Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

18 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Crosetatul ..., haideti sa invatam impreuna sa crosetam :)
LoriG
postare Feb 16 2009, 06:36 PM
Postare #1


ATK
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,967
Inscris la: 11-November 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 48,075



Buna fetelor!

Am cumparat anul trecut o ciupercutza si o perna...foarte vesele si colorate...am gasit in acelasi magazin ca un fel de gentutza de lucru manual...contimea 6 sculuri de mohair, o croseta, o pereche de andrele fara fir, din lemn, ata, forfecutza si ace.
A zacut printr-e jucariile Karinei care inca nu se nascuse, eram insarcinata si ma ocupam cu decorarea viitoarei ei camere cu tot ceea ce presupuneam eu atunci ca o sa imi trebuiasca... doh.gif cat timp liber aveam atunci!
Dupa ce s-a nascut Karinutza am dat peste acea gentuta si am pus niste ochiuri cu croseta pana s-a facut un lantisor care o cuprindea la mijlocel...am lasat o perioada lucrul din mana...apoi m-am ambitionat si am lucrat o zi la el... sad.gif nu avea nici un Dumnezeu...am inceput sa o masor si sa incerc sa ii gasesc o utilitate... am reusit pana la urma sa o pozitionez corect si mi-a venit "minunata" idee sa ii fac o rochita..am crescut brusc...si a iesit intr-un final o rochita...
Din restul firelor care mi-au ramas m-am inspirat dupa un filmulet dupa youtube si i-am facut o "chestie" de pus pe cap.
Acestea sunt produsele finite...


Toata frumusetea sta in culorile pe care le-am folosit..e mai greu in momentul finisarii..pentru ca a trebuit sa cos in asa fel incat sa nu se observe o alta culoare a atei.
Am tot salvat linkuri in "Favorites", incepand cu lectii de crosetat filmate, modele si alte tips-uri pentru crosetat..sunt bucuroasa sa le impart cu voi!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LoriG
postare Feb 16 2009, 06:53 PM
Postare #2


ATK
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,967
Inscris la: 11-November 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 48,075



Dupa ce am terminat rochita am tot cautat sa perseverez in crosetat si m-am "indragostit" de filmuletele unei tipe Theresa care posteaza pe youtube cu ID de tjw1963..sunt cum nu se poate de bine explicate si aratate...prima caciula care am facut-o am facut-o in engleza pentru ca nu mai stateam sa le traduc in minte laugh.gif

Acesta este piciorusul simplu


asa i-am facut eu rochita Karinutei..numai ca am mers pe "ochi lenes" adica am facut pe fata toate randurile.

Piciorus inalt


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Feb 16 2009, 07:01 PM
Postare #3



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



QUOTE(LoriG @ Feb 16 2009, 08:36 PM) *
Buna fetelor!

Am cumparat anul trecut o ciupercutza si o perna...foarte vesele si colorate...am gasit in acelasi magazin ca un fel de gentutza de lucru manual...contimea 6 sculuri de mohair, o croseta, o pereche de andrele fara fir, din lemn, ata, forfecutza si ace.
A zacut printr-e jucariile Karinei care inca nu se nascuse, eram insarcinata si ma ocupam cu decorarea viitoarei ei camere cu tot ceea ce presupuneam eu atunci ca o sa imi trebuiasca... doh.gif cat timp liber aveam atunci!
Dupa ce s-a nascut Karinutza am dat peste acea gentuta si am pus niste ochiuri cu croseta pana s-a facut un lantisor care o cuprindea la mijlocel...am lasat o perioada lucrul din mana...apoi m-am ambitionat si am lucrat o zi la el... sad.gif nu avea nici un Dumnezeu...am inceput sa o masor si sa incerc sa ii gasesc o utilitate... am reusit pana la urma sa o pozitionez corect si mi-a venit "minunata" idee sa ii fac o rochita..am crescut brusc...si a iesit intr-un final o rochita...
Din restul firelor care mi-au ramas m-am inspirat dupa un filmulet dupa youtube si i-am facut o "chestie" de pus pe cap.
Acestea sunt produsele finite...


