Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Help! Bubite In Palme Si Pe Talpi
maria26
postare Nov 12 2010, 08:53 PM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



aseara cand sa-l culc pe Andy am constatat ca are niste bubitze mici rosii doar in zona in care a avut pampers.. nu am dat mare importanta.. i-am dat cu un unguent, gandindu-ma ca pana dimineata vor disparea.. astazi cand l-am luat de la cresa am ramas masca sad.gif ...in palme era plin de bubite rosii cu ceva in mijloc ( cum ar fi varicela, dar in miniatura si foarte multe) .. l-am analizat in detaliu... mai are pe talpi si de la glezna in jos... unde a a vut pampersul este efectiv plin sad.gif ... am vazut ca au inceput sa se extinda in sus pe picioare cu viteza luminii sad.gif .. am fost la infectioase cu el.. diagnosticul:alergie... sa-i dau peritol si daca se mai extind sa ma duc din nou cu el... v-ati confruntat cu asa ceva? Andy nu a avut niciodata alergie la nimic.. mi-e teama sa nu fie altceva/ alergia nu apare pe burta? el pe burta e curat....

Aceasta postare a fost editata de maria26: Nov 12 2010, 08:54 PM


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AmyChris
postare Nov 12 2010, 09:15 PM
Postare #2


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 320
Inscris la: 15-June 10
Membru nr.: 156,446



Imi pare rau ca treci prin asa ceva oFloare1.gif . Nu stiu daca te va ajuta cu ceva dar pot sa iti spun ca eu sunt alergica la peshte si prima data cand am ajuns in spital asa a debutat alergia cu mancarimi groaznice in palme si talpi , dupa care m-am umplut de bubite peste tot , inclusiv in cap ...si am stat in spital vreo 3-4 zile , pana mi-am revenit .
Aici cel mai folosit pt alergii este Benadryl-ul , care chiar e bun , caci l-am folosit .
Chris a avut anul trecut ff multe bubite in special pe spate , burtica si gat iar dr ne-a dat atunci Hidrocortizon unguent si i-au trecut .
Multa sanatate lui Andy si tie floare2.gif .

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
isabel
postare Nov 12 2010, 09:24 PM
Postare #3


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 727
Inscris la: 16-February 09
Din: buzau
Membru nr.: 72,446



buna Maria,eu am avut alergie anul trecut la ce nu stiu dar mi-a iesit prima data pe burta dupa aceea tot scarpinanduma au inceput sa se inmulteasca si mi-au iesit pe brate,picioare,spate pana si in cap ,eu initial crezand ca e varicela sau pojar ceva,la boli infectioase dupa multe analize au spus e alergie fie de la mancare fie de la produse de igiena,si cu tratamentul pe care mi la dat in 5 zile mi-a trecut.Mai bine incearca sa intrebi si alte mamici de la cresa sa vezi daca a mai patit careva sa nu fie de la ceva ce au folosit acolo.Tot la fel erau si la mine marunte si cu varful alb.Mie pe langa medicamente mi-au dat si alcool mentolat si dadeam de cate 3-4 ori pe zi era foarte racoritor si nu ma mai manca.Si a avut si fimea pe vara tot asemanatoare si cred ca fusese de la gelul de dus pe care il schimbasem si cum nu am mai spalat-o cu acel gel au inceput sa dispara si i-am dat claritine(sirop).pupici si sper sa ii treaca repede lui Andy

Aceasta postare a fost editata de isabel: Nov 12 2010, 09:27 PM


--------------------
Visit My Website

ANDREA ISABEL

Blog Isabel....familia Mea
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Nov 12 2010, 10:59 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811




mltumesc mult pentru raspuns trandafir.gif
am uitat sa mentionez ca nu il mananca deloc buitele... dupa mai multe cautari pe net am gasit ceva care corspunde perfect cu ce are Andy... i-am luat temperatura de curiozitate.. si.. 37.1 .. deci nu este alergie cu siguranta.. pe net scrie ca e un virus .. este contagios si, in general, ataca copii sub 5 ani si apare in colectivitate.. deci.. nu e alergie.. doamne ajuta! doctorii din pitesti lasa de dorit...
sa vad cum evolueaza in noaptea asta... eu sper sa nu se mai extinda.. daca este virusul de care vorbsc eu , bubitele vor tine o saptamana si vor trece de la sine. normal nu ar trebui sa se mai extinda...

Aceasta postare a fost editata de maria26: Nov 12 2010, 11:00 PM


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredana03
postare Nov 13 2010, 08:14 AM
Postare #5


o mamica fericita
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,519
Inscris la: 17-June 08
Din: arges
Membru nr.: 26,662



QUOTE(maria26 @ Nov 12 2010, 11:59 PM) *
mltumesc mult pentru raspuns trandafir.gif
am uitat sa mentionez ca nu il mananca deloc buitele... dupa mai multe cautari pe net am gasit ceva care corspunde perfect cu ce are Andy... i-am luat temperatura de curiozitate.. si.. 37.1 .. deci nu este alergie cu siguranta.. pe net scrie ca e un virus .. este contagios si, in general, ataca copii sub 5 ani si apare in colectivitate.. deci.. nu e alergie.. doamne ajuta! doctorii din pitesti lasa de dorit...
sa vad cum evolueaza in noaptea asta... eu sper sa nu se mai extinda.. daca este virusul de care vorbsc eu , bubitele vor tine o saptamana si vor trece de la sine. normal nu ar trebui sa se mai extinda...

maria acelasi lucru l-a avut si denis in august de la niste chipsuri cu branza ce i le-a dat o prietena, iar el nu mai mancase pana atunci.
tot asa nu-l mancau nu-l deranjau, i-am dat peritol si in cateva zile au disparut.
multa sanatate pentru andy.


