși că anumite Fecioare, deși își fac griji pentru sănătatea lor, sfârșesc prin a deveni ipohondre. De fapt, trebuie să spun că și cea mai liniștită dintre Fecioare nu își poate renega natura neliniștită. Poate că de aceea ne legăm de convenții: ele ne asigură într-un fel, pentru că sunt previzibile. Apropo de asta, se poate spune că suntem la antipodul Vărsătorilor.



În sfârșit, nu este ușor să trăiești, pentru că am câteodată impresia că îmi petrec atât de mult timp încercând să devin mai bună, încât nici nu mai am timp să fiu... Astfel, mi se întâmplă să ?abandonez? ca să mă destind... Mi se întâmplă rar și nu mă veți recunoaște în aceste perioade de destindere.



La nivelul vieții, sunt la fel de ambițioasă ca un Leu care rage sau ca un Capricorn tenace: sunt capabilă să muncesc mult, fără mofturi, și am grijă pentru detaliu și pentru perfecțiune, pentru care mulți mă pot invidia. Îmi place să mi se recunoască măcar asta. Ascund rezerve enorme de energie sub un comportament calm și trebuie să găsesc mereu ceva de făcut; dacă nu, încep să mă stresez din cauza neputinței și să mă învârt în cerc. Dar asta mi se întâmplă rar, pentru că, fiind serviabilă, găsesc mereu ceva de făcut!



La nivel sentimental, fug de demonstrații, căci mi-e cam rușine (pentru că sunt timidă) și sunt ușor destabilizată de un comportament excesiv (pentru că prefer să ies fără să mă fac remarcată).



Mă consider, mai presus de toate, o ființă rațională. Atenție totuși la caricaturile ușoare: am o inimă, una sensibilă, dar manifestările Săgetătorului sau senzualitatea excesivă a Scorpionului nu au nicio legătură cu mine. Și chiar dacă nu sunt așa, mi s-a întâmplat, și nu doar o dată, să fiu sedusă de către acești nativi înflăcărați!



La nivel amical, sunt fidelă și se poate conta pe mine. Știu să-mi fac autocritica și câteodată, o fac în trecere și pe a altora, dar foarte rar și mereu cu diplomație. Un adevăr trebuie întotdeauna spus.



La nivel creativ, mă cred mai degrabă un artizan decât un artist, fără să mă las prea mult dusă de asta, datorită faptului că mă ocup mai mult de formă decât de fond și mai mult de munca făcută decât de rezultatul acesteia.



La nivel relațional, nu mă simt atât de departe de Balanță în ceea ce privește căutarea și armonia. Decât că, după umila mea părere, prietena noastră Balanța nu poate trece peste sentimente și peste romantism, ceea ce îi lasă puține șanse să ajungă la liniștea căutată!



În sfârșit, un cuvânt despre ce mă pune în opoziție față de Pești: nu este vorba de un conflict deschis, departe de mine gândul, de vreme ce și unul și celălalt suntem nativi pacifiști. Dar îmi place să mă ocup de lucruri concrete, de organizare, de structură, în timp ce Peștii nu se pot împiedica să nu își lase spiritul să hoinărească dincolo de orice realitate, în concepte, intuiție și misticism.



Ce pot să mai spun, îmi dau seama cu rușine că am monopolizat locul ! În fine, trebuie să explic lucrurile în detaliu dacă vreau să fiu înțeleasă....




Câmpul lexical al Fecioarei



Vârsta: post-adolescența
Filosofie și religie: cartezianismul, perfecționismul, metodismul.
Locuri: laboratoare, arhive, parcări, câmpuri cultivate, ateliere, uzine, universul domestic.
Analogie astrologică: Pământ, casa a VI a, Mercur și Ceres, Domiciliul nocturn în Fecioară, Exilul în Pești, Exaltare în Fecioară, Cădere în Pești.
Profesii: analist, cercetător, critic, chimist, farmacist, botanist, contabil, meserii legate de dietetică.
Evenimente: examene, viața de zi cu zi, recolta, rutina, clasamentul, reechilibrarea, obligațiile.
Simbolism: metodologia, gramatica, căutarea purității, seceta și frigul, virginitatea, igiena.
Tarot: Magicianul.
Corp și sănătate: splina, intestinele, duodenul, abdomenul.
Relații și stereotipuri: colegii, ierarhia, muncitorii, servitorii și subalternii.
Factori inconștienți: concentrarea, constrângerile, analiza, asimilarea, luciditatea, prudența.
Calități: minuțios, riguros, moralist, gânditor, subordonat, conștiincios, disciplinat, econom, umil, prevăzător.
Defecte: maniac, flegmatic, inhibat, sceptic, abstract, calculat, snob, de o pudoare afectată, arțăgos, chițibușar.
Floră: panseluță, maghiran, grâu, vâsc.
Faună: șoarece, albină, furnică, castor.
Metale și pietre: bronz, ametist, ardezie, alpaca.
Culori și parfumuri: mov, bej, iasomie, violet.




Portret otrăvit



Campioana criticii gratuite, a judecății chițibușare și a tracasării continue, Fecioara Nebună trăiește într-o lume în care nimic nu merge cum trebuie, iar pentru ea este o bună ocazie de a critica cu regularitate. Totuși, ea nu caută soluția, nu abordează problemele făcând un pas înapoi sau sintetizând, și cu atât mai puțin cu constructivism. Ea doar se mulțumește să vadă latura negativă a fiecărui lucru și apoi să-l treacă prin ciur pe următorul.



Luându-se în serios în ciuda numeroaselor sale inhibiții, a naturii sale plictisitoare și a reputației sale execrabile de obstacol, de persoană care se învârtește în cerc si de veșnic nesatisfăcut, Fecioara Nebună este susceptibilă de o pudoare afectată și adesea paranoică, este în stare să suspecteze pe toată lumea.



Izolându-se din cauză că vorbește de rău, Fecioara Nebună nu cunoaște deloc plăcerea și frustrarea sa socială și senzuală nu face decât să dubleze totodată caracterul său închis și tendința de a critica totul. Distantă, mironosiță, manierată și ?înțepenită?, ea îi va face ușor pe oameni să se simtă prost sau îi va face să râdă (pe la spate).



Emotivitatea îi este blocată, împiedicându-i orice creativitate, orice originalitate și orice spontaneitate. Astfel, Fecioara negativă se va închide aproape întotdeauna într-o rutină deprimantă și va deveni maniacă.



Totuși, dacă i se întâmplă să se îndrăgostească, ea va deveni borcanul cu lipici prin excelență, va fi capabilă să-și lingușească partenerul pentru a se pune pe ea în valoare și să îl sâcâie cu criticile de îndată ce au trecut pragul casei?





Balanța, romantica zodiacului



Semnul Balanței, al doilea semn de aer din seria zodiacală, evocă începutul toamnei, trecerea și echilibrul echinocțiului. Guvernată de Venus-Afrodita, astrul dragostei și al coeziunii, Balanța este în analogie cu casa a VII-a, care are legătură cu cuplul, cu ceilalți și cu justiția.




Autoportret



Mai întâi buna ziua tuturor! O remarcă preliminară: cred că ar fi mult mai chibzuit ca altcineva să vorbească despre mine, deoarece cred sincer că prin ceilalți ne definim mai bine. În fine, regulile fiind reguli (și respect acest lucru), mă adaptez exercițiului, fără să vă garantez că rezultatul va fi edificator.



Se vorbește de Balanța ezitantă și trebuie să recunosc că este adevărat. De fapt, când se cântărește suficient de bine ceea ce este pro și contra, este întotdeauna greu să alegi sau chiar să ai o părere tranșantă. Trebuie să vezi nuanțe și să nu privești lucrurile unilateral.



Iau mereu în considerare soarta altuia în viața mea, deși, dacă mă pun în locul său, mi-e câteodată greu să gândesc ca el. Să spunem că încerc să reacționez în funcție de ce aș face sau de ce aș gândi în locul altuia. În ceea ce privește empatia pură, cred că este mai mult o calitate a Peștilor pentru că, la mine, tot acest proces îmi pare destul de rațional.



Mi se spune seducătoare și, în orice caz, știu să produc efect și sunt fericită din această cauză, chiar dacă nu consider că abuzez de farmecele mele (în fine, nu prea mult!). Marele avantaj de a plăcea este că oamenii sunt amabili cu mine și acest lucru îmi convine, pentru că detest afronturile: nu degeaba sunt la cealaltă extremă față de tumultuosul Berbec!



