Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Branza Calcica De La Cate Luni Se Da?
oanabn
postare Dec 5 2007, 04:01 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 107
Inscris la: 5-December 07
Din: satu mare
Membru nr.: 10,774



bine v-am gasit fetelor
eu acuma intru prima data fetita mea are 2 luni jumate si deocamdata ma interesez si eu cu diversificarea alimentatiei pt bebica mea .
branza calcica de la cate luni se da ? eu inca alaptez si as vrea sa stiu si cu ce lapte sa o fac


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Dec 5 2007, 09:15 PM
Postare #2


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(oanabn @ Dec 5 2007, 09:01 AM) *
bine v-am gasit fetelor
eu acuma intru prima data fetita mea are 2 luni jumate si deocamdata ma interesez si eu cu diversificarea alimentatiei pt bebica mea .
branza calcica de la cate luni se da ? eu inca alaptez si as vrea sa stiu si cu ce lapte sa o fac


pt ca inca alaptezi, pana pe la 6 luni ii este suficient doar lapticul tau, dar urmareste fetita pe la 5 luni, daca va intinde manuta dupa diverse alimente, atunci e pregatita pt diversificare.. eu nu i-am dat branza calcica fetei, desi am testat-o, ea nu a primit, dar fata mea e atipica.. noi am inceput diversificarea pe la 4 luni jumate, am inceput cu supica, cu iaurtel, galbenus de ou, fructe nu prea a agreat, desi ii faceam piure de mar cu biscuite.. f. putin dau deloc... oricum, fata mea e sanatoasa si mai are un pic si face anul, desi inca mai completez mesele cu alaptatul..
legat de branza calcica, pediatra ne-a sfatuit sa nu facem si sa folosim branzica naturala de vaci.. vei gasi mai multe idei, sfaturi in topicul "diversificarea de la 4 luni' si altele pe care le gasesti in sectiunea respectiva..
succes si alapteaza cat poti, e spre binele fetitei!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Dec 6 2007, 09:05 AM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(mallina2u @ Dec 5 2007, 09:15 PM) *
legat de branza calcica, pediatra ne-a sfatuit sa nu facem si sa folosim branzica naturala de vaci..

Pe mine m-a sfatuit exact pe dos:sa nu le dau la copii decat branza calcica,excluse branza de vaci normala sau iaurtul inainte de 6 luni.M-a atentionat in mod special despre asta pentru ca a avut nenumarate cazuri de copii care au avut probleme ,unii chiar fiind spitalizati.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Dec 6 2007, 01:05 PM
Postare #4


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054




QUOTE(simina @ Dec 6 2007, 02:05 AM) *
Pe mine m-a sfatuit exact pe dos:sa nu le dau la copii decat branza calcica,excluse branza de vaci normala sau iaurtul inainte de 6 luni.M-a atentionat in mod special despre asta pentru ca a avut nenumarate cazuri de copii care au avut probleme ,unii chiar fiind spitalizati.


fiecare doctor cu sfaturile lui... eu, multumesc lui Dumnezeu, am fata sanatoasa, fara absolut nicio problema de sanatate si i-am dat ce am crezut eu de cuviinta, cu sfatul mamei, al doctorei si a prietenelor mai varstnice... pe noi ne-au crescut tot cu branzica proaspata de vaci si toate cele lactate si uite ca suntem OK... ar fi fost pacat sa nu profit de ce imi ofera parintii, nu degeaba se sacrifica ei la batranete, sa creasca animale, pasari ecologic... recunosc ca acum cand iau lapte din comert, o fac cu inima stransa, stiind ca e mai mult apa.


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oanabn
postare Dec 10 2007, 09:34 AM
Postare #5


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 107
Inscris la: 5-December 07
Din: satu mare
Membru nr.: 10,774



