Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Raspundem Violentei?
Anca74
postare Jan 25 2010, 12:23 AM
Postare #1


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Avem o problema - la tenis vine un baietel, X sa-i spunem, cu ceva probleme de comportament. Concret: impinge copii, ii loveste cu racheta, le pune fortat gluga in cap, le infige mana in gat, ii inghesuie intr-un colt si le cara pumni la greu...are vreo 5-6 ani, cred, e bine dezvoltat, nu stiu daca merge la gradi sau nu, nu e violent cu toata lumea ci doar cu baietii, i se pune pata pe cate un copil si in ziua aia nu-l scapa din vedere!
Acum ...parintii sigur stiu ca al lor copil are ceva probleme, insa stau pe bancuta...nu intervin.
Antrenorii il mai scot pe tusa, cum s-ar spune, insa ...revine si face exact la fel.
Eu sunt de acord ca si acesti copii trebuie sa socializeze...insa mi se pare prea mult. Pana la urma platesc pt o ora de sport, nu sa incaseze fiimiu bataie!
Ce face al meu? Sta si le incaseaza...ca asa l-am invatat. Nu reactioneaza cu violenta, doar atrage verbal atentia antrenorilor!
Si aici apare dilema mea! L-am invata sa se fereasca de el, sa il ocoleasca...stie deja procedura, ca are si la gradi un copilas care il batea si musca, il evitam...si e OK.
Astazi el si X au fost in grupe diferite, iar X a avut in vizor un alt baietel...nimeni nu intervine, doar antrenorii ii dau un time out care nu prea rezolva nimic.

Si o alta problema - ma cheama educatoarea la gradi ca Radu a impins un baietel, acesta a cazut, s-a julit, Raduc pedepsit...
N-am zis nimic, asta e, am insa mari dubii ca asa s-a intamplat, mai ales ca fizic nu prea e posibil (cel agresat e cu un cap jumate mai mare, plus kg bune)...m-am gandit ca poate refuleaza asa fata de agresiunile lui X, insa si-ar fi ales un pitic de calbrul lui, nu pe cel mai voinic din clasa!

Ce sa facem? Cum sa procedam in asa fel incat sa nu fim sac de bataie dar nici sa lovim copii?
Noi ca parinti...intervenim sau nu?
Voi cum ati procedat cu ai vostri?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ankaA
postare Jan 25 2010, 12:34 AM
Postare #2


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,167
Inscris la: 4-December 09
Din: u.k.
Membru nr.: 121,678



Eu as discuta cu antrenorul sa ia masuri .Sunt de acord ca trebuie sa socializeze dar nu e nimeni vinovat ca el nu stie s-o faca.Eu nu sunt de acord sa raspunzi cu violenta pt ca violenta naste violenta,dar nici sa platesc pt a-mi trimite copilul la un sport si sa ia bataie.E de datoria parintilor sa ia masurile necesare in educatia copilului lor si a antrenorului sa vorbeasca cu parintii si sa ajunga la un consens.Felicitari pt educatia data puiului vostru!!! floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Jan 25 2010, 12:42 AM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



violenta nu e buna, am si eu aceeasi problema la gradi cu vreo 2 baieti, dar unul e caftangiu rau, si eu l-am invatat pe Andrei sa atraga atentia educatoarelor, eu personal i-am atras atentia unuia dintre ei, iar daca se repeta, voi solicita sa iau legatura cu parintii baiatului, pentru ca ei sunt deja mari, la 4 ani avem alte pretentii....
a doua problema este ca de cand cel mic a fost mutat la o grupa mai mare, a devenit el bataus, eu una i-am vazut pe altii batandu-se in clasa lui, si nu-mi place deloc, iar am vorbit cu educatoarele lui si le-am rugat sa-l disciplineze pe loc, pentru ca eu acasa vorbesc cu el si il disciplinez pe ce face acasa, el nu tine minte ca cel mare sa discutam acasa...si culmea cel mic mi-l cam pocneste pe cel mare si nu-mi place deloc.
Mai e un aspect al violentei care nu-mi place, un copil poate avea diverse probleme, si aici vorbesc din punct de vedere personal ca stiu cum e, si orice lovitura, in special la cap, poate fi uneori fatala....asa ca, violenta nu e buna deloc.
Discutia cu parintii si antrenorul mi se pare cea mai potrivita. Fug ca iar e scandal intre ai mei doh.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Jan 25 2010, 02:47 AM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371




