Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Tuse Si Raceala
andutza_37
postare Feb 17 2012, 12:32 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 16-February 12
Membru nr.: 232,166



Buna ziua mamici smile.gif
Am si eu o "situatie"...cu care sper sa ma puteti ajuta...De cand cu zapada asta multa, nu ne-am mai putut deplasa cu masina si n-am avut incotro, asa ca am mers cu metroul. Acum...nu stiu daca nu cumva m-am molipsit de la alti calatori sau pur si simplu de la gerul de-afara, cert este ca m-am pomenit dintr-odata racita-cobza si cu o tuse de i-am speriat pe toti ai mei. Nu ar fi neaparat asta problema...ca ma descurc eu cu o tuse...dar Maya, fiica mea, are 4 anisori si n-as vrea sa se molipseasca si ea, ca face urat la antibiotice:/ Ce ziceti, aveti vreun sfat si pentru mine?
Va pupa cu drag, Andreea
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Feb 17 2012, 06:27 PM
Postare #2


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(andutza_37 @ Feb 17 2012, 12:32 PM) *
Buna ziua mamici smile.gif
Am si eu o "situatie"...cu care sper sa ma puteti ajuta...De cand cu zapada asta multa, nu ne-am mai putut deplasa cu masina si n-am avut incotro, asa ca am mers cu metroul. Acum...nu stiu daca nu cumva m-am molipsit de la alti calatori sau pur si simplu de la gerul de-afara, cert este ca m-am pomenit dintr-odata racita-cobza si cu o tuse de i-am speriat pe toti ai mei. Nu ar fi neaparat asta problema...ca ma descurc eu cu o tuse...dar Maya, fiica mea, are 4 anisori si n-as vrea sa se molipseasca si ea, ca face urat la antibiotice:/ Ce ziceti, aveti vreun sfat si pentru mine?
Va pupa cu drag, Andreea

Pai dai-i ceva pt imunitate..
Sau Osciloccinum preventiv..sunt granule homeopate..
Si noi tot de-astea luam acum ca suntem putin racite.. Tot Maya ne cheama , dar avem doar 5 luni biggrin.gif
Sanatate!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutza_37
postare Feb 22 2012, 12:57 PM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 16-February 12
Membru nr.: 232,166



QUOTE(Alondra @ Feb 17 2012, 04:27 PM) *
Pai dai-i ceva pt imunitate..
Sau Osciloccinum preventiv..sunt granule homeopate..
Si noi tot de-astea luam acum ca suntem putin racite.. Tot Maya ne cheama , dar avem doar 5 luni biggrin.gif
Sanatate!


Multumesc pentru sfat, Alondra! Si...sa ne traiasca Maya liwlol.gif
AM fost la medic pana la urma...si ne-a recomandat multe fructe cu vitamina C, niste ceaiuri din plante si, pentru mine, Fluimucil 600 - 1 pastila efervescenta pe zi, timp de minim 5 zile.
Sunt la a3a zi de tratament, ma simt mult mai bine...iar Maya e sanatoasa tun smile.gif Ma intreb cu cine-o semana...ca eu ma imbolnavesc destul de repede... Dar nu conteaza! Sunt fericita ca e bine smile.gif
Sanatate multa tuturor!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilinca_01
postare Mar 13 2014, 05:54 PM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 13-March 14
Membru nr.: 237,066




Daca mancati sanatos si consumati numai produse nutritive benefice, furnizati corpului dvs vitaminele esentiale, minerale si antioxidanti care ajuta la lupta cu raceala si cu gripa.

Fiecare grup de alimente va poate oferi aceste substante nutritive. Este mai bine ca atunci cand suntem bolnavi sa mancam peste mai gras care contine Omega 3, deoarece acesti acizi grasi sunt cunoscuti pentru capacitatea lor de a suprima inflamatia. Chiar si in cazul bolilor cronice, omega-3 pot facilita mentinerea functiilor normale ale corpului si ajuta pentru combaterea microorganismelor.

Multe studii efectuate in 2011 arata ca numai 3 luni de aport de Omega 3 scade nivelele de substante si agenti inflamatorii, precum si simptomele de anxietate. Zincul, dar nu in forma sa naturala, este, de asemenea, cunoscut pentru efectul sau bun in lupta impotriva racelii si gripei. Studiul efectuat anul trecut in Canada a demonstrat ca administrarea reduce durata bolii.

Cea mai buna sursa de zinc raman alimentele. De exemplu, stridiile sunt printre cele mai bogate alimente care contin zinc. Se recomanda ca acestea sa fie utilizate dupa tratamentul termic.

Citeste mai multe aici despre raceala si gripa
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 05:27 AM