Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

27 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Am Nevoie Urgenta De Un Sfat... Va Rog!
AdeDia
postare Dec 2 2008, 08:02 PM
Postare #21


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



QUOTE(giulia_0319 @ Dec 2 2008, 05:25 PM) *
asta eu l-as numi santaj emotional...nu e corect, fetelor! oFloare1.gif

imi pare ffff rau...nici un moment nu m-am gandit la santaj emotional....iar remarca mea suna oarecum altfel....dar fiecare intelege cum vrea si face cum crede sau cum simte....cred ca in calitate de mama trebuie sa te gandesti si la starea emotionala pe care o ai dupa.......trebuie sa te gandesti si daca vei putea trai in continuare,la fel ca si pana acum....de cele mai multe ori adevarul doare....dar el trebuie spus asa cum este,nu pe ocolite....un prieten adevarat intotdeauna iti spune adevarul in fata,chiar daca acesta provoaca durere pe moment....cu timpul vei ajunge sa-i multumesti ca a avut putere si curaj sa-ti spuna adevarul,in loc sa te cocoloseasca si sa ajungi sa te lovesti mult mai rau...mai tarziu
....si am zis si repet...fiecare face ce vrea cu sufletul lui...e direct raspunzator ptr sine insusi....nu voi da eu socoteala nici macar ptr faptele celor dragi ai mei,dap'ai ptr altii...dar nici nu vreau sa am pe cineva pe constiinta....si uneori chiar si nespunand nimic,alegand tacerea.... te faci vinovat sau partas...
...la urma urmelor in Sfanta Scriptura scrie:"ce i-ar ajuta unui om daca si-ar castiga viata si si-ar pierde sufletul"..."temeti-va de cel care poate ucide sufletul,nu de cei care ucid trupul"
....D-zeu sa dea intelepciune tuturor sa aleaga intotdeauna,ceea ce aduce pace,liniste si multumire sufleteasca....
notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirumati
postare Dec 2 2008, 08:46 PM
Postare #22


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 136
Inscris la: 26-November 08
Din: Bacau
Membru nr.: 51,588



AdeDia...ai foarte mare dreptate! Prietenii sunt cei care iti dau sfaturile care sunt necesare, chiar daca uneori ai impresia ca iti vor raul. Am trecut prin asta si abia dupa ce s-a terminat totul mi-am dat seama ca respectiva avusese dreptate. Si m-a inteles si am ramas prietene. Si stai linistita, nu am luat-o ca pe un santaj emotional! Iti multumesc pentru ce ai spus in ultima postare! oFloare.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Dec 2 2008, 09:11 PM
Postare #23


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



QUOTE(mirumati @ Dec 2 2008, 08:46 PM) *
AdeDia...ai foarte mare dreptate! Prietenii sunt cei care iti dau sfaturile care sunt necesare, chiar daca uneori ai impresia ca iti vor raul. Am trecut prin asta si abia dupa ce s-a terminat totul mi-am dat seama ca respectiva avusese dreptate. Si m-a inteles si am ramas prietene. Si stai linistita, nu am luat-o ca pe un santaj emotional! Iti multumesc pentru ce ai spus in ultima postare! oFloare.gif

Mirumati...ma bucur din suflet ca nu te-ai suparat si sper din tot sufletul sa reusiti in tot ceea ce aveti de facut ptr binele ingerasului vostru...e o dulceata de copil si gingas ca o floare....baiatul meu cand a vazut poza,a zis ca e fetita....si are ochi ca cerul senin...sa-i dea D-zeu o viata la fel de senina ca ochisorii lui notworthy.gif notworthy.gif
....iti povestesc ceva...sper sa-ti fie de incurajare tzuc.gif hug.gif
....Am o matusa,sora de-a bunicului meu,care are la fel ca mati,tot mana stanga....este o femeie trecuta de 60 de ani si este asa din nastere.Vreau sa-ti spun ca este casatorita si are 2 baieti gemeni....a reusit cu o singura mana normala cu cealalta incompleta si bineanteles cu ajutorul lui D-zeu,sa-si creasca copiii,sa-i ingrijeasca si aproape tot ce tine de casa...avand in vedere ca sotul ei muncea,iar ea ramanea acasa cu copiii si cu treburile....copiii ei acum sunt la casele lor,au familie si copilasi si bineanteles ca ea are grija si de nepotei/ele....o vad adesea prin oras....mana fara palma e mereu indoita si pe ea sta agatata poseta,iar cu cealalta mana isi tine cate un nepotel sau nepotica de manuta....D-zeu i-a purtat de grija,chiar daca s-a nascut cu acest neajuns...
...apoi...
...mai am un verisor primar,care are palma(tot la mana stanga),dar e mai micuta decat normal si nu are decat degetul mare iar celelalte sunt incomplete,mici si parca rasucite....dar ce vreau sa subliniez este ca are 22 de ani,face facultate si are un loc de munca in care se descurca si asa...
....cu aceste cazuri nu vreau altceva decat sa-ti intaresc incredintarea ca D-zeu ii v-a purta de grija si copilasului tau scump....daca ii cerem ajutorul El nu ne lasa....El sta la usa inimii si bate,niciodata nu intra cu forta....chiar daca rezolvarea nu este intotdeauna cum ne asteptam noi....El stie mai bine de ce si cum sa ne ajute notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif
....D-zeu sa te binecuvinteze impreuna cu familia ta frumoasa si sa va ajute sa iesiti cu bine din impas floare2.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elefentina
postare Dec 2 2008, 09:25 PM
Postare #24


