Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

12 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> O Poveste Pentru Tatici... Si Mamici..., sunt doar un copilas...
ruxy
postare Dec 1 2007, 06:38 PM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Tatal uita...

Niciodata nu devenim mai constienti de noi insine, decat atunci cand ii iubim pe ceilalti.

Asculta, fiule. Iti spun aceste vorbe in timp ce tu dormi, cu o manuta sub cap si cu suvitele blonde si carliontate lipite de fruntea umeda. M-am furisat singur in odaia ta. Acum cateva minute, in timp ce citeam ziarul, in biblioteca, m-a coplesit un sentiment greu de vinovatie... Asa ca, am venit spasit langa patul tau...
Uite la ce m-am gandit, fiule. Am fost dur cu tine. Te-am certat in timp ce te imbracai sa pleci la scoala fiindca nu te-ai spalat bine pe fata. Te-am mustrat pentru ca nu ti-ai curatat bine pantofii. Am strigat la tine cand am vazut cum iti arunci lucrurile pe podea.
Si la micul-dejun am inceput sa-ti fac reprosuri. Ca ai varsat laptele, ca ai plescait, ca ai uns felia de paine cu prea mult unt...Cand tu plecai la joaca si eu ma duceam la gara, te-ai intors si mi-ai facut cu mana spunandu-mi: " La revedere taticule!"...iar eu ti-am raspuns taios: " Umerii inapoi!"
Dupa amiaza am luat-o de la capat. Cand m-am intors de la serviciu, te-am pandit in timp ca tu stateai in genunchi si te jucai. Sosetele tale erau gaurite. Te-am umilit in fata prietenilor tai, obligandu-te sa mergi inaintea mea pana acasa. Ciorapii erau scumpi- si daca ai fi fost nevoit sa-i cumperi tu- ai fi avut mai multa grija de ei. Imagineaza-ti asta din partea unui tata...
Iti amintesti ce s-a intamplat mai tarziu, pe cand citeam ziarul in biblioteca? Tu ai venit la mine timid, cu o privire oarecum trista. Cand eu te-am privit pe deasupra ziarului, suparat ca m-ai intrerupt, tu ai ezitat.
- Ce vrei sa spui? te-am intrebat eu.
Mi-ai spus ca nu vrei nimic, dar te-ai aruncat la pieptul meu, m-ai strans in brate si m-ai sarutat, si manutele tale m-au inconjurat cu o dragoste pe care Dumnezeu a sadit-o in inima ta si pe care nici macar neglijenta mea nu o putea ignora. Si apoi ai disparut urcand grabit pe scari.
Ei bine, fiule, la scurt timp dupa aceea, ziarul mi-a alunecat din mana, si m-a cuprins o teama cumplita. Ce facuse obiceiul din mine? Obiceiul de a-ti gasi nod in papura si de a te critica-- asa te rasplatisem eu-- pentru ca erai doar un baietel. Nu ca nu te iubeam; dar aveam pretentii prea mari de la tine. Te masuram din perspectiva varstei mele...
Si caracterul tau era asa de frumos si bine format! Inimioara ta era la fel de mare ca apusul soarelui deasupra dealurilor si asta s-a vazut din felul in care te-ai grabit sa ma saruti inainte de culcare. Nimic altceva, nu mai conteaza in seara asta, fiule. Am venit la capul patului tau, pe intuneric, si am ingenuncheat aici jenat...
E un moment de slabiciune; stiu ca nu ai intelege aceste lucruri daca ti le-as spune cand te trezesti. Dar maine o sa fiu un tatic adevarat! O sa stau la taclale cu tine, o sa sufar cand suferi si tu; o sa radem impreuna. O sa-mi musc limba de cate ori voi vrea sa-ti spun ceva neplacut. O sa-mi repet la nesfarsit in minte:
- E un baietel! Lasa-l sa fie asa cum e!
Mi-e teama ca te-am considerat un barbat. Si totusi, vazandu-te ghemuit si fragil in patutul tau, imi dau seama ca esti inca un copil. Ieri stateai in bratele mamei tale, cu capul pe umarul ei. Ti-am cerut prea mult fiule si ti-am daruit prea putin in schimb.
Promite-mi ca pe masura ce eu te voi invata sa fii barbat, imi vei aminti si tu ce inseamna sa ai un suflet iubitor de copil...

