Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rho-gam, Mamici cu rh-ul negativ
mialio
postare Mar 22 2009, 08:40 PM
Postare #1


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 97
Inscris la: 8-January 09
Din: Targoviste
Membru nr.: 63,379



oFloare1.gif -Buna, mamici cu rh-ul negativ!Sunt posesoarea unei burtici de 7 luni, si viitoare mama de fetita.Am rh-ul negativ, si taticul pozitiv.Saptamana trecuta , cand am implinit 28 de saptamani, dna mea dr.mi-a facut vaccinul rho-GAM.L-am procurat mai greu, prin amabilitatea unui domn farmacist deosebit, am dat 540 lei pe el.Ce stiti despre acest vaccin?Cine l-a mai facut?Stiu ca ma trebuie sa fac o doza la 72 de ore de la nastere!Nu prea am gasit multe pe internet despre ele.Dna.mea doctor m-a informat, dar vreau sa aud si parerile mamicilor care l-au mai facut.Bebica mea e bine, ma rog la bunul Dumnezeu sa fie bine in continuare!La fel va doresc si voua!Dna doctor a spus ca o sa facem cezariana ca asa ...e indicat!Ma cam sperie gandul, dar...cu credinta trecem peste toata!Astept parerile voastre! spalvase.gif
Va pupa Ali si bebica bb.gif !Aveti grija de voi!Si sa va ajute Dumnezeu!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonabireescu
postare Mar 22 2009, 10:05 PM
Postare #2


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,588
Inscris la: 11-January 09
Din: Timisoara
Membru nr.: 64,134



QUOTE(mialio @ Mar 22 2009, 10:40 PM) *
oFloare1.gif -Buna, mamici cu rh-ul negativ!Sunt posesoarea unei burtici de 7 luni, si viitoare mama de fetita.Am rh-ul negativ, si taticul pozitiv.Saptamana trecuta , cand am implinit 28 de saptamani, dna mea dr.mi-a facut vaccinul rho-GAM.L-am procurat mai greu, prin amabilitatea unui domn farmacist deosebit, am dat 540 lei pe el.Ce stiti despre acest vaccin?Cine l-a mai facut?Stiu ca ma trebuie sa fac o doza la 72 de ore de la nastere!Nu prea am gasit multe pe internet despre ele.Dna.mea doctor m-a informat, dar vreau sa aud si parerile mamicilor care l-au mai facut.Bebica mea e bine, ma rog la bunul Dumnezeu sa fie bine in continuare!La fel va doresc si voua!Dna doctor a spus ca o sa facem cezariana ca asa ...e indicat!Ma cam sperie gandul, dar...cu credinta trecem peste toata!Astept parerile voastre! spalvase.gif
Va pupa Ali si bebica bb.gif !Aveti grija de voi!Si sa va ajute Dumnezeu!


Buna mialio

Si eu sunt o mamica cu rh pozitiv. Eu am facut acel vaccin anul trecut cand am pierdut o sarcina la 10 saptamani. L-am facut imediat dupa ce am pierdut sarcina. Momentan am 27 saptamani si urmeaza sa imi fac analiza pentru depistarea anticorpilor saptamana asta. Am mai facut analiza la inceput si nu aveam anticorpi. Sper sa nu fi dezvoltat nici acum. Vaccinarea in saptamana 28 se practica mult dincolo si ma bucur sa aud ca si aici. Eu am intrebat doctorul daca ma va vaccina la 28 saptamani si a zis ca nu ar trebui daca am primit acel vaccin anul trecut. Voi mai face analiza si la 36 saptamani si voi fi vaccinata imediat dupa nastere. Nu stiu sa iti dau explicatii medicale dar stiu ca este bine ca ai facut vaccinul. Mie inca nu mi s-a spus de cezariana....dar stiu ca se practica in cazul mamicilor cu rh negativ, mai ales daca au rh negativ. Eu cunosc si cazuri in care mama a nascut natural cu rh negativ, fiind la prima sarcina. Iti doresc numai bine, sarcina ushoara in continuare si un bebe sanatos. Si eu sunt putin speriata dar in afara sa ma rog la DD si sa urmez ce spun doctorii, nu am ce sa fac. Cred ca tu eshti mamica de iunie....poate vii pe topicul mamicilor de iunie.....o sa te simti bine acolo cu noi.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raisa
postare Mar 22 2009, 11:48 PM
Postare #3


