Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Bebe De 7 Saptamani Suge Doar 5 Minute La 3-4 Ore
ionela25ela
postare Mar 24 2008, 10:47 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 13
Inscris la: 24-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 18,577



fetelor va rog sa ma sfatuiti ce sa fac .copilul meu de 7 saptamani suge doar 5 minute apoi ori adoarme ori nu mai primeste sanul sau biberonul, in greutate a luat in 7 sapt. 850 de grame . plange dar nu f mult si eu cred ca o doare burtica pt ca da din picioruse.daca v-ati confruntat cu astfel de probleme va rog sa ma ajutati
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3 Pagini V   1 2 3 >  
Start new topic
Raspunsuri (1 - 9)
Alynna
postare Mar 25 2008, 08:28 AM
Postare #2


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



Incearca sa ii faci proba laptelui.Sa o cantaresti dupa ce mananca si sa vezi daca a crescut cateva grame spre deosebire dinaintea suptului.Si a mea facea asa pentru ca era puturoasa .De obicei bebelusii adorm la san.Dupa ce se trezeste da-i din nou sa suga si nu mai tine program de 3 ore la bebe de 7 saptamani.Da-i sa pape la 2 ore sau cand plange :daca e schimbata si plange da-i sa suga.O sa vezi ca daca ii dai sa pape dupa ce se trezeste din somn , cand eodihnita o sa pape mai bine pana se satura.Eu asa am procedat o alaptez si acum la 8 luni si am inceput iversificarea numai de la 6 luni si e sanatoasa nu am avut nici o problema cu ea.Iar pentru burtica fa ceai de coada soricelului cu o cojita de ceapa e cel mai bun pentru colici.Sa ii dai un pic dupa ce suge.Eu asa nu am simtit perioada colicilor foarte tare.Bafta si nu uita dai sa manance cand ii e foame nu la program.Am citit ca 1 ora si 30 de minute pauza la mancare la un bebe inseamna cam 3 zile de foame la adulti asa ca ..................chiar de nu o fi asa , ceva ceva tot e adevarat. jucaus.gif


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adelastefaroi
postare Mar 25 2008, 11:33 AM
Postare #3


david teodor
****

Grup: Members
Postari: 728
Inscris la: 25-September 07
Din: FALTICENI
Membru nr.: 7,123



Asa am patzi eu cu bebele meu.Eram in maternitate si stateam cate 3-4 ore cu bebe la san sa suga.Era foarte puturos adirmea cu tzitzi in gura cand il stimulam era ok papa cand nu pauza adormea la interval de 30 min se trezea plangand si iara o luam de la capat cu pusul la san.Asta pana a venit mama mea la mine si mi-a facut testul laptelui adica mulgete intr-un pahar si lasa-l de seara pana dimineata la cald daca a doua zi dimineata vezi lasata o dara de grasime(o dara galbena) pe marginea paharului inseamna ca ai laptele bun.O alta cauza mai este fiind puturos sa nu iti fi desfundat canalele mulgete tu .Mie imi tasnea doar din doua canale la ambi sani si imi intindeam tzitele singura pana ma usturau si degeaba.Doctora mea mi-a zis sa ai dau san iar in copletare lapte formula cu linguritza sau sticluta.La un bebe de 7 zile cum sa ai dau cu linguritza?Asa ca i-am dat biberonul si bebe meu a lasat tzitza in favoarea biberonului dar despre asta multumesc lui dumnezeu imi lua in greutate cate un kg pe luna nu a fost nici o data racit pana la varsta de 8 luni.Doar probleme cu constipatzia am avut pana la diversificare.A si pt colici eu am gasit un gel in farmacie mai exact la city farm flatulin se cheama care il ungeam pe burtica si il linistea foarte tare.pupici multzi tie si jucaus.gif

Aceasta postare a fost editata de adelastefaroi: Mar 25 2008, 11:40 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionela25ela
postare Mar 25 2008, 03:32 PM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members
Postari: 13
Inscris la: 24-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 18,577




va multumesc pt sfaturi.azi am mers la dr. si mi-a dat reteta cu fer hausmann ,pt nasuc pivalone iar pt burtica espumisan.in rest a spus ca e ok ,e o fetita sanatoasa .la nastere a avut 2.800kg iar acum la 7 saptamani are 3.650kg a luat putin in greutate dar ma multumesc cu atat pt ca este vioaie,rade ,da din minute si picioruse .
voi ce parere aveti de trat pe care mi la dat?????? jucaus.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alynna
postare Mar 25 2008, 05:28 PM
Postare #5


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



Nu inteleg pentru ce ti-a dat reteta?Pentru ce sunt medicamentele?
Ai controlat-oin gura sa vezi daca nu are ciuperca de la lapte?trebuie curatati zilnic cu comprese sterile inmuiate cu glicerina.