Aceasta postare a fost editata de rux25: Dec 1 2007, 06:40 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Dec 1 2007, 10:48 PM
Postare #2


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



Foarte frumos, multumim! Trebuie citita din cind in cind ...ca omul mare mai uita biggrin.gif




--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Dec 1 2007, 11:05 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



ce poveste...ce frumos.
Rux, multumesc tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 1 2007, 11:50 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




shama, max...cu muuuult drag!!!! smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 4 2007, 02:52 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



"- Tata, cum incepe un razboi? intreba Andreea, impresionata de ceea ce vazuse la jurnal...
- Vezi tu, puiule, cam asa stau lucrurile: daca, de pilda, intre Statele Unite si Anglia apare o serioasa neintelegere intr-o anumita chestiune...
Mama il intrerupse:
- Nu vorbi prostii! Intre Anglia si America nu sunt niciodata conflicte!''.
- Dar ce importanta are? Dadeam doar un exemplu...
- Numai asa poti sa-i impui copilului capul cu tot soiul de prostii!
- Macar eu ii umplu capul cu ceva, in vreme ce dupa tine ar putea sa ramana gol.
- Hai, nu mai spune... Nu-ti dai seama ca esti ridicol?
Andreea interveni atunci:
- Va multumesc, am priceput..."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
patrickiss
postare Dec 14 2007, 01:59 PM
Postare #6


Junior
*

Grup: Members
Postari: 11
Inscris la: 17-April 07
Din: Iasi, Romania
Membru nr.: 3,233



Multumesc pentru "poveste"
Intr-adevar, foarte frumoasa


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 15 2007, 10:51 AM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(patrickiss @ Dec 14 2007, 01:59 PM) *
Multumesc pentru "poveste"
Intr-adevar, foarte frumoasa

hug.gif tzuc.gif

si o alta povestioara frumoasa...

Ruga cu suflet de copil

Intr-o zi, un preot aude o voce in biserica, dar cuvintele erau neinteligibile.
Apropiindu-se de locul de unde venea vocea, el gaseste un copil care spunea ceva, si isi da seama ca nu-i intelegea cuvintele fiindca, de fapt, copilul repeta alfabetul.
Atunci preotul l-a intrebat:
- De ce tot repeti literele?
- Pai, asa imi fac eu rugaciunea, raspunde copilul.
- Cum asa? Eu aud doar ca spui alfabetul, se mira preotul.
- Da, dar eu am uitat cuvintele rugaciunii si atunci ii dau lui Dumnezeu literele, ca stie El sa le puna in ordinea care trebuie...