Iti spun si eu parerea mea. Eu m-as duce si as vorbi cu parintii, i-as ruga sa ia ei atitudine, ca sa nu iau eu. Nu as suporta in nici un caz ca cineva sa se ia de copiii mei. Jar maninc! Cit de greu mi-ar fii, m-as stapini si as alege calea diplomatica intii. Apoi, l-as lua eu de guler si i-as vorbi foarte raspicat direct in fata, ca daca se mai ia de copilul meu, o incurca. Si Tom are unul din asta la scoala, si i-am spus sa ii spuna profesoarei, ca sa nu-si faca el dreptate din prima. DUpa care, i-am spus ca daca nu ia profesoara aitudine, sa-si faca dreptate singur, cu conditia sa nu inceapa el, sa nu fie el primul agresor.
Din pacate viata nu e numai flori si parfum si ca baieti trebuie sa stie sa iasa din situatii neplacute, fara sa le fie frica. oFloare.gif

Aceasta postare a fost editata de Sara1: Jan 25 2010, 02:51 AM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 26 2010, 12:35 AM
Postare #5


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Multumesc de sfaturi, fetele. Il mai urmaresc cateva sedinte si daca va continua asa sigur va exista o discutie cu antrenorii, eventual si cu parintii lui X...se vede clar ca pustiul are ceva probleme, poate nu poate mai mult de atat...insa ce vina au ceilalti copii? este si foarte dezvoltat fizic, ma uitam la el ...are o palma cat a mea (ce-i drept, si eu am maini de copil), am ajuns sa-mi fie frica sa nu impinga vreun copil si in cadere acesta sa se loveasca de ceva...portile de fotbal, barele de la fileul de tenis, dulapurile de pe margine, structura salii...toate, dar absolut toate metalice! Sambata erau 2 antrenoare la 5 copii (unul din ei fiind X) si tot nu faceau fata, nu reuseau sa-l supravegheze!
Curios insa ca de fete nu se ia absolut de loc! Poate pt ca are o surioara de vreun an si ceva? unsure.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Feb 1 2010, 12:38 AM
Postare #6


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



Al meu ,pana sa mearga la camin batea pe cine il batea,sau isi apara drepturile(care credea el) in parcuri ,la joaca.Intre timp noi tot ii ziceam ca nu trebuie sa bata copiii..bla bla,pana a inteles -ca mai apoi sa ia bataie de la toti baietii,ca deh,asa l-au invatat mami si tati.Acum ,am oservat si in parcuri cum practic sta sa ia bataie,in sensul ca primeste o lovitura el nu riposteaza,si mi-a si zis ca la camin l-a lovit x coleg.Il intrebam daca si el l-a lovit pe x coleg,el dandu-mi raspuns negativ,si cica a intervenit educatoarea.Acum,nu stiu cat a intervenit,ca se intampla des sa vina cu replica"mami ,m-a lovit X".Uneori parca mi-e ciuda ca l-am dezvatat sa loveasca,sper sa nu devina vreun mototol..cu toate ca tati(fost caratist) il invata metode de aparare,cel putin:D Si sa va spun si de ce:un copil mai marisor decat Sebi cu veun an l-a luat pe Sebi de cap (asta era curata schema de karate) si la trantit la sol,pe o parte, exact unde era o bordura,a venit cu tampla de acea bordura..va dati seama ce era in sufletul meu in acel moment.(eu eram la 3 m)m-am dus la copil ,am tipat la el (alta reactie nu puteam sa am) fara ca vreo mama sa se apropie.Ce poti sa faci in asemenea caz?Daca copilul are o mama fara minte,ce-i de facut? sad.gif

