Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sfarsitul Lumii, ...Isus Hristos se intoarce?
ninina
postare Mar 5 2010, 09:55 AM
Postare #1


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208





<< Matei 24 >>
Matthew 24 Romanian: Cornilescu

--------------------------------------------------------------------------------
1 La ieșirea din Templu, pe cînd mergea Isus, ucenicii Lui s'au apropiat de El ca să -I arate clădirile Templului. 2 Dar Isus le -a zis: ,,Vedeți voi toate aceste lucruri? Adevărat vă spun că nu va rămînea aici piatră pe piatră, care să nu fie dărîmată.``
3 El a șezut jos pe muntele Măslinilor. Și ucenicii Lui au venit la El la o parte, și I-au zis: ,,Spune-ne, cînd se vor întîmpla aceste lucruri? Și care va fi semnul venirii Tale și al sfîrșitului veacului acestuia?``

4 Drept răspuns, Isus le -a zis: ,,Băgați de seamă să nu vă înșele cineva. 5 Fiindcă vor veni mulți în Numele Meu, și vor zice: ,Eu sînt Hristosul!` Și vor înșela pe mulți. 6 Veți auzi de războaie și vești de războaie: vedeți să nu vă spăimîntați, căci toate aceste lucruri trebuie să se întîmple. Dar sfîrșitul tot nu va fi atunci. 7 Un neam se va scula împotriva altui neam, și o împărăție împotriva altei împărății; și, pe alocurea, vor fi cutremure de pămînt, foamete și ciumi. 8 Dar toate aceste lucruri nu vor fi decît începutul durerilor.

9 Atunci vă vor da să fiți chinuiți, și vă vor omorî; și veți fi urîți de toate neamurile pentru Numele Meu. 10 Atunci mulți vor cădea, se vor vinde unii pe alții, și se vor urî unii pe alții. 11 Se vor scula mulți prooroci mincinoși, și vor înșela pe mulți. 12 Și, din pricina înmulțirii fărădelegii, dragostea celor mai mulți se va răci. 13 Dar cine va răbda pînă la sfîrșit, va fi mîntuit. 14 Evanghelia aceasta a Împărăției va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfîrșitul.

15 De aceea, cînd veți vedea ,urîciunea pustiirii`, despre care a vorbit proorocul Daniel, ,așezată în locul sfînt` -cine citește să înțeleagă! - 16 atunci, cei ce vor fi în Iudea, să fugă la munți; 17 cine va fi pe acoperișul casei, să nu se pogoare să-și ia lucrurile din casă; 18 și cine va fi la cîmp, să nu se întoarcă să-și ia haina. 19 Vai de femeile, cari vor fi însărcinate și de cele ce vor da țîță în zilele acelea! 20 Rugați-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într'o zi de Sabat. 21 Pentrucă atunci va fi un necaz așa de mare, cum n'a fost niciodată dela începutul lumii pînă acum, și nici nu va mai fi. 22 Și dacă zilele acelea n'ar fi fost scurtate, nimeni n'ar scăpa; dar, din pricina celor aleși, zilele acelea vor fi scurtate. 23 Atunci dacă vă va spune cineva: ,Iată, Hristosul este aici, sau acolo`, să nu -l credeți. 24 Căci se vor scula Hristoși mincinoși și prooroci mincinoși; vor face semne mari și minuni, pînă acolo încît să înșele, dacă va fi cu putință, chiar și pe cei aleși. 25 Iată, că v'am spus mai dinainte. 26 Deci, dacă vă vor zice: ,Iată -L în pustie`, să nu vă duceți acolo! ,Iată -L în odăițe ascunse`, să nu credeți. 27 Căci, cum iese fulgerul dela răsărit și se vede pînă la apus, așa va fi și venirea Fiului omului. 28 Oriunde va fi stîrvul (Sau: hoit, mortăciune.), acolo se vor aduna vulturii.

29 Îndată după acele zile de necaz, ,soarele se va întuneca, luna nu-și va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, și puterile cerurilor vor fi clătinate.` 30 Atunci se va arăta în cer semnul Fiului omului, toate semințiile pămîntului se vor boci, și vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere și cu o mare slavă. 31 El va trimete pe îngerii Săi cu trîmbița răsunătoare, și vor aduna pe aleșii Lui din cele patru vînturi, dela o margine a cerurilor pînă la cealaltă.

32 Dela smochin învățați pilda lui: Cînd îi frăgezește și înfrunzește mlădiția, știți că vara este aproape. 33 Tot așa, și voi, cînd veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul omului este aproape, este chiar la uși. 34 Adevărat vă spun că, nu va trece neamul acesta pînă se vor întîmpla toate aceste lucruri. 35 Cerul și pămîntul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.

36 Despre ziua aceea și despre ceasul acela, nu știe nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl. 37 Cum s'a întîmplat în zilele lui Noe, aidoma se va întîmpla și la venirea Fiului omului. 38 În adevăr, cum era în zilele dinainte de potop, cînd mîncau și beau, se însurau și se măritau, pînă în ziua cînd a intrat Noe în corabie, 39 și n'au știut nimic, pînă cînd a venit potopul și i -a luat pe toți, tot așa va fi și la venirea Fiului omului. 40 Atunci, din doi bărbați cari vor fi la cîmp, unul va fi luat și altul va fi lăsat. 41 Din două femei cari vor măcina la moară, una va fi luată și alta va fi lăsată.