--------------------










"Nu-ti fie frica de ziua de maine, Dumnezeu e deja acolo"



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Nov 13 2010, 10:25 AM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(loredana03 @ Nov 13 2010, 10:14 AM) *
maria acelasi lucru l-a avut si denis in august de la niste chipsuri cu branza ce i le-a dat o prietena, iar el nu mai mancase pana atunci.
tot asa nu-l mancau nu-l deranjau, i-am dat peritol si in cateva zile au disparut.
multa sanatate pentru andy.


multumesc trandafir.gif
am inceput sa-i dau peritol de asear, dar nu s-au retras... au mai aparut cateva pe picoare in sus si la incheietura mainii sad.gif .. dar au inceput sa-l manance foarte tare sad.gif .. oricum, eu sunt convinsa ca sunt de ordin infectios... dar sunt urate rau crybaby.gif


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anicika8
postare Nov 13 2010, 10:50 AM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 30
Inscris la: 20-October 10
Membru nr.: 184,379



QUOTE(maria26 @ Nov 13 2010, 10:25 AM) *
multumesc trandafir.gif
am inceput sa-i dau peritol de asear, dar nu s-au retras... au mai aparut cateva pe picoare in sus si la incheietura mainii sad.gif .. dar au inceput sa-l manance foarte tare sad.gif .. oricum, eu sunt convinsa ca sunt de ordin infectios... dar sunt urate rau crybaby.gif

Lui Tudor deabia i-au trecut. Asa a avut si el. Doar ca la noi nu au aparut unde are pampersul ci intai pe picioare, jos la glezne si au inceput sa se extinda in sus. Dupa i-au aparut foarte multe pe piept. I-am dat cu mixtura mentolata si Zyrtec, cate 8 picaturi pe zi. Da-i cu mixtura mentolata, o gasesti la farmacie, ca sa nu-l mai manance. Trec intr-o saptamana.hug.gif Pupam fratziorul!


Aceasta postare a fost editata de anicika8: Nov 13 2010, 10:52 AM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Nov 13 2010, 11:02 AM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(anicika8 @ Nov 13 2010, 12:50 PM) *
Lui Tudor deabia i-au trecut. Asa a avut si el. Doar ca la noi nu au aparut unde are pampersul ci intai pe picioare, jos la glezne si au inceput sa se extinda in sus. Dupa i-au aparut foarte multe pe piept. I-am dat cu mixtura mentolata si Zyrtec, cate 8 picaturi pe zi. Da-i cu mixtura mentolata, o gasesti la farmacie, ca sa nu-l mai manance. Trec intr-o saptamana.hug.gif Pupam fratziorul!


da? ati avut si voi de curand? deci este epidemie sad.gif ... am vazut acum ca e plin si pe cerul gurii.. l-ai tinut acasa sau l-ai dus la cresa? pai tocmai a plecat sotul la farmacie sa ia...


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ynady
postare Nov 13 2010, 11:09 AM
Postare #9


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,919
Inscris la: 21-May 10
Membru nr.: 148,454



Maria, cred ca e vorba de boala "mana-picior-gura" , este de etiologie virala, virusul Coxsackie, se transmite foarte usor in colectivitati. Poti gasi multe articole pe net. Trece, ca orice afectiune virala relativ usoara in cca 7 zile, pana la 14 zile.
Tratamentul este doar simptomatic, pentru prurit mixtura mentolata si Zyrtec, cum a spus Anicika sunt numai bune, iar alimentatia trebuie sa fie usoara, mai mult lichida din cauza leziunilor din guritza.
Sanatate multa puiului oFloare1.gif !

Aceasta postare a fost editata de ynady: Nov 13 2010, 11:13 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anicika8
postare Nov 13 2010, 11:27 AM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 30
Inscris la: 20-October 10
Membru nr.: 184,379



QUOTE(maria26 @ Nov 13 2010, 11:02 AM) *
da? ati avut si voi de curand? deci este epidemie sad.gif ... am vazut acum ca e plin si pe cerul gurii.. l-ai tinut acasa sau l-ai dus la cresa? pai tocmai a plecat sotul la farmacie sa ia...

Pai ce credeai, ca scapam de vreo boala? doh.gif In gura nu a avut. Poti sa-i dai in guritza cu glicerina. L-am dus la cresa. Eu am crezut ca este alergie la vreun aliment, asa mi-a spus si doctoritza. Nici prin gand nu mi-a trecut ca este virala.
Joi si vineri l-am tinut acasa cu mama pentru ca are bronsita. Am crezut ca rezolvam raceala , adica tusea si mucii cu siropuri si medicamente homeopate si nu a mers. A ajuns la bronsita. doh.gif I-am luat aparat pentru aerosoli dar este chinul dupa lume sa-i fac. Plus ca mi-a dat doctoritza si augmentin. Nu am scapat de antibiotic.
tzuc.gif Multa sanatate!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 09:32 AM