Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Viermisorii...cum Arata? Cum Elimina?
loredanaghera
postare Feb 11 2008, 09:06 PM
Postare #31


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 456
Inscris la: 2-May 07
Membru nr.: 3,516



nu am mai intrat sa va spun care a fost rezultatul, nu a avut viermisori i-am facut toate analizele, a avut un simplu virus, sau poate de la dinti facea febra....acum e ok...multumesc de sfaturi...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lidialydya
postare Feb 18 2008, 01:41 PM
Postare #32


Junior
*

Grup: Members
Postari: 24
Inscris la: 18-February 08
Din: cluj
Membru nr.: 15,278



QUOTE(pissy18kat @ Feb 9 2008, 08:56 PM) *
fetelor stiati ca chisturile de giardia arat ca niste chisturi mici albe mucilaginoase in kk cu totul ca se vede doar la microscop si adeseori cel infectat cu giardia are si constipatie oxiurile sun cei mai raspanditi viermisori acestia provocand mancarimi ale anusului mai ales in timpul noptii cand femela isi depune ouale in jurul pielii incretite ale anusului si te mananca nasul din cauza toxinei eliminata de acestia.

anul tecut in vara la fiul meu i-am facut analize de sange si coprocultura de 3 ori,si nu a iesti nimic la rezultate,totusi mama mea a cumparat de la farmacie un produs natural pt combaterea viermisorilor,capsule din ulei de bostan si i-am dat fiul lui meu cu lingurita uleiul din capsule timp de 10 zile apoi pauza de 2 sapt si apoi am repetat in ca 0 data pt 10 zile!acum recent de 2 luni de zile fiul meu se plingea ca il ustura funduletul,si era un "miner inversunat",se scobea in nas neincetat adanc in narile nasului,,nu avea pofta de mancare prea grozava ,nu prea vrea mancare gatita,supe sau ciorbe le mannca cu greu si ea constipat din cauza asta cateodata(scaunele lui erau destul de bune nu avea diaree,sau altceva),cand este vorba de masa de seara prefera laptele ,asa ca mergea la culcare cu 100 ml lapte,apoi am observat ca 3 noptii la rand s-a trezit in jur de 12 noaptea sau la 1 -2 ore dupa somn si smiorcaia si se freca rau la nas((am inceput sa ma ingrijorez ca poate si-a bagat ceva in nas,si nu poate sa respire bine),dar mama mea a zis ca este de la viermisori ca ii rascoleste pe copii dupa ce adorm, cand iese femela noaptea sa depuna ouale la fundulet si mai ales( ca i-a zis medicul de familie) ca viermisorii prefera si sant in mediul lor in laptele baut atat de des de copii mici.eu pe fiul meu l-am tratat tot cu zentel suspensie,si a trebuit sa-i dau o singura doza de 20ml (pt copii de la 2 ani in sus si adulti)si daca este necesar sa se repete la 3 sapt inca o doza! la 3 zile dupa zentel a avut primul scaun care avea un aspect difetit decat cum face el normal,peste inca 2 zile scaunul avut urme de culoare alba destul de mari,si m-am gandit ca a eliminat ceva viermisori albi! dar acum nu mai stiu ce sa fac,fiul meu se simte mai bine ,nu se mai plange ca-l usutra funduletul,nici nu se mai trezeste noaptea sa se frece la nasuc,si "minuritul " in nas s-a mai rarit,a inceptu sa aiba pofta de mancare mai mare, si totusi ma gandeam sa -i mai dau o doza de zentel sa fiu sugura ca viermisorii au fost eliminati!dar acum am aflat citind aici ca zentelul afecteaza ficatul,desi pe prospect nu era nici un fel de detalii despre ce poate sa afecteze zentel,doar ca este contraidicat in timpul sarcini la gravide! deci, ce sa fac ce sfaturi imi dati?multumesc pt eventuale raspunsuri!ams acaut oricum si pe internet la zentel sa vad ce zice acolo!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Feb 18 2008, 01:45 PM
Postare #33


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



zentelul din cate am auzit este foarte toxic incearca cu cele de la plafar sunt foarte bune si aveti grija cu manutzele ca asa se raspandeste viermisorii autoinfestare ia de la funduletz si duce la guritza
multa sanatate lui bibi!!! tzuc.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cami27
postare Mar 14 2008, 08:54 PM
Postare #34


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 24-February 08
Din: resita
Membru nr.: 15,993




Fetita mea se vaita de ceva vreme ca o doare burtica si nici pofta de mancare nu prea are. Oare are viermisori? sad.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 03:40 AM