Aceasta postare a fost editata de Mih@ela: Feb 1 2010, 12:52 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Feb 1 2010, 12:44 AM
Postare #7


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



Sper sa treaca pe aici Ruxi,Mona75,Simina,AdeDia,Georgeta,Valeria Oana,Claudizza,Miha79,giulia01319,Emy,Gordunel mamicile de baietei,dar si cele de fetite! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

Aceasta postare a fost editata de Mih@ela: Feb 1 2010, 12:48 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Feb 1 2010, 12:48 AM
Postare #8


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



bananab.gif bananab.gif bananab.gif
S-a gasit o solutie, nu stiu daca definitiva..insa astazi s-a jucat tenis.
Un antrenor s-a ocupat exclusiv de X, iar in conditiile astea si la grua s-a putut lucra...2 antrenoare la 4 copii! Super Au putut si ele sa corecteze pozitia copiilor, priza rachetei...iar copii au fost cu totii foarte buni! Ma gandesc cat au pierdut pana acum.... crybaby.gif

Acum, pt X faptul ca are un antrenor propriu e o mare favoare...el insa o priveste ca pe o pedeapsa rolleyes.gif Si cred ca e bine ca nu isi da seama ce favoare i se face....
Doamne, de s-ar repeta povestea, ca tare suparata eram, ce bine incepuse el...atent, concentrat, cuminte, si cum se alesese praful de tot...ca trebuia sa isi pazeasca spatele de racheta lu i X si nu se mai concentra, oricat ii ziceam eu sa nu il bage in seama wacko.gif "Cum sa nu-l bag in seama mami, daca da in mine, ii spun Doamnei, doar n-o sa tac!" Si apoi se auzea ''Doamna, X ...''Doamna, X ...''Doamna, X ...''Doamna, X ... De se saturase Doamna si de gura lui nu numai de X mad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Feb 1 2010, 12:53 AM
Postare #9


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(Anca74 @ Jan 31 2010, 11:48 PM) *
bananab.gif bananab.gif bananab.gif
S-a gasit o solutie, nu stiu daca definitiva..insa astazi s-a jucat tenis.
Un antrenor s-a ocupat exclusiv de X, iar in conditiile astea si la grua s-a putut lucra...2 antrenoare la 4 copii! Super Au putut si ele sa corecteze pozitia copiilor, priza rachetei...iar copii au fost cu totii foarte buni! Ma gandesc cat au pierdut pana acum.... crybaby.gif

Acum, pt X faptul ca are un antrenor propriu e o mare favoare...el insa o priveste ca pe o pedeapsa rolleyes.gif Si cred ca e bine ca nu isi da seama ce favoare i se face....
Doamne, de s-ar repeta povestea, ca tare suparata eram, ce bine incepuse el...atent, concentrat, cuminte, si cum se alesese praful de tot...ca trebuia sa isi pazeasca spatele de racheta lu i X si nu se mai concentra, oricat ii ziceam eu sa nu il bage in seama wacko.gif "Cum sa nu-l bag in seama mami, daca da in mine, ii spun Doamnei, doar n-o sa tac!" Si apoi se auzea ''Doamna, X ...''Doamna, X ...''Doamna, X ...''Doamna, X ... De se saturase Doamna si de gura lui nu numai de X mad.gif

