Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Visurile Noastre, ni le implinim?
oktavia
postare Oct 31 2008, 05:36 PM
Postare #11


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



QUOTE(USA @ Oct 31 2008, 05:34 PM) *
nooo ever....ai mare dreptate....normal sa fie sanatoasa..iubita....si implinitaaaa.....dar sti la ora aia gandeam influentata de imagine! blush.gif
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

Stiu USA, si eu am gandit la fel, vazand niste vile de-ti taiau rasuflarea, erau......suuuperbe. oFloare1.gif

Aceasta postare a fost editata de oktavia: Oct 31 2008, 05:39 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 31 2008, 05:43 PM
Postare #12


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(oktavia @ Oct 31 2008, 06:36 PM) *
Stiu USA, si eu am gandit la fel, vazand niste vile de-ti taiau rasuflarea, erau......suuuperbe. oFloare1.gif

tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif



--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 1 2008, 12:50 AM
Postare #13


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Sara daca as fi introvertita, mi-ar lua mult sa trec la actiune, as fi complexata de fiecare nereusita.......si cred ca as lasa totul in voia sortii. Nici macar nu m-as mai intreba ce imi poate rezerva viitorul, ce va fi maine, ce s-ar intampla daca as lua o anumita decizie...Nu as mai avea curaj sa fac nimic.
Dar acum nu cred ca imi permit sa mai trag mult de timp..
Sa iti dau un exemplu...este un lucru pe care nu cred ca l-am mai spus pe aici: e vorba despre sarcina mea. Cand am ramas gravida, nimeni nu m-a sustinut; toti mi-au spus ca sunt prea tanara, ca sunt nerealizata ca habar nu am ce inseamna sa cresc un copil si ca imi mai lipsesc multe...Singura persoana care a fost alaturi de mine si m-a convins ca vom reusi a fost tatal Larei, care era si el tot la inceput. Doar ca el era atunci la un pas foarte mic de realizarea visului sau. I s-a indeplinit chiar in ziua nasterii fetitei noastre. Si a avut dreptate: chiar am REUSIT. Asta in mare parte si pentru ca era parte din visele mele: sa am o familie, sa fiu o mamica tanara si sa am puterea sa fac orice pentru cei dragi.
Inca mai simt puterea asta in mine: simt ca pot face orice si ca...mai am enorm de multe de facut.
De asta ma intrebam...cat de departe merg oamenii obisnuiti pentru a-si indeplini visele?


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 1 2008, 02:34 AM
Postare #14


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089




Despre vile...la noi inca mai circula vorba aia "are vila, masina, e un om implinit, ce mai!" doh.gif
Si toate statiunile nostre, mai mult sau mai putin cunoscute sunt inca sufocate de vile. Chiar si in zona in care am copilarit, odinioara plina de case batranesti, de tara s-a impanzit de vile! Asa ca am ajuns sa imi doresc de la viata sa nu am vila! Poate o casuta cu etaj, cu mansarda, cu gradinita de flori... rolleyes.gif ; dar sa nu aud lumea pe strada "vezi copacul ala de langa vila aia?"
E drept si ca vilele din America nu le-am vazut dar.........eu visez la o viata linistita oFloare.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Nov 1 2008, 02:35 AM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Nov 1 2008, 05:09 AM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



un vis mai recent la care visam amandoi...Sa ne mutam in Noua Zeelanda , sa avem o casa si pamant destul cat sa avem un cal....Ce vis verde... Acum vi-l zic ca poate peste 10 ani vom ajunge acolo si va voi avea martori... ca visele devin realitate... rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Nov 1 2008, 09:37 AM
Postare #16


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(dyana @ Nov 1 2008, 02:34 AM) *
Despre vile...la noi inca mai circula vorba aia "are vila, masina, e un om implinit, ce mai!" doh.gif
Si toate statiunile nostre, mai mult sau mai putin cunoscute sunt inca sufocate de vile. Chiar si in zona in care am copilarit, odinioara plina de case batranesti, de tara s-a impanzit de vile! Asa ca am ajuns sa imi doresc de la viata sa nu am vila! Poate o casuta cu etaj, cu mansarda, cu gradinita de flori... rolleyes.gif ; dar sa nu aud lumea pe strada "vezi copacul ala de langa vila aia?"
E drept si ca vilele din America nu le-am vazut dar.........eu visez la o viata linistita oFloare.gif

Pay Diana...daca are etaj si mansarda...tot vila ii spun oamenii...acum depinde ce simti si tu ca ai...si cum o consideri...eu casei mele nu-i spun vila, desi are si etaj si mansarda asa cum ai descris-o tu rolleyes.gif ...ci casuta mea smile.gif ...casuta mea linistita wub.gif ah si am si o micuta gradinita de trandafiri....micuta , bine spus smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Nov 1 2008, 09:38 AM
Postare #17


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(meaw_ela @ Nov 1 2008, 05:09 AM) *
un vis mai recent la care visam amandoi...Sa ne mutam in Noua Zeelanda , sa avem o casa si pamant destul cat sa avem un cal....Ce vis verde... Acum vi-l zic ca poate peste 10 ani vom ajunge acolo si va voi avea martori... ca visele devin realitate... rolleyes.gif

rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif ce vis rolleyes.gif frumos....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Nov 1 2008, 11:28 AM
Postare #18


