Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Botezul Copiilor In Religia Crestin-ortodoxa, despre botez, luat mir... taierea motului
cristina lita
postare Oct 25 2007, 12:58 PM
Postare #11


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 79
Inscris la: 23-October 07
Din: bucuresti
Membru nr.: 8,450



IUF, IUF, IUF,

Gata am reusit, citesc de mult forumul dar nu am reusit sa ma loghez pana acum, iata ca am reusit sa am si cont si sa ma loghez,
Buna ideea cu botezul, foarte buna, felicitarile mele,
Imi este de foarte mare ajutor mai ales ca atunci cand a fost botezat piticul meu Sebastian nu prea au fost respectate regulile pe care le-am citit aici, zau nu cred ca prin Bucuresti mai gasesti preot care sa vina acasa la 8 zile de la nastere.
Iar in iarna sau primavara voi fi nasa ca astept un fin sau o finuta si nu vreau ca in calitate de nasa sa uit sa fac ceva ce trebuie sau e crestineste pentru copilas.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JulianaP
postare Oct 25 2007, 04:13 PM
Postare #12


LALY POP
****

Grup: Members
Postari: 733
Inscris la: 11-June 07
Membru nr.: 4,406



Fetelor..fetita mea sa nacut la mijloc de septembrie......si cand a venit timpul botezului eram in postul Craciunului.....nu putem astepta pana in anul urmator..era prea mult.....asa ca am facut Botezul restrans....in zii de Duminica..la BISERICA PUR ORTODOXA ROMANA de pe langa Boston(ceea ce cu greu gasesti pe aici)...sa facut botezul dupa slujba de Duminica..intr-o Biserica plina de romani veniti la slujba.....iar dupa botez am mers undeva impreuna cu invitatii nostrii(in jur de 10 persoane cu copii cu tot) si am mancat si ne-a simtit bine....

Stiam si noi si confirmam ca: de crestinat copilul se poate face in post dar nu e indicata petrecerea si dansul....dar, bucuria si placerea momentului, toata lumea o va simti-o.....asa a fost la noi....cu totii ne-am simtit incredibil...aaaaa....si pentru ca era in post....am mers la un restaurant cu traditional in peste si produse marine.....a fost o nebunie.....iar ca surpriza....pentru ca toti invitatii erau de fapt prietenii=colegii mei de munca....printre care si sefii mei...iar fetita unuia din sefi, de doar 6 anisor Mary-Ann, a devenit nasica fetitei noastre.....asa ca.....pe motivele acestea sau hotarat ca un cadou incredibil de bine venit..ca ei sa onoreze masa aceea....

Toata lumea isi aminteste si acum cat de originala a fost celebrarea..ptr ca toti cei prezenti ca invitati ai nostri erau de prin mai multe religii...ceva normal in America....asa ca a fost ceva si mai deosebit, oricum, pentru toti...

Deci, chiar in post am avut o zii superba....ceea ce va dorim si voua!.....

Aceasta postare a fost editata de JulianaP: Oct 25 2007, 04:16 PM


--------------------
Laly Popy...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Oct 28 2007, 10:19 AM
Postare #13


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(cristina lita @ Oct 25 2007, 05:58 AM) *
IUF, IUF, IUF,
zau nu cred ca prin Bucuresti mai gasesti preot care sa vina acasa la 8 zile de la nastere.

O sa te contrazic, la mine a venit si fara sa il cunosc dinainte, iar sora mea a fost si cu apa in prima zi (am nascut duminica, iar luni deja aveam apa sfintita din care am baut dimineata, am udat si fata si s-a folosit la molitva mica, cea de 8 zile cand se citeste mamei si se binecuvanteaza copilul)... totul e sa ceri si sa arati ca esti interesata de traditie. Preotul chemat chiar spunea ca nu mai tin mamele la vechile obiceiuri...


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Oct 28 2007, 10:25 AM
Postare #14


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054




Si ca sa completez cu ce mi s-a intamplat mie... la botez, copilul a fost impartasit, apoi preotul ne-a chemat la o saptamana cu nasii, sa se impartaseasca din nou bebele... si tot parintele Teoctist ne-a recomandat sa o impartasim cat mai des, de preferat in fiecare duminica, pana la varsta de 7 ani, sa aiba hrana pt suflet, pt mai tarziu..
Iar timp de 40 zile de la botez, copilul se va imbaia zilnic, timp in care lumanarea de botez va fi aprinsa, iar dupa imbaiere, se va unge cu uleiul adus de nasi (cel de la botez), in semnul crucii, la toate incheieturile (eu asa ii fac si acum, dupa fiecare baita). De asemeni, cu acel ulei, se va unge copilul, ori de cate ori are probleme...

