Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

19 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Meniu De Sarbatori (craciun ,revelion)
ella14
postare Dec 21 2007, 02:18 PM
Postare #31


Daria Miruna
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,921
Inscris la: 15-October 07
Din: Bistrita
Membru nr.: 8,103



QUOTE(VALERIA OANA @ Dec 21 2007, 12:09 PM) *
Cum se face???


RAFAELLO
150gr unt se freaca bine cu 200gr zahar praf si se adauga 200gr lapte praf si 150gr nuca de cocos.cu mainile putin umede(iti pui un vas de apa langa tine)faci bilute in care adaugi alune sau stafide,etc si le dai prin nuca de cocos
sunt foarte bune

si cele din magazin sunt foarte,foarte bune dar pretul e pe masura


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Dec 21 2007, 03:09 PM
Postare #32


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(ella14 @ Dec 21 2007, 02:18 PM) *
RAFAELLO
150gr unt se freaca bine cu 200gr zahar praf si ...

biggrin.gif Si veni si Ella cu reteta ei ca sa nu se mai ia lumea dupa reteta mea...frumos!!!!

Faceam si eu bilute dupa reteta asta...pe vremuri...adica,ce vremuri!!! rolleyes.gif
Sunt interesante si dace le dati prin putina cacao,si apoi prin cocos.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laguna.blue
postare Dec 21 2007, 03:37 PM
Postare #33


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,753
Inscris la: 25-May 07
Din: Bucuresti...acum Italia
Membru nr.: 3,922



QUOTE(simina @ Dec 21 2007, 03:09 PM) *
biggrin.gif Si veni si Ella cu reteta ei ca sa nu se mai ia lumea dupa reteta mea...frumos!!!!

Faceam si eu bilute dupa reteta asta...pe vremuri...adica,ce vremuri!!! rolleyes.gif
Sunt interesante si dace le dati prin putina cacao,si apoi prin cocos.

deci au fost si vremuri cand " nu te-aveai pe bune" cu Mos Craciun ! liwlol.gif liwlol.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Dec 21 2007, 07:16 PM
Postare #34


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186




QUOTE(laguna.blue @ Dec 21 2007, 03:37 PM) *
deci au fost si vremuri cand " nu te-aveai pe bune" cu Mos Craciun ! liwlol.gif liwlol.gif

Nu eram prea cuminte atunci tongue.gif ...intre timp m-am facut atat de cuminte incat imi aduce de toate,inclusiv Rafaello din Laponia wub.gif


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Dec 21 2007, 11:40 PM
Postare #35


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



Va scriu si eu reteta mea de Rafaelo:

250 gr.margarina
150 gr.lapte praf
250 gr.zahar pudra
50 gr.nuca de cocos
1-2 zahar vanilat
3 foi mici de napolitana macinate cu masina de carne.

Se amesteca bine,se fac bilute si in mijloc se pune alune,nuci,stafide,visine,etc.Eu am facut cu visine si sunt super.Ele fiind dulci si visina acrisoara,este o combinatie perfecta biggrin.gif
Se dau prin nuca de cocos.

POFTA BUNA!!!!!!!


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Dec 22 2007, 12:53 AM
Postare #36


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



Pentru cele care nu s-au hotarat inca,mai pun cateva retete de prajituri,cu scuzele de rigoare ca nu am reusit sa le pun mai repede.Poate va ajuta ptr.Revelion biggrin.gif

Va pun prima data poza sa vedeti si cum arata:


Foile de napolitana sunt umplute cu baton,preferata tuturor celor care treg pragul casei mamei mele.Am pus odata reteta la topicul cu retete;daca resusesc o caut si o copiez si aici.

