Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nasterea Prematura, bebelusi luptatori?
iubita_tiana
postare Apr 10 2009, 10:39 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



nu as vrea sa ma gandesc la asa ceva, dar in jurul me sunt foarte multe nasteri premature...
astept mamici de bebelusi prematur, care sa poveasteasca la cate sapt au nascut, cum au fost bebelusii, ce probleme au avut si cauzele nasterii premature....

aseara a nascut o prietena la 33-34 sapt..bebe e bine deocamdata, la incubator....cu tuburi de oxigen


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Apr 11 2009, 12:16 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



se pare ca nu avem bebelusi prematuri aici....ma bucur mult, desi mi-ar fi placut sa impartasim experientele impreuna


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Apr 11 2009, 12:47 PM
Postare #3


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765



Si pe mine m-ar fi interesat subiectul! oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose68
postare Apr 24 2009, 04:10 PM
Postare #4


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,925
Inscris la: 29-April 08
Din: B
Membru nr.: 22,013




Abia acum am vazut topicul
MUlte dintre voi cunoasteti deja povestea mea
Am nascut la aproape 41 de ani o fetita sanatoasa dar la 36 de saptamani. A venit dupa 16 ani de incercari. Am schimbat vreo 3 spitale. AM facut inseminari...........stimulari si multe altele dar fara vitro......nici un rezultat. In 18 martie 2008 am implinit 40 de ani si in acea zi am hotarat sa ma las de incercari pentru ca nu facem decat sa ne consumam nervii si banii. Ne hotarasem sa facem renovarea apartamentului si la inceputul anului urmator sa infiem un bebe. Nu aveam de unde sa stiu ca in acea luna voi avea ultimul CM. Am plecat cateva zile la manastirile din Moldova si la 3 zile am ramas insarcinata. Am aflat asta in Vinerea Mare.
Dupa ce am am aflat ca sunt insarcinata m-am inscris pe UTILECOPII. Pana atunci doar citeam.


--------------------


Puiutii de decembrie
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...394&st=2530

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=212


Sufletele care nu-si spovedesc taina niciodata sunt ca odaile cu ferestrele inchise care nu se aerises
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose68
postare Apr 24 2009, 05:12 PM
Postare #5


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,925
Inscris la: 29-April 08
Din: B
Membru nr.: 22,013



pe parcursul sarcinii am avut destule probleme
in saptamana 11 a iesit la analize toxoplasmoza. Nu mi-a venit sa cred deoarece avusesem cu 2 ani inainte. Am facut un alt test la Institutul Cantacuzino si s-a infirmat acest lucru.Apoi am facut dublu test si mi-a iesit risc sindrom Down 1:50. Asa am ajuns la amniocenteza. Am facut-o si a iesit OK si rezultatul ca vom avea o fetita. Apoi am intrat in spital pentru dizgravidie ajunsesem sa mananc doar grapefruit si incepusem sa ma deshidratez. In saptamana 19 mi-a miscat prima oara si am radiat de fericire. In saptamana 24 (citisem povestea ta Tyana si eram ingrozita) m-am apucat sa fac curatenie si am frecat parchetul. Noaptea m-au apucat contractiile si cand am ajuns acolo eram aproape sa pierd sarcina care era mult coborata iar bebe cu capul in jos. Am stat 3 saptamani in perfuzii cu Gynipral. In prima seara mi-au gresit doza si mi-au introdus 3 fiole. Noaptea am facut soc anafilactic : m-am inrosit si umflat apoi am inceput sa vars intruna pana dimineata. Abia dimineata s-a vazut in foaia de observatie greseala. D-zeu a tinut cu mine si nu am pierdut sarcina. Dupa inca 2 saptamani de la spitalizare (saptamana 29) am observat ca nu mai misca. Am ajuns la urgenta in ultimul moment. Bebe era deja letargic.........Am reusit sa scapam cu bine si de aceasta data. Apoi in saptamana 30 am venit la eco 4D in Bucuresti unde mi s-a spus ca am lichid amniotic in exces si ca sunt cu pericol de nastere prematura. Am ramas in Bucuresti. In saptamana 32 m-am internat cu astm si reflux pe caile urinare(aproape de blocaj renal). Asta datorita bb-lui care acum era cu capul in sus (asezare pelviana) Asa a si ramas pana la final, in saptamana 36. Am fost la medic mi-a zis ca e totul OK si noaptea s-a rupt sacul amniotic.
Bebe s-a nascut sanatoasa cu 2860 si 48 de cm, foarte bine pentru saptamana respectiva.
In mare cam asta este ODISEEA SARCINII pentru mine.

