Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Parfumuri. Cum Le Alegem
carla
postare Jul 3 2007, 08:11 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members
Postari: 235
Inscris la: 13-October 06
Membru nr.: 191



Ideile din articolul de mai jos mi s-au parut utile pentru noi

Atunci cand ai de gand sa-ti cumperi un parfum, nu te gandi sa il alegi pe cel despre care ai auzit ca este foarte la moda. Parfumul trebuie, in primul rand, sa ti se potriveasca. Pentru a putea alege, este nevoie sa-ti raspunzi la cateva intrebari: esti atrasa de mirosuri care te duc cu gandul la ocean, iti place sa mirosi florile, spun oamenii despre tine ca esti o persoana misterioasa sau extrovertita, vrei ca parfumul sa te faca sa te simti mai puternica sau mai delicata?
Parfumurile se impart, cel mai adesea, in cinci categorii: cele care te duc cu gandul la padure, energice, racoritoare. Sunt potrivite unei tinute casual si le poti folosi zi de zi. A doua categorie este cea a parfumurilor cu miros de fructe. Sunt cele mai potrivite pe o vreme caniculara. Mai sunt parfumurile cu mirosuri florale, clasice, feminine si romantice. Pe locul patru se afla parfumurile cu iz oceanic, care te duc cu gandul la vacanta si plaja. Si, nu in ultimul rand, mai exista parfumurile orientale. Acestea sunt sexy si contin, cel mai adesea, vanilie sau mosc.
Este important sa ai aceste 5 categorii in minte la cumpararea unui parfum. Ia in considerare si anotimpul in care faci aceasta achizitie. Nu este cea mai buna idee sa porti un parfum greoi in mijlocul verii, dar poate fi o alegere foarte buna in zilele friguroase.
Atunci cand incerci un parfum, pulverizeaza direct pe piele, nu pe mostrele din magazine si nu-l mirosi niciodata direct din sticla. Asteapta cateva secunde pentru a nu te izbi un miros puternic de alcool. Ca si vinul, si parfumul are nevoie de putin timp sa respire.
Foarte important este sa stii sa-l porti. Doar persoana de langa tine ar trebui sa simta un miros discret si nu toata lumea din incapere. Nu vei fi deloc sexy daca ii vei intoxica pe cei din jur. De aceea, parfumul se aplica la incheiturile mainii, gat, decolteu si in spatele genunchilor.

Sursa: C.R.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Jul 3 2007, 08:26 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



E important sa testezi parfumul pe piele direct pentru ca difera de la persoana la persoana cum interactioneaza... Se aplica in general unde se simte pulsul cel mai "pronuntat".
Imi place ca parfum de seara - Dolce & Gabana clasic, parfum casual - Kenzo - Jungle Elephant si de la Givenchy cateva...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Jul 3 2007, 11:36 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



eu raman fidela parfumului TODAY de la Avon... smile.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudiaaa
postare Jul 4 2007, 12:28 AM
Postare #4


Member
***

Grup: Members
Postari: 344
Inscris la: 14-February 07
Membru nr.: 2,090




QUOTE(danna68 @ Jul 4 2007, 12:36 AM) *
eu raman fidela parfumului TODAY de la Avon... smile.gif

si eu....si eu....e superrr.....simplu,frumos,de calitate si potrivit in orice situatie(cred eu)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mama de edy
postare Jul 4 2007, 12:16 PM
Postare #5


Member
***

Grup: Guests
Postari: 295
Inscris la: 22-February 07
Membru nr.: 2,252



apropo de fidelitate ..eu din liceu folosesc GIORDANI de la oriflame
dar p langa acesta mai folosesc CHALON portocaliu iar p perioada verii folosesc SUMMER WHITE de la avon
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CLAU_DITZA23
postare Jul 4 2007, 05:34 PM
Postare #6


MIHAI&GABRIEL
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,313
Inscris la: 15-February 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 2,119



Eu folosesc J'adore de la Christian Dior si imi mai place unul de la avon fff mult litlle blak si cam atat.


--------------------

Mai bine sa invat din ce am facut,de cat sa regret ce as fi putut sa fac si n-am facut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudiaaa
postare Jul 4 2007, 11:58 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members
Postari: 344
Inscris la: 14-February 07
Membru nr.: 2,090



e drept ca ador mai multe marci de parfum,se pare ca ne potrivim clau_ditza
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anusk 83
postare Jul 9 2007, 10:41 AM
Postare #8


anusk83
****

Grup: Members
Postari: 738
Inscris la: 17-June 07
Din: curtea de arges
Membru nr.: 4,533



ca si voi folosesc GIORDANI si LITLLE BLACK DRESS,ocazional am un DOLCE GABBANA


--------------------

.....
Trebuie sa ai incredere in abilitatile tale si apoi sa fi destul de puternic ca sa le urmezi.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sunset
postare Jan 23 2008, 12:24 PM
Postare #9


Member
***

Grup: Members
Postari: 113
Inscris la: 11-June 07
Membru nr.: 4,397



Parfumul meu preferat este Dior Adict 2
Am mai avut Givenchy-Hot Cuture, J'adore by Dior, Joop-Jette, Kenzo Flower..........


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jan 23 2008, 12:45 PM
Postare #10


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Eu sunt f. pretentioasa in materie de parfumuri datorita, in parte, ficatului meu sensibil.Imi plac aromele fresh, florale, am folosit f. bine Premier Jour de la Nina Ricci, primavara... Palloma Picasso, desi e de seara, mie imi placea ziua.
Pana sa raman gravida, am folosit, alternat: Miracle de Lancome, Light Blue - Dolce Gabbana, ArmaniMania, Happy-Clinique, Wish-Chopard (de seara), Hypnose (Lancome), Initials - Boucheron, f. rar de la Givenchy, preferam sa o las pe sora-mea sa le foloseasca pe cele mai tari.. am un furnizor de parfumuri si din 2 in 2 luni, mai achizitionam cate unul sau mai primeam cadouri..
Dupa ce am ramas insarcinata, nu am mai suportat niciunul, doar Light Blue-ul si Miracle-ul, asa ca sora mea s-a trezit mai mult decat fericita, cu vreo 10 parfumuri, sa tot aleaga, alte 2 prietene, la fel... chiar si acum mai am 3 sticlute nedesfacute, pe care o sa incerc incet-incet sa le folosesc, mare trecere are tot Light blue, datorita nasului fin al fetitei mele, nu ma suporta cu alt parfum, desi mie imi plac toate cele ce am achizitionat..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 09:04 PM