Aici este reteta ptr cea cu blat de cacao si la mijloc crema alba,ornata cu bombonele colorate:

Igrediente:6 oua,240gr.faina,2 linguri cacao,2 esenta de rom,8 linguri de lapte,140 gr zahar si separat inca 180 gr.zahar,150gr.samburi de nuca prajita si taiata+o lingurita amoniac stins cu otet.
BLATUL:se freaca galbenusurile cu 180 gr. zahar+amoniacul stins,se adauga 2 linguri de cacao,esenta de rom,8 linguri lapte, nuca si faina.Separat se bat albusurile spuma cu 140 gr zahar si se amesteca incet cu restul compozitiei.Se coace in tava unsa bine si tapetata cu faina.Dupa ce s-a copt se lasa la racit se taie in doua si se umple.
CREMA:O cana de lapte,o cana de zahar,2 linguri mari de faina si 4 pliculete de zahar vanilinat.Se amesteca bine si se fierbe amestecind continuu sa nu faca cocoloase.Dupa racire se amesteca cu un pachet de unt sau margarina frecat bine.
GLAZURA:1 pahar apa,1 pahar zahar,2 linguri cacao si unt cit o nuca.Se pune pe foc pina da in clocot.Asa fierbinte se pune cu lingura pe prajitura.Ptr. aspect se poate presara nuca de cocos sau bombonele colorate.
La noi se numeste prajitura <<LEONTINA>> POFTA BUNA!!!!

Ptr.cea cu bombonele rotunde si glazura deschisa la culoare:

Prajitura cu Ness:

Se face un piscot din 10 oua,9 linguri de faina si 5 linguri de nuca macinata+1 varf de lingurita de bicarbonat sau jumatate lingurita praf de copt.
CREMA:
Se bate spuma 3 oua +200 gr.zahar+2 pliculete de ness si 3-4 zahar vanilat.Se bate pe aburi pana se ingroasa,se ia deoparte si se pune 200gr.nuca taiata si prajita.Dupa racire se amesteca cu 250 gr.unt sau margarina.Se taie piscotul in doua si se umple.Deasupra se poate pune putina crema(lasata deoparte cand umpleti)sau crema finetti sau orice glazura doriti.Se poate razali ciocolata sau puneti bombonele colorate sau presarati nuca de cocos.


Mai este un fel,cea presarata cu cacao.Noi ii spunem:GIRAFA biggrin.gif

Se face un piscot din 6 oua si o lingura plina de cacao.
5 albusuri se bat spuma cu 150 gr zahar,apoi se pune 150 gr nuca de cocos+o lingura de faina.
Se toarna piscotul cu cacao in tava si cu o lingurita se pun in el cocoloase de cocos,lasand putina distanta intre ele.Se coace si se rastoarna pe un platou sau placaj cu mare grija ca se rupe.E bine sa puneti placajul pe tava,intoarceti,apoi puneti peste,alt placaj si iar intoarceti,ca sa vina cu fata in sus;daca incercati sa luati in mana se rupe.
CREMA:
Cele 5 galbenusuri se freaca cu o cana de zahar,3-4 zahar vanilat,o cana de lapte si 3 linguri de faina si se fierbe pana se ingroasa.Dupa racire se amesteca cu 250 gr unt sau margarina.Se pune peste blat si se poate pune glazura sau bucatele de nuca prajita si taiata.
Dupa dorinta se mai poate face un piscot simplu din 5 oua,care se pune peste crema si apoi glazura de ciocolata.

POFTA BUNA

Aceasta postare a fost editata de AdeDia: Dec 22 2007, 12:56 AM


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Dec 22 2007, 01:41 AM
Postare #37


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



QUOTE(AdeDia @ Jun 25 2007, 07:17 PM) *
Buna fetele!!! Am promis ca va pun ceva retete de prajituri.Deci prima data poza


1.Ptr.cea care se vede jumatate roz-jumatate galben+alb:
Se face un piscot din 6 oua,6 linguri de zahar,1 praf de copt (daca este din strainatate ajunge o lingurita plina) si 3 budinci de capsuni(in loc de faina).Mod de preparare:se bat albusurile spuma tare,apoi se pun pe rand 6 linguri de zahar,pe urma galbenusurile si la urma budinca si praful de copt.Se amesteca incet cu lingura de jos in sus pana se omogenizeaza bine si se desface budinca(spuma se coloreaza roz).Se coace normal ca un piscot.Daca nu aveti budinca de capsuni se poate si zmeura sau orice budinca care este roz.
CREMA:
3 galbenusuri se amesteca cu 200 gr.zahar+3zahar vanilinat+3 linguri faina si 200ml lapte.Se fierbe pana se ingroasa.SAU
250 ml lapte+1budinca vanilie+200 gr zahar.Se fierbe pana se ingroasa(eu asa am facut)
Crema rece se amesteca cu 250gr unt sau margarina.Se pune peste blat si deasupra se pune spuma de ou sau frisca(250ml)
SFATUL MEU:
La orice piscot sau blat inainte de a pune crema luati coaja ce se face deasupra la coacere,altfel v-a veni jos cu tot cu crema.Eu o razalesc cu furculita si apoi o adun cu palma.