Un punct pe care aș vrea să-l clarific este cel al slăbiciunii mele. Credeți că Balanța este o creatură pur decorativă, pe care o calci în picioare, incapabilă să se descurce singură în viață? Cu siguranță, nu! Nu trebuie să vă luați după aparențe! Pentru că înăuntrul meu dormitează Saturn, al doilea guvernator al semnului meu, și el îmi dă, atunci când trebuie, tenacitate, dată fiind încăpățânarea de care am nevoie. Un proverb spune ?nimic nu se compară cu un puturos care se pune pe treabă? și mă recunosc bine în asta. De acord, nu îmi plac lucrurile respingătoare, corvoadele, activitatea copleșitoare, dar atenție, dacă vreodată mă lansez într-o activitate (mai ales de tip intelectual sau de natură artistică), pot să mă concentrez la infinit. Și odată hotărârea luată, sunt ca un tren pe șine. E adevărat, ceilalți mă pot descuraja căci, dacă munca mea nu este nici apreciată, nici împărtășită, la ce bun să o fac? Repet, totul este o nuanță în această lume joasă. Precizez că nu am nevoie de încurajări în sensul propriu (așa cum are nevoie prietenul meu, Leul) ci doar de a împărtăși: actele solitare nu mă atrag.



În dragoste sunt mai degrabă împăciuitoare. Chiar dacă fața mea exprimă dezaprobarea (pare că sunt expresivă și pot fi citită ca o carte deschisă....), știu să-mi mușc limba, cum se spune, și să îmi las partenerul să se deschidă, așa cum îi place lui. Fugă de conflict sau pur și simplu bun-simț relațional? Vă las pe voi să judecați . În orice caz, nu mă implic ușor (poate doar în tinerețe, ca toată lumea) iar dragostea este pentru mine un domeniu serios: un astrolog mi-a spus că cei doi guvernatori ai semnului meu, Venus și Saturn, reprezintă chiar dragostea și seriozitatea sau ceva pe aproape, nu mai știu exact (sunt puțin cu capul în nori!). Se întâmplă câteodată, cred, ca noi, Balanțele, să luăm cuplul atât de în serios, încât unele dintre noi sfârșesc prin a se condamna la o relație mediocră. Nu ne place să renunțăm la dragoste, și undeva în străfundul nostru suntem convinse că totul se poate aranja dacă există voință (de aceea ne înțelegem atât de bine cu Săgetătorii, al căror optimism și energie sunt atât de îmbucurătoare).



Împărtășesc cu semnul care este înaintea mea, Fecioara, un anumit gust pentru ordine, pentru curățenie și un cadru plăcut, dar cred că ceea ce mă diferențiază este că ? și o să folosesc o imagine ? atunci când Fecioara preferă un pătrat, eu optez pentru un cerc. Prin asta înțeleg că biroul unei Fecioare este, de exemplu, un model de organizare practică în timp ce al meu poate fi mult mai bordelic (hopa!) dar la fel de plăcut, pentru că el numără sute de obiecte mici, inutile, dar foarte drăguțe (de la fotografia soțului meu până la o fermecătoare agrafă din fier forjat). Pe scurt, e mai importantă starea de bine decât ordinea pură, pentru că eu sunt foarte sentimentală și acumulez, fără ca măcar să-mi dau seama, mii de fleacuri care adesea nu au valoare decât pentru mine (nu am nimic împotriva unui obiect care are valoare intrinsecă deoarece, ca și Leul, cu care mă înțeleg foarte bine, îmi place luxul!).



Principalele mele calități? Nu prea știu (iată iar începe....).... Aș zice.... Că sunt într-adevăr tolerantă, am multă răbdare cu cei pe care îi iubesc (și mai puțină cu ceilalți !), știu să ascult și să fiu imparțială.



Balanța este, de asemenea, romantică și sentimentală (și cred că acestea sunt calități care ar înfrumuseța lumea dacă le-ar avea mai mulți oameni!). Recunosc totuși că aceste două calități atrag și două defecte, care de altfel nu mă fac decât pe mine să sufăr: din nefericire, sunt naivă și tristă, pentru că sunt adesea decepționată, chiar trădată. Am, de altfel, impresia că de-a lungul anilor, m-am mai întărit și mă simt mai puternică acum, când am lăsat deoparte unele dintre idealurile mele.



La nivel financiar, sunt mână largă. Îmi plac lucrurile frumoase, ieșirile, vacanțele și tot ce nu este gratuit... La ce bun să muncești pe brânci, dacă strângi cureaua?. Totuși, puteți să-mi încredințați fără nici o grijă portmoneul, pentru că sunt absolut cinstită și foarte grijulie cu responsabilitățile mele.



La nivel profesional, ambiția mea este medie. Mi-ar plăcea să am un post onorabil și bine plătit și nu sunt pregătită să-mi stric week-end-urile și zilele libere în acest scop. Cel mai mult mă destind activitățile artistice și munca în echipă.



Bun, cred că le-am trecut pe toate în revistă, nu? Și apoi, cel care îmi urmează în seria zodiacală, Scorpionul, tocmai a sosit. Eiii...De ce mă privește ăsta cu aer drăguț și lacom?




Câmpul lexical al Balanței



Vârsta: în jurul vârstei de 40 de ani.
Filosofie și religie: ghandism, pacifism, taoism.
Locuri: primăriile, căminul conjugal, palatul de justiție, căminele sociale, administrațiile.
Analogie astrologică: Aer, casa a VII-a, Venus, Domiciliul în Balanță, Exaltarea în Pești, Exilul în Berbec, Căderea în Fecioară.
Profesii: diplomat, arbitru, judecător, consilier, meserii artistice, decorator, meserii sociale, resurse umane, manechin.
Evenimente: întâlnirile plăcute, seducția, micile șanse, acordurile, tratatele, colaborările, procesele, căsătoria.
Simbolism: studiul artelor, sociologia, cavaleria, artificiul, armonia, egalitatea.
Tarot: Dreptatea, Cumpătarea.
Corp și sănătate: circulația, tenul, rinichii, eliminarea renală, vezica, apendicele.
Relații și stereotipuri: femeia, amantul, amanta, politicienii, soțul, soția, judecătorii, funcționarii.
Factori inconștienți: ezitarea, atenuarea, nevoia afectivă, empatia, echilibrul, moderația.
Calități: împăciuitor, respectuos, atent, estetic, afectuos, delicat, elegant, moderat, ponderat, romantic.
Defecte: o persoană care șicanează, capricios, nehotărât, influențabil, fragil, resemnat, narcisist, ușor, neatent, smiorcăit.
Floră: trandafirul, gladiola, migdalul, ciclama.
Faună: turturica, struțul, capra, oaia.
Metale și pietre: aluminiu, platină, jad, safir.
Culori și parfumuri: iasomie, bleu, culori pastelate.





Portret otrăvit



Aparența și lenea sunt cele două talere ale Balanței noastre cea cu Picioare Strâmbe. Deși potențial fermecătoare și dotată, Balanța cu Picioare Strâmbe, neavând nicio voință în afară de cea de a se umfla în pene și de a se distra, este adaptată cerințelor pragmatice, cum ar fi faptului de a fi cea mai frumoasă, de a avea tot confortul și de a face cât mai puțin posibil. Ea va petrece foarte mult timp ocupându-se de propria sa persoană (tratamente de înfrumusețare, vizite la medic, dietetician, etc.) și își va dezvolta repede un complex narcisist, chiar dacă nu are energia necesară pentru a îndura toate aceste sacrificii pe altarul frumuseții.


Tradiționalistă și moralistă, Balanța îi va certa aspru pe ceilalți pentru păcate ușoare și va avea adesea o limbă de viperă, iar dacă cineva are ghinionul să-i adreseze vreo critică, nu doar că nu își va recunoaște greșeala, dar îi va și purta mult timp pică insolentei sau insolentului....Tocmai ei, care este atât de pură, de dulce, de perfectă!


Dependentă de ceilalți pentru că este partizană a celui mai mic efort (nu lăsa niciodată pe mâine ceea ce cineva poate face pentru tine chiar azi), manipulatoare prin excelență (are darul de a-l învinovăți pe celălalt și de a-i atinge punctul sensibil), egoismul său este așa de mare încât nenorocirile lumii, departe de a o înduioșa, chiar o deranjează, o irită.


Raportul său cu structurile ierarhice este specific: lingușitoare cu cei puternici, al căror sprijin îl caută, ea va fi implacabilă, chiar crudă câteodată cu cei de pe urma cărora nu are nimic de câștigat.




Scorpionul, ocultistul zodiacului



Semnul Scorpionului, al doilea semn de apă din seria zodiacală, evocă mijlocul toamnei, dezintegrarea florei, care se pregătește să renască. Guvernat de Pluton, astrul morții și al renașterii, Scorpionul este în analogie cu casa a VIII-a, care se leagă de transformări și de ocultism.





Autoportret



Cred că am speriat-o pe fermecătoarea Balanță, ceea ce este destul de amuzant, pentru că nu am nimic agresiv sau brutal. Dar, fără îndoială, pot deranja pentru că am un magnetism puternic și mă impun ușor prin simpla mea prezență.



Nu o să vă țin un discurs lung despre mine, nu e genul meu, dar vă spun că Scorpionul gândește mai mult decât vorbește.



Pentru început, vă spun că fac parte dintre oamenii care știu ce vor și care știu și să își găsească mijloacele prin care să reușească. De altfel, în viața mea, în toate este vorba despre asta: bani, cunoaștere, dragoste. Să dai sau să primești este același lucru.