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 28-November 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 52,071




Draga mea, iti va da Dumnezeu si puterea de care ai nevoie pentru a face fata acestei situatii. Vei gasi izvoare nebanuite de putere si veti trece cu totii cu bine peste aceasta perioada.
Mult succes!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lauraura
postare Dec 2 2008, 11:23 PM
Postare #25


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 89
Inscris la: 23-September 07
Din: bucuresti
Membru nr.: 6,972



QUOTE(mirumati @ Nov 29 2008, 11:50 PM) *
Buna fetelor
Stiu ca sunt noua pe acest forum si nu ma cunoasteti, dar as avea nevoie de un sfat.
Acum 3 zile am aflat ca sunt insarcinata(dupa mine, cred ca am cam 4-5 saptamani). Mai am 2 copii, o fetita de 6 ani si un baietel de 2 ani si 8 luni. Bebele acesta nu a fost planificat, nu trebuia sa vina acum. (nu dati cu pietre ca ne-am protejat, nu suntem inconstienti dar pur si simplu...nu stiu cum s-a intamplat). Problema e ca Mathias are probleme. S-a nascut fara palma stanga si are nevoie de multe operatii care, bineinteles, implica si foarte multi bani, pe care nu ii avem. Oricum, pentru operatiile si proteza lui am vorbit la diferite fundatii, sa speram ca vom reusi sa strangem banii necesari, adica vreo 35 000 - 40 000 euro. Daca nu reusim sa ii strangem pe toti asa, o sa mai apelam la prieteni...etc. Vom vedea noi cum va fi. Pana acum am fost la o emisiune la Romantica dar sincer, nu am reusit sa facem nimic. Contul tot gol a ramas...
Acum...sincer nu stiu ce sa fac. Sotul vrea copilul, eu sunt impotriva avortului dar...Dumnezeu sa ma ierte ca acum m-am gandit si la asta. Ma gandesc ca daca fac bebele asta il voi priva pe Mathias de atentia mea. Si, de ce sa nu recunosc, mai e si problema banilor. Avem nevoie de orice banut pentru Mati. Nu mai zic ca stam in chirie...si stiti si voi ce mari sunt acum chiriile. Sotul lucreaza in 2 locuri, il vedem doar 3-4 ore pe zi in week-end, ca sa facem fata cheltuielilor. Nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi cand va veni bebe 3 si va incepe si Mati operatile; adica in cateva luni. Dar, pe de alta parte, ma gandesc ca i-as lua orice sansa la viata puiului care abia creste in mine. De cand am facut testul stau si ma framant. Nu stiu cum sa fac sa fie bine...Mati va fi operat prima oara chiar cand eu voi fi insarcinata...apoi a doua oara cand bebe va avea cateva luni. Cum sa ma impart? Pentru ca daca ma hotarasc sa pastrez copilul asta nu vom mai avea nici un ajutor din partea familiilor noastre. Si la primul copil si la al doilea au fost discutii interminabile. Eu nu am mai vorbit cu ai mei 1 an dupa ce am nascut fata, nu au vrut sa mai stie de mine. Apoi, la baiat a fost la fel, soacra aproape ca mi-a impus sa fac avort. Acum...nici nu vreau sa ma gandesc ce circ ar iesi. Doar nu ii cresc ei dar...probabil le place sa ne controleze viata...nu stiu.
Ce sa fac? Cum sa fac sa fie bine pentru toata lumea, in special pentru copiii mei? Ei sunt viata mea...si eu si sotul iubim enorm de mult copiii. El m-a intrebat pe mine ce vreau sa fac; el a zis ca vrea sa il pastram. Dar...a zis ca facem cu vreau eu. Si eu...nu stiu ce vreau. Stau si plang dupa ce adorm copiii...nu stiu ce hotarare sa iau sa fie bine. As vrea sa pastrez copilul asta dar...
Sper sa nu ma judecati si sa imi dati cateva sfaturi...incotro sa o apuc...ce sa fac in continuare.