Andreea,mamica ratustei Raisa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,889
Inscris la: 1-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 4,864



QUOTE(mialio @ Mar 22 2009, 08:40 PM) *
oFloare1.gif -Buna, mamici cu rh-ul negativ!Sunt posesoarea unei burtici de 7 luni, si viitoare mama de fetita.Am rh-ul negativ, si taticul pozitiv.Saptamana trecuta , cand am implinit 28 de saptamani, dna mea dr.mi-a facut vaccinul rho-GAM.L-am procurat mai greu, prin amabilitatea unui domn farmacist deosebit, am dat 540 lei pe el.Ce stiti despre acest vaccin?Cine l-a mai facut?Stiu ca ma trebuie sa fac o doza la 72 de ore de la nastere!Nu prea am gasit multe pe internet despre ele.Dna.mea doctor m-a informat, dar vreau sa aud si parerile mamicilor care l-au mai facut.Bebica mea e bine, ma rog la bunul Dumnezeu sa fie bine in continuare!La fel va doresc si voua!Dna doctor a spus ca o sa facem cezariana ca asa ...e indicat!Ma cam sperie gandul, dar...cu credinta trecem peste toata!Astept parerile voastre! spalvase.gif
Va pupa Ali si bebica bb.gif !Aveti grija de voi!Si sa va ajute Dumnezeu!

Si eu am Rh negativ si taticu RH pozitiv si cand am nascut mi-a facut vaccinu in primele 72 de ore deoarece bebita avea Rh pozitiv!daca bebele va avea Rh negativ nu trebuie sa iti faca vaccinu!eu am intrebat doctorita cand eram insarcinata daca trebuie sa fac vaccinu la 28saptamani dar mi-a zis ca nu!Sper sa fie totul in regula si sa pot face si al 2lea bebe peste 3-4ani si sa nu il afecteze pe bebe anticorpii pray.gif !


--------------------

[/url]

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonabireescu
postare Mar 23 2009, 10:16 AM
Postare #4


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,588
Inscris la: 11-January 09
Din: Timisoara
Membru nr.: 64,134




QUOTE(raisa @ Mar 23 2009, 01:48 AM) *
Si eu am Rh negativ si taticu RH pozitiv si cand am nascut mi-a facut vaccinu in primele 72 de ore deoarece bebita avea Rh pozitiv!daca bebele va avea Rh negativ nu trebuie sa iti faca vaccinu!eu am intrebat doctorita cand eram insarcinata daca trebuie sa fac vaccinu la 28saptamani dar mi-a zis ca nu!Sper sa fie totul in regula si sa pot face si al 2lea bebe peste 3-4ani si sa nu il afecteze pe bebe anticorpii pray.gif !


Raisa draga eu ti-am mai urmarit postarile. Nu am stiut ca ai rh negativ. Ma bucur tare mult ca tu si bebelina ta sunteti ok. Si mie mi-a spus doctorul ca nu e necesar vaccinul la 28 de saptamani. O sa vad acum la analize ce iese si o sa il mai intreb o data. Ai fost doar tu vaccinata sau si bebe? Daca retin bine tu ai facut cezariana.....vroiam sa te intreb daca ai facut cezariana datorita faptului ca ai rh negativ sau din alt motiv? La analizele de rh ai avut anticorpi dezvoltati sau a iesit negativa analiza? Scuze de multitudinea de intrebari....dar shtii cum sunt mamicile in devenire. Bebelina ta e o scumpica.....multi pupici.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adytza_mar
postare Mar 23 2009, 11:39 AM
Postare #5