Îmi place să reflectez profund asupra lucrurilor și a oamenilor, să merg până în profunzime, să înțeleg cu adevărat, nu doar să văd. Din această cauză, atât ceea ce simt, cât și ceea ce gândesc, este intens și bine copt.



Arma mea principală, sunt conștient de asta, este intuiția sau, mai degrabă, clarviziunea: eu știu pentru că simt. Și chiar am câteodată impresia că știu despre alții ceea ce nici ei înșiși nu știu despre ei. De altfel, cred că sunt făcut ca să caut, să descopăr, să înțeleg și să merg dincolo de aparențe. Dați-i Scorpionului o enigmă, un mister, o problemă nerezolvabilă și spiritul său va intra în clocot.



Ceilalți îmi spun că sunt insondabil și îmi place să cred asta, pentru că cel mai mare dintre mistere sunt eu. Dacă sunt atât de secret pentru alții, asta se datorează faptului că sunt un secret și pentru mine însumi și îmi pun mereu întrebări despre sensul tuturor lucrurilor, despre înțelesul vieții, al morții, al sexului și al banilor. Pe scurt, despre tot ce pune lumea în mișcare.



La lucru, mă implic total, și am, ca și prietena mea Fecioara, resurse nebănuite. În plus, obstacolele tind să mă motiveze.



Ca să rezum, am putea spune că sunt un pasionat flegmatic: calm și măsurat în aparență, magnetic și intens în interior.



Sunt independent și critica nu mă atinge deloc, pentru că sunt sigur de mine. Oricum, Scorpionul nu are nevoie de nimeni ca să fie pus în discuție.



Mi se spune că sunt autoritar. Eu prefer să cred despre mine că sunt mai ales hotărât și este normal ca voința mea să sfârșească prin a o întâlni pe a altora și să se confrunte cu aceasta. Dar, îmi place să fac pe comandantul, din moment ce îmi stăpânesc propriile fapte și gesturi (și eventual și pe ale altuia, ca să nu le împiedice pe ale mele).


În sfârșit, e adevărat că puterea este ceva fascinant, mai ales atunci când o pierzi. Și e inutil să o mai cauți....ați înțelege asta dacă ați fi Scorpion.



În dragoste, totul sau nimic. Sunt gelos și posesiv. Știu, de asemenea, să fiu senzual și indispensabil. Vreau să fiu totul pentru celălalt și celălalt să fie totul pentru mine. Sexul este de asemenea un fel de putere fascinantă, mai ales atunci când este sublimat. Nu încercați să fiți Scorpion.



De fapt, pe mine mă atrag extremele: jumătățile de măsură și situațiile călduțe nu pot decât să mă plictisească. Sunt o ființă picantă.



Principalele mele calități? Mai întâi sinceritatea. Nu îmi cereți părerea dacă vreți de fapt o minciună, pentru că eu spun ceea ce gândesc dacă mi se cere (și dacă nu, tac, dar asta nu înseamnă că gândesc mai puțin). Asta face din mine o ființă nemiloasă? Credeți ce vreți, dacă acest lucru vă face plăcere, dar este departe de a fi adevărat, pentru că nu ezit să îi apăr pe cei slabi și să mă opun celor puternici.



Fără îndoială, sunt sociabil. Îmi place să discut, cu condiția ca subiectul să mă intereseze iar dacă nu, singurătatea sau liniștea nu mă deranjează. Sunt un prieten fidel, atent și generos. În schimb, nu uit niciodată o lovitură urâtă și sunt gata să aștept oricât pentru a-mi lua revanșa. Este indispensabil pentru mine să nu las crimele nepedepsite.



Pentru a încheia, să știți că am convingeri, credințe, poate nicio certitudine, doar o viziune spirituală asupra lumii (deși unii dintre rudele mele de zodiac Scorpioni rămân materialiști perfecți) dar asta e o altă poveste și deja am spus prea mult.



Prietenul nostru Săgetătorul fiind încă pe munți și pe valuri, o să termin eu articolul până vine el. Acest rol îmi convine. Orice lucru are un sfârșit, la urma urmei.





Câmpul lexical al Scorpionului



Vârsta: în jurul vârstei de 50 de ani.
Filosofie și religie: machiavelism, ocultism, tantrism.
Locuri: morgile, cimitirele, subteranele, casele închise, locurile sacre, serviciile de urgență, locurile unde se află zăcăminte.
Analogie astrologică: Apa, casa a VIII-a, Pluton, Domiciliul în Scorpion, Exaltarea în Berbec, Exilul în Taur, Căderea în Balanță.
Profesii: psiholog, detectiv, bandit, ocultist, medic legist, criminalist, pompe funebre, bancher.
Evenimente: sfârșitul lucrurilor, reconstrucția, mutația, afecțiunile, autodistrugerea, crizele, pasiunile, impulsurile.
Simbolism: sexualitate, moarte, transformare, instinct, magnetism, metamorfoză.
Tarot: cartea a XIII-a, Arcana fără nume, cartea a XV-a, Diavolul.
Corp și sănătate: organele genitale, intestinul gros, rectul, vezica biliară, factorii imunitari, cancerul.
Relații și stereotipuri: magicienii, călăii, raporturile sexuale, răzbunarea, ceea ce ține de visceral.
Factori inconștienți: detașarea, stările sublime, sado-masochismul, regenerarea, supraviețuirea, sfârșiturile.
Calități: pasional, îndrăzneț, eficace, ambițios, caracter integru, fascinant, devotat, senzual, instinctiv, ferm.
Defecte: nemilos, bârfitor, ranchiunos, obsedat, ambiguu, crud, despotic, bănuitor, intransigent.
Floră: orhidee, cactus, buruiană, ilex.
Faună: șarpe, păianjen, fluture, rac, scorpion.
Metale și pietre: plutoniu, radium, opal, cornalină.
Culori și parfumuri: roșu închis, negru, humus.





Portret otrăvit



Gângania Veninoasă este, înainte de toate, focalizată pe sex, decăzându-l pe acesta într-un mod orgiac, pervers și obsesiv. Toată viața sa se axează doar pe domeniul ăsta care, de fapt, se revarsă și asupra altora: astfel el va fi patronul libidinos, colegul care te ciupește de fund, mătușa nimfomană, prietenul cu glume deocheate, fiul, rușinea familiei sau vecina exhibiționistă. Dacă el sau ea este prea urât/ă, prea trecut/ă, sau prea zgârcit/ă pentru a practica sexul cu adevărat, el/ea se va gândi toată ziua la asta.



Evident, nu trebuie să te aștepți ca Scorpionul negativ să aibă prea mari calități sufletești, de vreme ce viața sa este dirijată de partea de sub burtă, iar dragostea, prietenia, respectul și caritatea sunt pentru el decât vagi abstracții.



Voința sa, pentru că este supusă unui complex de dominare, este puternică. El este exigent, critic, crud, pentru că își extrage din înclinațiile sale libidoul, chiar acea plăcere autocratică.



Nu există un dușman mai periculos și mai înverșunat decât el, pentru că mentalul său obsesiv îl face să fie capabil să își adune toată energia împotriva unei singure persoane, într-un singur scop. De altfel, îi place să distrugă, să murdărească, să degradeze și simte o plăcere nesănătoasă în a călca în picioare și a înjosi oamenii.



Pe scurt, această Gânganie Veninoasă este excesivă, netratabilă, când glacială, când vulcanică, în funcție de împrejurări și de bunul plac. Pentru ea, scopul scuză mijloacele și satisfacția personală este mai presus de orice.





Săgetătorul, călătorul zodiacului



Semnul Săgetătorului, ultimul semn de foc din seria zodiacală, evocă sfârșitul toamnei, vremea migrărilor. Guvernat de Jupiter, astrul sintezei și al expansiunii, Săgetătorul este în analogie cu casa a IX-a, care este legată de marile idei și de marile călătorii.





Autoportret



Să vorbesc despre mine? Hmm, sincer cred că o să reușesc să o fac, pentru că, dacă mi se reproșează lipsa de tact, este pentru că am tendința de a spune ceea ce cred pe loc, căci sinceritatea este pentru mine o virtute esențială. Sinceritatea, adevărul sunt tot atâtea concepte în jurul cărora mă situez. Bine, asta nu înseamnă că toți Săgetătorii sunt după același tipar de dreptate și franchețe dar, în orice caz, fiecare dintre noi a ales tabăra sa, după îndelungi reflecții asupra subiectului, iar noi avem imediat o tendință naturală spre loialitate și adevăr. Câteodată, ambițiile noastre personale sau pur și simplu greșelile de judecată ne împing spre drumul greșit, dar oricum mi se pare că Săgetătorii prinși în spirala necinstei suferă mult din această cauză.



Eu văd viața ca pe o căutare, o mare aventură în care primează mișcarea, întâlnirile, descoperirile și, adesea, riscul. Săgeata mea de centaur țintește sus spre cer, iar eu sunt la fel de nerăbdător să urc o dată cu ea. Acest lucru îmi joacă câteodată feste... Și deși nu sunt la fel de temerar ca și prietenul meu Berbecul, ne înțelegem foarte bine ca să mergem înainte și să provocăm destinul. Cât despre mine, prefer să spun ?că îmi provoc norocul? sau ?că îmi pun la încercare steaua norocoasă? căci, cu puțin recul, trebuie să spun că vitejia mea este peste medie, ceea ce-mi permite adesea să cad în picioare!