Toata frumusetea sta in culorile pe care le-am folosit..e mai greu in momentul finisarii..pentru ca a trebuit sa cos in asa fel incat sa nu se observe o alta culoare a atei.
Am tot salvat linkuri in "Favorites", incepand cu lectii de crosetat filmate, modele si alte tips-uri pentru crosetat..sunt bucuroasa sa le impart cu voi!




moamaaaaaaa ce misto e fularul tu la-i lucrat? rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Feb 16 2009, 07:03 PM
Postare #4



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978




Lori dar din cele rotunde pt baieti stii sa faci? eu initial stiu sa lucreza doar cu andrele dar nu le am cu crescut si scazut de ochiuri


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LoriG
postare Feb 16 2009, 07:03 PM
Postare #5


ATK
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,967
Inscris la: 11-November 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 48,075



Marea problema o reprezinta modelele si schemele de lucru care la noi lipsesc cu desavarsire...avem doua reviste din ce stiu eu..care apar o data la trei luni si se gasesc foarte greu, acestea sunt "Lucru de mana" si "Tricotaje".
Pe cate site-uri am bantuit si cate filmulete am vizionat ...am ajuns la concluzia ca cele mai multe carti despre si cu modele crosetat sunt in America..am sa incerc si eu sa imi fac comanda.. sunt chiar adevarate enciclopedii... modele foarte frumoase de plovere, rochii, pantaloni, paltoane, paturi si diverse obiecte decorative!
Mai sunt site-urile chinezesti dar acolo intervine problema hieroglifelor smile.gif ca eu nu inteleg nimic..decat imaginile!

As vrea insa un feedback de la voi...ca altfel am senzatia ca vorbesc precum televizorul liwlol.gif

Sunt convinsa ca multe dintr-e voi sunt indemanatice si ca va place sa crosetati! Impartim experienta!
Va pupacesc!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LoriG
postare Feb 16 2009, 07:05 PM
Postare #6


ATK
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,967
Inscris la: 11-November 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 48,075



QUOTE(Danutza_rge @ Feb 16 2009, 07:01 PM) *
moamaaaaaaa ce misto e fularul tu la-i lucrat? rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif



care fular Danutza??? liwlol.gif
E rochita care era marisoara..cred ca peste o luna ii vine bine! Era maricica dar nu mai puteam sa tai din ochiuri!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Feb 16 2009, 07:07 PM
Postare #7



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



QUOTE(LoriG @ Feb 16 2009, 09:05 PM) *
care fular Danutza??? liwlol.gif
E rochita care era marisoara..cred ca peste o luna ii vine bine! Era maricica dar nu mai puteam sa tai din ochiuri!



aha am inteles ................am cautat si eu modele pe net dar fara nici un rezultat .....................as vrea sa-i fac si eu lui Bogdan caciulita din aceea tip evreiasca rotunda


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LoriG
postare Feb 16 2009, 07:10 PM
Postare #8


ATK
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,967
Inscris la: 11-November 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 48,075



QUOTE(Danutza_rge @ Feb 16 2009, 07:03 PM) *
Lori dar din cele rotunde pt baieti stii sa faci? eu initial stiu sa lucreza doar cu andrele dar nu le am cu crescut si scazut de ochiuri


ce anume rotunde? Fulare? Daca stii sa implesti e foarte simplu sa cresti sau sa scazi!
La crescut faci 2 ochiuri in acelasi ochi iar la scazut faci peste doua! Stai ca aveam un link! Il caut si ti-l pun aici!


Aceasta postare a fost editata de LoriG: Feb 16 2009, 07:10 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LoriG
postare Feb 16 2009, 07:15 PM
Postare #9


ATK
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,967
Inscris la: 11-November 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 48,075



QUOTE(Danutza_rge @ Feb 16 2009, 07:07 PM) *
aha am inteles ................am cautat si eu modele pe net dar fara nici un rezultat .....................as vrea sa-i fac si eu lui Bogdan caciulita din aceea tip evreiasca rotunda


Asa?

eu pe asta am facut de aici...iar fularul e simplu



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Feb 16 2009, 07:30 PM
Postare #10



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



QUOTE(LoriG @ Feb 16 2009, 09:15 PM) *
Asa?

eu pe asta am facut de aici...iar fularul e simplu





fular stiu sa fac ca merg drept cu el ,iar caciula da e ca aia din poza


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

18 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 03:22 PM