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 99
Inscris la: 9-February 09
Din: sibiu
Membru nr.: 70,850



buna dragi mamici! si eu am rh negativ, iar sotul pozitiv. vreau sa va spun ca sarcina a decurs normal, am facut periodic analizele pt anticorpii antirh, care din fericire nu s-au format. vreau sa va mai spun ca nu am facut acel vaccin la 28 sapt, deoarece dr de fam si nici ginecologul au considerat ca nu e necesar. intr-adevar dupa ce am nascut (am nascut natural, nu a fost nevoie de cezariana), in primele 72 de ore am fost doar eu vaccinata, nu si bubulina mea(ea are rh pozitiv). asa ca mamici nu va speriati, fiti optimiste ca totul va fi bine. va pupam si sa auzim numai de ine


--------------------


;
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ari05
postare Mar 23 2009, 11:57 AM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,251
Inscris la: 18-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,246



si eu am RH negativ, sotul pozitiv, am nascut prin cezariana (BB a fost mare, plus miopie corectata prin operatie cu laser) , dar nu mi s-a facut absolut nici un vaccin dupa nastere ... Darius are si el grupa mea de sange si RH neg... notworthy.gif asa ca la urmatoarea sarcina nu vor fi probleme, mi-a spus dr, va fi considerata ca prima, din cauza ca Dari a luat Rh-ul meu si nu au aparut anticorpi... sper sa fie ok si cu a doua sarcina , cand va fi sa fie...


--------------------
Voturile pt micutul Artur, se transforma in roni, pentru Vladut!!!Multumim din suflet echipei Utile Copii pentru sprijin si pentru ca s-a alaturat campaniei noastre!!Se poate vota in fiecare ora, un vot=1 ron; e nevoie de cateva secunde sa va inregistrati.Va multumim!!!
http://www.utilecopii.ro/concurs/zambet-de-copil/poza/93/










  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tania_25
postare Mar 23 2009, 12:01 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,714
Inscris la: 31-October 08
Din: .......
Membru nr.: 45,899



Si eu am Rh negativ...am auzit de la mai multe femei ca la prima sarcina nu sunt probleme dar la a doua e mai greu sa tii sarcina....... oFloare1.gif


--------------------


O viata plina de dragoste incepe cu Dumnezeu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ari05
postare Mar 23 2009, 12:35 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,251
Inscris la: 18-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,246



QUOTE(Tania_25 @ Mar 23 2009, 12:01 PM) *
Si eu am Rh negativ...am auzit de la mai multe femei ca la prima sarcina nu sunt probleme dar la a doua e mai greu sa tii sarcina....... oFloare1.gif

nu cred... oFloare1.gif depinde in primul rand de ce Rh are primul bebe ... si chiar daca are Rh pozitiv, se face acel vaccin dupa nastere , ca sa nu fie probl la al doilea...


--------------------
Voturile pt micutul Artur, se transforma in roni, pentru Vladut!!!Multumim din suflet echipei Utile Copii pentru sprijin si pentru ca s-a alaturat campaniei noastre!!Se poate vota in fiecare ora, un vot=1 ron; e nevoie de cateva secunde sa va inregistrati.Va multumim!!!
http://www.utilecopii.ro/concurs/zambet-de-copil/poza/93/










  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raisa
postare Mar 23 2009, 03:26 PM
Postare #9


Andreea,mamica ratustei Raisa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,889
Inscris la: 1-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 4,864



QUOTE(simonabireescu @ Mar 23 2009, 10:16 AM) *
Raisa draga eu ti-am mai urmarit postarile. Nu am stiut ca ai rh negativ. Ma bucur tare mult ca tu si bebelina ta sunteti ok. Si mie mi-a spus doctorul ca nu e necesar vaccinul la 28 de saptamani. O sa vad acum la analize ce iese si o sa il mai intreb o data. Ai fost doar tu vaccinata sau si bebe? Daca retin bine tu ai facut cezariana.....vroiam sa te intreb daca ai facut cezariana datorita faptului ca ai rh negativ sau din alt motiv? La analizele de rh ai avut anticorpi dezvoltati sau a iesit negativa analiza? Scuze de multitudinea de intrebari....dar shtii cum sunt mamicile in devenire. Bebelina ta e o scumpica.....multi pupici.