Cred că mi se poate atribui calificativul de ?copil bun?, în sensul că îmi păstrez un spirit puțin de puști, puțin naiv, care își acordă cu ușurință încrederea, căruia îi place să se joace și să se distreze. Nu prea sunt făcut pentru lucrurile serioase și pentru responsabilitățile lumii ?adulte? (asta o las pe umeri vecinului meu, Capricornul). Îmi plac provocările, competițiile, iar cel mai bun mijloc de a mă motiva este să-mi spui ?nu ești capabil de...?.



Nu prea îmi dau seama dacă sunt cerebral sau mai degrabă un om al acțiunii, pentru că mă situez undeva la mijloc. Se spune că Săgetătorul este un semn mutabil și cred că polaritatea semnului constă chiar în echilibrul Corp/Spirit, perfect simbolizată prin bustul nostru uman (spiritul) așezat pe un corp de cal (animalul, instinctivul, fizicul). După care, fiecare Săgetător este mai mult sau mai puțin marcat de prima sau a doua tendință, dar idealul pentru noi rămâne de a ajunge la o viață în care putem să ne exploatăm atât fizicul, (adesea sportiv în tinerețe și mai apoi puțin grăsuț) cât și capul.



Aș fi fost un excelent arheolog de teren, un ziarist de tip trimis special, un strateg militar, un medic voluntar ...



Apropo, trebuie să spun că Săgetătorii au o înclinație naturală în a apăra cauzele și în a vrea să salveze lumea. Asta înseamnă că noi gândim cu ?inima? și, dacă mai suntem încă suficient de convenționali ca să nu devenim revoluționari ca și Vărsătorul, încercăm totuși să ameliorăm lucrurile din interior și profităm în general de poziția noastră socială ca să facem asta. E adevărat că nu reușim să realizăm întotdeauna ceea ce ne propunem, deoarece avem simțul măsurii, dar suntem aproape mereu prezenți acolo unde e nevoie să fie apărați nefericiții, cei slabi, animalele, dreptatea în general.



Am adesea impresia că îmi lipsește spațiul. Nu pentru că sunt claustrofob (oare?!) dar chiar și pe un teren în aer liber aș reuși să mă lovesc de vreun copac sau să mă împiedic de o rădăcină. Un prieten îmi spunea că nu e de mirare, de vreme ce privirea mea e mereu înainte, în loc să mă mai uit și în jur. Cred că această imagine este edificatoare pentru felul în care trăiesc. Îmi place să am o viziune globală a lucrurilor și înțeleg repede marile linii, dar ceea ce este în imediata apropiere, baza pragmatică și detaliile, mă sufocă. Din această cauză, eu și Fecioara facem o muncă excelentă de binom. Am cu adevărat nevoie de libertate, să am mână liberă (atât la propriu cât și la figurat) și încerc pentru asta suficient de bine să reușesc în viață, în sensul de a fi propriul meu stăpân.



Fizic, am în general un corp care rămâne tânăr, în sensul că adesea mi se întâmplă să mi se dea cu cinci sau zece ani mai puțin, calitate pe care o împart cu Gemenii care au o alură veșnic juvenilă. Am un mare dinamism și sunt (hmm, eram!) atletic. De fapt, îmi place să trăiesc bine, iar vârsta care înaintează mereu și corpul de gimnastă nu mai sunt compatibile. În orice caz, sunt mereu activ, pentru că am nevoie să-mi termin ziua simțind că am avansat, că ziua nu a fost inutilă și nu a trecut degeaba.



Din punct de vedere social, sunt vesel și optimist. Am tendința să fiu filantropic, dar nu sunt la fel de darnic ca un Rac sau ca o Balanță; păziți-vă totuși de furiile mele, ele sunt redutabile!



În fine, se spune că Săgetătorul este legat de filosofie, de spiritualitate și de religie. Asta nu înseamnă că majoritatea dintre noi suntem călugări sau înțelepți, ar fi prea frumos! Dimpotrivă, se întâmplă adesea, în funcție de mediul în care trăim și de educație, să fim în mod natural atrași de acest gen de reflecție, deoarece noi căutăm mai mult decât oricine sensul vieții.





Câmpul lexical al Săgetătorului



Vârsta: în jurul vârstei de 20 de ani
Filosofie și religie: conformism, pozitivism, umanism
Locuri: templele, universitățile, ambasadele, coloniile, porturile și aeroporturile, marile spații, centrele hipice.
Analogie astrologică: Foc, casa a IX-a, Jupiter, Domiciliul în Săgetător, Exaltarea în Rac, Exilul în Gemeni, Căderea în Capricorn.
Profesii: Profesii liberale, profesor la universitate, ghid turistic, filosof, pastor, sportiv, misionar.
Evenimente: examene, cercetări, studii superioare, amplificare, evenimente decisive, noroc, deschidere, aventuri, putere socială.
Simbolism: calea, comorile, idealism, știința, credința, filosofia.
Tarot: Roata norocului, Faetonul.
Corp și sănătate: ficatul, nervul sciatic, fesele, vezica, coapsele, șoldurile.
Relații și stereotipuri: unchiul, tutorele, ministrul, intelectualul, ghidul, profesorul.
Factori inconștienți: adevărul, filantropia, căutarea confortului, independența, aristocrația.
Calități: generozitate, spirit cuceritor, bunăvoință, curiozitate, ardoare, dinamism, curaj, imaginație, îndrăzneală, zel.
Defecte: arivism, exagerare, spirit hazardat, neîndemânare, exces, utopie, anarhism.
Floră: cedru, gladiolă, măslin, bambus
Faună: girafă, cerb, prepeliță, cerb lopătar, bâtlan.
Metale și pietre: turcoaz, safir, alamă, cositor.
Culori și parfumuri: galben, indigo, bergamotă, cuișoare.





Portret otrăvit



Tare în gură, specialist în jigniri și cu caracter dificil, amator de combinații de doi lei și nesimțită de primă clasă, Gloaba nu are scrupule și singurul său scop este de a?și satisface toate plăcerile materiale ale existenței: chefuri, sex și putere.



Vulgar, Don Juan nu dă doi bani pe romantism, Săgetătorul negativ este genul de personaj care nu trece neobservat și care declanșează suspine și ochii spre cer atunci când vine undeva și începe să-și facă numărul.



Profitor și dornic să se facă admirat, el va încerca mereu să se înconjoare de cei mai naivi sau de cei mai proști, ca să se simtă important și să îi exploateze până la capăt pe aceștia (de la adolescenta naivă la preotul credul, trecând și pe la partenerul inocent).



Gloaba va trăi de obicei peste mijloacele sale, va face atât cât va putea și va vrea mereu să pară mai mult decât este (mai bogat, mai puternic, mai celebru....). El poate reuși prin ifose și prin exces de încredere, dar un interlocutor neîncrezător își va da repede seama că are de a face cu o bășică de oaie, un gigant umplut cu aer.



Cu cuvinte frumoase și infidel în sufletul lui, el îi va considera pe partenerii lui tot atâtea victime pe terenul său de vânătoare și nu va ezita să se amestece în probleme financiare sau de dragoste, luându-i toate bijuteriile unei cuceriri de o noapte.



Șarlatan, arogant, având o încredere exagerată în steaua sa, este genul care încearcă să arunce bani falși în cutia milei pentru a se lăuda cu filantropia sa.






Capricornul, seriosul zodiacului



Semnul Capricornului, ultimul semn de pământ din seria zodiacală, evocă începutul iernii, pământul gol și auster. Guvernat de Saturn, astrul concentrării și al perseverenței, Capricornul este în analogie cu casa a X-a, care se referă la ambiții și la obiective personale.





Autoportret



Înainte de toate, cred că orice viață, pentru a avea un sens, trebuie să aibă un obiectiv clar și rezonabil. Mi se mai spune și ambițios. Oricum, cred că acest termen nu mă definește în totalitate pentru că, înainte de toate eu sunt cel care muncește și, dacă recunoașterea publicului sau a societății vine după aceea, cu atât mai bine. De fapt, plec de la principiul că, atunci când faci ceva, trebuie să-l faci cât mai bine cu putință, chiar daca îți ia mult timp. Timpul nu are importanță, doar rezultatul contează.



De altfel, Capricornul nu este genul care să se laude și nu o să mă auziți că îmi propun cutare sau cutare situație. Asta o păstrez pentru mine, iar ceilalți nici nu își vor da seama când am reușit. E mai ușor să progresezi fără privirea celorlalți asupra ta. Iată punctul meu de vedere și apoi, cum se spune, mai bine te abții decât să fugi: sunt o persoană prudentă și nu vând pielea ursului din pădure.



