Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Mancare Pentru Bebelusi
cerasela72
postare Nov 3 2006, 02:52 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members
Postari: 145
Inscris la: 3-November 06
Membru nr.: 356



Buna! Am o fetita de 5luni jumate. Voi la ce varsta ati introdus iaurtul in alimentatie si de care ? Doctora nu ma lasa sa ii dau pana la 7 luni.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
4 Pagini V   1 2 3 > »   
Start new topic
Raspunsuri (1 - 9)
Lara
postare Nov 3 2006, 02:57 PM
Postare #2


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 95
Inscris la: 24-September 06
Membru nr.: 122



buna cerasela. uite aici o discutie care te-ar putea ajuta:
Diversificarea La Bebelusi
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmen79
postare Nov 4 2006, 09:56 AM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 31-October 06
Membru nr.: 323



buna cerasela. eu am un baietel se 7 luni si sfatul meu este sa asculti de medic pt ca eu nu am ascultat si i-am dat iaurt danonino la 4 luni jum. si i-a facut rau. am fost internati in spital si atunci mi-a intrerupt alimentatia pana la 5 luni jum.
i-am dat iar iaurt cu permisiunea medicului de data aceasta la 6 luni jum. va doresc multa sanatate amandorura.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
toia
postare Nov 4 2006, 11:49 AM
Postare #4


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 889
Inscris la: 31-August 06
Membru nr.: 74




QUOTE(cerasela72 @ Nov 3 2006, 02:52 PM) *
Buna! Am o fetita de 5luni jumate. Voi la ce varsta ati introdus iaurtul in alimentatie si de care ? Doctora nu ma lasa sa ii dau pana la 7 luni.


Eu iti pot da o reteta care poate fi administrata dupa varsta de 7 luni:

Supa de zarzavat[i]

ingrediente: 1 litru si jumatate de apa,o ceputa,2-3 morcovi,1-3cartofi,1 dovlecel,1 ardei gras dulca,2 rosii,1 parunjel,putina sare.
Preparare: Spalat bine,zarzavatul se taie mai mic pentru o firbere mai rapida,apoi se fierbe bine in apa, se strecoara,se adauga sare si se mai da in clocot.Mai pui apa fiarta daca scade prea mult.Poti adauga apoi 2-3 lingurite de gris care va fierbe in aceasta supa in care mesteci bine.Ce ramane dupa masa copilului poate fi consumat de surioara,fratior sau de voi parintii. Pofta...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Nov 4 2006, 03:32 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



La fel ii dadeam si eu numai ca grisul nu prea se recomanda,pt ca ingrasa fara sa dea si energie copilului.Copii care mananca gris sunt grasi,pufosi si fara nici o putere,merg greu.
Poti face mincarica de zarzavat de fiecare data cu alte ingrediente,cite 3,4 o data,ca sa nu se plictiseasca bebe de acelasi gust.Dupa 6 luni poti sa-i adaugi si carne de pui(de curte ar fi bine,pt ca cei din magazin sunt crescuti cu hormoni),si incepi cu 1/2 lingurita de carne in piure si dublezi cantitate peste 1 sapt.Vezi si tu cum tolereaza!
Cu iaurtul e alta treaba.Nu-i da Danone pt ca are conservanti si alte ingrediente nenaturale.Ii poti face iaurt in casa.
Dar pt inceput cele mai bune sunt albiturile+morcovul,marul fiert sau crud simplu.Biscuitii am citit ca nu-s buni de pus in mar pt. ca contin sodiu si e toxic pt cei mici.
Succes!


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
teodora
postare Nov 4 2006, 05:12 PM
Postare #6


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 52
Inscris la: 24-October 06
Membru nr.: 262



QUOTE(cerasela72 @ Nov 3 2006, 01:52 PM) *
Buna! Am o fetita de 5luni jumate. Voi la ce varsta ati introdus iaurtul in alimentatie si de care ? Doctora nu ma lasa sa ii dau pana la 7 luni.

Parerea mea este ca doctorita are dreptate,produsele din lapte se dau cat mai tarziu,pot produce alergii,la baietelul meu i-am dat iaurt dupa 1 an,iar laptele praf pana la 1an si 6 luni,doctorul mi-a recomandat aceasta,numai ca este costisitor.La sapte luni i-au aparut niste bubite,si m-am sperit ca o sa faca neurodermita.Nu este de glumit cu aceasta,nu se vindeca niciodata,iar aici in germania sunt foarte multi copii bolnavi,dar si adulti cu asa ceva.Laptele,oul si pestele dupa un an,nu au nimic de pierdut,au timp o viata intreaga.Mai ales ca acum si in tara incep sa se gaseasca cat mai putine lucruri naturale.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miha robi
postare Sep 17 2007, 12:19 PM
Postare #7


Top Member
****

Grup: Members
Postari: 803
Inscris la: 14-September 07
Din: departe tare
Membru nr.: 6,604



