Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Antibiotice Pt Raceala ?
Tia
postare Oct 23 2007, 09:27 PM
Postare #1


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 90
Inscris la: 26-February 07
Membru nr.: 2,322



fetita unei prietene ( 1 an si patru luni ) a racit si medicul pediatru i-a prescris antibiotic si sirop de tuse. dupa citeva zile de tratament fata a inceput sa vomite si sa faca convulsii si a ajuns la urgenta si i s-a spus ca e din cauza antibioticului....se pare ca unui copil atit de mic nu trebuie sa i se prescrie antibiotic pt o simpla raceala. oricum au tras o spaima ingrozitoare. acum si isabella e racita ( nu are febra, dar tuseste si ii curge nasul ) si medicul meu pediatru i-a prescris si el exact acelasi tratament. eu ii dau numai siropul de tuse mi-e frica sa ii dau antibiotic. voi ce parere aveti?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Oct 23 2007, 09:32 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



pai citeste si tu rospectul si vezi in ce cat tre administrat si daca e recomandat copiilor, poate ca prietena ta i-a dat o doza mai mare, sau o fii copilul alergic la antibiotic, cine stie.....Cum se numeste antibioticul? Ca si copilul meu a luat antibiotic cat a fost mai mic si nu a patit nimic.


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 23 2007, 09:35 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



Nu stiu ce sa-ti spun... Totusi, fetita ta are aproape 2 ani... In prospect ce scrie? Este interzis copiilor mici? Si daca este o simpla raceala nu e necesar antibiotic? Sa nu se agraveze!
E rau cand nu ai incredere in medicul tau! Incearca sa mai ceri o alta opinie de la alt doctor, preferabil pediatru.
Pupici si sanatate multa!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tia
postare Oct 23 2007, 10:04 PM
Postare #4


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 90
Inscris la: 26-February 07
Membru nr.: 2,322




antibioticul se numeste zinnat. pe prospect scrie la sectiunea copii:
"Copii: Pentru majoritatea infectiilor doza uzuala este de 125 mg (o tableta), administrata de doua ori pe zi, pana la maxim 250 mg pe zi. La copiii cu virsta de peste 2 ani, cu otite medii sau cu infectii mai severe, se poate utiliza o doza de 250 mg (o tableta de 250 mg sau 2 tablete de 125 mg) administrata de doua ori pe zi, pana la maxim 500 mg/zi. Tabletele nu vor fi zdrobite; de aceea, nu sunt recomandate copiilor mici care nu pot inghiti tablete. Pentru copii se va folosi suspensia orala. Nu exista experienta in folosirea Zinnat la copii mai mici de 3 luni."


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Oct 23 2007, 10:16 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



Tablete la copii? zau ca nu am auzit, eu i-am dat AMOXOCiLINA sirop. sfatul meu e sa consulti un alt medic sa vezi ce iti recomanda, e drept ca s-ar putea sa platesti consultatia si medicamentele sa nu le primesti compensate dar macar te linstesti, totusi mi se pare ceva ciudat, asa cum ti-am spus nu am mai auzit sa se dea antibiotic sub forma de tablete si sa nu ai voie nici sa le faramitezi?


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Oct 23 2007, 10:34 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(Tia @ Oct 23 2007, 11:04 PM) *
antibioticul se numeste zinnat. pe prospect scrie la sectiunea copii:
"Copii: Pentru majoritatea infectiilor doza uzuala este de 125 mg (o tableta), administrata de doua ori pe zi, pana la maxim 250 mg pe zi. La copiii cu virsta de peste 2 ani, cu otite medii sau cu infectii mai severe, se poate utiliza o doza de 250 mg (o tableta de 250 mg sau 2 tablete de 125 mg) administrata de doua ori pe zi, pana la maxim 500 mg/zi. Tabletele nu vor fi zdrobite; de aceea, nu sunt recomandate copiilor mici care nu pot inghiti tablete. Pentru copii se va folosi suspensia orala. Nu exista experienta in folosirea Zinnat la copii mai mici de 3 luni."

eu i-am dat zinnat Denissei ptr otita dar era suspensie nu tablete ... ptr raceala ne-a dat doar paracetamol si nu am intrebat... are cumva rosu in gat? sanatate multa

Aceasta postare a fost editata de danna68: Oct 23 2007, 10:35 PM


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laguna.blue
postare Oct 23 2007, 10:58 PM
Postare #7


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,753
Inscris la: 25-May 07
Din: Bucuresti...acum Italia
Membru nr.: 3,922



poate din neglijenta farmacistei ai primit tablete in loc de suspensie....mai citeste o data reteta si vezi ce scrie: tablete sau suspensie orala/pulbere


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 23 2007, 11:04 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(laguna.blue @ Oct 23 2007, 11:58 PM) *
poate din neglijenta farmacistei ai primit tablete in loc de suspensie....mai citeste o data reteta si vezi ce scrie: tablete sau suspensie orala/pulbere

Daca e reteta compensata, nu cred c-o mai are! E posibil sa fi gresit cand a scris-o...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laguna.blue
postare Oct 23 2007, 11:58 PM
Postare #9


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,753
Inscris la: 25-May 07
Din: Bucuresti...acum Italia
Membru nr.: 3,922



QUOTE(mumu74 @ Oct 24 2007, 12:04 AM) *
Daca e reteta compensata, nu cred c-o mai are! E posibil sa fi gresit cand a scris-o...

sad.gif e posibil orice..............doar traim in Romania sad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tia
postare Oct 24 2007, 04:11 AM
Postare #10


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 90
Inscris la: 26-February 07
Membru nr.: 2,322



QUOTE(laguna.blue @ Oct 23 2007, 12:58 PM) *
poate din neglijenta farmacistei ai primit tablete in loc de suspensie....mai citeste o data reteta si vezi ce scrie: tablete sau suspensie orala/pulbere

da asa e farmacista mi-a dat din greseala tablete in loc de suspensie orala, nici nu observasem. m-am dus inapoi si am luat suspensia orala, dar tot nu stiu daca e necesar sa ii dau antibiotic pt o simpla raceala....? mai ales dupa experienta prin care a trecut prietena mea ( tot zinnat i s-a prescris si ei, culmea ). daca avea o infectie sau otita sau ceva mai serios i l-as da probabil dar nici macar nu a facut febra.... nu e cam exagerat sa ti se prescrie antibiotic la un copil atit de mic pt o tuse si un nas infundat?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 01:45 PM