Buna,stau si ma gandesc citind postarea ta ca poate Domnul a facut sa apara acest copil, pentru a mai alina un pic durerea pricinuita de problema micutului Mathias. sunt siguar ca vei lua o decizie inteleapta si daca il vei pastra vei face fata la toate probleme.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Dec 3 2008, 12:18 AM
Postare #26


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



QUOTE(AdeDia @ Dec 2 2008, 07:11 PM) *
Mirumati...ma bucur din suflet ca nu te-ai suparat si sper din tot sufletul sa reusiti in tot ceea ce aveti de facut ptr binele ingerasului vostru...e o dulceata de copil si gingas ca o floare....baiatul meu cand a vazut poza,a zis ca e fetita....si are ochi ca cerul senin...sa-i dea D-zeu o viata la fel de senina ca ochisorii lui notworthy.gif notworthy.gif
....iti povestesc ceva...sper sa-ti fie de incurajare tzuc.gif hug.gif
....Am o matusa,sora de-a bunicului meu,care are la fel ca mati,tot mana stanga....este o femeie trecuta de 60 de ani si este asa din nastere.Vreau sa-ti spun ca este casatorita si are 2 baieti gemeni....a reusit cu o singura mana normala cu cealalta incompleta si bineanteles cu ajutorul lui D-zeu,sa-si creasca copiii,sa-i ingrijeasca si aproape tot ce tine de casa...avand in vedere ca sotul ei muncea,iar ea ramanea acasa cu copiii si cu treburile....copiii ei acum sunt la casele lor,au familie si copilasi si bineanteles ca ea are grija si de nepotei/ele....o vad adesea prin oras....mana fara palma e mereu indoita si pe ea sta agatata poseta,iar cu cealalta mana isi tine cate un nepotel sau nepotica de manuta....D-zeu i-a purtat de grija,chiar daca s-a nascut cu acest neajuns...
...apoi...
...mai am un verisor primar,care are palma(tot la mana stanga),dar e mai micuta decat normal si nu are decat degetul mare iar celelalte sunt incomplete,mici si parca rasucite....dar ce vreau sa subliniez este ca are 22 de ani,face facultate si are un loc de munca in care se descurca si asa...
....cu aceste cazuri nu vreau altceva decat sa-ti intaresc incredintarea ca D-zeu ii v-a purta de grija si copilasului tau scump....daca ii cerem ajutorul El nu ne lasa....El sta la usa inimii si bate,niciodata nu intra cu forta....chiar daca rezolvarea nu este intotdeauna cum ne asteptam noi....El stie mai bine de ce si cum sa ne ajute notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif
....D-zeu sa te binecuvinteze impreuna cu familia ta frumoasa si sa va ajute sa iesiti cu bine din impas floare2.gif



Draga AdeDia sunt absolut de acord cu tine...cu tot ceea ce ai scris pana acum...eshti un suflet sensibil si asta conteaza foarte mult...
Unele postari care faceau referire chiar la cadrul legislativ mi s-au parut foarte reci...si nu stiu ...fara suflet...dar nu vreau sa judec pe nimeni...sunt convinsa ca in vremurile trecute era altfel....si totusi....un avort nu cred ca are scuze in nicio perioada/vreme/sezon......e pur si simplu o crima...doar ca este o crima permisa...asta e parerea mea...si o voi sustine mereu....Sunt cazuri in care o femeie a nascut 6 copii, si stia din timp acest lucru...si totusi nu a renuntat..si credeti ca ii este usor ??? Cu siguranta nu...dar lupta ..asa cum ar trebui sa facem toate .....
Mirumati si eu cred ca Doamne Doamne ne pune la incercare...si mai gandeste-te la un lucru..sotul tau ti-a spus deja ca el ar vrea acest copil....A lasat totul la alegrea ta DAR oare ..daca vei renunta la el...peste cativa ani nu-ti va reprosa acest lucru....poate stiind cat este de greu pentru o mama si perioada sarcinii si dupa...nu a avut curajul sa iti impuna sa il pastrezi...dar ti-a dat un indiciu despre dorinta lui....
E greu sa iti spunem noi ce sa faci.....oricum alegerea va fi a ta pentru ca e vorba de viata ta, dar te rog.....gandeste-te bine .... exista si varianta adoptiei...sunt atatea femei care si-ar dori acel copil!!!


