Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Apa Fiarta Si Racita Vs Apa Plata
carmensibiu
postare Nov 17 2008, 04:22 PM
Postare #1


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 59
Inscris la: 4-September 08
Membru nr.: 36,339



Am o noua dilema: ce e mai bun pt bebe, apa fiarta si racita (de la robinet) sau apa plata? Voi ce fel de apa ati dat copilasilor?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Nov 17 2008, 04:26 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



Eu folosesc apa de izvor .

"Ce tip de apa alegem pentru prepararea formulelor?


Apa de robinet
Apa de robinet variaza considerabil in functie de regiune sau oras, chiar daca normele stabilite de lege ii controleaza compozitia si garanteaza ca este potabila. Astfel, apa de robinet este un risc de intoxicatie cu plumb si nitrati. Din acest motiv, este bine sa limitati utilizarea ei pentru prepararea formulelor de lapte la sugarii sub 6 luni.
Apa minerala
Apa minerala are o compozitie stabila in saruri minerale si oligo-elemente. Unele tipuri au o compozitie benefica sanatatii bebelusilor (Evian, etc.) Totusi, apa minerala solicita rinichii copilasului prin prezenta sarurilor minerale, deci trebuie variata cu alte surse.
Apa de izvor
Apa de izvor are o compozitie mai putin stabila, dar contine o cantitate redusa de saruri minerale si nitrati, ceea ce este in favoarea bebelusilor."


Aceasta postare a fost editata de diana1318: Nov 17 2008, 04:30 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Nov 17 2008, 04:29 PM
Postare #3


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



eu ii dau lui alex apa plata din sticla...din asta ii faceam si ceaiul si formula cand era mic...si acum la 6 ani nu il las sa bea de la robinet decat fff rar oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miniraton
postare Nov 17 2008, 08:16 PM
Postare #4


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,576
Inscris la: 4-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 16,831




Fetelor...oare sunt exagerata ? Eu ii fierb si apa plata . Oricum...nici laptele nu se dizolva bine in apa nici macar calaie.

Spuneti-mi si mie ce apa de izvor folositi ? Ca eu folosesc apa plata d-asta la 2 L, Dorna, Izvorul Min..


--------------------



"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"
Elisabeth Stone
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Nov 17 2008, 08:19 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



QUOTE(miniraton @ Nov 17 2008, 08:16 PM) *
Fetelor...oare sunt exagerata ? Eu ii fierb si apa plata . Oricum...nici laptele nu se dizolva bine in apa nici macar calaie.

Spuneti-mi si mie ce apa de izvor folositi ? Ca eu folosesc apa plata d-asta la 2 L, Dorna, Izvorul Min..


Si eu fierb apa plata biggrin.gif Eu folosesc apa de izvor plata Calipso la sticla de 6 litri.

La cea mare am folosit si eu Dorna ; insa asta e apa minerala, nu de izvor ; e cam concentrata pentru bebelusi ... de curand am aflat si eu diferenta dintre diferite tipuri de apa ...

Aceasta postare a fost editata de diana1318: Nov 17 2008, 08:21 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pavoneitza
postare Nov 17 2008, 08:25 PM
Postare #6


aly^^
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,014
Inscris la: 8-August 08
Din: germania
Membru nr.: 33,398



si eu fierb apa plata!si folosesc izvorul alb!
exagerez?


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aryana
postare Nov 17 2008, 08:32 PM
Postare #7


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,030
Inscris la: 5-November 07
Membru nr.: 9,158



QUOTE(carmensibiu @ Nov 17 2008, 06:22 PM) *
Am o noua dilema: ce e mai bun pt bebe, apa fiarta si racita (de la robinet) sau apa plata? Voi ce fel de apa ati dat copilasilor?



Apa plata dorna. e singura pe care eu am vazut scris ca e buna pentru hrana bebeilor, pe restul nu e scris asa ceva, ceea ce inseamna ca firmele respective nu isi asuma o astfel de raspundere.
Nu se fierbe pentru ca se concentreaza prea mult sarurile in ea si e daunator pt rinichii bebelusului.
Te-am mai intrebat si la topicul cu prevenar, ce ai auzit de infanrix? Pana la urma ai aflat de ce s-a retras de pe piata?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Nov 17 2008, 08:44 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



"Ce apa are voie sa bea bebelusul tau?
Avand in vedere diferitele opinii ale medicilor multe dintre voi si-au pus problema ce apa sa foloseasca pentru pregatirea laptelui praf sau pentru a da bebelusului sa bea intre mese.

