Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Lipsa Poftei De Mancare La Copii
adina_apostu
postare Feb 4 2009, 08:12 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 203
Inscris la: 1-January 09
Din: buzau
Membru nr.: 61,656



Buna la toata lumea, am o fetita de 4 ani si 2 luni, Andreea si sunt insarcinata pe final cu a doua fetita. de ceva timp avem o problema cu care ne chinuim foarte mult: lipsa poftei de mancare. Pur si simplu ii dau in gura. La camin e instare sa stea si p z intreaga (pana la 4 cand o iau) fara sa manace nimic. Ne-a dat doctorul si sirop cu multivitamine si tot degeaba. Cand era bebelus manca de zicea mama mea ca am sa o fac obeza, iar acum e pai. Analizele sunt bune. Este si vanata la ochi. Noroc ca bea lapte foarte bine si dimineata si seara circa 300 - 400 ml pe zi. Va rog mult daca aveti ceva remedii. Va multumesc.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
erikblo
postare Feb 4 2009, 08:49 PM
Postare #2


Junior
*

Grup: Members
Postari: 17
Inscris la: 21-February 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 15,602



Buna ,parerea mea este ca ar fi bine sa ii faci cateva analize uzuale,sa nu aiba anemie ceva...si coproparazitologicul ar fi bine sa il faceti,s-ar putea sa aiba viermisori intestinali.Din cate stiu cearcanele,lipsa poftei de mancare,faptul ca cere lapte sunt cateva semne ale unei parazitoze intestinale.
Multa sanatate fetitei si nastere usoara floare2.gif

Aceasta postare a fost editata de erikblo: Feb 4 2009, 08:50 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adina_apostu
postare Feb 7 2009, 10:46 PM
Postare #3


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 203
Inscris la: 1-January 09
Din: buzau
Membru nr.: 61,656



Am facut si analizele, in speciale cele de copro ca cica exista nesansa sa nu iasa din prima si tot degeaba nu avem nici un viermisor. Mancam foarte bine cam o zi la 4-5. D-na docvtor ne spune sa o lasam in pace, are greutatea normala dar cand o vad ca nu manaca mi se rupe sufletul. Vedem ce facem in continuare. Multumesc oricum pentru sfaturi.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Feb 7 2009, 10:49 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563




Cat de enervante sunt mamicile astea! Toata ziua vor ca bebeii lor sa manance! Dar voi, parintii, mancati toata ziua?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Feb 8 2009, 12:01 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



Nici Andreiul meu de 3 ani nu mai vrea sa manace cam de 1 an si jumate. El, care era un falcos si un mancacios, acum cu maaaare greutate mananca cum consider eu ca ar trebui sa manane. Am mers la pediatru de nenumarate ori care pana la urma mi-a zis ca problema nu este la copil ci la mine, si ca n-a vazut copil mort de foame cu mancarea in casa. E adevarat ca atunci cand ii e foame cere, dar nu mai mananca cum manca inainte. Si am vazut ca asta este ceva specific varstei, nu este numai el, mai toate mamicile se plang, asa ca s=ar putea sa fie ceva temporar, iar noi prin insistente si agitatie sa lungim perioada. Daca toate analizele sunt bune, poate pur si simplu are are tot ce ii trebuie. E la latitudinea fiecarei mame.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Feb 8 2009, 04:53 AM
Postare #6


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



eu cred ca daca copiii nostri ar manca atat cat am vrea noi, ar deveni obezi blush.gif Si pe mine ma oftica atunci cand fiica-mea imi zice "niuu" si stramba din botic, in schimb cand ma uit la ea sunt foarte multumita de cum arata. Si nici nu cred ca mi-ar placea as ies cu ea afara si sa ma intrebe mamicile "vai, dar de ce nu face aia...are patru ani, nu? unsure.gif "
Deci: e mai desteapta decat mine tongue.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Feb 8 2009, 04:55 AM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Feb 8 2009, 07:26 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Vai cat sunteti de duse cu pluta....! Voi nu ati invatat ca nu trebuie sa comparati copii? Unul mananca mai mult, altul mai putin, unul scrie si citeste mai devreme, altul ceva mai tarziu? Care este "defect" si care nu? Fiecare are ritmul lui si va spun din proprie experienta, ca daca ii fortati sa manance, nu numai ca vor refuza alimentele, dar vor sti ca asta va enerveaza si atunci va vor santaja


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Feb 8 2009, 07:31 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



QUOTE(VALERIA OANA @ Feb 8 2009, 07:26 PM) *
Vai cat sunteti de duse cu pluta....! Voi nu ati invatat ca nu trebuie sa comparati copii? Unul mananca mai mult, altul mai putin, unul scrie si citeste mai devreme, altul ceva mai tarziu? Care este "defect" si care nu? Fiecare are ritmul lui si va spun din proprie experienta, ca daca ii fortati sa manance, nu numai ca vor refuza alimentele, dar vor sti ca asta va enerveaza si atunci va vor santaja

foarte adevarat.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Feb 8 2009, 08:24 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Daca un copil refuza mancarea aparent fara motiv, inseamna ca vrea ceva de la voi


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Feb 8 2009, 09:11 PM
Postare #10


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



A mea manca tare putin cand era mai mica, dar nu mi-am facut niciodata probleme...pediatra zica ca se satura cu putin....pt ea cateva lingurite de mancare erau de-ajuns.
Acum la 5 ani e mai bine, dar tot are momente cand nu are pofta de mancare.
Dar si noi adultii cateodata am fi in stare sa mancam si farfuriile si alteori mancam putin.

Se mai poate intampla ca in acel moment copilului mic nu-i place ce-am gatit....poate nu-i pe gustul lui.

Am notat asta ca uneori acasa la mine manca putin in schimb la vreo matusa manca mai mult si era acelasi tip de mancare.....dar poate nu facuta chiar in acelasi mod.....niciodata 2 mancaruri nu vor fi la fel la gust.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 24th April 2024 - 04:55 AM