Sa aveti o zi plina de curatenie sufleteasca!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 18 2007, 07:07 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Iata o sotie inteleapta...
Te iubesc oricum!
...Era intr-o dimineata de vineri cand un tanar angajat la o firma sa hotara- in sfarsit- sa-i ceara sefului sau, o marire de salariu. Inainte de a pleca la serviciu, i-a spus sotiei ce avea de gand sa faca... Toata ziua , a fost nervos si agitat. In cele din urma, pe la amiaza, si-a luat inima in dinti si l-a abordat pe seful sau. Spre marea incantare a tanarului nostru, patronul a fost de acord sa-i mareasca salariul.
Cand sotul fericit a ajuns acasa, a fost intampinat de o masa frumos aranjata, cu lumanari si vesela de portelan. Simtind aroma unei mese festive, se gandi ca cineva de la serviciu, o sunase pe sotia lui sa-i vanda pontul. Intalnind-o in bucatarie, ii impartasi pe nerasuflate vestea cea buna. Ei se imbratisara cu dragoste si dansara fericiti prin camera inainte de a se infrupta din bucatele ales pregatite...Cand se aseza la masa, gasi langa farfuria lui, un biletel scris cu litere frumos caligrafiate:" Felicitari, iubitul meu"..." Stiam ca vei obtine marirea de salariu, pe care ti-o doreai. Am aranjat aceasta masa ca sa-ti arat cat de mult te iubesc."
Mai tarziu, urmand-o pe sotia lui in bucatarie ca s-o ajute sa serveasca desertul, el observa pe jos un biletel, ce cazuse din buzunarul sotiei lui. Iata ce citi:
" Nu te necaji pentru ca nu ai obtinut marirea de salariu visata pe care o meritai... Am aranjat aceasta masa ca sa-ti arat cat de mult te iubesc" smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Dec 19 2007, 09:13 PM
Postare #9


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(rux25 @ Dec 18 2007, 07:07 PM) *
Iata o sotie inteleapta...
Te iubesc oricum!
...Era intr-o dimineata de vineri cand un tanar angajat la o firma sa hotara- in sfarsit- sa-i ceara sefului sau, o marire de salariu. Inainte de a pleca la serviciu, i-a spus sotiei ce avea de gand sa faca... Toata ziua , a fost nervos si agitat. In cele din urma, pe la amiaza, si-a luat inima in dinti si l-a abordat pe seful sau. Spre marea incantare a tanarului nostru, patronul a fost de acord sa-i mareasca salariul.
Cand sotul fericit a ajuns acasa, a fost intampinat de o masa frumos aranjata, cu lumanari si vesela de portelan. Simtind aroma unei mese festive, se gandi ca cineva de la serviciu, o sunase pe sotia lui sa-i vanda pontul. Intalnind-o in bucatarie, ii impartasi pe nerasuflate vestea cea buna. Ei se imbratisara cu dragoste si dansara fericiti prin camera inainte de a se infrupta din bucatele ales pregatite...Cand se aseza la masa, gasi langa farfuria lui, un biletel scris cu litere frumos caligrafiate:" Felicitari, iubitul meu"..." Stiam ca vei obtine marirea de salariu, pe care ti-o doreai. Am aranjat aceasta masa ca sa-ti arat cat de mult te iubesc."
Mai tarziu, urmand-o pe sotia lui in bucatarie ca s-o ajute sa serveasca desertul, el observa pe jos un biletel, ce cazuse din buzunarul sotiei lui. Iata ce citi:
" Nu te necaji pentru ca nu ai obtinut marirea de salariu visata pe care o meritai... Am aranjat aceasta masa ca sa-ti arat cat de mult te iubesc" smile.gif

mi-a placut fffff mult....mi-ai luminat ziua cu povestioarele tale.multumesc! wink.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 19 2007, 09:28 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



giulia, adevarat sunt tare frumoase...sa ai o seara speciala... smile.gif



si o alta povestioara...

De la Parintele Cleopa, ne-au ramas mostenire foarte multe istorioare cu talc, adevarate si pline de intelepciune...