2.Pe un platou oval aproape de sticlele de suc sunt foi de napolitane umplute cu baton din lapte praf ffffff bun
CREMA ptr un pachet mare de foi:
90 ml apa+250gr margarina sau unt+200 gr zahar +2 zahar vanilinat,se pun pe foc si se face un sirop.Cand incepe sa fiarba se ia deoparte si se pune 250gr lapte praf amestecat cu o lingura sau 2 de cacao.Se amesteca bine-bine si asa fierbinte se intinde pe foi.Se pune cu polonicul si se intinde cu un cutit.Chiar daca au ramas cocolasele acestea se desfac cand intindeti crema cu cutitul.Puneti pe rand pe fiecare foaie in afara de ultima.Apoi puneti peste napolitane o scandura sau platou si puneti o greutate peste,ptr a se lipi bine foile.Lasati asa 1-2 ore
SUCCES si POFTA BUNA

Mai sunt foi de napolitana pe un platou in dreapta.Sunt 2 feluri si va pun retetele.

1.Se face un piscot din 8 oua in care se pune 1 cana si jumatate nuca taiata bucati.Se imparte egal pe 3 foi de napolitana.Fiecare foaie se pune pe hartie sau alufolie si se coc pe rand.
CREMA:
Se bat bine spuma 3 oua cu 200 gr zahar,2 pliculete ness si 3 zahar vanilat.Se bate pe aburi pana se ingroasa.Dupa racire se amesteca cu 200 gr unt sau margarina si se umplu foile.Se pune sa ramana in afara napolitana si sus si jos.

2.Se bate un piscot din 10 oua,10 linguri de zahar si 10 de faina,care se imparte egal pe 3 foi de napolitana asezate pe hartie sau alufolie.Peste o foaie se presara 50 gr nuca de cocos,peste alta,100 gr stafide si pe cea de-a 3-a se pune 150 gr.rahat colorat taiat bucatele si se coace.
CREMA:
250 ml lapte+1 budinca de vanilie+3 zahar vanilat +200 gr zahar,se firb pana se ingroasa,iar dupa racire se amesteca cu 200 gr.unt sau Rama.Deasupra se lasa foaia cu rahatul colorat,ptr aspect.

3.Va mai scriu o reteta pe care am primit-o astazi de la o colega,pe care intentionez sa o fac eu:
Se bat bine spuma 7 albusuri cu 400 gr zahar.Se intinde pe 3 foi de napolitana si se coace(pana se rumeneste)
CREMA:
100 gr.zahar,2-3 linguri de cacao+3 linguri de apa,se fierbe un sirop.Se lasa putin la racit,apoi se pune cate un galbenus pe rand,toate 7.Dupa ce se raceste bine se amesteca cu 300 gr unt sau Rama.
Se umplu foile si se aseaza pe ele o greutate,ca sa le uneasca bine.Se pune la rece si se taie a-2-a zi.

Pe o tava mai sunt bilute din salam de biscuiti,la care vreau sa va spun cum il fac eu,cu toate ca stiu ca majoritatea aveti reteta de salam de biscuiti.Nu scriu cantitati ptr ca in general eu fac dupa ochi.
Sfarm biscuitii(cca 1 kg) cu sucitoarea,apoi pun 1 pachet Rama,1-2 esente de rom,3-4 zahar vanilat si lapte cat cuprinde,pana se face o pasta groasa.Dupa dorinta se poate pune,nuca,stafide,rahat.Il modelez in folie de aluminiu sau in pungi de congelator,il presar cu nuca de cocos si il dau la frigider pana se intareste.Secretul este ca eu nu fierb sirop si este mult mai bun.Cine a mancat la mine asa,nu a mai facut cu sirop.Este fff bun.

