Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Copilăria A Sărit De La șotron La Counter
ruxy
postare Oct 10 2009, 08:18 AM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411







Jocurile copilăriei s-au schimbat de la o generația la alta. Mult, dar deloc în bine. Iar în era violenței și a falselor valori, piața jocurilor pentru cei mici s-a adaptat.

Așa au ajuns roboții cu patru brațe în topul vânzărilor și tot așa au dispărut sau au fost îngrămădite în lăzile din grădinițe cuburile puzzle. O realitate pe care mulți părinți o tolerează este cea reprezentată simbolic de imaginea copiilor cu ochii afundați în ecranul calculatorului.

Și, pe de altă parte, de spatele părăsit al blocului, unde rar se mai strâng copii să dea cu piciorul în minge, să sară coarda și să joace elasticul sau pur și simplu la o prinselea.

Chiar, ce cuvânt, "prinselea"! Sau "pitulușul", un alt fel de a spune "de-a v-ați ascunselea". Cine mai spune "ala-bala-portocala", cine mai ia cărămida în mână să facă forma de șotron? Tot mai puțini. Acum se vorbește de fraieri, boți, șmecheri, mașini de curse, wrestling. Influențați de mediul online și de "limba messenger", copiii pocesc româna în fel și chip, exprimarea originală, pură luându-și tălpășița din dialogul tinerei generații.

Nici nu știi când s-a schimbat totul. Așteptarea plină de emoție a zilei și orei de desene animate a fost substituită, în câțiva ani, de cinci posturi non-stop, unele cu oferte cel puțin îndoielnice. Dar, judecând comercial, de succes.

"Urma scapă turma"

În școli, scrabble-ul este o ciudățenie de joc. Dascălii se chinuie să îi îndemne pe copii spre jocul creativ, dar șansele lor de reușită sunt minime. Răul a fost făcut deja acasă, unde părinții obosiți își lasă cu orele copii la computer, de drag că "stau cuminți".

Acestor bucăți de realitate li s-a alăturat, recent, și o păpușă care dansează la bară. "Pole Dancer", inspirată de gestul unei tinere cântărețe americane, se vinde bine peste Ocean. Așadar, răul este peste tot, ba chiar am putea spune că micuții din vest sunt chiar mai expuși.

EVZ

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Oct 10 2009, 08:18 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Oct 10 2009, 10:27 AM
Postare #2


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Pai noi ii indemnam, nu?
"Cum o sa il las la 7 ani, cu cheia de gat singur? Vine bona."
"Cum sa il las in fata blocului, singur cu toti golanii? Mergem in vizita la Aian sa se joaca pe calculator."
"Cum sa il las pe afara sa puna mana pe toate mizeriile, sa se catere, sa se loveasca? Mergem la spatiul de joaca."
Si probabil or fi argumentate si logic pentru ca vremurile... s-au mai schimbat. biggrin.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Oct 10 2009, 12:15 PM
Postare #3


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Lumea copilariei in spatele blocului se stinge incet, incet tocmai din cauza golanilor.
Se aud atat de multe cruditati, rapiri de copii, violuri si multe altele.........toate din cauza adultilor incat nimeni nu mai are curajul sa lase copilul cu cheia la gat.
Si eu eram cu cheia la gat si jucam sotron, coarda, elasticul, iar mama isi facea treburile la scoala sau prin casa, dar cei mari (adolescentii) aveau grija de noi, cei mici.
Acum, nu.............si asta-i foarte trist.
Poate de cand ne-o intrat democratia in cap, poate de cand au disparut locurile de munca si-o aparut concurenta, poate de cand au aparut boutique-urile si srl-urile, poate de cand invatatorii si profesorii au fost amenintati cu datul afara din scoala daca ne articuleaza din cand in cand pt lectia invatata (de cand a fost abolit indicatorul din scoala), poate de cand la facultate se intra la gramada (alta data erau cate 20 de candidati pe un loc).............in fine sunt multi de poate si toti au dus la distrugerea sotronului.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Oct 10 2009, 12:17 PM
Postare #4


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039




Da' counter ce inseamna? wacko.gif
Scuzati da' io-s mai batuta in cap nervi.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 10 2009, 12:59 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(marimaria @ Oct 10 2009, 01:17 PM) *
Da' counter ce inseamna? wacko.gif
Scuzati da' io-s mai batuta in cap nervi.gif

Un joc cu arme si impuscaturi...joci pana iti ies ochii din orbite si se fac maaari....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia94
postare Oct 10 2009, 01:06 PM
Postare #6


Mihaitza :X
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,360
Inscris la: 19-February 09
Din: Piatra-Neamt
Membru nr.: 73,013



