Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Obtinerea Pasaportului Pt Minori - Acte Necesare, Am nevoie de informatii
andaro
postare Jan 11 2010, 10:08 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



M-am uitat peste aceasta sectiune insa n am gasit nici un topic in care s-a discutat despre actele necesare obtinerii pasaportului pt minori ( mai exact - copilasi mici ).

Cu aceasta ocazie, rog mamele care au obtinut recent pasaport copilasilor lor sa-mi comunice actele necesare pt dosarul respectiv si modul cum ar fi mai bine sa procedez: pasaport individual pe micut sau copilasul sa fie trecut in pasaportul parintelui .... unsure.gif

Daca tot as merge la Pasapoarte, as merge pregatita...si n-as face atatea drumuri pana acolo... rolleyes.gif

Orice informatie este bine-venita... oFloare.gif


Aceasta postare a fost editata de andaro: Jan 11 2010, 10:09 PM


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3 Pagini V   1 2 3 >  
Start new topic
Raspunsuri (1 - 9)
andaro
postare Jan 11 2010, 10:13 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Aaaa...inca ceva....scaunul de masina este obligatoriu daca iesi din tara ( chiar si-n tara vecina)...asta ca sa nu ne trezim cu surprize?

Sara de mica n-a vrut in el ci doar la mine in brate...asa ca l-am scos din uz...


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare Jan 11 2010, 10:33 PM
Postare #3


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



pe site la politie treb sa gasesti informatii sau pe pasapoarte.ro
iar scaunul e obligatoriu


Pentru eliberarea unui pasaport individual unui minor cu varsta pana la 14 ani, sunt necesare urmatoarele acte:

cererea tip si anexa (cartonas);
certificatul de nastere, in original si copie ;
actele de identitate ale parintilor sau ale reprezentantului legal in original si copie;
consimtamantul ambilor parinti sau al reprezentantului legal, autentificat la notariat, sau dat in fata lucratorului de pasapoarte;
documente justificative din care sa rezulte motivarea solicitarii;
hotararea judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, in original si copie;
chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea taxelor de emitere a pasaportului, respectiv taxa consulara (32 RON) si taxa reprezentand costul pasaportului (64,2 RON);
pasaportul anterior, dupa caz;

In cazul includerii ulterioare a minorilor in pasaport se vor prezenta si chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea aferente includerii (3 RON ? taxa includere, pe numele copilului, 3 RON ? taxa inregistrare cerere, pe numele parintelui);


Aceasta postare a fost editata de natsandrea: Jan 11 2010, 10:36 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 11 2010, 10:51 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214




astea le-am citit si eu...

insa m-am gandit ca poate sunt mamici care au trecut prin situatia mea...si mi pot da niste informatii "proaspete "...

cu scaunul de masina, e nasol...atunci nu cred ca ma voi descurca cu Sara... sad.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aly80r
postare Jan 11 2010, 11:26 PM
Postare #5


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,374
Inscris la: 29-May 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 92,473



I-am facut noi Erikai anul trecut, cand am fost in Bulgaria. Am avut toate actele pe care le-a enumerat natsandrea. Poza i-o vor face acolo si ii vor elibera pasaport individual. Din cate stiu eu nu se mai trec minorii in pasapoartele parintilor, ci li se elibereaza unul individual.

Nici Erika nu sta in scaun (desi as fi fost mult mai linistita daca ar fi stat; e mult mai sigur decat tinutl in brate), asa ca nu l-am mai luat cu noi. Ce-i drept am avut norocul sa nu fim opriti deloc. E bine sa-l ai in masina, pt orice eventualitate.


--------------------
FLUTURAS IUBIT, SA NU UITI NICIODATA CA MAMI ESTE CU UN PAS IN URMA TA. TREBUIE DOAR SA INTORCI PRIVIREA SI SA INTINZI MANUTA SI MAMI TE VA AJUTA IN ORICE CLIPA.