Câteodată mi se spune că sunt conservator. Nu prea știu ce înseamnă asta: trebuie să te sprijini pe o bază solidă, nu? În orice caz, dacă fiecare și-ar vedea de treaba lui, lumea ar merge mult mai bine.



Printre calitățile care i se recunosc în general Capricornului, pe primul loc se află fidelitatea. Fidelitatea în sentimentele mele, în angajamentele pe care mi le iau, în obiectivele mele. Sunt o ființă constantă și știu să-mi țin promisiunile, chiar dacă se întâmplă rar să promit ceva. (este un mijloc sigur de a nu decepționa).



Sunt de asemenea conștient că reversul medaliei perseverenței mele poate fi tristețea, deoarece câteodată facem tot posibilul, dar împlinirea anumitor scopuri pare a ni se refuza veșnic, iar eu suport greu eșecul, poate pur și simplu pentru că acest sentiment de eșec este proporțional cu energia cheltuită și cu timpul risipit pentru ceea ce s-a dovedit a fi o himeră.



La nivel sentimental, nu sunt deloc genul care face demonstrații și pot fi chiar cinic: romantismul mi se pare ceva ridicol și chiar mai rău decât atât, mi se pare că acesta pervertește autenticitatea. Nimic nu este perfect pe lumea asta, și de aceea trebuie să fim realiști. Nici dragostea nu scapă acestei reguli. De asemenea, nu am încredere în pasiune și prefer partenerii cinstiți, calmi, care își afișează imediat defectele. Din această cauză, mă înțeleg bine cu semnele de pământ, iar semnele de apă au tendința să mă însenineze.



În contrapartidă la ceea ce numim austeritate afectivă, sunt foarte loial față de cei pe care îi iubesc și sunt gata să mă sacrific pentru ca ceilalți să se dezvolte, dacă trebuie. Totuși trebuie să recunosc că, dacă trebuie să-i las să treacă pe ceilalți înaintea obiectivelor mele personale, rămân cu un gust amar. Dar tot aș face-o, pentru că am simțul datoriei și al responsabilității.



Din punct de vedere social, îmi place destul de mult singurătatea. Acord încredere cu mare greutate și, după părerea mea, în prietenie și în dragoste doar timpul și constanța pot însemna ceva. Nu uit niciodată răul care mi s-a făcut (asta datorită memoriei mele excelente) și, având o natură scrupuloasă, nu iert nici atunci când se pare că ?șterg cu buretele?.



La nivel filosofic, unii îl văd pe Capricorn ca fiind cinic, iar alții îl văd ca pe un sceptic. Eu în schimb mă consider ca fiind un realist, iar tot ceea ce pare prea ușor sau seducător îmi trezește neîncredere, pentru că oricine are puțină judecată își dă seama că nimic din ceea ce este adevărat și de calitate nu este ușor.



La nivel profesional, sunt pragmatic, bine organizat și muncitor. Știu să dirijez munca altora, dar să și muncesc pe termen lung.

Nu mai văd nimic de adăugat. Îi fac loc excentricului Vărsător, care vine după mine.





Câmpul lexical al Capricornului



Vârsta: în jurul vârstei de 60 de ani, vârsta pensionării.
Filosofie și religie: scepticism, dogmatism, ascetism.
Locuri: locuri retrase, ospicii, munți, ruine, cabinete oficiale, ghețari.
Analogie astrologică: Pământ, casa a X-a, Saturn, Domiciliul în Capricorn, Exaltarea în Balanță, Exilul în Rac, Căderea în Berbec.
Profesii: miner, anticar, inginer, eminență cenușie, gerontolog, statistician, matematician, profesor în învățământul superior.
Evenimente: tot ce este legat de concret, maturație, blocaje, ridicări, onoruri, guvernări, evenimente unde ai ocazia să îți faci datoria, să îți arăți vocația.
Simbolism: concentrare, integritate, voință, soliditate, reușită, liniște.
Tarot: Pustnicul și Turnul;
Corp și sănătate: pielea, sistemul osos, articulațiile, coloana vertebrală, timpanele, genunchii, părul;
Relații și stereotipuri: obstacolele, persoanele în vârstă, cercetătorii, oponenții, suveranii, pustnicii;
Factori inconștienți: timpul, supraeul, austeritatea, ambiția, rațiunea, jefuirea, prădarea.
Calități: calm, cinstit, seducător, sobru, gânditor, responsabil, muncitor, înțelept, perseverent.
Defecte: auster, distant, monoton, încăpățânat, ranchiunos, taciturn, susceptibil, îngrijorat, sever
Floră: cedru, stejar, brad, merișor.
Faună: cămilă, elefant, scarabeu, broască țestoasă, corb.
Metale și pietre: plumb, bronz, onix, jais.
Culori și parfumuri: negru, maro, violetă.





Portret otrăvit



Bărbosul Plicticos este, așa cum arată și porecla lui, un personaj deprimant, auster și pesimist, prea legat de principii și de etichetă. Este un individ meschin și laș, care încearcă să se impună prin viclenie și prin încăpățânare, deoarece este avid de orice, dar și invidios și arivist.

Capricornul negativ este o ființă profund introvertită, are adesea aerul unui domn sau al unei doamne fragil(e) și șters(e) dar nu trebuie să vă înșelați : el are o mare sete de putere și de bogăție, întreținută fără îndoială de numeroase complexe și inhibiții.



Sever, pompos și fără strălucire, el se folosește de oameni, iar creierul său funcționează ca un calculator imens, ofensiv, care înregistrează fiecare detaliu și apoi se servește de acesta la momentul potrivit, ca să provoace cât mai multe pagube. Modul său de acțiune este rar direct și toată viața sa pare a fi sub pecetea secretului: bogat, el se va îmbrăca în zdrențe și va continua să se lamenteze în legătură cu soarta sa; puternic, el va aranja lucrurile astfel încât să pună pe cineva înaintea scenei în locul său și va simți o plăcere răutăcioasă în a manipula sforile din culise.



Bărbosul Plicticos va fi adesea o companie dezagreabilă, iar cercul său restrâns de cunoștințe (familia și câțiva colaboratori) va trebui să suporte stările sale morocănoase și ura sa generalizată.



Supărat împotriva propriei sale senzualități, din cauză că nu are încredere în niciun fel de relaxare a propriei persoane, el va dezvolta adesea o latură perversă, susceptibilă de a tâșni în toate domeniile mizerabilei sale existențe.






Vărsătorul, excentricul zodiacului



Semnul Vărsătorului, ultimul semn de aer din seria zodiacală, evocă mijlocul iernii și necesitatea de a reuni pentru a supraviețui. Guvernat de Uranus, astrul reînnoirii și al bulversărilor, Vărsătorul este în analogie cu casa a XI-a, care este legată de prietenii, proiecte și grupuri.




Autoportret



Bun, să ne lăsăm duși de exercițiul autoportretului, dar prefer să adopt o altă metodă de abordare, care vine din latura mea noncomformistă: o să o iau mai degrabă pe puncte.



Mai întâi, ceea ce nu îmi place: pretențiile, orgoliul, emfaza, convenționalul, lucrurile dinainte știute... și toate regulile făcute fără o bază rațională.

Ceea ce îmi place: să fiu liber, să pot să îmi fac de cap, să fiu înconjurat de o grămadă de oameni simpatici, să ating simplitatea și adevărul în orice lucru. Vom înțelege deci cu ușurință de ce se spune despre Vărsător că este totodată individualist și utopist, dar în sfârșit, pot să trăiesc cu asta și, de altfel, prea puțin îmi pasă de ceea ce gândesc ceilalți, din moment ce eu știu că sunt pe drumul cel bun și nu deranjez pe nimeni.

Cred cu tărie în progres și în evoluție, atât pentru mine cât și pentru ceilalți. De altfel, am tendința de a trăi mai mult în viitor decât în trecut. Să zicem că acum sunt acel moment trecător al prezentului în care totul pare posibil. Mi se întâmplă din acest punct de vedere să fiu aproape de prietenul meu Berbecul, să ne jucăm de-a temerarii căci îmi place noul și sunt gata să-mi asum riscuri pentru a testa, a inova sau a reforma. În sfârșit, cu vârsta mă mai calmez, dar totuși cred că nimic nu se compară cu o experiență trăită.



În dragoste, cred că sunt destul de complicat: cinstit și direct, îmi lipsește adesea tactul, deoarece sunt prea spontan și spun ceea ce gândesc. Nu caut neapărat pasiunea, deoarece văd legătura de dragoste ca pe o complicitate, o înțelegere intimă si ca pe o împărtășire. Îmi place ca eu și partenerul meu să putem avea proiecte în comun și să avansăm împreună, dar mărturisesc că privilegiez prietenia în defavoarea dragostei, deoarece legătura sentimentală are tendința de a sufoca prea repede.



Mulți îmi spun că sunt intolerant, dar ăsta poate fi un defect al altor Vărsători, pentru că ne place (câteodată prea mult) să punem din nou anumite probleme și să instaurăm noi reguli. În mare, cred că am fost clar: nu ne place autoritatea decât în cazul în care noi suntem acea autoritate. Mergem până acolo încât schimbăm regulile pe care le-am făcut chiar noi dacă cineva ne explică în mod rațional de ce acestea nu sunt bune.