Cezariana am facut pentru ca era pelviana sarcina adica nu era intoarsa bebelina...nu cred ca are treaba daca ai rh negativ,pentru ca eu vorbisem cu ginecoloaga si daca se intorcea raisa nasteam normal deci nu are legatura cu rh negativ!la dozarea de anticorpi au iesit intotdeauna absenti!am fost vaccinata doar eu...bebele nu are de ce sa fie vaccinat,ca ea nu a fost deloc afectata de faptu ca am rh negativ fiind prima sarcina si anticorpii find absenti...vaccinu l-am facut ca sa nu am probleme la a2a sarcina!te pupam si ai grija de burtica tzuc.gif


--------------------

[/url]

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mialio
postare Mar 23 2009, 06:17 PM
Postare #10


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 97
Inscris la: 8-January 09
Din: Targoviste
Membru nr.: 63,379



QUOTE(simonabireescu @ Mar 23 2009, 12:05 AM) *
Buna mialio

Si eu sunt o mamica cu rh pozitiv. Eu am facut acel vaccin anul trecut cand am pierdut o sarcina la 10 saptamani. L-am facut imediat dupa ce am pierdut sarcina. Momentan am 27 saptamani si urmeaza sa imi fac analiza pentru depistarea anticorpilor saptamana asta. Am mai facut analiza la inceput si nu aveam anticorpi. Sper sa nu fi dezvoltat nici acum. Vaccinarea in saptamana 28 se practica mult dincolo si ma bucur sa aud ca si aici. Eu am intrebat doctorul daca ma va vaccina la 28 saptamani si a zis ca nu ar trebui daca am primit acel vaccin anul trecut. Voi mai face analiza si la 36 saptamani si voi fi vaccinata imediat dupa nastere. Nu stiu sa iti dau explicatii medicale dar stiu ca este bine ca ai facut vaccinul. Mie inca nu mi s-a spus de cezariana....dar stiu ca se practica in cazul mamicilor cu rh negativ, mai ales daca au rh negativ. Eu cunosc si cazuri in care mama a nascut natural cu rh negativ, fiind la prima sarcina. Iti doresc numai bine, sarcina ushoara in continuare si un bebe sanatos. Si eu sunt putin speriata dar in afara sa ma rog la DD si sa urmez ce spun doctorii, nu am ce sa fac. Cred ca tu eshti mamica de iunie....poate vii pe topicul mamicilor de iunie.....o sa te simti bine acolo cu noi.

-Buna, mamico!Multumesc pentru raspuns...Sper sa fie si la mine totul bine!Nu sti cat ma rog pentru binele bebelusului meu si al nostru, al intregii familii sa ne bucuram de ea...ca e fetita!Cat despre vaccinarea in saptamana 28, asa m-a sfatuit dna mea doctor.Nu ca ar fi fost probleme, dar si-a dat un interes deosebit sa procuram vaccinul:telefoane peste telefoane...si s-a bucurat mult cand am aparut cu vaccinul in cabinet!Nu am avut nicio reactie adversa...sper sa fi facut bine ca l-am facut!Atat pentru mine , cat si pentru bebica...
Multumesc pentru gandurile deosebite, si tie iti doresc la fel!Asa sa fie la toate mamicile, sarcina usoara ca a mea:am ajuns la 7 luni si nu am avuut nicio problema, nu tu greturi-decat pasagere, bebica accepta munca zi de zi, mergand cu mami in burtica la scoala, pentru ca mami e profa si trebuie sa aiba grija de alti multi copii.Ii multumesc bunului Dumnezeu pentru minunea din burtica mea si speram sa fim bine in continuare!
Va pupa Ali si bebica trandafir.gif occasion.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 01:48 AM