Va doresc spor la munca si

POFTA BUNA!!!!!


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Dec 22 2007, 01:44 AM
Postare #38


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



Iar la mancare,am cumparat 2 gaste ptr Craciun.Pieptul il fac snitel,pulpele si aripile le fac la punga magica Knorr,iar spatele il pun in supa.

De revelion sarmale,salata de beuf,salata de paste si ceva friptura.


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 22 2007, 10:37 AM
Postare #39


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(AdeDia @ Dec 22 2007, 01:41 AM) *
Mai sunt foi de napolitana pe un platou in dreapta.Sunt 2 feluri si va pun retetele.

1.Se face un piscot din 8 oua in care se pune 1 cana si jumatate nuca taiata bucati.Se imparte egal pe 3 foi de napolitana.Fiecare foaie se pune pe hartie sau alufolie si se coc pe rand.
CREMA:
Se bat bine spuma 3 oua cu 200 gr zahar,2 pliculete ness si 3 zahar vanilat.Se bate pe aburi pana se ingroasa.Dupa racire se amesteca cu 200 gr unt sau margarina si se umplu foile.Se pune sa ramana in afara napolitana si sus si jos.

2.Se bate un piscot din 10 oua,10 linguri de zahar si 10 de faina,care se imparte egal pe 3 foi de napolitana asezate pe hartie sau alufolie.Peste o foaie se presara 50 gr nuca de cocos,peste alta,100 gr stafide si pe cea de-a 3-a se pune 150 gr.rahat colorat taiat bucatele si se coace.
CREMA:
250 ml lapte+1 budinca de vanilie+3 zahar vanilat +200 gr zahar,se firb pana se ingroasa,iar dupa racire se amesteca cu 200 gr.unt sau Rama.Deasupra se lasa foaia cu rahatul colorat,ptr aspect.

3.Va mai scriu o reteta pe care am primit-o astazi de la o colega,pe care intentionez sa o fac eu:
Se bat bine spuma 7 albusuri cu 400 gr zahar.Se intinde pe 3 foi de napolitana si se coace(pana se rumeneste)
CREMA:
100 gr.zahar,2-3 linguri de cacao+3 linguri de apa,se fierbe un sirop.Se lasa putin la racit,apoi se pune cate un galbenus pe rand,toate 7.Dupa ce se raceste bine se amesteca cu 300 gr unt sau Rama.
Se umplu foile si se aseaza pe ele o greutate,ca sa le uneasca bine.Se pune la rece si se taie a-2-a zi.

Pe o tava mai sunt bilute din salam de biscuiti,la care vreau sa va spun cum il fac eu,cu toate ca stiu ca majoritatea aveti reteta de salam de biscuiti.Nu scriu cantitati ptr ca in general eu fac dupa ochi.
Sfarm biscuitii(cca 1 kg) cu sucitoarea,apoi pun 1 pachet Rama,1-2 esente de rom,3-4 zahar vanilat si lapte cat cuprinde,pana se face o pasta groasa.Dupa dorinta se poate pune,nuca,stafide,rahat.Il modelez in folie de aluminiu sau in pungi de congelator,il presar cu nuca de cocos si il dau la frigider pana se intareste.Secretul este ca eu nu fierb sirop si este mult mai bun.Cine a mancat la mine asa,nu a mai facut cu sirop.Este fff bun.

Va doresc spor la munca si

POFTA BUNA!!!!!



Multumesc Ade...si eu faceam salamul de biscuiti cu siropul, pe foc...acum voi face cum ai scris, pare mai usor tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Dec 22 2007, 12:58 PM
Postare #40


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



La salamul de biscuiti am gresit o cantitate doh.gif La 1 kg de biscuiti trebuie 2 Rama.Imi cer scuze,dar avand in vedere ora la care am scris,e de inteles biggrin.gif
Va pup tzuc.gif si va doresc spor la treaba hug.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

19 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 03:14 PM