Cred totuși că adevăratul Vărsător (tipul pur, destul de rar, din nefericire!) este un adevărat umanist, o persoană care își iubește aproapele, care caută fericirea și egalitatea pentru toți. Respectul față de aproape reprezintă baza vieții comunitare.



Cheltuiesc în general destulă energie în viața de zi cu zi, dar este vorba de o energie nervoasă, explozivă, mai mare decât adevărata vitalitate sau îndurare. De asemenea, mă epuizez repede și am nevoie de ?pauze? regulate ca să-mi recapăt suflarea.



Tonusul meu este folosit mai ales ca să înțeleg și să creez, pentru că las plăcerile materiale semnelor de pământ. Vecinul meu din semnul Peștilor merge adesea mult mai departe decât mine în ceea ce privește detașarea. Să spunem că pentru mine contează ?materialul uman?, cu toate că nu este mereu evident (da, am adesea impresia că gândesc cu adevărat diferit, că sunt un intrus în această lume dar, pe de altă parte, mă bucur pentru că îmi place sa mă diferențiez de ceilalți).



Gândirea pură nu mă interesează pentru că sunt o persoană pragmatică și îmi place să găsesc o aplicație oricărui gând. În fond, cred că sunt cam complicat.... Și mi se reproșează câteodată că sunt imprevizibil, dar de fapt nu știu nici eu însumi exact de ce reacționez într-un fel sau în altul...



Vărsătorul are multe idei despre tot felul de lucruri, are imaginație de vânzare. Cred de asemenea că am o facultate de empatie, dar poate asta se datorează doar faptului că știu să ascult... În orice caz, mă pun cu ușurință în pielea celuilalt, ceea ce îmi permite să îi înțeleg repede gândirea. Totuși, asta nu mă împiedică să îmi păstrez integralitatea propriei personalități, deoarece tipul meu de empatie nu presupune contopirea cu celălalt. Înțeleg după ce stau puțin pe gânduri, cu detașare, dar nu mă implic emoțional. Mi se atribuie câteodată, din această cauză, o anume răceală. Totuși, mi-ar plăcea să termin prin a preciza că această detașare emoțională este un fel de securitate pentru mine: știu să particip fără să mă topesc.



Bun, recunosc, sunt un ciudat...dar nu sunt singurul!




Câmpul lexical al Vărsătorului



Vârsta: adolescența, între 14 și 18 ani;
Filosofie și religie: umanism, progresism, anarhie, dictatură, tehnocrație, individualism
Locuri: uzine, corporații, centre tehnologice, centrale, centre de încercare, adunări, locuri în care sunt răzmerițe.
Analogie astrologică: Aer, casa a XI-a, Uranus, Domiciliul în Vărsător, Exaltarea în Scorpion, Exilul în Leu, Căderea în Taur.
Profesii: inventator, profesii legate de știință, pilot, electrician, radiolog, informatician, meserii legate de cinema, televiziune, cercetător, inginer.
Evenimente: loviturile de geniu, transmisii, eliberări, surprize, cooperări, ajutoare, reforme, revoluții, răzmerițe.
Simbolism: impulsivitate, omogenitate, marginalizare, electricitate, explozii, unde.
Tarot: Nebunul, Steaua
Corp și sănătate: gleznele, picioarele, circulația, sistemul nervos, pulpa piciorului
Relații și stereotipuri: prietenii, susținătorii, colaboratorii, tiranii, umaniștii, grupurile.
Factori inconștienți: libertatea, idealul, imposibilul, imprevizibilul, speranța, caracterul brusc.
Calități: vizionar, progresist, mobil, original, independent, altruist, inventiv, non violent, sensibil.
Defecte: excentric, extravagant, febril, neliniștit, extremist, susceptibil, agitat, nerăbdător, individualist, nestatornic.
Floră: măceș, ylang-ylang, prun, tei
Faună: gazelă, cal, albatros, pescăruș
Metale și pietre: crom, nichel, uranaiu, ametist, safir.
Culori și parfumuri: albastru, anemonă, vetiver.





Portret otrăvit



Bătrânul Butoi este un încurcă-lume, împrăștiat și adesea ciudat, căruia îi place să facă totul pe dos, chiar dacă acest lucru îi dăunează lui sau celorlalți. Natura sa este orientată spre rebeliune sistematică și gratuită, iar spiritul său foarte egoist va părea ieșit din comunul muritorilor de rând.

Vărsătorul negativ este un fals umanist, un fals reformator și un fals prieten căci, în fond, îl interesează doar unicitatea și ideile sale sunt în general atât de greșite, încât logica sa este strâmbă.

Cu un temperament schimbător, capabil de a trece de la entuziasm idiot la indiferență glacială, el nu reușește să-și fixeze un scop și să se țină de acesta, pentru că este în continuă contradicție cu el însuși, iar deciziile sale sunt adesea absurde.

Adesea avar, rapace, îi va plăcea foarte mult să trăiască pe seama altora și să trișeze, găsind în această atitudine un nou mod de a-și exprima revolta înnăscută față de lume. Om de afaceri deplorabil, din cauză că este prea temerar și prea instabil, el se va specializa mai ales în munci de doi lei sau escrocherii.

Bătrânul Butoi, la nivel sentimental, nu va căuta decât să fie admirat, deoarece este incapabil de vreun devotament. De altfel, el îi va prefera pe prietenii săi de bar familiei.

Specialist al autoiluziei, și al jemanfișismului global, el va bâjbâi în stânga și în dreapta, privilegiind superficialitatea împotriva indispensabilului și gata oricând să își schimbe casa pe o ipotetică mină din Paraguay.






Peștii, sensibilii zodiacului



Peștii, ultimul semn de apă din seria zodiacală, evocă sfârșitul iernii și necesitatea de a aborda un nou ciclu. Guvernat de Neptun, astrul spiritualității și al osmozei, semnul Peștilor este în analogie cu casa a XII-a, legată de locurile și situațiile în care poți să te autodepășești.


Autoportret



Se spune adesea despre Pești că trăiesc în propria lor lume. Trebuie să recunosc că, pe măsură ce avansez în vârstă, îmi dau seama că gândesc diferit față de muritorii de rând, că percep lucrurile în felul meu....



Peștilor le lipsește, fără îndoială, realismul dar trebuie să cădem de acord asupra definiției ?realismului?... deoarece orice percepție asupra realității este subiectivă, iar cea a Peștilor mai mult decât subiectivă. De fapt, viața pământeană, materială, nu mi se pare făcută pentru noi, pentru că noi, Peștii, suntem predispuși în mod natural la lucruri legate de spirit și de inimă. Viața își găsește sensul în lirism, muzică, concepte, credințe, artă etc.



Adesea, unii dintre noi, Pești mai mici, prizonieri ai borcanului pământean, încercăm să scăpăm de acesta prin mijloace distructive, cum ar fi drogurile sau alcoolul. Este atât de tentant ?să-ți eliberezi spiritul și să uiți de corp?.



Sensibilitatea și emotivitatea Peștilor sunt foarte mari, trăim bazându-ne pe ceea ce simțim și pe intuiție, ceea ce face ca, adesea, natura noastră să fie contrariată de educație și de societate: Atunci avem tendința să devenim ?fecioare false?, adică să ne dezvoltăm în antiteză cu esența noastră și să adoptăm valorile semnului opus Peștilor, Fecioara. Devenim atunci excesiv de materialiști, cicălitori, analitici, ca să ne agățăm de lume, dar asta nu înseamnă că suntem mai puțin nefericiți.



Peștii nu au reputația de a fi foarte veseli, dar fac față veseliei și, mai ales, am grijă să nu îmi deprim anturajul, pentru că sunt un pesimist înăuntrul meu. Deci, îmi ascund adesea melancolia, tristețea de a fi, într-un cuvânt, răul pe care îl simt adesea, sub un strat gros de umor și sociabilitate. Dar cei care îi cunosc îndeaproape pe reprezentanții semnului Peștilor știu bine că acest lucru nu este decât o spoială pentru că pe noi nimic nu ne lasă indiferenți: o inimă mereu rănită este o inimă îndurerată.



Cred că îi iubesc profund pe ceilalți, iau parte la stresul și la suferința lor și știu să-i ascult. Dacă vecinul meu Vărsătorul știe să facă un pas în spate și să acționeze, eu sunt exact invers: mai pasiv, mă înec în fluxul mizeriei lumii, sunt martorul și martirul necesar. Din această cauză, semnul Peștilor este cel care dă religioși cinstiți, înțelepți respectabili, voluntari devotați, artiști inspirați, poeți ?blestemați?...



Mă îndrăgostesc cu ușurință, deoarece Peștilor le lipsește discernământul în raporturile cu oamenii: iubind pe toată lumea, Peștilor le este greu să trieze, intrând aici și propriul lor confort, și ne lăsăm ușor invadați de oameni, căci ne mulțumim să ne lăsăm duși de curent si unde sau cu cine ne poartă valul.