Una dintre acestea ne vorbeste un batran calugar care a intalnit intr-o toamna tarzie... demult, pe drumul lui, un copilas neastamparat, cam la vreo cinci anisori. Copilul tocmai chinuia un catel, tragandu-l de coada. Acesta scheuna, sarmanul, ca de moarte, asteptand parca sa-l ajute cineva. Calugarul n-a stat pe ganduri...
S-a oprit si l-a certat parinteste pe baietelul care era soios, descult, plin de bube, cu hainele facute ferfenita. Numai ochii erau de el, mari, albastri, uimiti si curati ca ai unui inger coborat in clipa aceea din cer. Atunci preacuviosul l-a intrebat bland, punandu-i mana alba pe crestet:
- Dragutule, de unde vii tu?
Piticul, cu o mutrita rautacioasa, plin de el, ii raspunse raspicat, privindu-l adanc si scotand limba de-un cot:
- Iaca din Iad vin, mosule!
Vazand asa, tare s-a mai mirat batranul calugar. Ducandu-si mana la barba, acesta zise:
- Si cum se numeste taticul tau?
Baietelul a zambit rau:
- Daca vrei sa stii, Satana il cheama pe tata!
Din ce in ce mai nedumerit, parintele continua sa-l interogheze pe copilul obraznic:
- Dar pe mama ta, cum o cheama?
Dand un sut unei gaini golase, care se nimerise tocmai atunci pe ulita prafuita, piticania zise, tuguind din buze:
- Mama mea e aripa satanei, na!
- Dar ai tu oare frati sau surori? il descusu preotul, din ce in ce mai exasperat.
Copilul ii raspunse ca da, mai are frati vreo trei si patru surori, si toti sunt diavoli adevarati.
- Aoleu, piei satana! s-a speriat batranul, facandu-si semnul crucii. Apoi, luandu-si inima-n dinti, spuse:
- Si unde locuiesti tu, micutule, caci vreau sa vin cu tine, sa-i cunosc pe ai tai!
- Lasa ca te duc eu, mosule, la casa mea! Vino cu mine! ii raspunse copilul, luandu-l pe preot de haina si tragandu-l iute dupa el.

Au mers ei ce-au mers, pana au dat de un sat amarat, cu cocioabe care stateau sa se darame. Peste tot mirosea a fan ars, a lemn de brad, a saracie-lucie si a strugure zdrobit. La marginea localitatii, spre campul pustiu, se ridica o cosmelie din pamant si lemne, cam cat o cutiuta de chibrituri. De acolo se auzea mare scandal. Doua voci, una de barbat, alta de femeie, se certau rau. Calugarul il lua pe baietas de manuta si intra curios. Erau parintii copilului, care se sfadeau cumplit. Tatal o injura pe mama, zicandu-i:
- Sa nu te mai vad in ochii mei, nemernico! Tu esti aripa satanei!
La care femeia raspunse imediat, tafnoasa:
- Eu sunt aripa satanei, dar tu esti satana in carne si oase, ma, barbate prost!!!
In timpul asta, fratii baietelului fugeau din casa in curte, unul dupa altul, batand cu linguri de fier in niste strachini si facand o galagie de nesuportat. Impiedicandu-se de cel mai mic, tatal scandalagiu urla:
- Aoleu, piei drace d-aici, ca te calc!

Piticaniile, vreo opt la numar, intoarse din nou in casa dupa ce au dat un ocol ograzii, se suira pe singurul pat, sareau spre tavan si clampaneau din tingiri, chiraind infricosator. Mama lor, uitand de cearta cu barbatul, zise sfarsita:
- Vai de mine, casa asta e un Iad!!! O sa-mi iau campii si-o sa ma duc la vagauni!

Abia atunci, preotul, care asistase din ascuns la toate acestea, isi dadu seama de ce sarmanul baietel spuse ca vine din iad, ca mama lui e aripa satanei, iar tatal lui, chiar satana.

Luandu-l pe genunchi, il povatui de bine, ii povesti despre Mantuitorul nostru Iisus Hristos si il invata sa zica "Tatal nostru". La plecare, il binecuvanta pe micut, si, cu lacrimi in ochi, o lua pe drumul lui, cu speranta in suflet ca a mai schimbat un destin.

AVETI GRIJA CE CUVINTE FOLOSITI....PRIN ACESTE CUVINTE CHEMATI SPRE VOI CEEA CE DORITI...DORITI BINELE...CHEMATI BINELE...DORITI RAUL...CHEMATI RAUL...E ALEGEREA NOASTRA PE CE DRUM MERGEM IN VIATA...



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

12 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 07:03 PM