Aceasta postare a fost editata de mallina2u: Oct 28 2007, 10:28 AM


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Oct 28 2007, 12:29 PM
Postare #15


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(mallina2u @ Oct 28 2007, 11:25 AM) *
Iar timp de 40 zile de la botez, copilul se va imbaia zilnic, timp in care lumanarea de botez va fi aprinsa, iar dupa imbaiere, se va unge cu uleiul adus de nasi (cel de la botez), in semnul crucii, la toate incheieturile (eu asa ii fac si acum, dupa fiecare baita). De asemeni, cu acel ulei, se va unge copilul, ori de cate ori are probleme...

Mallina, am si eu o intrebare referitoare la luminarea de la botez. Noi o avem si acum acasa, dupa botez ni s-a spus ca ar fi trebuit sa i-o lasam parintelui sa o arda el in altar, dar n-am stiu la vremea respectiva (in 2006 am facut botezul). Acum ce crezi ca pot face cu luminarea? O duc la biserica inapoi si o las acolo?


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Oct 28 2007, 01:10 PM
Postare #16


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(shama @ Oct 28 2007, 05:29 AM) *
Mallina, am si eu o intrebare referitoare la luminarea de la botez. Noi o avem si acum acasa, dupa botez ni s-a spus ca ar fi trebuit sa i-o lasam parintelui sa o arda el in altar, dar n-am stiu la vremea respectiva (in 2006 am facut botezul). Acum ce crezi ca pot face cu luminarea? O duc la biserica inapoi si o las acolo?

Poti s-o duci linistita si acum... si mai poti pastra o mica parte din ea, s-o aprinzi la nevoie (vreme rea, stari proaste) pt baiat, mie asa mi-a zis preotul.


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Oct 28 2007, 01:13 PM
Postare #17


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(mallina2u @ Oct 28 2007, 02:10 PM) *
Poti s-o duci linistita si acum... si mai poti pastra o mica parte din ea, s-o aprinzi la nevoie (vreme rea, stari proaste) pt baiat, mie asa mi-a zis preotul.

Multumesc! tzuc.gif


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 28 2007, 10:26 PM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



Eu m-am gandit ca dupa postul Craciunului se poate face botezul, nu? De ce sa astepte pana la boboteaza? Sora mea mi-a zis ca anul trecut a botezat un baietel chiar a doua zi de Craciun... sau a 3-a. Eu uitasem ca ea a avut botez! doh.gif Si n-am putut merge la biserica zilele astea sa vorbesc cu preotul. Dupa cateva zile voi putea...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Oct 29 2007, 02:39 PM
Postare #19


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(mumu74 @ Oct 28 2007, 03:26 PM) *
Eu m-am gandit ca dupa postul Craciunului se poate face botezul, nu? De ce sa astepte pana la boboteaza? Sora mea mi-a zis ca anul trecut a botezat un baietel chiar a doua zi de Craciun... sau a 3-a. Eu uitasem ca ea a avut botez! doh.gif Si n-am putut merge la biserica zilele astea sa vorbesc cu preotul. Dupa cateva zile voi putea...

CRed ca iti va raspunde ca dupa Boboteaza... atunci se boteaza apele, nu stiu ce rituri respecta si ei, preotii... si oricum, lasa copilul sa implineasca 2 luni, sa-si tina bine capsorul... o sapt. in plus, una in minus - tot pe acolo iesi... parerea mea!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina2007
postare Oct 31 2007, 01:24 PM
Postare #20


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 22-October 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 8,396



QUOTE(mumu74 @ Oct 23 2007, 10:05 PM) *
Inspirata idee ai avut! Chiar azi am vorbit cu sora mea (a botezat 3 copii) ce trebuie sa faca nasa cand boteaza. Peste cateva zile se va naste finuta mea si in decembrie va fi botezul. Si chiar vroiam sa stiu amanunte.
Ceea ce am uitat s-o intreb pe ea, va intreb pe voi - stie cineva daca are importanta ca suntem in post atunci cand se va face botezul? Stiam ca in post nu se fac nunti, dar de botez... M-a intrebat cineva, cand am zis ca botezam in decembrie - dar nu e post? Si m-a pus pe ganduri...

Postul Craciunului este un post de bucurie ( este pentru nasterea Mantuitorului).De obicei se fac botezuri pana pe 6 decembrie(de Sfantul Nicolae). E bine totusi sa se evite botezurile din posturi.Dar se pot face.Si i calendar scrie perioadele cand nu se fac nunti, de botez nu e specificat nimic.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 07:06 AM