La ce bun să luptăm? Peștii cred în general în predestinare și în fatalitate: se întâmplă ceea ce trebuie să se întâmple. Și atunci, noi, ceilalți Pești, facem multe greșeli, pentru că avem tendința de a ne legăna cu iluzii, pentru a compensa mediocritatea în care trăim. Cred adesea că îi văd pe oameni mai buni decât sunt, până ce totul se prăvălește și în acel moment sunt profund bulversat.



Atunci când Peștii iubesc, dau totul și nu caută decât să fie una cu celălalt. Suntem zeloși și atenți, dar suntem aproape întotdeauna decepționați, pentru că dragostea nu este decât foarte rar la înălțimea reputației sale.



Caut susținerea, confortul, optimismul la prietenii mei, am nevoie de ei pentru a merge înainte, în lipsa unei dotări naturale.



Peștii au multe relații, pentru că noi ne adaptăm cu ușurință celorlalți și știm să spunem ce trebuie atunci când trebuie: nu din grija de a-i manipula pe ceilalți (pentru că adesea se întâmplă invers!) ci doar ca să trecem fără să ne rănim peste valul umanității. De altfel, trebuie să mărturisesc că spun câteodată un lucru și opusul lui, în funcție de interlocutor, pentru că eu nu am cu adevărat o părere sau pentru că sunt conștient că părerea mea nu ar interesa pe nimeni și prefer să mă conformez ideilor primite. Pe scurt, încerc să satisfac pe toată lumea și să nu am de ales între capră și varză...



Banii, puterea, reușita nu-i interesează prea tare pe Pești, pentru că sufletul nostru aspiră mai mult sau mai puțin clar spre altceva (ceva ce găsim de obicei în meditație, rugăciune, creație sau paradisuri artificiale).



Se spune că peștii sunt predispuși la presentimente, la vise premonitorii și, în general, predispuși să comunice cu lumea așa zis sensibilă.

Să precizăm pentru a încheia că ceea ce îmi definește într-un cuvânt personalitatea este fuziunea. Se pare că nativii din Pești sunt, mai mult decât celelalte semne, influențați de ascendent, dominante...etc. Asta înseamnă că de fapt există mai multe ?sub portrete ? ale nativilor acestui ultim semn.





Câmpul lexical al Peștilor



Vârsta: copii între 3-7 ani;
Filosofie și religie: misticism, fatalism, monoteism, Zen, șamanism, determinism.
Locuri: oceane, închisori, spitale, aziluri, mănăstiri.
Analogie astrologică: apă, casa a XII-a, Neptun, Domiciliul în Pești, Exaltarea în Leu, Exilul în Fecioară, Căderea în Vărsător.
Profesii: meserii legate de mare, spion, predicator, medium, clarvăzător, escroc, meserii sociale, psihiatru, psiholog, medic la urgență, gardian.
Evenimente: epidemiile, secretele, calomniile, bilanțurile, disimulările, sublimarea, încercările, dilemele, singurătatea.
Simbolism: poezie, muzică, psihologie, pace interioară, meditație, fugă, evaziune.

Tarot: Marea Preoteasă, Hierofantul.
Corp și sănătate: picioarele, gleznele, limfa, alergiile, bolile mentale, toxicomania.
Relații și stereotipuri: dușmanii ascunși, alienații, prizonierii, ghizii, mentorii, iluzioniștii.
Factori inconștienți: secretele, aura, transcendența, contemplarea, ceea ce nu poate fi definit, nebunia.
Calități: caritabil, devotat, răbdător, receptiv, tolerant, perspicace, observator, modest, compătimitor, amabil.
Defecte: fatalist, visător, vulnerabil, indolent, resemnat, ambivalent, supus, ezitant, hipersensibil.
Floră: algă marină, lotus, mac, ferigă.
Faună: balenă, delfin, stea de mare, pelican, cal de mare.
Metale și pietre: zinc, coral, argint suflat cu aur.
Culori și parfumuri: albastru verzui, alb, culoarea lămâii, iasomie.





Portret otrăvit





Despuiați de orice clarviziune, Peștii Prăjiți vor încerca să se refugieze într-o viață plină de miraje și de iluzii, dovedindu-se niște ființe instabile și confuze.



Indivizi secretoși care caută anonimatul și disoluția propriei lor persoane, mereu neobservați, Peștii negativi vor putea să se închidă în mutism și izolarea cea mai profundă, în liniște și singurătate.



Ei au tendința să înfrumusețeze toate domeniile vieții lor fantasmagorice, să găsească un final fericit (sau cinic) oricărei povești, pentru că au o natură visătoare și naivă. Autoiluzionarea, nehotărârea bolnăvicioasă, fuga de realitate cu ajutorul paradisurilor artificiale îi caracterizează.



Neptunianul îndurerat este incapabil de cea mai mică ambiție socială; el se mulțumește să fie dus de evenimente, de vreme ce fatalismul său, adesea puternic, îi paralizează toată veleitatea de acțiune sau de rebeliune. În această situație, el poate fi tentat de căi ilegale, deși nu are un temperament violent: este calea minimului efort, a banului câștigat ușor. Atunci, el va fi escrocul care face combinații extravagante, el este falsificatorul distrat, care face bancnote de 1 euro...



Mereu mai mult sau mai puțin paranoic sau chiar schizofrenic, are raporturi sociale și amoroase dificile. Peștilor negativi le place să facă pe victimele, jucându-se de-a călăii cu ajutorul înotului în ape tulburi.



Oricum, Peștii Prăjiți se complac în dramă, tragedie și situații nebuloase. Dacă vreți să stricați totul într-o situație, puteți conta pe ei....


Atenție!





Semnul solar nu este decât o componentă a personalității. El trebuie să fie completat măcar de pozițiile Ascendentului, Lunii, a lui Mercur, Venus și Marte. Semnul solar nu este decât o bază de plecare, un fel de portret general care trebuie să fie rectificat într-un tot coerent de către ceilalți factori (foarte numeroși) ai unei teme natale.




Club Misti

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Oct 29 2009, 05:11 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nalya
postare Oct 29 2009, 05:04 PM
Postare #2


mami de diana
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,247
Inscris la: 28-February 08
Din: austria
Membru nr.: 16,392



QUOTE(ruxy @ Oct 29 2009, 03:49 PM) *

Berbecul: războinicul zodiacului



Berbecul este primul semn de foc din seria zodiacală. El evocă începutul primăverii, lupta vieții și a forțelor naturale în acțiune. Guvernat de Marte, planetă năvalnică și plină de voință, Berbecul este în analogie cu casa I, casa eului, a hotărârilor, a comportamentului.



Să vedem care este portretul tipic al nativului în Berbec, analogiile acestui semn, psihologia planetei sale și descrierea a ceea ce acest semn poate să producă mai rău în ceea ce privește umanitatea.



Autoportret


Sunt plin de energie și am nevoie ca mâinile mele să fie ocupate cu ceva, să-mi muncesc corpul ca să mă simt bine în pielea mea de oaie. Îmi place să fiu contrazis, pentru că nu se poate lupta împotriva oamenilor care caută mereu împăcarea, și mă simt exaltat în luptă, oricare ar fi forma ei. Doar cu prietenii sau cu prietenele mele Balanțele pot să țin capul plecat: farmecul lor mă dezarmează chiar și pe mine, războinicul zodiacului!



Mă simt adesea ca un cavaler în căutarea aventurii, gata să apăr văduva și orfanul, am o inimă mare, dar și o furie la fel de mare! De fapt, știu că, cu cât presiunea este mai mare, cu atât am mai multă energie..... Pe deasupra, orice Berbec detestă monotonia: dacă trebuie să fac fără încetare aceleași lucruri, mă minez până în vârful coarnelor. Am nevoie de noi provocări, trebuie să încep mereu lucruri noi!



Se vorbește adesea despre un elefant într-un magazin de porțelan... Dar imaginați-vă puțin, eu Berbecul furibund, în mijlocul farfuriilor și al ceșcuțelor fine. Credeți-mă, fac cât un pachiderm când e vorba de pagube! De altfel, mi se reproșează adesea că sunt puțin greoi. E greu să-ți întorci de 7 ori limba în gură: ăsta-i un truc pentru Taur! Dar în fine, câteodată trebuie să recunosc că vexez oamenii împotriva voinței mele, fără ca măcar să-mi dau seama! Ei bine, mi se spune că sunt și candid... Și apoi, pffff, nu-i așa de grav dacă răcnesc o data! Cad la fel de repede precum am urcat.



Știu că nu-i întotdeauna ușor să te descurci cu muflonul și asta mă face să am ceva probleme cu disciplina! De altfel, aș face orice ca să devin propriul meu șef.... Am un principiu în privința asta: un ordin este bun dacă vine de la mine, și îmi place să îndeplinesc o dorință dacă este a mea! Egoist? Păi, poate, câteodată (nimeni nu-i perfect!). Îmi place ca, atunci când vine vorba de mine, să fie folosite cuvinte precum independență, autonomie și sete de libertate.



