Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mama A 2 Ingerase: Natalia Si Ana Maria, Ati plecat prea repede
d_pitica
postare Jun 7 2011, 08:41 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 25
Inscris la: 7-June 11
Membru nr.: 228,161



Dumnezeu îți dă, câteodată, o palmă atunci când te aștepți mai puțin. De ce?. Această întrebare mi-am pus-o mereu. Nu știu și nu cred că o să aflu vreodată.
Am ramas gravida in urma unui FIV reusit, cu 2 fete: Natalia si Ana Maria, copii pe care ne-am dorit cu ardoare si pentru care ne pregatisem sa le oferim totul. Nu ne-am gandit ca ce le lipseau era sanatatea.
De parca nu ne lipsea faptul ca eram nenorociti de veste ca ne numaram printre putinele cupluri infertile( sotul probleme cu spermatozoizii iar eu cu chisturi), m-am trezit din cauza tratamentului de stimulare cu diferite complicatii ( ascita ) care m-au facut sa stau la pat pe toata perioada sarcinii. Pana aici a fost bn, ce nu faceam pt fetele mele.
Problema a aparut la 22 sapt cand in urma unui control obisnuit, dr gine a observat ca am colul deschis (fara niciun simptom: contractii, sangerari....). M-a operat de urgenta, apoi am stat o sapt in spital sub observatie, dupa care m-a exteenat cu recomandarea sa stau in pat pana la 28 de sapt apoi sa vin la un control
N-a durat o sapt de stat acasa, ca la 24 de sapt simtind o usturime am fost iar la un control: diagnosticul-dilatare de col uterin ( cedase operatia facuta de ei). M-i l-au cusut iar si m-au tinut in spital pana am nascut, mai exact inca 2 sapt caci la 26 de sapt aveam sa nasc.
Martea era totul ok, colul inchis cu o lungime de 2 cm iar a doua zi dimineata m-am trezit ca sangeram: eram dilatata 5 cm.
A doua zi, pe 28 aprilie, ora 11:00 si 11:05 am nascut fetitele; eram fericita ca respirau chiar daca erau fragile (700 si 740gr) si mai ales ca in acea zi era ziua de nastere a nepotelei mele pe care am botezat-o. Imi si vedeam fetele sarbatorindu-si ziua de nastere alaturi de verisoara ei si pe soacra in culmea fericirii ( mai ales ca dupa 3 feciori isi dorea nespus fete).
A doua zi m-am apucat de muls pentru a-mi pregati sanii de 2 bebelasi.
N-a fost sa fie... duminica pe 1 mai la ora 13.00 m-au intrebat daca vreau sa o botez pe Ana Maria ca nu se simte bine, la ora 16.18 s-a stins. N-am putut sa plang, o aveam inca pe Natalia pentru care nu trebuia sa intru in depresie pentru a nu-mi pierde laptele asa ca m-am consolat cu ideea ca o s-o plang mai tarziu cand n-o sa afecteze laptele pe Natalia.
Ma bucuram cand dr imi ziceau sa-i aduc 1 ml de lapte Nataliei, cand o vedeam ca pe zi ce trece pielea ii devenea tot mai inchisa, cand a incepuse sa respire singura, cand deschidea ochii si dadea din manutele ei asa de mici. Desi era interzis cu telefoane mobile l-am luat totusi si iam facut o poza pt a o vedea si cand nu eram langa ea, mai ales ca Anei Mariei nu-i facusem vreuna, lucru pe care-l regret acum, chiar daca n-o sa uit ochii aceia micuti ca ai sotului ( de cate ori ma uit la sotul meu cand doarme o vad pe Ana Maria)
Trecuse 13 zile in care desi avusese unele probleme minore si specifice pentru varsta ei, promitea.
Cand am mers miercuri dimineata cu laptele dr ma astepta sa-mi zica cumplita veste: facuse stop cardiac seara. Mi-au dat un costum steril si m-au lasat sa bag mainile in incubator s-o mangai, eram cea mai bucuroasa mama de pe lume, sa-i simt pielea ei catifelata. Mi-am dat seama apoi de ce ma lasase sa o ating. Erau rezervati in ce priveste sansele ei dar sperau. Speram si eu si ma rugam la DD sa n-o mai chinuie; se pare ca mi-a ascultat ruga: joi dimineata pe 12 mai la 7:00 a facut al doilea stop iar la 10:00 al treilea, la ora 11.15 s-a stins.
Am 28 de ani si suferinta cat mai multe vieti, lacrimile imi vin rar, cred ca le-am suprimat prea mult cand a murit Ana Maria. N-am putut sa plang asa cum imi doream, poate de teama sa nu cad in depresie, sa nu-mi doresc sa merg alaturi de ele, poate pentru ca sotul era mai nenorocit decat mine, poate ca in jurul meu toata lumea plangea si nu doream sa-mi vada nenorocirea din sufletul meu.
Le-am inmormantat cu gandul ca am unde sa merg sa le plang; a trecut o luna si n-am putut sa-mi fac curaj sa merg la ele. Vad cimitirul de la geam si ma gandesc ca DD mi-a ascultat ruga, nu se mai chinuiesc dar CHINUL MEU? Cine mi-l alina? Am 2 ingeri trimisi la D-zeu. De ce oare?
Cand ies in oras si ma intalnesc cu tigancile care stau cu copilul in brate sa le dau "50 de bani sa le dea lapte la cel mic" imi vine sa le zic sa mi-l deie mie.
De ce da Dzeu la cn nu-si permite.
Le astepta o mama si un tata care nu-si doreau altceva decat sa le ia acasa si sa le iubeasca, sa le rasfate cum nu se putea mai mult. Acum camera lor e goala. inger.gif inger.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Any-Olanda
postare Jun 7 2011, 09:44 PM
Postare #2


