Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2542 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Martie 2009, mamici de toate varstele, proaspete mamici
iubita_tiana
postare Jun 27 2008, 11:22 AM
Postare #21


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(bebe mic @ Jun 27 2008, 12:17 PM) *
salut mamici!!
felicitari si sa fiti sanatoase si bebii sa va aduca multa fericire!!
eu nu stiu dc ma incadrez bine in acest topic pt k nu mi-am facut testul de sarcina..UM 26 mai (dc socotesc firul de sange ) sau UM 28 mai cnd a fost propriu-zis sangerarea..
fetelor, am emotii maaaari de nu le pot duce...si griji la fel...
menstruatie nu am, doar o secretie usor maronie, mai degraba o culoare gen cafea cu lapte...nu multa, doar un pic..( ieri am vazut un fir de sange, aprins... azi din nou acea pata cafenie)
nu am facut test pt k nu am curaj...tot aman sa fac...pt k nu snt pregatita pt o sarcina...nu ma trimiteti la dr, pt k si asta iese din discutie, snt f busy, sapt viit plec la atena..si chiar nu am cnd...poate dc eram in RO, (acu' snt in london) dadeam o fuga pana la medicul de fam..si pana marti, cnd tre sa plec,aflam ce si cum...
va rog dc puteti sa-mi spuneti cum e la voi, aveti aceste firisoare cafenii??
va rog sa nu ma ocoliti si sa-mi raspundeti si mie
multumesc

ce vrei tu de fapt? bebe? sau sa te sustinem? pt bebe....daca iti doresti un bebe e locul ideal pt tine printre noi, te vom sustine, ajuta, orice ai nevoie si sfaturile care sunt cele mai pretioase in asftel de clipe, fa ti test draga mea, eu mi-am facut in z28 de la um, si a fost negativ, apoi in z31 si a iesit a doua liniutza palida, apoi inca doua, si tot asa liniutza....pala, dar exista....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe mic
postare Jun 27 2008, 11:39 AM
Postare #22


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 19
Inscris la: 27-June 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 27,905



QUOTE(iubita_tiana @ Jun 27 2008, 12:22 PM) *
ce vrei tu de fapt? bebe? sau sa te sustinem? pt bebe....daca iti doresti un bebe e locul ideal pt tine printre noi, te vom sustine, ajuta, orice ai nevoie si sfaturile care sunt cele mai pretioase in asftel de clipe, fa ti test draga mea, eu mi-am facut in z28 de la um, si a fost negativ, apoi in z31 si a iesit a doua liniutza palida, apoi inca doua, si tot asa liniutza....pala, dar exista....

buna,
multumesc k mi-ai raspuns.
ce vreau? poate k nici eu nu stiu..uneori vreau bb, alteori nu vreau...cum spuneam nu ma simt pregatita pt schimabrea ce o produce o sarcina si apoi un bb.., pt sacrificii, renuntare la mine, responsabilitati si alte alea...
in final as vrea sa stiu dc la voi au existat/exista acele fire (pete e prea mult spus) cafenii..pt inceput cred k mi-ar fi de ajutor niste raspunsuri in aceasta directie...
multumesc si sarcina usoara, iubita_tiana
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raisa
postare Jun 27 2008, 12:52 PM
Postare #23


Andreea,mamica ratustei Raisa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,889
Inscris la: 1-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 4,864



iubita_tiana vreau sa iti spun ca stiu ca asa calculeaza medicii dar eu vreau sa stiu cate zile,saptamani,luni are bebeul meu de cand s-au contopit celulele de aceea calculez asa...stiu ca se pun acele2saptamani in plus...si stiu si ca deja are inimioara...dar deja e destul de mare ca sa il vad la ecograf?credeam ca o sa mai dureze...daca e asa atunci ma duc vinerea viitoare la doctor ca joi termin cu bacu si scap de un stres!am vreo 3carti cumparate despre tot ce inseamna sarcina dar daca am avut acu bacu nu am avut timp sa citesc...dupa aia o sa ma rasfat...