QUOTE(marimaria @ Oct 10 2009, 12:17 PM) *
Da' counter ce inseamna? wacko.gif
Scuzati da' io-s mai batuta in cap nervi.gif



cum zicea ruxy , cu impuscaturi , 2 echipe..si se impusca intre ele ... am jucat si eu uneori .. si acum il am..dar nu mai am timp ...

voi adultele , o sa ziceti ca e prea multa violenta etc dar e distractiv...nu va suparati pe mine laugh.gif ... asa e,.. sa nu devina dependenta blink.gif .. asa cate putin din toatee biggrin.gif


--------------------


Calatoria de o mie de mile incepe cu primul pas. (Lao Tse)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia94
postare Oct 10 2009, 01:10 PM
Postare #7


Mihaitza :X
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,360
Inscris la: 19-February 09
Din: Piatra-Neamt
Membru nr.: 73,013



acum joc remy online , si ff mult pe afara cu fete / baieti .. aici la bloc sunt multi copii si se joaca cum am citit si pe la voi , si m-am jucat si eu .. si acum ma mai joc ,dar rar ... diferit e faptul ca se vorbeste foarte urat .. si se iau imediat la bataie ... doh.gif .. copiii de aici nu au calculator si tot felul de chestii sofisticate..doar cativa ...


--------------------


Calatoria de o mie de mile incepe cu primul pas. (Lao Tse)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 10 2009, 01:23 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Sigur, e doar un joc nevinovat...priviti cu ce calm si buna dispozitie se joaca...

German Kid - Counter Strike
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Oct 10 2009, 02:40 PM
Postare #9


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(ruxy @ Oct 10 2009, 03:23 PM) *
Sigur, e doar un joc nevinovat...priviti cu ce calm si buna dispozitie se joaca...

German Kid - Counter Strike

wow, pai sa ajunga in halul asta?
nono.gif 68.gif

Pitica mea are 5 ani jumate si inca nu o las la calculator (am rude in familie care deja la 4 ani jumate, 5 ani copilul stie sa deschida computerul, se joaca............in fine, eu nu-s inca de acord)............las' sa fie mai cu handicap in sensul asta, dar trebuie sa se joace cu jucariile cumparate si sa vada cate un desen animat (in general de la walt disney, si altele mai noi dar cu animalute nu cu monstri, cu printese sau filme de aventuri pt copii).

Si in general evitam filmele tari cu razboaie si terorism, sange pe pereti.............preferam spectacolele, documentarele, filmele de animatie, cele cu animale eroi (gen Rex, delfinul Flipper, Lessie), filmele fantastice (gen Narnia sau Cenusareasa din zilele noastre).

Nici macar la Play Station nu se joaca.

Prefer sa deseneze si sa coloreze carti de colorat sau sa inventeze diverse jocuri care au la baza hartia (taie, lipeste, pliaza, confectioneaza plicuri, etichete)


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Oct 10 2009, 03:02 PM
Postare #10


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(marimaria @ Oct 10 2009, 12:15 PM) *
Lumea copilariei in spatele blocului se stinge incet, incet tocmai din cauza golanilor.
Se aud atat de multe cruditati, rapiri de copii, violuri si multe altele.........toate din cauza adultilor incat nimeni nu mai are curajul sa lase copilul cu cheia la gat.
Si eu eram cu cheia la gat si jucam sotron, coarda, elasticul, iar mama isi facea treburile la scoala sau prin casa, dar cei mari (adolescentii) aveau grija de noi, cei mici.
Acum, nu.............si asta-i foarte trist.
Poate de cand ne-o intrat democratia in cap, poate de cand au disparut locurile de munca si-o aparut concurenta, poate de cand au aparut boutique-urile si srl-urile, poate de cand invatatorii si profesorii au fost amenintati cu datul afara din scoala daca ne articuleaza din cand in cand pt lectia invatata (de cand a fost abolit indicatorul din scoala), poate de cand la facultate se intra la gramada (alta data erau cate 20 de candidati pe un loc).............in fine sunt multi de poate si toti au dus la distrugerea sotronului.

Ba erau destule si pe vremea nostra, maria. Poate doar mai putine emisiuni in genul Stirilor de la ora 5. Dar mama era disperata ca, in vremea copilariei mele, se rapeau foarte mult copiii. Imi amintesc ca nu ne lasa in fata blocului, pt ca ea avea geam pe spate si nu ne putea vedea de acolo, nu ne lasa sa ne intoarcem singure de la scoala seara, desi era relativ aproape de casa. Iar in clasa a opta, timp de vreo 2 saptamani, pe mine ma astepta de la scoala... un pedofil. sad.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 07:21 PM