Și, la urma urmelor, cred ca am și alte calități umane! Berbecul este loial și serviabil, pasional în dragoste, năvalnic și mereu entuziast. Îmi place viața bună și sunt activ, unul adevărat, care nu se plictisește decât la ideea că trebuie să se culce...Depinde și cu cine....pentru că sunt activ și pasional și pe planul ăsta, înțelegeți voi ce vreau să spun! Mi se spune că sunt autoritar, dar nu-i ăsta cel mai bun mijloc ca să fac ce vreau? În orice caz, dacă are cineva vreo problemă cu asta, putem să mergem să discutăm afară....



Și o ultimă precizare pentru cei care nu mă văd decât ca pe o brută fără creier: romancierul francez Emile Zola, maestrul naturalismului, era Berbec până în măduva oaselor, cu Soarele, Luna, Mercur, Marte și Pluton în acest semn!





Câmpul lexical al Berbecului



Vârsta: nașterea și primii pași
Filosofie și religie: militantism, individualism, empirism.
Locuri: câmpul de bătălie, măcelăria, arenele, ringurile, bazele militare, stadioanele.
Analogie astrologică: Foc, casa I, Marte, Domiciliul în Berbec, Exaltarea în Capricorn, Căderea în Rac.
Profesii: conducător, militar, profesii care implică risc, precursor, aventurier, sportiv, chirurg, deschizător de drumuri
Evenimente: Stimulările, războaiele, inițiativele, victoriile prin forță, dorințele satisfăcute, competițiile, impulsul inițial, violența.
Simbolism: Începuturile, obiectele tăioase, armele, gelozia, predispozițiile, declinul.
Lamele din Tarot: lama a VI a : Îndrăgostiții și lama a VIII-a : Puterea.
Corp și sănătate: capul, fața, maxilarul, sistemul muscular, globulele roșii.
Relații și stereotipuri: rivalii, amantul, polițiștii, soldații, pompierii, eul.
Factori inconștienți: afirmarea de sine, autenticitatea, energia, spontaneitatea, temperamentul, identitatea.
Calități: înflăcărarea, rapiditatea, încrederea în sine, individualismul, spiritul de cuceritor, curajul, energia, eficacitatea, vioiciunea.
Defecte: brutalitate, impulsivitate, nerăbdare, naivitate, furie, fanatism, imprudența, ostentația, încăpățânarea, desfrâul.
Fauna: tigrul, pantera, mistrețul, lupul, jaguarul.
Flora: tutunul, bujorul, rozeta, ciuboțica-cucului.
Metale și pietre: fierul, oțelul, rubinul, granatul.
Culori și parfumuri: roșul, purpuriul, santalul, verbină.





Portret otrăvit



Dacă ființa umană poate să se îmbunătățească, să evolueze, să își șteargă defectele și să își scoată la înaintare calitățile, se mai întâmplă și ca ea să se încurce în propriile-i impulsuri dintre cele mai negative. Această regresie poate, de exemplu, să fie antrenată în alcoolism, din cauza unor împrejurări foarte grele ale vieții sau din cauza acumulărilor nervoase. Puțin lipsește ca valorile acestui semn să fie stricate pe deplin și să putem realiza un portret ?otrăvit?.



Iată deci descrierea Berbecului în ceea ce poate el dezvolta în cel mai negativ și mai disprețuitor mod. Acest portret se aplică atât bărbaților cât și femeilor.



Agitat și tare în gură, Berbecul nostru râios este atât de convins că brutalitatea biruiește orice, încât se aruncă cu capul înainte în orice afacere și se încăpățânează inutil să agreseze oamenii care nu i-au făcut nimic, dar care au neșansa de a fi mai slabi decât el. Simte o plăcere răutăcioasă în a persecuta lumea, aici fiind inclusă chiar și familia sa, găsind o bucurie sadică în a-și umili și a-și provoca aproapele, cu scopul de a se simți superior.



Arivist zăpăcit și naiv, el se va înșela aproape sistematic asupra adversarului sau asupra vreunei cauze, și ranchiuna sa se va îndrepta spre cei nevinovați, pentru că el este dezgustat de viață și nu vede de ce ceilalți ar avea dreptul de a fi fericiți.



Ușor influențabil de către cei care vorbesc cel mai tare sau care promulgă ura, se va lăsa orbit de discursurile care îi flatează eul, aruncând toate responsabilitățile eșecurilor sale asupra unui ?țap ispășitor?.



Egoist, nedrept și lacom, berbecul nostru râios se îndreaptă ușor spre mizantropie și depravare, de vreme ce singurul interes pe care îl mai are este de a de bucura la maxim, oricare ar fi prețul sau consecințele.



Îndreptându-se cu ușurință spre despotismul de salon, irascibil și belicos, el poate deveni brutal, atât fizic cât și verbal. Lipsa sa de tact nu va fi egalată decât de caracterul său violent și pueril.





Atenție!



Semnul solar nu este decât o componentă a personalității. El trebuie să fie completat măcar de pozițiile Ascendentului, Lunii, a lui Mercur, Venus și Marte. Semnul solar nu este decât o bază de plecare, un fel de portret general care trebuie să fie rectificat într-un tot coerent de către ceilalți factori (foarte numeroși) ai unei teme natale.

Berbecul: războinicul zodiacului liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
super tare

Aceasta postare a fost editata de nalya: Oct 29 2009, 05:05 PM


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare Oct 29 2009, 05:08 PM
Postare #3


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



autoportretul Scorpionului din mine e perfect trandafir.gif trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miriam
postare Oct 29 2009, 07:39 PM
Postare #4


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 852
Inscris la: 25-January 09
Din: Pitesti
Membru nr.: 67,156




descriere mai buna si mai exacta ca asta nu am citit in veci.... chiar si cu privire la latura neg... super


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 29 2009, 09:52 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Ma bucur ca v-a placut...si mie mi s-a parut...altfel... smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 29 2009, 10:03 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Se potriveste 100%!-TAUR

Aceasta postare a fost editata de USA: Oct 29 2009, 10:04 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrianaO
postare Oct 29 2009, 10:12 PM
Postare #7


Iulia tzushka!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,932
Inscris la: 15-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 23,463



QUOTE(ruxy @ Oct 29 2009, 04:49 PM) *
Gemenii, spiridușii zodiacului
Portret otrăvit
Facultățile lor intelectuale sunt în totalitate deturnate spre ipocrizie, șiretenie, minciună, într-un așa hal, încât de multe ori sunt aproape de o mitomanie bolnăvicioasă.
în sensul că nu se pot împiedica să nu recurgă la duplicitate, să mintă și să vadă peste tot numai propriul lor interes. În acest caz, inima Gemenilor este seacă: ei sunt în întregime raționali, chiar logici, și pentru ei scopul scuză mijloacele, pentru că etica personală este aproape inexistentă.


cu asa ceva eu nu sunt absolut deloc de acord. mi se pare de o rautate iesita din comun, nu zic ca cine a facut acest "zodiac" este rau intentionat cu gemenii, nu sunt paranoica, dar este pur si simplu rautacios.... iarasi un horoscop care ne face scursurile pamantului nono.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 29 2009, 10:24 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(adrianaO @ Oct 29 2009, 10:12 PM) *
cu asa ceva eu nu sunt absolut deloc de acord. mi se pare de o rautate iesita din comun, nu zic ca cine a facut acest "zodiac" este rau intentionat cu gemenii, nu sunt paranoica, dar este pur si simplu rautacios.... iarasi un horoscop care ne face scursurile pamantului nono.gif

Pay si eu sunt geamana si nu ma supar, ca nu ma regasesc aici 68.gif ...ca asta e partea otravita laugh.gif si ca in toate semnele zodiacale...sunt persoane si persoane doh.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrianaO
postare Oct 29 2009, 10:32 PM
Postare #9


Iulia tzushka!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,932
Inscris la: 15-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 23,463



QUOTE(ruxy @ Oct 29 2009, 10:24 PM) *
Pay si eu sunt geamana si nu ma supar, ca nu ma regasesc aici 68.gif ...ca asta e partea otravita laugh.gif si ca in toate semnele zodiacale...sunt persoane si persoane doh.gif


eu nu am intalnit persoane despre care se vorbeste aici...sau cel putin u erau gemeni liwlol.gif nu stiam ca esti si tu tot gemeni. ai observat si tu denigrarea la masa mondiala care se face gemenilor?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 29 2009, 10:34 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(adrianaO @ Oct 29 2009, 10:32 PM) *
eu nu am intalnit persoane despre care se vorbeste aici...sau cel putin u erau gemeni liwlol.gif nu stiam ca esti si tu tot gemeni. ai observat si tu denigrarea la masa mondiala care se face gemenilor?

Nici eu dar nu conteaza liwlol.gif stiu cum sunt eu si asta imi ajunge liwlol.gif si mai am o prietena geamana care imi seamana...asa ca despre noi numai de bine biggrin.gif glumesc desigur...avem si noi partile noastre mai...personale biggrin.gif doh.gif

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Oct 29 2009, 10:35 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 02:30 PM