--------------------

[/url]

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Jun 27 2008, 01:16 PM
Postare #24


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441




QUOTE(bebe mic @ Jun 27 2008, 12:39 PM) *
buna,
multumesc k mi-ai raspuns.
ce vreau? poate k nici eu nu stiu..uneori vreau bb, alteori nu vreau...cum spuneam nu ma simt pregatita pt schimabrea ce o produce o sarcina si apoi un bb.., pt sacrificii, renuntare la mine, responsabilitati si alte alea...
in final as vrea sa stiu dc la voi au existat/exista acele fire (pete e prea mult spus) cafenii..pt inceput cred k mi-ar fi de ajutor niste raspunsuri in aceasta directie...
multumesc si sarcina usoara, iubita_tiana

eu cred ca vine menstra la tine...petele cafenii spun ca ai o infectie urinara si ele prevestesc menstra, dar.....poate sa fie o sangerare falsa care anunta implantarea embrionului in utr.....cel mai bine te ar ajuta un testulezt de sarcina......si de acolo incolo....vedem ce e de facut


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alinusch
postare Jun 27 2008, 03:24 PM
Postare #25


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 286
Inscris la: 1-June 08
Din: ramnicu valcea
Membru nr.: 25,019



Si eu cred ca nu e sarcina cel putin eu nu am sangerat deloc ,am avut doar senzatia ca imi vine ciclul si nu a venit.Mi-am facut testul la 30 de zile da la ultimul CM si au iesit 2 linii la fel de inchise la culoare si la fel de late.Dar poate sa fie si cum zice iubita tiana o implantare a oului fecundat in mucoasa uterina ca am citit ca se poate sa sangerzi putin.Cel mai bine e sa-ti faci test ca daca esti sigur iti iese pozitiv.In legatura cu cea ce implica sa ai un bb crede-ma ca eu am 31 de ani si pana acum nici nu m-am gandit ca e timpul iar in momentul in care am aflat ca sunt,chiar daca ma asteptam,tot au inceput sa-mi zboare idelie negative prin cap(ca imi va fi greu,ca mi-a frica de nastere)dar astea trec si pe urma o sa te bucuri cum nu te-ai bucurat de nimic pana acum ai sa vezi.Asa ca daca esti gravida.gif sa ai un bb sanatos ,daca nu sa ai grija de tine si sa-l faci cand esti pregatita.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
floare_albastra
postare Jun 27 2008, 08:37 PM
Postare #26


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,981
Inscris la: 28-May 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 24,671



QUOTE(alinusch @ Jun 27 2008, 02:24 PM) *
Si eu cred ca nu e sarcina cel putin eu nu am sangerat deloc ,am avut doar senzatia ca imi vine ciclul si nu a venit.Mi-am facut testul la 30 de zile da la ultimul CM si au iesit 2 linii la fel de inchise la culoare si la fel de late.Dar poate sa fie si cum zice iubita tiana o implantare a oului fecundat in mucoasa uterina ca am citit ca se poate sa sangerzi putin.Cel mai bine e sa-ti faci test ca daca esti sigur iti iese pozitiv.In legatura cu cea ce implica sa ai un bb crede-ma ca eu am 31 de ani si pana acum nici nu m-am gandit ca e timpul iar in momentul in care am aflat ca sunt,chiar daca ma asteptam,tot au inceput sa-mi zboare idelie negative prin cap(ca imi va fi greu,ca mi-a frica de nastere)dar astea trec si pe urma o sa te bucuri cum nu te-ai bucurat de nimic pana acum ai sa vezi.Asa ca daca esti gravida.gif sa ai un bb sanatos ,daca nu sa ai grija de tine si sa-l faci cand esti pregatita.



Hello,

Eu vreau sa zic ca in cazul meu nu am vazut nicio implantare..adica sangerarea aceea normala implantarii..

Sincer nu ma asteptam la sarcina asa curand cand ma gandesc ca am asteptat bebele de un an de zile...Daca va zic radeti !!! M-am trezit in noaptea aia pe la 4 si nu aveam niciun test in casa si am facut pipi intr-un borcan...dupa care dimineata la 8 la fel...la 8 si ceva deja venisem de la farmacie si m-am pus pe testare. Ambele pozitive, Barza mai pala dar Surecheck f clare. Eram cu tigara in gura si am ramas traznita.. smile.gif))

De azi am inceput acidul folic, ma simt totusi bizar, am o stare de disconfort mai jos de abdomen, picioarele imi sunt umflate nitel si cam atat...
Cand mergeti la eco gagici?

floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe mic
postare Jun 27 2008, 09:33 PM
Postare #27


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 19
Inscris la: 27-June 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 27,905



QUOTE(alinusch @ Jun 27 2008, 04:24 PM) *
Si eu cred ca nu e sarcina cel putin eu nu am sangerat deloc ,am avut doar senzatia ca imi vine ciclul si nu a venit.Mi-am facut testul la 30 de zile da la ultimul CM si au iesit 2 linii la fel de inchise la culoare si la fel de late.Dar poate sa fie si cum zice iubita tiana o implantare a oului fecundat in mucoasa uterina ca am citit ca se poate sa sangerzi putin.Cel mai bine e sa-ti faci test ca daca esti sigur iti iese pozitiv.In legatura cu cea ce implica sa ai un bb crede-ma ca eu am 31 de ani si pana acum nici nu m-am gandit ca e timpul iar in momentul in care am aflat ca sunt,chiar daca ma asteptam,tot au inceput sa-mi zboare idelie negative prin cap(ca imi va fi greu,ca mi-a frica de nastere)dar astea trec si pe urma o sa te bucuri cum nu te-ai bucurat de nimic pana acum ai sa vezi.Asa ca daca esti gravida.gif sa ai un bb sanatos ,daca nu sa ai grija de tine si sa-l faci cand esti pregatita.