QUOTE(cerasela72 @ Nov 3 2006, 03:22 AM) *
Buna! Am o fetita de 5luni jumate. Voi la ce varsta ati introdus iaurtul in alimentatie si de care ? Doctora nu ma lasa sa ii dau pana la 7 luni.

eu iam introdus iaurtul danone ptr bebe cu fructe pe la sase luni si jumatate tu daca vrei sa ii dai iaurtel la fetita ta incearca putin cate putin ptr ca nu se stie daca e alergica sau nu ,incearca cu un varf de lingurita si daca ziua http://www.utilecopii.ro/forum/style_image...icons/icon4.gif
http://www.utilecopii.ro/forum/style_image...n4.gifurmatoare nu ii iese nimic pe piele sau nu stranuta tot timpul ii mai poti da putin succes


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Oct 1 2007, 11:58 PM
Postare #8


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



QUOTE(simina @ Nov 4 2006, 04:32 PM) *
La fel ii dadeam si eu numai ca grisul nu prea se recomanda,pt ca ingrasa fara sa dea si energie copilului.Copii care mananca gris sunt grasi,pufosi si fara nici o putere,merg greu.
Poti face mincarica de zarzavat de fiecare data cu alte ingrediente,cite 3,4 o data,ca sa nu se plictiseasca bebe de acelasi gust.Dupa 6 luni poti sa-i adaugi si carne de pui(de curte ar fi bine,pt ca cei din magazin sunt crescuti cu hormoni),si incepi cu 1/2 lingurita de carne in piure si dublezi cantitate peste 1 sapt.Vezi si tu cum tolereaza!
Cu iaurtul e alta treaba.Nu-i da Danone pt ca are conservanti si alte ingrediente nenaturale.Ii poti face iaurt in casa.
Dar pt inceput cele mai bune sunt albiturile+morcovul,marul fiert sau crud simplu.Biscuitii am citit ca nu-s buni de pus in mar pt. ca contin sodiu si e toxic pt cei mici.
Succes!

simina spune-mi un pic numai in mar nu-s buni biscuitzii pt k noua ne-a recomandat medicul biscuitzii! cica contzin fier si copilul nu are de unde sa-l ia decat din biscuitzi la varsta lui!!! te intreb pt k sincer nu prea am incredere in doctoritza noasta mereu sad.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Oct 2 2007, 12:04 AM
Postare #9


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



QUOTE(teodora @ Nov 4 2006, 06:12 PM) *
Parerea mea este ca doctorita are dreptate,produsele din lapte se dau cat mai tarziu,pot produce alergii,la baietelul meu i-am dat iaurt dupa 1 an,iar laptele praf pana la 1an si 6 luni,doctorul mi-a recomandat aceasta,numai ca este costisitor.La sapte luni i-au aparut niste bubite,si m-am sperit ca o sa faca neurodermita.Nu este de glumit cu aceasta,nu se vindeca niciodata,iar aici in germania sunt foarte multi copii bolnavi,dar si adulti cu asa ceva.Laptele,oul si pestele dupa un an,nu au nimic de pierdut,au timp o viata intreaga.Mai ales ca acum si in tara incep sa se gaseasca cat mai putine lucruri naturale.

sad.gif vezi? nici nu mai sti ce sa crezi sad.gif doctoritza noastra ne-a spus sa renuntzam la milumil pt lapicul de vaca sad.gif la inceput jumate-jumate cu milumil,apoi trei sferturi lapte de vaca si doar un sfert milumil si apoi gata cu laptele praf!!! cica il unfla sad.gif voi ce zicetzi? copilul meu are 5 luni si are aproape 9 kg dar sincer va spun k nu gras sau umflat sad.gif sa-l bag la cura cum ne-a zis?????????
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Oct 2 2007, 01:34 AM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(Dana81 @ Oct 2 2007, 01:04 AM) *
sad.gif vezi? nici nu mai sti ce sa crezi sad.gif doctoritza noastra ne-a spus sa renuntzam la milumil pt lapicul de vaca sad.gif la inceput jumate-jumate cu milumil,apoi trei sferturi lapte de vaca si doar un sfert milumil si apoi gata cu laptele praf!!! cica il unfla sad.gif voi ce zicetzi? copilul meu are 5 luni si are aproape 9 kg dar sincer va spun k nu gras sau umflat sad.gif sa-l bag la cura cum ne-a zis?????????

sad.gif este prea devreme ptr lapte de vaca... Denissa a facut alergie la milumil de mica asa ca am schimbat cu Bebelac care este si mult mai ieftin ...trecerea am facut-o treptat ...si nu are probleme de la el... si nici probleme de greutate ... este totusi cam slabuta desi doctora a zis ca este bine ...ca la 1 an trebuie sa aiba greutatea de la nastere de 3 ori adica 9 kg... cam atat cred ca are ea acum nu stiu exact vedem saptamana asta cand mergem la control ... dar mai bine iti recomanda alt lapte praf decat lapte de vaca...este drept ca milumil este destul de gras in comparatie cu bebelac ...nu stiu ce sa iti zic ... sad.gif hug.gif hug.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 05:03 PM