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,868
Inscris la: 12-March 09
Din: The Nederlands
Membru nr.: 78,333



Offf, mami de ingerasi, ce curaj trebuie sa ai sa poti asterne asa de frumos toate trairile tale trandafir.gif
M-ai emotionat pana la lacrimi hug.gif Cred ca este nespus de dureros..

Va doresc multa putere si sa va sustineti reciproc, impreuna va alinati suferinta:( hug.gif tzuc.gif
Sa dea D-zeu sa auzim numai de bine.

Cu multe imbratisari,
Any.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
d_pitica
postare Jun 8 2011, 06:56 AM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 25
Inscris la: 7-June 11
Membru nr.: 228,161



multumesc pentru gandurile tale
intradevar durerea mea nu s epoate descrie si chiar daca citesc povestile altor mame de ingerasi tot nu ma pot consola cu gandul ca nu sunt sg care a trecut prin aceasta experienta .
poate si din cauza ca au fost obtinute prin FIV si sansele sunt mai mici la mine
poate pentru ca sunt singura printre straini si nimeni nu-mi intelege durerea, poate pentru ca n-am apucat sa le iau in brate si n-am stat alaturi de ele cand s-au stins
n-am putut.
durerea era prea mare
n-am putut decat sa ma rog la DD sa le tina in viata daca vor fii sanatoase, daca nu sa le ia la el, sa nu se chinuie
maine se implinesc 6 sapt de cand le-am nascut si 4 sapt de cand a murit Natalia.
Port poza ei in tel, o mangai si plang .
Te rog sa ma ierti, Ana Maria, ca tie mami nu tia facut poza dar imaginea ta e mai vie ca nicicand chiar daca ai trait doar 4 zile, si nu-ti voi uita nicicand ochii pe care i-am vazut atunci cand te-ai stins si ti-au scos masca.
Sa nu crezi ca mami nu te iubeste la fel de mult si nu se gandeste la tn
Iarta-ma ca nu te-am plans asa cum ar fi trebuit si intelege-ma ca nu din egoism m-am abtinut ci pentru surioara ta Natalia.
Aveti grija de voi, acolo sus si asteptati-o pe mami si pe tati si vegheati-ne
puneti o vb buna la DD sa ne dea putere sa mergem nu numai mai departe ci sa ne cladim un viitor fara voi
sa ne dea un copil de care sa ne bucuram si sa-i oferim dragostea pe care o aveam pentru voi.
voi veti ramane in inima mea oricand.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Jun 8 2011, 08:09 AM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418




crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
Dumnezeu sa va dea putere !


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m0nica
postare Jun 8 2011, 09:05 AM
Postare #5


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,052
Inscris la: 5-March 09
Membru nr.: 75,993



Vai Doamne cat e de trist! crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana1975
postare Jun 8 2011, 11:28 AM
Postare #6


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,369
Inscris la: 2-April 09
Din: Pordenone
Membru nr.: 82,625



Dumnzeu sa va dea putere sa treceti peste momentele grele!sa va dea putere sa priviti cu speranta ca viitorul sa va fie incununat cu o inima de copil,pe care sa-l cresteti sanatosi,
in asemenea momente cuvintele sunt sarace,sunt prea putine pt a exprima durerea...
Dumnezeu a avut nevoie in armata sa de ingerasi de fetitele tale,le-a vrut linga el iar tu ai sa fii mama lor pt totdeauna
te imbratisez mami,fii puternica mai mult ca niciodata acum!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Jun 8 2011, 01:55 PM
Postare #7


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



Dzeu sa va intareasca in aceste momente grele...ingerasii vostrii vor veghea mereu asupra voastra...
Va imbratisez cu mult drag...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 8 2011, 02:47 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



trandafir.gif trandafir.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Jun 8 2011, 02:49 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
d_pitica
postare Jun 10 2011, 07:04 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 25
Inscris la: 7-June 11
Membru nr.: 228,161



ieri s-au implinit 6 sapt de cand am nascut
acum aveati 6 sapt fetitele mele
nu pot sa va sarbatoresc
nu pot face altceva decat sa va comemorez
Ana Maria, desi ai fost surioara mica pe pamant, sus in ceruri esti cea mare- 5 sapt si 5 zile
Ai grija de surioara ta Natalia care n-are decat 4 sapt si 1 zi in ceruri la DD
Cerul plange pt voi, gata sa faca concurenta cu lacrimile mele
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
d_pitica
postare Jun 10 2011, 07:05 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 25
Inscris la: 7-June 11
Membru nr.: 228,161



multumesc pt gandurile bune pe care le-ati asternut pe aceasta pagina dedicata fetitelor mele
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 02:42 PM