Daca in ceea ce priveste apa de la robinet puritatea si compozitia ei difera in functie de zona unde locuiesti, in cazul apei imbuteliate exista trei variante: apa minerala naturala (apa plata), apa de izvor si apa patabila (de masa). Dupa desigilarea sticlei da apa, aceasta trebuie pastrata in continuare la frigider.

Apa plata - este cea mai pura forma de apa deoarece provine dintr-o sursa de apa subterana aflata intr-un loc ferit de actiunea poluantilor si care nu este tratata in nici un fel. Din pacate, asa cum arata si denumirea, acest tip de apa contine substante minerale in diverse concentratii. Deci, daca folosesti pentru bebelusul tau astfel de apa trebuie sa vezi care este continutul acesteia in calciu si sodiu; vei calcula apoi cantitatea din aceste minerale pe care ajunge sa o primeasca sugarul tau, avand grija ca ea sa nu depaseasca ratia zilnica recomandata pentru varsta lui. Pentru aceasta va trebui sa stii si compozitia in sodiu si calciu a laptelui praf pe care il folosesti. De exemplu: daca apa plata contine 65 mg Na/l, iar laptele praf este 10 mg/l si sugarul tau are opt kilograme la sase luni si bea 1200 ml apa/zi, va primi astfel 375 x 1, 2 = 450 mg Na/zi care depaseste ratia zilnica recomandata.

Ce i se intampla copilului daca primeste zilnic o ratie mai mare de Na sau Ca?

O ratie mai mare de Na sau Ca predispune copilul la afectiuni cardiovasculare. O cantitate de Ca care depaseste ratia zilnica recomandata poate duce la dezvoltarea calculilor renali la bebelusi (din ce in ce mai intalniti in ecografiile facute sugarilor).

Apa de izvor - provine dintr-o singura sursa de apa subterana nepoluata, dar nu este la fel de pura microbiologic ca apa plata si poate suferi anumite tratamente. Daca, continutul ei in minerale nu este scris pe stica, mai bine evitati folosirea ei la sugari.

Apa potabila (de masa) - provine din mai multe surse si poate include chiar sistemul public de aprovizionare cu apa. Unele dintre substantele chimice folosite pentru purificarea acestei ape pot fi cancerigene (Cl, Al). Pentru a elimina aceste substante si pentru a mai imbunatati calitatea apei, poti folosi un sistem de filtrare (pe instalatia de alimentare a locuintei sau o cana filtranta). Daca folosesti o cana speciala pentru filtrarea apei va trebui sa schimbi cartusul la data expirarii acestuia (in general o luna), sa arunci primii doi- trei litrii de apa filtrati dupa schimbarea cartusului, sa folosesti apa imediat dupa filtrare si sa folosesti zilnic cana filtranta pentru a impiedica uscarea cartusului.

In incheiere, draga mamica iti recomand sa fierbi si apoi sa racesti pana la temperatura adecvata apa pe care o dai micutului tau, indiferent de sursa ei de provenienta, mai ales daca bebelusul tau are mai putin de sase luni.

dr. Cornelia Flavia Mircescu, medic de familie "



Aceasta postare a fost editata de diana1318: Nov 17 2008, 08:44 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Nov 17 2008, 08:56 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(diana1318 @ Nov 17 2008, 08:44 PM) *
"Ce apa are voie sa bea bebelusul tau?
Avand in vedere diferitele opinii ale medicilor multe dintre voi si-au pus problema ce apa sa foloseasca pentru pregatirea laptelui praf sau pentru a da bebelusului sa bea intre mese.

Daca in ceea ce priveste apa de la robinet puritatea si compozitia ei difera in functie de zona unde locuiesti, in cazul apei imbuteliate exista trei variante: apa minerala naturala (apa plata), apa de izvor si apa patabila (de masa). Dupa desigilarea sticlei da apa, aceasta trebuie pastrata in continuare la frigider.