VA ASTEPT CU DRAG AICI http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=193

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 11 2010, 11:45 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Asa deci...

Noi vrem sa fugim, toti 3, pana in Ungaria...insa intre granite sunt vamesii care ne verifica buletinele/pasapoartele...si din cauza scaunului lipsa ori ca nu sade copilul in el - ma gandesc sa nu ne intoarca din drum...

Iti dau la ghiseu cerere tip? E obigatoriu sa fie ambii parinti, nu? Atunci nu stiu cum va face sotul meu, sa fie si el prezent cand vom depune actele... offfffff...


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aly80r
postare Jan 12 2010, 12:16 AM
Postare #7


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,374
Inscris la: 29-May 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 92,473



Da, mergi la ghiseu si ceri sa ti se dea cererea. Si da, e musai sa fie amandoi parintii prezenti.

La unguri e mai nasol. Sunt un pic mai "spurcati" politistii lor. Noi am fost si in Ungaria, insa nu o aveam pe Eri, asa ca iti spun din experienta.

Cel mai bine e sa ai scaunul la tine. Macar la granita sau daca vedeti politie pe drum, cateva minute o faci tu sa stea in el. Succes!!!


--------------------
FLUTURAS IUBIT, SA NU UITI NICIODATA CA MAMI ESTE CU UN PAS IN URMA TA. TREBUIE DOAR SA INTORCI PRIVIREA SI SA INTINZI MANUTA SI MAMI TE VA AJUTA IN ORICE CLIPA.

VA ASTEPT CU DRAG AICI http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=193

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 12 2010, 10:25 AM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Multumesc dragele mele pt informatii...acuma trebuie sa gasim o zi mai lejera pt toti si sa incepem demersurile...sa speram ca nu ne vor purta pe drumuri...

Pupam pe Andra si Erika....Numai bine!

P.S. mai nou, in cat timp e gata pasaportul? Eu l-am facut pe al meu cu multi ani in urma si m-am gandit ca poate de atunci s-au cam schimbat lucrurile.... doh.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 12 2010, 12:36 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(andaro @ Jan 12 2010, 12:08 AM) *
M-am uitat peste aceasta sectiune insa n am gasit nici un topic in care s-a discutat despre actele necesare obtinerii pasaportului pt minori ( mai exact - copilasi mici ).

Cu aceasta ocazie, rog mamele care au obtinut recent pasaport copilasilor lor sa-mi comunice actele necesare pt dosarul respectiv si modul cum ar fi mai bine sa procedez: pasaport individual pe micut sau copilasul sa fie trecut in pasaportul parintelui .... unsure.gif

Daca tot as merge la Pasapoarte, as merge pregatita...si n-as face atatea drumuri pana acolo... rolleyes.gif

Orice informatie este bine-venita... oFloare.gif

Noi i-am facut fetitei pasaport asta vara, nu avea decat 2 luni si nu ne-a intrebat nimeni de ce vrem sa-i facem pasaport. Am fost si eu sisotul si ne-au dat de completat niste formulare si am avut la noi buletinele si certificvatul fetitei in original si copii. Dupa ce am completat formularele, i-au facut poza si asta a fost. Dupa 10 zile, daca-mi amintesc bine, l-am ridicat. Bineinteles ca am platit si taxa aferenta eliberarii unui pasaport, care este aceeasi ca pentru un pasaport pentru adult. Nu stiu acum, de cand cu pasapoartele biometrice, daca mai cer si alte acte in plus.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 12 2010, 02:17 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Si noi am dori sa optam pt cel simplu...si ar fi bine daca ar fi si la noi asa usor...sa nu stam la coada si alte cate...

In cazul micutilor, pt cati ani e valabil pasaportul? Chiar nu se poate sa-l treci pe bb in pasaportul tau ci trebuie sa-i faci separat?

Pupici Elenei...


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 01:13 PM