Ma bucur bananab.gif deci se poate!Ce noroc pe bataus! laugh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Feb 1 2010, 12:54 AM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(Mih@ela @ Jan 31 2010, 03:38 PM) *
Al meu ,pana sa mearga la camin batea pe cine il batea,sau isi apara drepturile(care credea el) in parcuri ,la joaca.Intre timp noi tot ii ziceam ca nu trebuie sa bata copiii..bla bla,pana a inteles -ca mai apoi sa ia bataie de la toti baietii,ca deh,asa l-au invatat mami si tati.Acum ,am oservat si in parcuri cum practic sta sa ia bataie,in sensul ca primeste o lovitura el nu riposteaza,si mi-a si zis ca la camin l-a lovit x coleg.Il intrebam daca si el l-a lovit pe x coleg,el dandu-mi raspuns negativ,si cica a intervenit educatoarea.Acum,nu stiu cat a intervenit,ca se intampla des sa vina cu replica"mami ,m-a lovit X".Uneori parca mi-e ciuda ca l-am dezvatat sa loveasca,sper sa nu devina vreun mototol..cu toate ca tati(fost caratist) il invata metode de aparare,cel putin.. biggrin.gif Si sa va spun si de ce:un copil mai marisor decat Sebi cu veun an l-a luat pe Sebi de cap (asta era curata schema de karate) si la trantit la sol,pe o parte, exact unde era o bordura,a venit cu tampla de acea bordura..va dati seama ce era in sufletul meu in acel moment.(eu eram la 3 m)m-am dus la copil ,am tipat la el (alta reactie nu puteam sa am) fara ca vreo mama sa se apropie.Ce poti sa faci in asemenea caz?Daca copilul are o mama fara minte,ce-i de facut? sad.gif



ii executi mamei aceeasi schema pe care a aplicat-o fii-so fiului tau

acum serios vorbind...eu ma aflu in ambele situatii, Andrei cel mare mereu imi zice la gradi ca l-a batut...inrpincipiu batausul clasei, dar si-a mai luat-o si de la un prieten de=al lui. L-am intrebat de ce si din aproape in aproape am aflat ca el ii daramase baiatului respectiv un turn, in ideea de a-l reconstrui impreuna. Respectivului nu i-a placut ideea si i=a arat practic cat de mult i-a displacut. Al meu pentru ca asa l-am invatat, a plecat si i-a zis educatoarei...baiatul respectiv =si-a cerut scuze si a stat la colt. Cand am aflat de ce si-a luat pocneala, i-am explicat ca reactia baiatului a fost urata, dar si el a gresit si l-am rugat sa-si ceara si el scuze pt ca a daramat turnul...chestii complicate.
In alta situatie ma aflu cu baiatul cel mic, care e batausul clasei si nu inteleg de ce. La grupa dinainte nu a fost cazul, de cand e la copiii mai marisori au inceput problemele...desi eu am vauzt acolo copii care-si cam carau de toate si educatoarele whistling.gif Caracterul lui Cristian e mai voluntar, desi tocmai el n-ar terbui sa fie, si acasa, intre ei doi, cel mare si-o fura de la el. Diferenta e ca noi nu-i lasam, pedeapsa, cerut scuze, imbratisari si pupaturi...deci in principiu e foarte rar acasa...la gradi cred ca nu e zi sa nu mi se spuna ca a impins sau jumulit pe cineva, desi repet nu era firea lui inainte. Eu le-am spus sa-l disciplineze acolo, pentru ca la 18 luni degeaba ii fac eu ciorba de limba acasa cu ce a facut el la gradi...nu e ca la Andrei, 4 ani, altfel discuti..el se uita la mine cum ma uit eu la chinezi.....Le-am si spus educatoarelor ca nici mie nu-mi convine sa fie copilul meu asa, pentru ca stiu si cealalta varianta, si chiar daca nu as sti-o nu concep permiterea violentei...dar depinde de parinte...sincer...nu stiu ce se poate face...oricum la faza cu datul tamplei de bordura...ai fost o doamna, eu SINCER, nu stiu cum as fi reactionat...

Aceasta postare a fost editata de dyanp: Feb 1 2010, 12:54 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 01:50 PM