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adelastefaroi
postare Mar 25 2008, 08:44 PM
Postare #6


david teodor
****

Grup: Members
Postari: 728
Inscris la: 25-September 07
Din: FALTICENI
Membru nr.: 7,123



ai grija cu pivalonele ca este antibiotic.Este cumva racita?Ti-a spus cum sa ai pui?Un puf intr-o nara si un puf in cealalta nara asta numai dupa ce ia-i inmuiat mucazitatzile cu ser fizioligic si pompitza.Este byn si espumisanul da sincer la bebe meu nu a avut efect poate la fetitza ta va avea.Si fierul este bun numai sa nu te sperii de la fier va iesi altfel cu scaunul la culoare.Nu zilinic trebuie curatzata in guritza doar cand face ciupercutza pe limba ia-i de la farmacie glicerina boraxata invelesti degetul tau mic pe un tifon steril inmoi in sticlutza si stergi limbutza.La mine doar o singura data a avut ciupercutza cu toate ca il hraneam cu biberonul,Dar presupun ca nu are ciuperca o data ce doctora nu ti-a spus nimic de asa ceva.A luat binisor totusi 850 gr.Sa nu te gandesti sa o cantaresti dupa fiecare supt te-ai surmena degeaba.

Aceasta postare a fost editata de adelastefaroi: Mar 25 2008, 08:52 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alynna
postare Mar 26 2008, 08:01 AM
Postare #7


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



sa sti ca noi am facutciuperca la inceput ca nici eu nu stiam.eu o curat zilnic pentru ca ii vad limbuta incarcata si mie frica sincer sa nu o mai patesc o data ca atunci nu putea sa manance de durere.si ma gandesc ca acum cum tot baga orice in gurita glicerina boraxata e si dezinfectant.la noi a intrat in rutina curatarea limbutei si cand ma vede cu degetul bandajatdeschide singura gurita.aseara a fost tare maraita si in timpul noptii sa trezit de multe ori.oare ies dintisorii?


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionela25ela
postare Mar 26 2008, 10:05 AM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 13
Inscris la: 24-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 18,577



pe limbuta o curat mereu,ferul este pt anemie pt ca ea nu are pofta de mancare adica mananca putin [ a consultat doar nu ia facut analize pt a afla daca e vorba de anemie.......],espumisan pt burtica si pivalone pt nasuc pt ca respira cam greu cateodata si da ii curat nasucul cu ser si apoi ii pun un fas in nas de 3 ori pe zi la recomandarea medicului.
acum ii curge un ochisor....oofff ce greu e ca nu poate spune ce o supara........
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alynna
postare Mar 26 2008, 10:25 AM
Postare #9


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



Daca ii curge ochisorul punei san ca o sa ii treaca o sa vezi.De cateori o alaptezi punei.Nu mai fi asa ingrijorata ca sunt trecatoare toate.Asa eram si eu la inceput si acum ca a crescut 8 luni ma plictisesc. floare2.gif


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adelastefaroi
postare Mar 26 2008, 07:48 PM
Postare #10


david teodor
****

Grup: Members
Postari: 728
Inscris la: 25-September 07
Din: FALTICENI
Membru nr.: 7,123



QUOTE(ionela25ela @ Mar 26 2008, 12:05 PM) *
pe limbuta o curat mereu,ferul este pt anemie pt ca ea nu are pofta de mancare adica mananca putin [ a consultat doar nu ia facut analize pt a afla daca e vorba de anemie.......],espumisan pt burtica si pivalone pt nasuc pt ca respira cam greu cateodata si da ii curat nasucul cu ser si apoi ii pun un fas in nas de 3 ori pe zi la recomandarea medicului.
acum ii curge un ochisor....oofff ce greu e ca nu poate spune ce o supara........


ionela spune-mi te rog i se strange in coltul intern al ochiului(inspre nasuc)o secretie purolitica?Daca da vezi sa nu aiba canalul lacrimar infundat si sa ma scuze alyna ca mereu o comtrazic dar nu ai pune san nu este recomandat(asta doar daca are canalul lacrimar infundat)du-te cu ea la un medic oftalmolog sa fi sigura pt ca trebuie sa ai faci masaj acolo si sa iti dea niste picaturi pt ochi gen netacin.Sa nu te sperii ca nu este ceva grav.Eu stiu de la bebe meu noi am trecut prin mai greu cu ochisorul pana ce nu am ajuns la ac nu am scapat dar era mai marisor avea cam 4 luni. tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 06:14 PM