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



"Nu-i sa ca te-ai intrebat, macar o data , de ce unora pare sa le reuseasca tot ce-si propun, iar altora nu le iese nimic ?
Cam asa suna la modul serios, multe dintre cererile pe care oamenii le adreseaza divinitatii. Nu-i nimic rau in a ne dori mai mult decat avem sau suntem, dar e mai la indemana sa invocam divinitatea decat propria persoana. Si, pentru ca ne este teama sa dam vina pe Dumnezeu cand nu ne iese ceva, plangem ca n-avem noroc si ne revoltam pe bafta chioara a celor care reusesc.Dar ce-ar fi sa demonstram acest mecanism si sa ne gandim mai bine cum sa ne implinim visele ?
Inca din copilarie ne stabilim parcursul in viata, macar teoretic, atunci cand raspundem la celebra intrebare :ce vrei sa te faci cand vei fi mare? Chiar daca raspunsurile copilaresti se modifica de la an la an pana luam hotararea adulta de a opta constient, o parte din visele copilariei raman in noi.De cele mai multe ori, ne luam cu viata si uitam de ele, ba nici macar nu mai avem timp sa ne fabricam altele. Ne-am obisnuit sa ne dorim strictul necesar, adica o familie reusita, copii, o vila, o masina, o firma, niste haine cool si vacante exotice.Unii isi bat capul cel mai tare sa aiba o cariera reusita, pe care sa "lipeasca" viata personala, pe parcurs.Din cauza lucrurilor mari, uitam de cele simple, de micile bucurii pe care mintea noastra relaxata de odinioara le-a fabricat.Sunt oameni care viseaza sa scrie carti si carora li s-a tot spus ca au talentul necesar, dar, cinstit vorbindnu i-a prins vremea in fata unei pagini albe.Altii au talent la desen, si ar putea sa-ssi vada visul pe peretii unei expozitii, dar nimic din ei nu-i ajuta sa se mobilizeze intr-atat incat visul lor sa fie inramat....
Cate lucruri nu visam in taina? Cate planuri nu ne facem, pentru ca apoisa le ucidem din lene, delasare, lipsa de consecventa sau preocupari zilnice? Stim ca putem face si altceva decat ceea ce ne asigura traiul zilnic, dar ne e frica sa ne exprimam, ne e frica de gura lumii sau, pur si simplu, ne e frica de un esec dureros.uitam adesea ca usa trantita in nas e mai degraba prilej de amplificare a ambitiei decat renuntare, intr-o lume a succesului.Uitam ca poate eram pasionati de fotografie sau pictura, poezie sau istorie, grafica...sculptura, muzica, natura....si traim regulamentar, conform agendei zilnice, fara sa indraznim sa trecem reperele sufletului:ora 16-intalnire cu mine!
Noi suntem singurii dusmani ai visului nostru, iar Dumnezeu exista ca sa ne aduca aminte ca forta noastra e infinita...Nu Dumnezeu ne rezolva angoasele, frustrarile, lipsa de perspectiva sau lenea, ci mai curand subconstientul nostru, bine certat de constient, de ceea ce a ramas intreg din noi dupa ce ne-am rupt viata in bucati utile doar pentru a completa puzzle-ul supravietuirii.
Pune-ti o dorinta si roaga-te la tine....repereaza nenorocul din viata ra, ca sa intelegi unde gresesti, fa un plan si un pact cu tine, si cred ca norocul va sti sa te gaseasca....."
Este un citat dintr-o carte, Dyana sper sa gasesti o parte din raspunsurile la intrebarile tale....


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pustiks
postare Nov 1 2008, 11:45 AM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,297
Inscris la: 23-May 08
Din: Craiova, acum Horezu
Membru nr.: 24,190



Frumos mesaj OKtavia. Eu mi-am dorit sa devin arheolog. Intre timp m-am casatorit si am renuntat la acest vis deocamdata. Acum visez la o familie frumoasa cu 2 copii, o casuta frumoasa cu gradina de flori si o masina.


--------------------



Viata este frumoasa, iar ceea ce este mai frumos urmeaza sa se intample
http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-si-e...ie-si-lege.html
http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 1 2008, 11:49 AM
Postare #20


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(meaw_ela @ Nov 1 2008, 05:09 AM) *
un vis mai recent la care visam amandoi...Sa ne mutam in Noua Zeelanda , sa avem o casa si pamant destul cat sa avem un cal....Ce vis verde... Acum vi-l zic ca poate peste 10 ani vom ajunge acolo si va voi avea martori... ca visele devin realitate... rolleyes.gif


si mie mi-a furat inima Noua Zeelanda, dupa ce am vazut imaginile din Stapanul Inelelor rolleyes.gif Poate o sa si ajung vreodata sa te vizitez... rolleyes.gif rolleyes.gif
QUOTE(rux25 @ Nov 1 2008, 09:37 AM) *
Pay Diana...daca are etaj si mansarda...tot vila ii spun oamenii...acum depinde ce simti si tu ca ai...si cum o consideri...eu casei mele nu-i spun vila, desi are si etaj si mansarda asa cum ai descris-o tu rolleyes.gif ...ci casuta mea smile.gif ...casuta mea linistita wub.gif ah si am si o micuta gradinita de trandafiri....micuta , bine spus smile.gif

eu ii spun "casuta ta" daca vrei si daca ii vei spune si tu alei mele la fel partners.gif tongue.gif
A, o sa lipesc o poza cu casuta visurilor mele, care acum se afla in paragina, in inima Bucurestiului. biggrin.gif
Din fericire pt mine, inca mai exista o diferenta intre vila si casuta, fie ea si cu 2 etaje laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Nov 1 2008, 11:50 AM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:25 PM