Aceasta postare a fost editata de Rose68: Apr 24 2009, 05:13 PM


--------------------


Puiutii de decembrie
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...394&st=2530

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=212


Sufletele care nu-si spovedesc taina niciodata sunt ca odaile cu ferestrele inchise care nu se aerises
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose68
postare Apr 24 2009, 05:24 PM
Postare #6


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,925
Inscris la: 29-April 08
Din: B
Membru nr.: 22,013



Problemele bebeul meu prematur.
1.In prima luna a luat doar 250 de grame, era hranita mixt san + lapte formula. Nu prea avea putere sa pape. Acum la 4 luni si 3 saptamani are 5950 gr.(de la 2860grame)
2. S-a nascut cu pielea marmorata.Extremitatile (maini, picioruse, nasuc) erau reci.
3.In saptamana a treia noaptea a vomitat mult si am ajuns la spital. Normal trebuia sa nu ne alarmam. Dar am ajuns la spital unde a luat bolile celor 2 bebelusi din salon. Bronsiolita si infectie urinara.
4.Capul il tine mai tarziu decat altii. In general dezvoltarea psihomotorie e mai lenta. Acum are 4 luni si 3 saptamani si abia ieri s-a intors dupa burtica pe spate fara ajutor. Majotitatea bebeilor fac asta de la 3 luni si jumatate. Medicii mi-au spus sa ne inarmam cu rabdare pentru ca in timp ii vai ajunge pe copii de seama ei. Dar pana la 1 an se vor mai vedea diferente.
5. Si-a revenit cu greutatea, e in limite normale desi spre limita inferioara. Are 5950 grame la 4 luni si 3 saptamani.
6. Cu respiratia a stat bine, deoarece medicul meu mi-a dat sa fac injectii cu Dexamatazona in saptamana 31 pentru a dezvolta plamanii bebelului (datorita iminentei de nastere prematura)
Va atasez si o poza facuta ieri.


--------------------


Puiutii de decembrie
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...394&st=2530

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=212


Sufletele care nu-si spovedesc taina niciodata sunt ca odaile cu ferestrele inchise care nu se aerises
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ladydi
postare Apr 24 2009, 05:30 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 139
Inscris la: 27-September 08
Din: galati
Membru nr.: 39,415



QUOTE(Rose68 @ Apr 24 2009, 06:12 PM) *
pe parcursul sarcinii am avut destule probleme
in saptamana 11 a iesit la analize toxoplasmoza. Nu mi-a venit sa cred deoarece avusesem cu 2 ani inainte. Am facut un alt test la Institutul Cantacuzino si s-a infirmat acest lucru.Apoi am facut dublu test si mi-a iesit risc sindrom Down 1:50. Asa am ajuns la amniocenteza. Am facut-o si a iesit OK si rezultatul ca vom avea o fetita. Apoi am intrat in spital pentru dizgravidie ajunsesem sa mananc doar grapefruit si incepusem sa ma deshidratez. In saptamana 19 mi-a miscat prima oara si am radiat de fericire. In saptamana 24 (citisem povestea ta Tyana si eram ingrozita) m-am apucat sa fac curatenie si am frecat parchetul. Noaptea m-au apucat contractiile si cand am ajuns acolo eram aproape sa pierd sarcina care era mult coborata iar bebe cu capul in jos. Am stat 3 saptamani in perfuzii cu Gynipral. In prima seara mi-au gresit doza si mi-au introdus 3 fiole. Noaptea am facut soc anafilactic : m-am inrosit si umflat apoi am inceput sa vars intruna pana dimineata. Abia dimineata s-a vazut in foaia de observatie greseala. D-zeu a tinut cu mine si nu am pierdut sarcina. Dupa inca 2 saptamani de la spitalizare (saptamana 29) am observat ca nu mai misca. Am ajuns la urgenta in ultimul moment. Bebe era deja letargic.........Am reusit sa scapam cu bine si de aceasta data. Apoi in saptamana 30 am venit la eco 4D in Bucuresti unde mi s-a spus ca am lichid amniotic in exces si ca sunt cu pericol de nastere prematura. Am ramas in Bucuresti. In saptamana 32 m-am internat cu astm si reflux pe caile urinare(aproape de blocaj renal). Asta datorita bb-lui care acum era cu capul in sus (asezare pelviana) Asa a si ramas pana la final, in saptamana 36. Am fost la medic mi-a zis ca e totul OK si noaptea s-a rupt sacul amniotic.
Bebe s-a nascut sanatoasa cu 2860 si 48 de cm, foarte bine pentru saptamana respectiva.
In mare cam asta este ODISEEA SARCINII pentru mine.

oFloare1.gif draga mea rose,eu am intrat pe acest forum prin noiembrie si citeam totul despre voi dar nu mi-am inchipuit ca ai trecut prin atatea sa o ai pe ANDREUTA care este o minunatie de fetita,tot respectul si admiratia din partea mea,v apup si va mai asteptam prin galati. floare2.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Apr 24 2009, 06:34 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Vai Rose, prin cate ai trecut ca sa o ai pe minunea aceasta.Sa-ti traiasca sanatoasa si sa-ti aduca doar bucurii.