42 Vegheați dar, pentru că nu știți în ce zi va veni Domnul vostru. 43 Să știți că, dacă ar ști stăpînul casei la ce strajă din noapte va veni hoțul, ar veghea și n'ar lăsa să -i spargă casa. 44 Deaceea, și voi fiți gata; căci Fiul omului va veni în ceasul în care nu vă gîndiți.


....evenimente finale....


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 5 2010, 10:12 AM
Postare #2


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



...am deschis acest subiect vazand ca prea multe se intampla in lumea asta....ma uit la stiri si ma doare sufletul...
..parca niciodata nu a fost in lume atata ura, egoism...plus ca natura se dezlantuie tot mai mult...de abia a inceput anul si deja pamantul a trecut prin cateva cutremure...
..oare toate aceste nu sunt semne prevestitoare ca vine sfaristul...???


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Mar 5 2010, 10:59 AM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



Fetelor, intrati un pic aici si cititi tot, daca aveti rabdare...e foarte interesant! oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 5 2010, 11:24 AM
Postare #4


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208




QUOTE(roxanne @ Mar 5 2010, 11:59 AM) *
Fetelor, intrati un pic aici si cititi tot, daca aveti rabdare...e foarte interesant! oFloare1.gif

...waw Roxane e super articolul...e minunat.....
...criza economica este efectul crizei spirituale.....
...super.....mi/a placut mult... trandafir.gif trandafir.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Mar 5 2010, 11:34 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



QUOTE(ninina @ Mar 5 2010, 11:24 AM) *
...waw Roxane e super articolul...e minunat.....
...criza economica este efectul crizei spirituale.....
...super.....mi/a placut mult... trandafir.gif trandafir.gif


smile.gif notworthy.gif Ma bucur, Nininutza! Mie mi-a zis de site-ul asta o prietena de-ale mamei care-i foarte credincioasa, e o femeie care a suferit mult, din pacate, desi are un suflet atat de bun...E un site incitant, desi mi s-a parut cateodata ca, de la articol la articol se cam contrazice singur...nu stiu ce sa zic....ori Zamolxe, ori Dumnezeu?... unsure.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 5 2010, 07:37 PM
Postare #6


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208





Aceasta postare a fost editata de ninina: Mar 5 2010, 08:02 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Mar 5 2010, 09:09 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Ooo draga mea...am urmarit toate cele 7 etape...e crunt si incredibil de adevarat......
Thank you!


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
perla163
postare Mar 11 2010, 01:44 AM
Postare #8


am un pui mik!!! sa cresti mare buburuza mea scumpa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,013
Inscris la: 17-April 08
Din: montemaggiore B
Membru nr.: 21,017



notworthy.gif va pupik fetelor......eu nu vreau dacat sa-mi zic parerea.........aveti grija ce cititi si in ce credeti............altceva nu vreau sa zic.......fiecare face si crede in ce vrea.............Acest subiect,NININA e unul destul de complicat si delicat........eu vreau doar sa va semnalez un link unde am gasit ceva despre acest subiect si mie mi-a placut ff mult...... AICI


--------------------
grafic tb

Harvey MacKay: “Timpul e gratuit, dar e de neprețuit. Nu îl deții, dar îl poți folosi. Nu-l poți păstra, dar îl poți trăi. Odată ce l-ai pierdut, nu îl mai poți niciodată recupera.”
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 11 2010, 09:57 AM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(perla163 @ Mar 11 2010, 01:44 AM) *
notworthy.gif va pupik fetelor......eu nu vreau dacat sa-mi zic parerea.........aveti grija ce cititi si in ce credeti............altceva nu vreau sa zic.......fiecare face si crede in ce vrea.............Acest subiect,NININA e unul destul de complicat si delicat........eu vreau doar sa va semnalez un link unde am gasit ceva despre acest subiect si mie mi-a placut ff mult...... AICI



Ca si celalalt site, si acesta interpreteaza acelasi subiect in maniera ortodoxa, crestina, de speriat sperie si unii si altii...ne ramane de citit Cartea Sfanta atat si cuvantul Lui Dumnezeu, daca le avem pe acestea nu mai avem nevoie si de altfel de interpretari...informatiile sunt bine venite din ambele directii, e bine de meditat asupra lor, sunt lucruri care probabil se vor intampla intr-un viitor apropiat, dar asta nu stie nimeni in afara de El....sa ne rugam.... trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
perla163
postare Mar 11 2010, 10:37 AM
Postare #10


am un pui mik!!! sa cresti mare buburuza mea scumpa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,013
Inscris la: 17-April 08
Din: montemaggiore B
Membru nr.: 21,017



Ruxy asa cred si eu ,sa ne rugam azi mai mult ca ieri si mai putin decat maine..........mie mi-au placut mult ,printre altele aceste randuri:
"Nouă, creștinilor, ar trebui să ne fie străină tea­ma și dis­perarea că Antihrist va veni. Trebuie să ne fie tea­mă de căderile și de patimile noastre. Dacă noi vom cădea în pa­timi, ne lepădăm de Hristos până să vină Antihrist. Iar da­că noi vom merge pe calea virtuții, vom merge și dacă va veni Antihrist"-Parintele DANIOn V.


--------------------
grafic tb

Harvey MacKay: “Timpul e gratuit, dar e de neprețuit. Nu îl deții, dar îl poți folosi. Nu-l poți păstra, dar îl poți trăi. Odată ce l-ai pierdut, nu îl mai poți niciodată recupera.”
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 04:46 PM