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Dec 3 2008, 12:53 AM
Postare #27


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Dec 3 2008, 02:18 AM) *
Draga AdeDia sunt absolut de acord cu tine...cu tot ceea ce ai scris pana acum...eshti un suflet sensibil si asta conteaza foarte mult...
Unele postari care faceau referire chiar la cadrul legislativ mi s-au parut foarte reci...si nu stiu ...fara suflet...dar nu vreau sa judec pe nimeni...sunt convinsa ca in vremurile trecute era altfel....si totusi....un avort nu cred ca are scuze in nicio perioada/vreme/sezon......e pur si simplu o crima...doar ca este o crima permisa...asta e parerea mea...si o voi sustine mereu....Sunt cazuri in care o femeie a nascut 6 copii, si stia din timp acest lucru...si totusi nu a renuntat..si credeti ca ii este usor ??? Cu siguranta nu...dar lupta ..asa cum ar trebui sa facem toate .....
Mirumati si eu cred ca Doamne Doamne ne pune la incercare...si mai gandeste-te la un lucru..sotul tau ti-a spus deja ca el ar vrea acest copil....A lasat totul la alegrea ta DAR oare ..daca vei renunta la el...peste cativa ani nu-ti va reprosa acest lucru....poate stiind cat este de greu pentru o mama si perioada sarcinii si dupa...nu a avut curajul sa iti impuna sa il pastrezi...dar ti-a dat un indiciu despre dorinta lui....
E greu sa iti spunem noi ce sa faci.....oricum alegerea va fi a ta pentru ca e vorba de viata ta, dar te rog.....gandeste-te bine .... exista si varianta adoptiei...sunt atatea femei care si-ar dori acel copil!!!

scuze ... nu as vrea sa par rea sau ... ORICUM.... TU AI IDEE CATZI COPII SUNT ABANDONATZI??? STI CATZI SUNT IN ORFELINATE FARA CALDURA SUFLETEASCA A FAMILIEI??? TU CHIAR CREZI K LE E BINE??? MERITA UN COPIL ASA O SOARTA????
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Dec 3 2008, 03:18 AM
Postare #28


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Eu in locul tau as pastra bb.....a venit necerut.....sa conceput din dragoste.....nu e niciodata locul si nici timpul potrivit ptr bb(vorbind in general)....eu asa cred.....dar, daca a venit..e bun venit...spirit de la Domnul e trimis deja.....

Aceasta postare a fost editata de USA: Dec 3 2008, 03:18 AM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rabiatiron@yahoo...
postare Dec 3 2008, 05:41 AM
Postare #29


Junior
*

Grup: Members
Postari: 10
Inscris la: 5-August 08
Membru nr.: 33,187



sti am ramas fara cuvinete dar sti Dumenzeu zice asa ,, ingerul vine si spune ce sa fac cu aceasta picatura si Dumenzeu dc nu vrea sa fie creata spune sa nu fie creata si vine singele femei , dc Dumnezeu vrea spune sa fie creat si atunci ii da suflet ii scrie destinul si tot ce trebuie ,,
nu iti face grija e un dar de la Dumnezeu ai sa vezi ca te va ajuta in orice problema numai ca pararea mea este sa vb cu un dr ginecolog sa nu exista vreo prob de sanatate ,
iti doresc din tot sufletul numai bine si curaj in viata
dc vrei sa vb cu mine uite adresa mea de email rabiatiron@yahoo.com
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nalya
postare Dec 3 2008, 09:25 AM
Postare #30


mami de diana
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,247
Inscris la: 28-February 08
Din: austria
Membru nr.: 16,392



oFloare1.gif Tu sti cel mai bine...tu iti cunosti situatia financiara,din cate am citit ai probleme si cu socrii...Analizeaza lucrurile,asculta-ti mintea si sufletul,noi doar ne dam cu parerea,insa alegerea e a ta.E foarte usor sa dai sfaturi,insa cand esti pus in acea situatie,gandesti altfel...D-zeu sa-ti lumineze mintea si inima,sa poti lua decizia cea mai buna,pentru tine si familia ta.Multa sanatate floare2.gif floare2.gif floare2.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

27 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 12:16 PM