Apa plata - este cea mai pura forma de apa deoarece provine dintr-o sursa de apa subterana aflata intr-un loc ferit de actiunea poluantilor si care nu este tratata in nici un fel. Din pacate, asa cum arata si denumirea, acest tip de apa contine substante minerale in diverse concentratii. Deci, daca folosesti pentru bebelusul tau astfel de apa trebuie sa vezi care este continutul acesteia in calciu si sodiu; vei calcula apoi cantitatea din aceste minerale pe care ajunge sa o primeasca sugarul tau, avand grija ca ea sa nu depaseasca ratia zilnica recomandata pentru varsta lui. Pentru aceasta va trebui sa stii si compozitia in sodiu si calciu a laptelui praf pe care il folosesti. De exemplu: daca apa plata contine 65 mg Na/l, iar laptele praf este 10 mg/l si sugarul tau are opt kilograme la sase luni si bea 1200 ml apa/zi, va primi astfel 375 x 1, 2 = 450 mg Na/zi care depaseste ratia zilnica recomandata.

Ce i se intampla copilului daca primeste zilnic o ratie mai mare de Na sau Ca?

O ratie mai mare de Na sau Ca predispune copilul la afectiuni cardiovasculare. O cantitate de Ca care depaseste ratia zilnica recomandata poate duce la dezvoltarea calculilor renali la bebelusi (din ce in ce mai intalniti in ecografiile facute sugarilor).

Apa de izvor - provine dintr-o singura sursa de apa subterana nepoluata, dar nu este la fel de pura microbiologic ca apa plata si poate suferi anumite tratamente. Daca, continutul ei in minerale nu este scris pe stica, mai bine evitati folosirea ei la sugari.

Apa potabila (de masa) - provine din mai multe surse si poate include chiar sistemul public de aprovizionare cu apa. Unele dintre substantele chimice folosite pentru purificarea acestei ape pot fi cancerigene (Cl, Al). Pentru a elimina aceste substante si pentru a mai imbunatati calitatea apei, poti folosi un sistem de filtrare (pe instalatia de alimentare a locuintei sau o cana filtranta). Daca folosesti o cana speciala pentru filtrarea apei va trebui sa schimbi cartusul la data expirarii acestuia (in general o luna), sa arunci primii doi- trei litrii de apa filtrati dupa schimbarea cartusului, sa folosesti apa imediat dupa filtrare si sa folosesti zilnic cana filtranta pentru a impiedica uscarea cartusului.

In incheiere, draga mamica iti recomand sa fierbi si apoi sa racesti pana la temperatura adecvata apa pe care o dai micutului tau, indiferent de sursa ei de provenienta, mai ales daca bebelusul tau are mai putin de sase luni.

dr. Cornelia Flavia Mircescu, medic de familie "


Da exact asa am procedat si eu...pana la sase luni am fiert apa plata...dupa nu....si totul a fost perfect... smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ari05
postare Nov 17 2008, 11:53 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,251
Inscris la: 18-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,246



QUOTE(miniraton @ Nov 17 2008, 08:16 PM) *
Fetelor...oare sunt exagerata ? Eu ii fierb si apa plata . Oricum...nici laptele nu se dizolva bine in apa nici macar calaie.

Spuneti-mi si mie ce apa de izvor folositi ? Ca eu folosesc apa plata d-asta la 2 L, Dorna, Izvorul Min..

si eu fierb si apa plata (Izvorul Minunilor)... dar doar care i-o dau sa o bea...
in rest, apa pt laptic, cereale... nu o fierb...


--------------------
Voturile pt micutul Artur, se transforma in roni, pentru Vladut!!!Multumim din suflet echipei Utile Copii pentru sprijin si pentru ca s-a alaturat campaniei noastre!!Se poate vota in fiecare ora, un vot=1 ron; e nevoie de cateva secunde sa va inregistrati.Va multumim!!!
http://www.utilecopii.ro/concurs/zambet-de-copil/poza/93/










  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 12:52 PM