dragele mele, va multumesc pt raspunsuri
da, e posibil sa fie si cum zice iubita tiana, sa fie vorba de o infectie urinara (am avut simptome specifice ..) oricum maine ma duc la farmacie si iau testul..
si eu am aproape 30 de ani, dar nu o sa fiu pregatita nici la 70 de ani..citesc/vad cum se chinuie mamele, cum se vaita de noptile nedormite, de hemoroizi, de griji, de vergeturi, de faptul k nu mai au timp nici de epilat, k arata tot timpul obosite si snt nervoase.....si ma simt si mai nepregatita...si ma apuca frica, tirstetea, depresia..
va doresc bbi sanatosi si nastere usoara si sa nu traiti cele de mai sus scrise de mine..
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alyna79
postare Jun 28 2008, 01:51 AM
Postare #28


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 13
Inscris la: 24-May 08
Membru nr.: 24,214



QUOTE(floare_albastra @ Jun 26 2008, 08:59 PM) *
Bine ai venit! Ce concentratie de acid folic iei pe zi?
Cum te simti? floare2.gif

BUNA DRAGELE MELE
VOI FI SI EU MAMICA IN IANUARIE 2009.MA PRIMITI SI PE MINE PRINTE VOI.
trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Jun 28 2008, 08:37 AM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



alina, sigur ca te primim, ne bucuram sa avem pe cineva mai mare in saptamani printre noi sa ne povesteasca totul, iar pt tine bebe mic, cand il vei simti in burtica, sincer iti vor pieri toate gandurile rele....cand il vei vedea la eco........ti se va face inima cat un purice de fericire....eu am 25 ani, o firma de condus, o cariera in ascensiune......si totusi il astept pe bebe cu bratele deschise...acuma cativa ani nu as fi crezut ca voi simti asta, dr de la primul test pozitiv de acuma 2 ani, de la prima sarcina, nu ma mai simt implinita fara mogaldeatza......asa ca ma rog sa fie bine acolo in burtica mea, am avut o noapte grea, niste dureri abdominale, un disconfort, sper sa fie totul bine, desi sunt constienta ca oricand se poate opri din evolutie.....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alinusch
postare Jun 28 2008, 02:04 PM
Postare #30


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 286
Inscris la: 1-June 08
Din: ramnicu valcea
Membru nr.: 25,019



QUOTE(iubita_tiana @ Jun 28 2008, 09:37 AM) *
alina, sigur ca te primim, ne bucuram sa avem pe cineva mai mare in saptamani printre noi sa ne povesteasca totul, iar pt tine bebe mic, cand il vei simti in burtica, sincer iti vor pieri toate gandurile rele....cand il vei vedea la eco........ti se va face inima cat un purice de fericire....eu am 25 ani, o firma de condus, o cariera in ascensiune......si totusi il astept pe bebe cu bratele deschise...acuma cativa ani nu as fi crezut ca voi simti asta, dr de la primul test pozitiv de acuma 2 ani, de la prima sarcina, nu ma mai simt implinita fara mogaldeatza......asa ca ma rog sa fie bine acolo in burtica mea, am avut o noapte grea, niste dureri abdominale, un disconfort, sper sa fie totul bine, desi sunt constienta ca oricand se poate opri din evolutie.....

Iti doresc sa nu ai probleme si sa nasti un bb sanatos si frumos.Si eu sunt foarte speriata sa nu aibe vreo problema copilulmeu pt ca atatea auzi si vezi de te ingrozesti.Poate ne ajuta dumnezeu si-o sa fie bine.Trebuie sa fie bine.Iar pt bebe mic sa stii ca te inteleg perfect si eu sunt tot asa ca si tine si stii de ce cred ca gandim asa pt ca nu am avut probleme pana acum sa pierdem sarcini si sa ne chinuim ani de zile pe la dr sa putem ramane insarcinate si din cauza asta nu stim sa apreciem din pacate ce e cel mai important in viata si anume copiii.
Sper sa ne revenim cu picioarele pe pamant si sa nu mai dramatizam atat ca nu suntem singurele care vor avea vergeturi si celulita si mai stiu eu ce...
sa ne anunti si pe noi daca intri sau nu in clubul gravida.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2542 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 07:41 PM