Pe primul baiat l-am nascut la 34 de saptamani, am avut placenta imbatranita, grad 3 de maturare, si bb nu se mai oxigena si hrani bine.Nascut cu 2200 kg, 45 de cm, scor Apgar 9.Am stat doar 8 zile in spital, nu am avut nicio problema cu el, doar pentru observatie.In prima luna a luat 1100 gr, si tot asa, la un an avea 11 kg.A vorbit la 5 luni jumatate, a stat in fund la 6.Nu a mers de-a busilea dar la 11 luni a inceput sa mearga tinandu-se de pereti, mobila....Prima oara mi-a racit la 10 luni cand am plecat cu el la munte. Are aproape 7 ani, stie sa citeasca,sa scrie, sa faca adunari si scaderi, este un copil absolut normal, multumesc Bunului Dumnezeu.

Pe al doilea baiat l-am nascut la 36 de saptamani, am avut colul deschis si repaus total la pat de la 26 de saptamani si am luat medicamente. Nascut cu scor Apgar 9, 2900 si 48 de cm. In prima luna mi-a luat 1450 de grame, si tot asa, acum are la aproape 9 luni, 9100, deci si-a triplat greutatea de la nastere.Sta in fund de la aproape 6 luni, spune mama, tata, baba, papa, apa(chiar cere apa)Merge de-a busilea, se catara peste tot, este intr-o continua miscare. A fost racit la 2 luni de la aerul conditionat, raceala tratata cu ceai si Eurespal, in rest e sanatos.

Multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru sanatea si viata puilor mei!
Sanatate la toti bb!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Apr 24 2009, 09:38 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Maria s-a nascut la 32 de saptamani. A avut 2.200 kg si 48 cm. Plamanii intrasera in regresie si dupa 2 zile si jumatate a decedat.


Aceasta postare a fost editata de VALERIA OANA: Apr 24 2009, 09:40 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IOANASTR
postare Apr 25 2009, 09:28 AM
Postare #10


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 834
Inscris la: 15-November 07
Din: cluj
Membru nr.: 9,694



Buna,Tiana nu stiu daca iti mai aduci aminte dar si eu am nascut prematur.
Bebe Denis sa nascut la 36 saptmani avea 2200gr si 48 cm....Inainte de a naste cu o saptamana am fost internata in spital,deoarece mi sa depistat ca aveam probleme cu tensiunea,era foarte mare,...a doua zi de la internare dimineata pe la 6 cand miau pus aparatu ca sa asculte inimioara lui bebe au descoperit ca aveam contracti din 2 in 2 minute,dar dureri nu aveam deloc,doar mi se intarea burtica. Medici sau alarmat si miau spus sa vb cu sotul sa imi cumpere nu mai stiu acum denumirea la medicament si la perfuzi,dar erau pentru ami opri contractile,imediat miau facut si injectie pentru a grabi dezvoltarea plamanilor la bebe in caz ca as fi nascut atunci.Insa cu tot cu acele medicamente dupa o saptamana in care am fost supravegheata non stop mioau facut cezariana de urgenta pentru ca eliminasem dopul si riscam sa nasc,iar cu tensiunea mea era prea periculos sa nasc natural.Asa ca pe 27.02 2009 la ora 9:55 a venit pe lume micutul denis,operatia a fost riscanta pentru mine mai mult din cauza tensiuni care crestea enorm in ciuda medicamentelor care imi erau administrate intravenos,dar pana la urma totul a fost bine...Bebe a stat doar o zi la incubator,fara tubusoare sau alte chesti,respira singur si dupa o zi lau mutat in patut normal...la mine in salon lau adus abia a 3 zi si manca doar de la san cu toate ca era tare dificil pentru el din cauza ca era asa de micut,dar a pus repede pe el si acum la aproape 2 lunite are 4600gr si 56 cm,toti medici sau mirat cat de bine sa ingrasat si cat e de frumos....
Asa ca nu va faceti griji minuni exista,trebuie doar sa credem in ele si in Dumnezeu...
Si acum va pun si niste poze ca sa vedeti cum a evoluat micutul:
aici e chiar cand lau scos de la mine{data de pe poza nu coincide]


--------------------
]



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 01:54 AM