QUOTE(mallina2u @ Dec 5 2007, 07:15 PM) *
pt ca inca alaptezi, pana pe la 6 luni ii este suficient doar lapticul tau, dar urmareste fetita pe la 5 luni, daca va intinde manuta dupa diverse alimente, atunci e pregatita pt diversificare.. eu nu i-am dat branza calcica fetei, desi am testat-o, ea nu a primit, dar fata mea e atipica.. noi am inceput diversificarea pe la 4 luni jumate, am inceput cu supica, cu iaurtel, galbenus de ou, fructe nu prea a agreat, desi ii faceam piure de mar cu biscuite.. f. putin dau deloc... oricum, fata mea e sanatoasa si mai are un pic si face anul, desi inca mai completez mesele cu alaptatul..
legat de branza calcica, pediatra ne-a sfatuit sa nu facem si sa folosim branzica naturala de vaci.. vei gasi mai multe idei, sfaturi in topicul "diversificarea de la 4 luni' si altele pe care le gasesti in sectiunea respectiva..
succes si alapteaza cat poti, e spre binele fetitei!

mersi mult de sfat
noi acuma suntem la faza de studiu sa vedem cand sa incepem diversificarea si cu ce anume ,tot facem colectie acuma de carti si altele ,
tu la cate luni ai inceput cu suc de fructe , legume si zeama ,si cam cate o lingurita se da din ele si se introduce progresiv , nu?
si dupa cat timp ii scoti o masa de lapte ,am inteles ca de preferat este sa scoti masa de la 9-10.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariana panca
postare Dec 18 2007, 02:43 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 364
Inscris la: 13-December 07
Din: focsani
Membru nr.: 11,157



buna eu sunt noua printre mamici...sa stii ca eu i-am dat baietelului meu prima data pe la 4 luni jumate branza de vaci!pana la 4 luni l-am alaptat exclusiv la san!


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aeryana
postare Mar 14 2012, 04:52 PM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 13-March 12
Membru nr.: 232,472



Buna fetelor
Sunt proaspata mamica a unei fetite de 4 luni as vrea sa ii diversific mancarica.Eu inca alaptez la san.Am vorbit cu asistenta si mi a zis ca ar trebui sa astept,sa incep de la 6 luni,la fel zice si mama si mama soacra.Ideea este ca nu stiu ce sa fac si cum sa incep.Stiu ca se incepe cu suc de morcovi si pe urma treptat si altceva...O prietena ma intrebat...daca i am dat branzica calcica.Problema mea este ca eu nu sunt in tara si pe aici nu gasesc asemenea delicatesa....
Daca mi ati da cateva sfaturi....as fii vesnic recunascatoare smile.gif
Multumesc mult!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Mar 14 2012, 05:32 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(aeryana @ Mar 14 2012, 06:52 PM) *
Buna fetelor
Sunt proaspata mamica a unei fetite de 4 luni as vrea sa ii diversific mancarica.Eu inca alaptez la san.Am vorbit cu asistenta si mi a zis ca ar trebui sa astept,sa incep de la 6 luni,la fel zice si mama si mama soacra.Ideea este ca nu stiu ce sa fac si cum sa incep.Stiu ca se incepe cu suc de morcovi si pe urma treptat si altceva...O prietena ma intrebat...daca i am dat branzica calcica.Problema mea este ca eu nu sunt in tara si pe aici nu gasesc asemenea delicatesa....
Daca mi ati da cateva sfaturi....as fii vesnic recunascatoare smile.gif
Multumesc mult!!


in primul rand tin sa-ti spun ca branza calcica se prepara in casa si se face din lapte fiert in care se pune calciu lactic... se branzeste cam in 2-3 minute.. se pune o pastilutza la 250 ml lapte smile.gif
in al doilea rand eu te sfatuiesc sa mai astepti.. daca spui ca alaptezi exclusiv, nu are rost sa te complici de acum... poti incepe cu sucurile de la 5 luni.. de incepe cu sucul de mar, morcov, para si portocala.. se introduce fiecare la diferenta de minim 48 de ore pentru a vedea daca copilul are vreo alergie... apoi supa de radacinoase... intra la "mamici de septembrie 2011" si cere schema... este foarte detaliat cum trebuie sa faci zi de zi la inceput...


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirumaria
postare Jan 17 2016, 12:15 AM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 16-January 16
Membru nr.: 238,419



Eu am gasit o metoda rapida sa prepar branza calcica. Intotdeauna din lapte gras si la alegere, in functie de ce am la indemana, zeama de lamaie, sau 1 tableta de calciu, sau 1 lingura de smantana. Aici am gasit si metoda: http://retetebebelusi.ro/branzica-calcica-de-casa/. Am incercat initial sa folosesc lapte semidegresat dar nu a iesit nimic. Am inceput cu branza calcica de la 8 luni.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:47 AM